A hófúvógép megfelelő üzemeltetése és karbantartása a hatékony működés és a hosszú élettartam előfeltétele. Ha új gépet vásárol, először olvassa el a használati útmutatót, majd készüljön fel az első használatra – csak ezután kezdhet hozzá a munkához.
Hogyan működik a hókotró
A megfelelő működéshez, valamint a technika karbantartásának megértéséhez legalább általános ismeretekre van szüksége arról, hogy miből készült a hómaró. Az alapvető és legdrágább rész – motor. Lehet elektromos vagy benzinüzemű. Az első lehetőség nem igényel sok figyelmet, ezért ez a cikk a folyékony üzemanyaggal működő változatokra összpontosít.
A hómaró elve nagyon egyszerű: a motor meghajtja a csigát, amely felkaparja a havat és oldalra dobja. A hófúvó feladata lényegében az, hogy a havat leemelje a tisztítandó felületről, és egy erőteljes sugárral oldalra dobja, ahol nem lesz útban.
Fő fogadás! A hókotrót feltétlenül szervizelje a hókotró első üzembe helyezésekor, a nyári szezonra való bezárás és az új szezon megkezdése előtt.
A gép használatra való felkészítése
A gépet a vásárlás után azonnal fel kell készíteni a működésre. Ez több lépésben történik:
- Tanulmányozza az utasításokat;
- A terméket külső ellenőrzésnek vetik alá;
- ellenőrizze az olajat, és töltsön fel benzint;
- közvetlenül elindítja a motort.
Nincs szükség és nincs jelentősége az utasítások megtanulásának. Ez egy nyilvánvaló intézkedés, amelyet sokan szeretnek elhanyagolni. Még mindig tanácsos elolvasni a gyártó kézikönyvét, hogy a gépet hosszú ideig lehessen használni. Tájékoztatja Önt a megfelelő olaj és benzin használatáról, valamint a géppel való munkavégzés során betartandó biztonsági óvintézkedésekről is.
A termék szemrevételezéses vizsgálata Ez hasznos a gép állapotának felméréséhez és a sérülések nyilvánvaló jeleinek azonosításához. A vezetékek és kábelek elsőbbséget élveznek: mindnek épnek kell lennie, és nem szabad elgörbülnie. Jó ötlet az összes csavar és anyát is ellenőrizni, hogy szilárdan ülnek-e. Ha valami nincs eléggé meghúzva, azt ki kell javítani.
Tanácsadás! Ha a sebességváltó gyárilag olajjal volt feltöltve, engedje le és töltse fel új olajjal. Nem tanácsos olyan olajat használni, amely már használatban van.
A sebességváltó ellenőrzése után a csiga készen áll a használatra. Ellenőrizze az összes csavart az oldalsó csapágyakban és a csigatengelyt rögzítő csavarokat. Ha nincsenek rések bennük, akkor nem nyírócsövek. A csavarokat ki kell cserélni, különben a csigát kemény tárgyakkal megrongálják. Magát a csigát el kell távolítani ahhoz, hogy A tengely és a csapágyak kenése olaj. Ez nemcsak a súrlódást csökkenti és meghosszabbítja ezen alkatrészek élettartamát, hanem a csiga simább forgása miatt a dobási távolságot is növeli.
a csiga beindítása
A csiga első beindítása a következőképpen történhet a motor ellenőrzésével egyidejűleg vagy azt követően. Ehhez a csiga működtető kapcsolóját üzemmódba kell állítani. Tartsa ebben az állapotban 5-10 másodpercig, és ezalatt győződjön meg arról, hogy a csiga rángatás nélkül forog, és egyáltalán mozog-e. Ha nem, akkor a kábel hosszát kell beállítani.
Ugyanez az eljárás akkor is szükséges, ha a csiga nem áll meg teljesen, hanem megálláskor kissé imbolyogni kezd. A csiga beállítására vonatkozó utasításokat a kézikönyv részletesen tartalmazza, és gyártónként eltérőek lehetnek.
A csiga működésének következő fontos lépése a következő ellenőrizze a sebességváltót. Rögzítse a csigakart, és hagyja a gépet körülbelül 2 órán át üresjáratban. A sebességváltót a gép leállítása után kell kipróbálni. Alig kell melegnek vagy hűvösnek lennie, de ha meleg, akkor hibás, és a gyors meghibásodás lehetősége nagyon magas.
A nyár utáni felkészülés nem sokban különbözik attól, amikor először kezdesz dolgozni. A fent leírt lépéseken túlmenően ajánlatos az összes súrlódó gyűrűt és szíjat kicserélni: a tapasztalatok azt mutatják, hogy ezek nem tartanak tovább másfél évnél. A sebességváltó és a motor olaját is érdemes kicserélni.
