Hogyan válasszunk egy jó sugárzási dózismérőt

A háztartási dózismérő nagyon hasznos lehet, ha tudja, hogyan kell helyesen kiválasztani és használni. A „dózismérő” kifejezés a sugárzási szintek mérésére szolgáló berendezések széles skálájára utal. A különböző modellek és módosításaik elvben, felépítésben, funkcionalitásban és kialakításban eltérhetnek egymástól. A legtöbbször az első dolog, amit figyelembe kell venni, amikor a legjobb bármilyen eszköz kiválasztásakor a felhasználó igényeit kell figyelembe venni. A doziméterek, radiométerek vagy doziméterek-sugárzásmérők nem képeznek kivételt, a felhasználás célja dönti el, hogy melyik modell a legmegfelelőbb.

Radiométer MKS-01SA1M (professzionális)

Minden egyes modell a Rosstandart nyilvántartásában szerepel. Ha nincsenek hivatalosan bejegyezve, akkor az eladó vagy a gyártó paraméterei és állításai ellenére nem minősülnek professzionálisnak.

A professzionális sugárzásmérők vagy dózismérők képességei a legtöbb esetben felülmúlják a háztartási szintű műszerek képességeit. A legkisebb felesleges sugárzást is képesek érzékelni, a nagy dózisokat távolról is érzékelik. Emellett nagyságrendekkel pontosabbak is; egy átlagos modell pontossága nem haladja meg a 15%-ot, és a megadott teljesítményben megbízhatunk.

A dózismérő vagy sugárzásmérő elve fogyasztói osztály Leggyakrabban a professzionális változatokhoz hasonló. Viszonylag olcsóbbak, kompaktabbak és könnyebben használhatóak. Nem minden modell képes a béta- és gamma-sugárzás szétválasztására, és kevés az alfa-részecske detektor, de ritkán van rájuk szükség. Az adatrögzítés pontossága és precizitása természetesen kisebb, de a radioaktív vizsgálatok kimutatásához és méréséhez megfelelő.

Szcintillációs elemek

Szcintillációs kristály alapú CdWO4 cellák

  • Pin diódák, Kis telefondugókba vagy kis „játékdoziméterekbe” szerelve. Az ilyen mérőműszerek aligha alkalmasak megfelelő mérésre, csak nagyon kritikus sugárzásra érzékenyek.

A dózismérő a fenti detektorok bármelyikét tartalmazhatja, a számláló típusa mindig hatással van a költségekre és a felhasználási területre.

Áttekintés és osztályozás

Leegyszerűsítve, minden háztartási dozimétert, sugárzásmérőt vagy doziméter-sugárzásmérőt „doziméter”-nek neveznek, de ez nem pontos. Ha a kifejezés a kombinált modellek esetében megfelelő, akkor a radiométerek másfajta műszerek.

A két mérőeszköz közötti legfontosabb különbség az, hogy a dózismérő egy előre beállított időintervallum, például egy perc vagy egy nap alatt méri a dózist és a dózisteljesítményt. A radiométerek egy forrás vagy különböző minták aktuális sugárzási sebességét (a radioaktív részecskék fluxussűrűségét) mérik. Más szóval, a sugárzásmérő a sugárforrás megtalálására vagy a szennyezettség „itt és most” szintjének meghatározására szolgáló eszköz, míg a dózismérő a kapott (felhalmozott) dózis mérésére szolgál. A dózismérők számos különböző modellje létezik – a jó dózismérő kiválasztásakor vegye figyelembe azokat, amelyek ötvözik az előbbit és az utóbbit is.

Személyi doziméterek

A „személyi dózismérő” vagy „riasztóberendezés” kifejezés egy kisméretű, kompakt eszközre utal, amely nem nagyobb, mint egy hagyományos kulcstartó. Az ion-sugárzás küszöbértékének érzékelése hang- vagy rezgésjelzéssel értesíti a felhasználót. A termolumineszcens számlálókkal ellátott modellek fényjelzéssel is rendelkeznek, ami nagyon kényelmes.

Doziméter kulcstartó

Doziméter kulcstartó Geiger MT2033

Az egyes modellek szerkezetileg nagyon egyszerűek; nincsenek kijelző vagy kiterjedt opciók. Az övön vagy zsebben viselt dózismérő hangjelzést ad, amikor veszélyes területre lép, és az összes adatot a memóriában tárolja. Az érzékelők műszaki paraméterei alacsonyak, és a teljes információ csak a készülék PC-hez vagy okostelefonhoz való csatlakoztatásával érhető el.

Az egyes mérőműszerek változatuktól függően neutron-, foton-, béta- vagy gammasugárzást mérnek.

