A halláskárosodás nagyon kellemetlen lehet. Úgy tűnik, hogy az ember részben kiesik az életéből, szavakat és mondatokat kell ismételgetnie. Képtelen élvezni a madárcsicsergést. Sok közeli hangjelenség elkerülte őt. Az idősek és a hallássérültek hallókészülékei szó szerint megváltoztathatják az életet. Ezenkívül segítenek megelőzni számos olyan veszélyes helyzetet, amelyet a helytelen vagy hiányzó józan ítélőképesség okoz.
Kinek van szüksége hallókészülékre?
Csak orvos írhat fel hallókészüléket a páciens vizsgálata után. Nem nehéz azonban megérteni, hogy mikor van szükség egy ilyen eszközre. A szerzett vagy veleszületett siketséggel rendelkező felhasználóknak több kategóriája van.
Idősebb emberek
Egy idős embernél az orvos látogatása nélkül is diagnosztizálható a süket készülék szükségessége. A hallás elkerülhetetlenül csökken az életkor előrehaladtával. Ez a dobhártya fizikai változásainak, a szövetek durvulásának köszönhető
- A halk hangok egyáltalán nem hallhatók;
- Nem reagálsz a magas frekvenciákra vagy a rovarok ciripelésére;
- Csökkent képesség a hang félhangok, hangszínek felismerésére.
Válassza a legmagasabb védelmi szintet, mert a baba nem képes megfelelően figyelembe venni a környezeti tényezők hatását az elektronikus eszközre.
Fontos! A gyermekek hallókészülékének kiválasztásakor mindig szakképzett orvosra van szükség.
Hogyan működik a hallókészülék
A hallókészülék felépítése és alapelve nagyon egyszerű. A készülék a következőkből áll:
- Mikrofon, a termék összetettségétől függően több is lehet;
- Digitális vagy analóg jelfeldolgozó rendszerek;
- a rezgések továbbítására szolgáló hangszóró vagy rezgőfej.
Elméletileg az egész nagyon egyszerű. De sokkal több modern hallókészülék létezik. A megfelelő modell kiválasztása orvos nélkül szinte lehetetlen. Ráadásul, ha magad csinálod, az kategorikusan nem ajánlott. A hallókészülék kiválasztását érzékelési vizsgálatnak kell megelőznie, Auditorikus térképezés. Ez a vizsgálat otthon nem végezhető el. Nem szabad olcsó hallókészüléket vásárolni – ezek egyszerű hangerősítők lehetnek.
Az analóghoz képest, digitális hallókészülékek a hangmanipulációs lehetőségek széles skáláját kínálja. Ezek az eszközök hullámformából diszkrét jellé alakítják át a jelet. Ez könnyen megvalósítható:
- Többtartományú erősítésszabályozás, ami fontos azok számára, akik a frekvenciaspektrumnak csak egy részét nem tudják érzékelni;
- Az irányított hangérzékelés, különösen a több mikrofonnal rendelkező rendszerekben, lehetővé teszi például a hang forrásának megtalálását zajos környezetben;
- Állandó, szakaszos zajok elkülönítése és semlegesítése;
- Beszédkivonatolás és dedikált beszédfeldolgozás;
- a rezonanciajelenségek, az úgynevezett visszacsatolás elnyomása, amely folyamatosan növekvő hangerejű, éles, nyikorgó zajként jelentkezik;
- Automatikus utánállítás a hangkép paramétereitől függően;
- Adatmegosztás, ahol a bal és jobb oldali mini-fülhallókészülékek hatékonyabban működnek együtt a hangkép feldolgozásában.
Fontos! A BTE hallókészülékeknek számos előnye van. A kezelőszervek hozzáférhetősége, a töltőhöz való csatlakozás egyszerű mechanikája, a maximális funkcionalitás és a könnyű kezelhetőség.
A digitális megoldások fejlődésével lehetővé vált a következők létrehozása Micro BTE hallókészülékek. Ezek a modellek nagyon népszerűek az enyhe problémákkal küzdő emberek körében. Vásárolhat egy miniatűr készüléket, amely olyan fülhallgatóval rendelkezik, amely nem akadályozza a csatornát. Az ügyfél hallja a környezetét, és a hallókészülék célja egy külön frekvenciaspektrum felerősítése az érzékelés javítása érdekében.
BTE hallókészülékek fülbe épített hangszóróval
A BTE osztály legkisebbje, a külső vevőegység. Nem rendelkezik hangcsővel. A fülkagylóban van egy hangszóró, amely egy vékony vezetékkel kapcsolódik a főtesthez. Szinte láthatatlan. Ezenkívül a mikrofonokkal és a feldolgozóegységgel ellátott ház a lehető legkisebbre van választva.
