A hókotrók egyre népszerűbbek az Magyar piacon. Nem csoda: mindig a lehető leggyorsabban szeretné eltakarítani a havat az udvaráról, különösen akkor, ha az autója útjába kerül. Természetesen használhat lapátot, de egy hófúvó sokkal gyorsabban és hatékonyabban elvégzi a munkát.
Ebben az anyagban, a segítségével és a szakemberek tudását az online shop gardengear, megmondjuk, hogyan kell kiválasztani a hófúvó, és amely paraméterek mindenképpen érdemes figyelni, hogy a vásárlás nyereséges volt.
Néhány szó a tervezésről
A mai piacon többféle hólapát létezik, de szinte mindegyiknek hasonló a kialakítása. Annak érdekében, hogy a későbbiekben ne zavarják össze a használt kifejezések, kezdjük a tipikus hókotró fő elemeinek ismertetésével.
Motor – ez ilyen egyszerű. Lehet benzines vagy elektromos. Rögtön meg kell mondani, hogy az elektromos modellek nem annyira praktikusak, mivel állandó csatlakozást igényelnek egy aljzathoz. Ezt a tényt figyelembe kell venni a következők kiválasztásakor. A benzinmotor benzintartályt tartalmaz, és a hó aprítására és a gép meghajtására is alkalmas (ún. önjáró modellek).
Vödör – Mindig a hókotró előtt helyezkedik el, különböző szélességben. Bizonyos modellek rendelkeznek egy vödör emelő- és süllyesztő rendszerrel, amely nagyon hasznos lehet a söprési műveletek és a kemény kőzúzás közötti szállításhoz.
csiga – Speciálisan kialakított forgó penge a vödör belsejében. Ez a vödör felelős a beérkező hótömeg aprításáért és kidobásáért.
Csúszda – egy cső, amelyet a hó eldobására használnak. Lehet fém vagy műanyag, és mindig rendelkezik irány- és magasságállítással.
Fogantyúk – a kormánykerék helyett használják. A fejlettebb modelleken ezeken (vagy a köztük lévő panelen) további kezelőszervek találhatók.
Most, hogy már ismeri az alapvető elemeket, továbbléphet az osztályozásra, mivel a gép típusának kiválasztása a vásárlás első lépésének tekinthető.
Nem hajtott hókotrók
A motor, ahogy már említettük, vagy meghajtja a gépet, vagy egyszerűen csak a csiga forgatásáért felelős. Ennek megfelelően a nem hajtott hószórók a második esetbe tartoznak.
Az összes ilyen típusú modell kompakt, mozgékony és – ami fontos, mivel magának kell tolnia őket – alacsony súlyú. Határozott plusz, hogy egy egész területet könnyen tisztázhat, például egy pad vagy fák körül, és az üresjárat alatt egy ilyen eszköz nem foglal sok helyet a garázsban vagy a szekrényben.
A fő hátránya, hogy egy ilyen gép csak a frissen lehullott könnyű havat tudja lapátolni; ezért a legjobb, ha a hóesés után azonnal elkezdi a lapátolást. Az egy hete felhalmozódott hó, nem is beszélve a nedves hóról, komoly akadályt jelent a gép számára.
Érdemes megemlíteni az ún elektromos ásók – nem önjáró, villanymotoros eszközök. Kevesebb teljesítményük van, mint más hómaróknak, és a hó szórása inkább előre, mint oldalra történik.
Ha nincs lehetősége vagy vágya arra, hogy a hóesés után azonnal takarítani menjen, akkor érdemes megfontolni a következő típusú hóeltakarító berendezéseket.
Önjáró hómarók
Nagyobb teljesítmény jellemzi őket, és nemcsak széles vödörrel és kerékhajtással, hanem sebességváltóval is fel vannak szerelve. Általában 6 „első” és 2 „hátsó” sebességgel rendelkezik, így a sebességet a hó mennyiségéhez és sűrűségéhez lehet igazítani. Mindössze annyit kell tennie, hogy megfogja a fogantyút és elfordítja.
A legtöbb ilyen gép összetettebb, kétlépcsős kidobórendszerrel rendelkezik. A csiga által felaprított masszát nem a vályúba tolják, hanem a belsejében elhelyezett ventilátorra dobják, amely sokkal messzebbre fújja ki.
Az önjáró gépek két másik típusra oszthatók:
- kerekes,
- lánctalpas.