Személyi doziméterek a biztonság érdekében használják, Amikor a felhasználó potenciálisan veszélyes terület közelében tartózkodik, de nincs vizsgálati célja. Másrészt, néhány modern modell képes arra, hogy. A viselhető, pántra fűzhető dózismérő gyorsan jelzi a veszélyt és az ionizáló sugárzás növekedését, mérve a bőrön felhalmozódott dózist.

Zsebváltozatok

A klasszikus háztartási dózismérőnek kézreállónak és kompaktnak kell lennie, ezért a zsebméretű modellek széles körben népszerűek a lakosság körében. Ezeknek az eszközöknek sokféle változata létezik, de mindnek van néhány alapvető jellemzője:

  • Kis méret – a készüléknek el kell férnie egy szabványos zsebben;
  • Újratölthető akkumulátorral vagy normál elemekkel működik;
  • Béta/gamma sugárzás kimutatása;
  • a kijelző rendelkezésre állása;
  • egyszerű felület.
zsebdoziméter

Új generációs Atom Fast zsebdoziméter

Az ilyen eszközök alkalmazási területe kicsi: a természetes háttérsugárzás mérése dózismérővel a túlzott dózisok kimutatására, a leolvasott értékek rögzítésére. A különböző építőanyagok vagy termékek diagnosztikája elfogadható, de a készülék csak magas aktivitást észlel.

Vannak technológiailag fejlettebb modellek is, mint pl Szcintillációs zsebdoziméter Atom Gyors. Ez egy kompakt zsebdoziméter kijelző nélkül, de számos funkcióval. A gadgettel való szinkronizálás lehetővé teszi a küszöbértékek beállítását, grafikonok készítését, leképezést.

Hordozható mérőműszerek

A kézi készülékek nagyban hasonlítanak a zsebben tartott változatokhoz, megjelenésükben elsősorban a valamivel nagyobb méretükben különböznek. Egyébként ezek ugyanazok a sugárzásmérők vagy dózismérők – kis kijelzővel és elfogadható beállítási lehetőségekkel rendelkező sugárzásmérők:

  • A gamma-sugárzás regisztrálása;
  • Ritka esetekben a béta-részecskék fluxussűrűségének mérése
  • adatarchiválás;
  • Szinkronizálás számítógépekkel vagy más eszközökkel az összegyűjtött információk megjelenítéséhez és elemzéséhez;
  • Többféle riasztási típus: fény, hangjelzés, rezgés és kijelző.

A kézi sugárzásmérő gyakrabban kombinálja a dózismérőt és a radiométert, mint más modellek. A legtöbbjük a sugárzásérzékelő kompakt változata.

A nagy méret lehetővé teszi a telepítést Akár négy érzékelő egy házban, ami növeli a pontosságot és a pásztázási területet, és csökkenti a radioaktív háttér mérésének idejét. A hordozható eszközről történő adatfelvételhez nincs szükség speciális berendezésre, kivéve a PC-t, táblagépet vagy okostelefont.

Kvantum-doziméter

Mind a fogyasztói, mind a professzionális dózismérők/sugárzásmérők széles választékban állnak rendelkezésre. A legújabb innovációk, mint például SOEX Quantum az arany középútnak tulajdonítható, funkcionális és kompakt dózismérő két SBM-20-1 számlálóval és színes kijelzővel, a Rosstandart nyilvántartásba bejegyezve. A gyártó biztosítékai ellenére nehéz professzionális mérőműszernek nevezni – nem választja szét a béta- és gamma-sugárzást, de a termékekben, építőanyagokban vagy más tárgyakban lévő magas aktivitási szinteket kimutatja.

Kiválasztási tippek

Mielőtt dózismérőt választ, el kell döntenie, hogy mire fogja használni. A fenti modellek bármelyike érzékelheti a túlzott sugárzási szintet. Ha ez az egyetlen alkalmazás, a dózismérő kiválasztása kizárólag a költségek alapján történhet.

Az eszközöknek van egy másik osztályozása is, a működésük típusa szerint. Mielőtt megvásárolná, hasznos tudni, hogy milyen típusú dózismérő alkalmas az adott feladatra.