Ma már távvezérelt rezgésmodulral ellátott műszereket használnak a halláskárosodás minden fokozata. Egy kis csatornán belüli vevőegység olyan hangos lehet, amilyen hangosan csak akarja, és nincs közvetlen összefüggés a hangerő és a BTE egység mérete között.
Fülbe helyezhető
A fülbe helyezhető hallókészülékek népszerűek, de van sok hátránya van. Például:
- Egyedi kis tápegységekre van szükség;
- A ház kémiailag ki van téve az emberi kiválasztásnak;
- A műszereknek vízállónak kell lenniük;
- Folyamatos időszakos műszerkarbantartásra és a szűrők, fülkagylók és fülpárnák cseréjére van szükség.
Zsebméretű
A zsebméretű hallókészülék egy viszonylag a nagy ház és a fülhallgató. A műszer e két funkcionális része vékony vezetékkel vagy vezeték nélkül csatlakoztatható egymáshoz. A tok lehet az ingzsebben vagy a nyakba akasztva egy zsinórra akasztva.
A legnépszerűbb megoldások a következők időseknél. Erre a tényre számos magyarázat van.
- Nagyméretű hangerőszabályozók és egyéb kezelőszervek állnak rendelkezésre. Ez fontos az érzékenységi veszteségben szenvedők és a finommotoros kontrollban szenvedők számára.
- A kézi készülék teste masszív, nem fél az ütésektől és rezgésektől.
- A külső burkolat bármilyen nagy teljesítményű erősítő és egyéb jelfeldolgozó berendezés elhelyezésére alkalmas.
Fontos! A hallókészülék ezen osztályának orvosi előnyei is vannak. Ha a hallójárat sérült vagy fertőzött, a fülcsatorna hangszóró helyett könnyen használható a csontrezonátor. Ez teszi a zsebméretű hallókészüléket a legsokoldalúbbá.
A kimeneti vezérlés osztálya
A hallókészülékeket a hangjelek vezérlésének típusa szerint osztják fel:
- lineáris;
- nem lineáris;
- Hibrid .
Fontos! Hogy melyik eszközt kell választani, az orvos javallatától függ.
Működésmechanika in-line műszerek az erősítők működéséhez hasonlóan. A bemeneti jel, függetlenül annak intenzitásától, egy meghatározott értékkel emelkedik. A dobhártya károsodásának megelőzése érdekében a maximális hangerő korlátozott. 130 dB-re van levágva. Erős torzítás alakul ki a hullámforma vágása (maximumra való ellaposodása) miatt.
Nem lineáris eszközök okosabban dolgozni. Ezek az úgynevezett automatikus hangerőszabályozással rendelkeznek. A bemeneti jel szintjétől függően a feldolgozó egység meghatározza az erősítést. A halk hangok sokkal hangosabbá válnak, a hangos hangok pedig elhalkulnak. Az eredmény egy általánosított hangkép, megközelítőleg állandó átlagos hangerővel.
v Hibrid eszközök Két áramkör egyidejűleg működik. A küszöbértéket meghaladó, rendkívül halk hangok esetén az automatikus hangerőszabályozó mechanikát használják. A lineáris erősítés a hangjel középső sávszélességében történik. A hibrid egységek bizonyos esetekben lehetőséget nyújtanak arra, hogy a kimeneti jelek spektrumát a bemenettől való minimális eltéréssel kapjuk meg.
Beállítási módszer
A bizonyos frekvenciákra előírt hallókészülékeket használat előtt be kell állítani. Ez a következő módon történhet.
- Vezérléssel, Forgatható finom csavarhúzóval. Ezt az eszközt trimmer eszköznek nevezik, és nem biztosít maximális finomhangolási pontosságot. Az elfogadható kimeneti jel karakterisztika megtalálása azonban viszonylag egyszerű.
- Programozható egységek számítógéphez csatlakoztatva. Úgy vannak kialakítva, hogy a kimenet egyértelműen illeszkedjen a páciens orvosi vizsgálat során meghatározott audiogramjához. A rendelkezésre álló frekvenciacsatornák száma, a hibaszint csak a hallókészülék komplexitási osztályától függ.
Megjegyzés:! A programozható modellek egynél több beállítást kínálnak. A felhasználó testre szabhatja a beállításokat a kényelmes zenehallgatáshoz, a tiszta beszédfelismeréshez, a zajos környezethez vagy a szabadban végzett tevékenységekhez.
Hogyan válasszon hallókészüléket
A hallókészülék kiválasztásakor az orvos ajánlása a döntő tényező. Ez az az alap, amely alapján a készülék fő jellemzői meghatározásra kerülnek. A felhasználónak azonban gondosan meg kell vizsgálnia az egyes modellek összes jellemzőjét. A kényelmes viselet érdekében a megfelelő hallókészülékre van szükség.