A gépek közötti különbségek a nevükben foglalhatók össze. A lánctalpas modellek elsősorban a nagyobb teljesítményükben és a nagyobb súlyukban különböznek a kerekes modellektől. Ez legalább két előnyt biztosít számukra
- tisztább söprés a jobb talajnyomás miatt;
- jobb úszóképesség (jégen és lejtőkön való közlekedés).
Ez azonban nem mentes a hátrányoktól:
- Alacsonyabb (körülbelül a felével) tisztítási sebesség,
- A motor működtetésének (és üzemanyag-fogyasztásának) szükségessége, hogy a gépet a tisztítás között egyik helyről a másikra mozgatni lehessen.
Külön meg kell említeni a következőket minitraktorok, A legelterjedtebb hóeltakarító berendezés a hókotró, amely önállóan is közlekedik, és hókotróval is felszerelhető, de ennél sokkal sokoldalúbb és kifinomultabb eszközosztály, így ennek az anyagnak a keretében nem célszerű részletesen tárgyalni.
Összefoglalva a közbenső eredményeket, nyugodtan ajánlható egy önjáró kerekes hómaró megvásárlása. Rendkívül sokoldalú, és ugyanolyan sikerrel használható a háztartásokban kisebb vagy közepes méretű területek, utak és feljárók alkalmi tisztítására, valamint a közműveknél a mindennapi munkákhoz.
Főbb jellemzők
Ahhoz, hogy jó hófúvót válasszon, tudnia kell, hogy mely tulajdonságokra kell odafigyelnie, és melyek csak marketingfogások.
Az igazán fontos paraméterek a következők
- Motorteljesítmény és ami még fontosabb, a motor nyomatéka. Minél magasabbak ezek a számok, annál jobban végzi a gép a munkát.
- A vödör szélessége – minél szélesebb a vödör, annál gyorsabb a terület megtisztítása, és annál nehezebb a gép.
- Az egyik kerék vagy pálya kikapcsolásának lehetősége sokkal könnyebbé teszi a fordulást azáltal, hogy csökkenti a súrlódást az egyik kerék és a pálya között. A differenciálmű ideális, de csak a csúcsmodellek rendelkeznek vele.
Szintén fontos paraméter üzemanyag-fogyasztás, de valamilyen oknál fogva szinte minden gyártó figyelmen kívül hagyja a hivatalos dokumentációban. tapasztalataim szerint általában 2-4 liter benzinre van szükség egy órányi munkához, a hó mennyiségétől és sűrűségétől függően.
De a kilövési tartomány, amelyet sokan szinte az első helyre tesznek a választásnál, valójában nem olyan fontos. Az ok egyszerű: minden modell körkörösen szórja a havat. Az épség és a dobási távolság nagymértékben függ a széltől, és a finom hó egy része mindig visszarepül a megtisztított területre. Ez a paraméter csak nagy területek tisztítása esetén tekinthető kritikusnak, de otthoni használatra nem túl fontos.
Összefoglalva
Ezen anyag alapján még a kezdő felhasználók is képesek lesznek egy kényelmes és jó minőségű hófúvót választani. És mielőtt befejeznénk, egy jótanács: vásárláskor keresse az opciókat: fényszóró, fűtött markolat, elektromos indítóberendezés. Még akkor is, ha mindez nem befolyásolja közvetlenül a tisztítás minőségét, de sokkal kényelmesebbé és kellemesebbé teheti.
Köszönjük, hogy elkészítette ezt az anyagot a „Garden Mechanizmusok” online boltba.
Hogyan tudnánk kiválasztani a legmegfelelőbb hófúvót? Van valamilyen konkrét szempont, amire figyeljünk, vagy melyik márka a legjobb? Hol lenne érdemes vásárolni, hogy biztosan jó minőséget kapjunk? Köszönöm a segítséget!
A legmegfelelőbb hófúvó kiválasztásához fontos szempont lehet a teljesítménye és megbízhatósága. Érdemes olyan márkát választani, amely hosszú távú garanciát nyújt, és jó visszajelzéseket kapott más vásárlóktól. Ajánlott a szaküzletek vagy nagyobb barkácsáruházak felkeresése, ahol széles választék áll rendelkezésre, és szakértő segítséget is kaphatunk a vásárlás során. Továbbá, ár-érték arányban is érdemes figyelembe venni a hófúvók közötti különbségeket.