  1. Küszöbérték nélküli, alacsony érzékenységű érzékelők – Ez a dózismérő képes kimutatni a radioaktív háttér jelenlétét egy tárgyból, de nem többet.
  2. A riasztások – A doziméterek ugyanazok a jelzők, de küszöbértékekkel, amelyekről a doziméter hangjelzéssel vagy rezgésjelzéssel tájékoztat (pl. Neiva-IR-001).
  3. A mérőórák érzékenyebb és pontosabb sugárzásérzékelőkkel vannak felszerelve. Részletes információkat adnak a felhasználóknak a regisztrált sugárzási változatokról. Ez egy optimális doziméter tárgyak radioaktivitásának mérésére, pl. az MKS-03SA használható építőanyagok vagy ékszerek vizsgálatára.
  4. Eszközök keresése sugárforrások észlelésére használják. Nem olyan pontos, mint egy mérőműszer, de nagyon érzékeny a háttérben bekövetkező változásokra. Általában szcintillációs kristályokat használnak detektorként. Egyszerűen fogalmazva, a sugárzást távolról fogják fel, és a rezgések lehetővé teszik a forrás irányának meghatározását. A szcintillációs mérőműszerek gamma-sugárzásra reagálnak, ritkán „magas béta-sugárzásra”.
  5. Spektrométerek – A szcintillátor egy kifinomultabb technika; a sugárforrás kimutatásán túlmenően képes a megemelkedett sugárzási szintet okozó izotóp típusának kimutatására is. Az ilyen szintű készülékek 10-szer drágábbak, mint a hazaiak, például az LD-07 lézerdoziméter.

Jó, ha a dózismérő két vagy több számlálóval rendelkezik; az ilyen széles hatótávolságú műszerek gyorsabban működnek. SBM-20, SBT-11, SBT-9 és Beta.

Figyeljen a felső mérési küszöbértékre – ajánlott értéke 10 000 μR/h. A gyenge minőségű készülékek egyszerűen nem képesek érzékelni a magas sugárzási szintet, vagy egyáltalán nem regisztrálják azt, vagy jelentősen alulbecsülik a tényleges értéket, ami rendkívül veszélyes az emberre.

Ha a választás az SBM-20 vagy a Végső csillámos érzékelő – Válassza a másodikat, egyrészt érzékenyebbek, másrészt képesek „lágy béta” sugárzást regisztrálni. Egyetlen hátrányuk – törékenység, óvatosan kell bánni velük, kerülni kell a hirtelen nyomásváltozásokat, ütéseket, rezgéseket, folyadékokból származó gőzöket vagy a csillámmal való érintkezést.

A szcintillátoros detektorokra ritkán van szükség otthoni környezetben. Ha igen, figyeljünk a szcintillációs kristály méretére: minél nagyobb, annál érzékenyebb a műszer.

Kerülje a vásárlást Kivont katonai doziméterek, válasszon a modern modellek közül. A legjobb esetben a készülék nem fog működni, a legrosszabb esetben veszélyes lehet. A különböző, tűs diódákkal vagy okostelefonos alkalmazásokkal ellátott változatoknak van némi valós alapja a „dózismérő” címre, de a gyakorlatban használhatatlanok.

A mérőműszerek működése

Annak ellenőrzése, hogy működik-e, vagy a megfelelő működés ellenőrzése olyan egyszerű, mint a leolvasás megnézése.

A természetes háttérsugárzás 5 és 15 µR/óra között változik, míg a gránit 35-90 µR/óra, a műtrágya „kálium-klorid” pedig 20-40 µR/óra között lehet.

A dózismérő vagy sugárzásmérő használatára vonatkozó információkat a használati útmutató tartalmazza. A legtöbb fogyasztói minőségű monitor egyszerűen kezelhető és intuitív kezelőfelülettel rendelkezik.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 2
  1. Réka Sándor

    Melyek a fontos szempontok a jó sugárzási dózismérő kiválasztásakor? Hol lehet ezeket vásárolni? Melyik márka vagy típus lenne optimálisabb? Kérlek, osszatok meg tapasztalatokat vagy ajánlásokat a témában!

    Válasz
    1. Roland Papp

      A jó sugárzási dózismérő kiválasztásakor fontos szempontok a pontos mérési pontosság, a gyors reakcióidő, a könnyű kezelhetőség és a megbízhatóság. Fontos figyelembe venni a mérők műszaki paramétereit, mint például a detektálási tartomány, a beépített szűrők és a kalibrálási lehetőségek. A sugárzási dózismérőket általában speciális ipari beszállítóktól vagy online műszaki webáruházakból lehet beszerezni. Népszerű márkák közé tartozik például a Thermo Fisher Scientific, a Ludlum Measurements vagy az ECOTEST. Fontos, hogy a vásárlás előtt alaposan tájékozódjunk a különböző típusokról és márkákról, valamint olvassunk tapasztalatokat és véleményeket más felhasználóktól a legjobb választás érdekében.

      Válasz
Hozzászólások hozzáadása