Egy vagy két
A modellek mostantól egy vagy két fejhallgatóval, vevőkészülékkel kaphatók. Azoknak, akik a binaurális hallás teljes előnyét szeretnék élvezni, két hangszórós hallókészüléket kell választaniuk. Ez azt jelenti, hogy gyorsabban megtalálhatja a forrásokat, meghatározhatja a távolságukat, tisztábban hallhatja a beszédet nehéz hallgatási környezetben.
Azonban egy idős ember esetében előfordulhat, hogy A binaurális érzékelés ellenjavallt. Ezen kívül néhányan szükségtelennek tartják, hogy. Az árkérdés nem a legkisebb ezek közül. Ezért sok páciens egy fülhallgatóval vagy csont ásványi rezonátorral ellátott hallókészülék modellt választ.
Kötelező opciók
A rendelkezésre álló opcióktól függően a hallókészülék használhatósága és funkcionalitása változhat. Tehát azok számára, akiknek bizonyos frekvenciasávokban halláskárosodásuk van, szükséges, hogy megvásárolják a következő eszközöket a csatornaszabályozással rendelkező készülék. Minél több sáv áll rendelkezésre a testreszabáshoz, annál pontosabban lehet a hangkimenetet az orvos ajánlásaihoz igazítani.
A nem lineáris és hibrid modellek nagyon kényelmesek. Fokozott hallókészülék viselési kényelmet kínálnak, és gyakorlatilag minden környezetben elfogadható hangképet biztosítanak. A modern életben nem nélkülözhetjük a zajcsökkentő rendszerek. Nemcsak az állandó háttérzajtól való megszabadulásban segít, hanem a beszéd jobb kifejezésében is. A legkifinomultabb megoldások képesek a jelentős hangok szűrésére és felerősítésére.
Különleges funkciók közül is választhat mikrofonrendszer. Ez lehet egyetlen rezgésvételi forrás, vagy ezek egy csoportja is. A mikrofonok különböző érzékenységgel, irányíthatósággal és egyéb paraméterekkel rendelkeznek. De nem kell túl mélyen belemerülnie a modellek műszaki leírásába. Könnyebb értékelni az általános funkcionalitást, a hardver kifinomultsági fokozatait.
Jellemző osztályok
Nem csak egy adott készülék ára határozza meg a kifinomultsági szintet. A rendelkezésre álló funkciók száma változó, és ez nagy különbséget jelenthet abban, hogy az emberek mennyire érzik magukat kényelmesen a hallókészülékük használatában. Hagyományosan az összes modern megoldás több jelentős csoportba sorolható.
- Alapvető. Itt a funkcionalitás csak az alapvető szükségletek kielégítésére szolgál. Jellemzően kettős frekvenciasáv-szabályozás, vonalerősítés. A készülékeket stabil, telítetlen hangkörnyezetben való használatra tervezték, hirtelen hangerő-ugrások nélkül.
- Gazdaság. Ez az a modellosztály, amelyre ma a legnagyobb a kereslet. Zajcsökkentő és rezonancia-visszajelző rendszerek állnak rendelkezésre. A frekvenciaszabályozási csatornák száma 6-ra nő. A készülékek irányított mikrofonokat tartalmaznak. A készülékek jól teljesítenek tömegközlekedésen, az utcán és más vegyes helyzetekben is.
- Standard. Az ebbe az osztályba tartozó eszközök képesek alkalmazkodni a környezetükhöz. Automatikus erősítésszabályozás, mikrofon irányíthatóság, akár 12 csatornás frekvenciamegosztás a jelfeldolgozó rendszerekben általánosan elérhető. A szabványos osztályban két vételi és két adópontból álló, gyakran vezeték nélküli kommunikációs protokollt használó binaurális hálózat található. A modellek képesek kommunikálni külső eszközökkel, például okostelefonokkal programozás és egyéb célokra; ideális az aktív életmódot folytató emberek számára.
A készülék szekvenciálisan pásztázza a frekvenciákat a beállítható csatornákon. Ahhoz, hogy ezt a beállítást otthon is el tudja végezni, ajánlott egy hangszigetelt, teljesen csendes szobában lenni.
A nap tippje! Egyes modellekhez kész erősítésszabályozó készletek állnak rendelkezésre. Ebben az esetben a kiigazítás a következőkre korlátozódik. Például, hogy megtalálja az optimális beállítást kültéren vagy beltéren.
Sokkal finomabban hangolt Programozható egységek. A megfelelő és átlátható beállítások biztosítása érdekében ajánlott egy orvosi központban elvégeztetni egy audiogramot. A kezelő hasonlóan jár el, mint egy nem programozható eszköz, különböző frekvenciájú, növekvő hangerejű hangokat táplál a fejhallgatóba, és hallgatja a kísérleti személy válaszait. Ha már megvan az audiogram, a hallókészülékhez mellékelt szoftver és csatlakozókábel használható a hallókészülék számítógépen történő finomhangolásához. Előfordulhat, hogy külön kell megvásárolnia egy adatkábelt. A vezeték nélküli protokollokat támogató eszközöknek nincs szükségük erre a.
Trimmers csak több frekvenciasáv erősítésének mértékét képesek beállítani. Ez úgy történik, hogy egymás után teszteljük. A kezelőszervek helyzetének megváltoztatása ajánlott a készülék viselése utáni eredmények értékeléséhez. Szükség esetén ismét módosítani kell az adott trimmer beállítását.
A hallókészülék használata néha kényelmetlen, még az önbeállítás többszöri próbálkozása után is. Ebben az esetben szakértő segítsége elengedhetetlen. Az első dolog, amit meg kell tennie, hogy megkérdezze orvosát. Az audiológus, aki bizonyos hallókészülékeket ajánl hallási nehézségek esetén, beállíthatja azokat, miután alaposan kikérdezte a pácienst a készülék használatának hátrányairól.
Bármilyen hallókészülék több mint egyszeri beállítás. Az első alkalom egy megszokási időszak után történik. Szükség esetén a hallás további csökkenése vagy az egyes frekvenciákra való érzékenység változása esetén a készüléket újra be kell állítani.
Tanácsadás! Javasoljuk, hogy figyeljen minden változásra, és szükség esetén forduljon orvoshoz. Ez az egyszerű és egyszerű viselkedés nemcsak a hallókészülék kényelmes használatát teszi lehetővé, hanem a halláskárosodás további romlásának kockázatát is elkerülheti.
A legmegbízhatóbb hallókészülékek
Xingma 909E hangerősítő
a Yandex piacon
Istok-Audio Istok U-01 hallókészülék
a Yandex piacon
Hallókészülék Ostrosluch 900
a Yandex piacon
Jinghao JH-906 erősítő
a Yandex piacon
Van-e valamilyen módszer vagy ajánlás arra, hogy hogyan válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb hallókészüléket? És mi a legjobb módja annak, hogy ezt a készüléket megfelelően illesszük?
A legjobb módja annak, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb hallókészüléket, az az, ha először konzultálunk egy szakemberrel, például audiológussal vagy audiológiai szakemberrel. Ők segítenek meghatározni az igényeinket és javaslatokat adnak a legmegfelelőbb készülék kiválasztásához. Fontos az is, hogy próbáld ki a készüléket, hogy megbizonyosodj arról, hogy kényelmes és hatékony-e számodra.
Az illesztés során is fontos, hogy szakemberre bízzuk a folyamatot. Az illesztés során az audiológus beállítja a készüléket a hallási igényeink szerint, és biztosítja, hogy optimális hangzást érjünk el vele. Ne feledd, hogy a hallókészülék csak akkor tud megfelelően működni, ha megfelelően van beállítva és illesztve a hallási igényeidhez.
Szeretném megtudni, hogy hogyan tudnék kiválasztani és beilleszteni egy megfelelő hallókészüléket? Milyen szempontokat kell figyelembe vennem, és hol találhatok megbízható információkat? Köszönöm!
A megfelelő hallókészülék kiválasztása és beillesztése számos szempontot igényel. Elsőként érdemes felkeresni egy audiológiát vagy audiológiai központot, ahol kivizsgálást végeznek, felmérik a hallásvizsgálat eredményeit és az egyéni igényeket. Fontos figyelembe venni a halláskárosodás mértékét, a hallókészülék típusát (pl. belső vagy külső), a készülék árát, valamint azt, hogy milyen funkciókra van szükségünk (pl. zajszűrés, Bluetooth kapcsolat). Megbízható információkat olyan szervezetektől, például hallássérültek érdekvédelmi szervezeteitől, audiológusoktól vagy vásárlói visszajelzésekből szerezhetsz.
Ahhoz, hogy megfelelő hallókészüléket válassz és illessz be, fontos figyelembe venni több szempontot. Először is érdemes felkeresni egy audiológust, aki segíteni fog a hallásvizsgálatban és a megfelelő készülék kiválasztásában. Fontos figyelembe venni a hallásvesztés mértékét, az életstílust, a készülék komfortját és funkcionalitását is. Továbbá ajánlott megfontolni az anyagi lehetőségeket is. Megbízható információkat találhatsz az audiológusodtól, illetve az interneten az audiológiai oldalakon és fórumokon keresztül is. Fontos, hogy alaposan tájékozódj a különböző lehetőségekről, mielőtt döntést hozol. Sok sikert a hallókészülék kiválasztásához!