Lejtőn való munkavégzéskor Érdemes megjegyezni, hogy 5 fokos lejtésnél a gép kissé lefelé csúszik, 20 foknál nagyobb lejtésnél pedig oldalra billenhet. Ezért, ha lejtő van, tisztítsuk meg felfelé és lefelé is.
Egy friss, vékony hóréteg
Ha a hótakaró vastagsága kevesebb, mint a csiga vastagságának fele, és a hó friss, akkor az önjáró modell használható csúcssebességgel. Vezetés közben egyszerűen válassza az optimális haladási sebességet, de legfeljebb 5 km/h-t, mert ellenkező esetben a hószórás csökken, és megcsúszhat a jégen, ha az a hó alatt rejtőzik.
Fő fogadás! Az ernyő optimális elfordulása 30-40 fok. Ez megnöveli a hó dobási távolságát a derékszögűhöz képest.
Friss, mély hó
Ha mélyen van, de még friss, azaz nem volt ideje megfagyni és megkeményedni, akkor lassítani kell. Az önjáró változat a legalkalmasabb a következőkhöz Használja a második és az első sebességfokozatot.
A mély, friss havat két lépésben távolítják el:
- a felső réteget eltávolítjuk;
- a maradékot eltávolítják.
Fontos, hogy 20-30 cm havat távolítsunk el (hosszában), hogy ne tapossuk el az alatta lévő havat. Az önjáró gépek akár 90 cm vastagságú hóval is megbirkóznak, a kézi modellek akár két csiga átmérőjűek is lehetnek.
Sáros hó
a nedves és jeges hó lapátolása nem sokban különbözik a mély, friss hó lapátolásától Mozogjon nagyon lassan, Egyszerre legfeljebb 30 cm-t hajtson előre. Ez a sebességváltóra nehezedő igénybevétel csökkentésére szolgál. Ha jégtakaró van, a gépet le kell emelni a felszínről, és felülről kell dobni, hogy súlyával összetörje a jeget, és végül a csigával feldarabolja.
Fő fogadás! Ha a hó nedves, alaposan törölje át a hócsigát WD-40 folyadékkal.
A ház körüli takarítás során kerülje a bokrok, kövek, szegélykövek és egyéb tárgyak elrejtését a földön. Kerülje az ereszcsatorna ház felé történő irányítását, mivel egyes modellek olyan erővel szórják a havat, hogy az betörhet egy ablakot.
Biztonsági óvintézkedések
A hókotróval végzett munka súlyos sérülésekhez vezethet, ha nem tartják be a biztonsági szabályokat. Ezért nagyon fontos a következő szabályok betartása.
- Csak a gépet szállítsa Jó látási viszonyok között.
- Öltözzön az évszaknak megfelelően, és gondoskodjon csúszásmentes talpú cipőről.
- Ne használjon sálakat vagy laza ruhákat, amelyek beakadhatnak a csigába.
- Az oldalsó védőpajzzsal ellátott szemvédelem elengedhetetlen, csakúgy, mint a fülvédelem.
- Ne használja a hókotrót kábítószer, alkohol vagy gyógyszerek fogyasztása után.
- A tisztítási területen nem tartózkodhatnak kívülállók vagy gyermekek.
- A munka megkezdése előtt Ürítse ki a helyet távol a nem kívánt tárgyaktól.
- A lejtőn nem lehet elindulni vagy megállni.
- Nem tanácsos a földnek háttal mozogni.
- Gondoskodjon arról, hogy a gép kerekei mindig alátámasztva legyenek, különben fennáll a billenés veszélye.
- A motort az első üzembe helyezés előtt be kell melegíteni.
- Ha olyan felületen dolgozik, ahol kövek vannak, ügyeljen arra, hogy a csiga ne érintkezzen velük.
- Munka közben figyeljen arra, hogy milyen irányban halad, hogy állatok vagy járókelők megjelenése esetén megálljon vagy megváltoztassa az útvonalát.
- Ne használja a hókotrót 20 foknál nagyobb dőlésszögben.
- Ne növelje a haladási sebességet a gyorsabb tisztítás érdekében – nemcsak a gépet károsíthatja, hanem saját magát is megsebesítheti.
Hogyan kell szállítani a gépet
Ha a gépet új helyre szállítják, akkor rendszerint, pótkocsin végzik tekintettel a kellően nagy méreteire. A nem önjáró modelleket elég reális egyedül felemelni és egy pótkocsiba helyezni, de az önjáró rendszerű berendezéseket még két emberrel sem könnyű felemelni. Ilyen helyzetben ajánlott használjon emelőt, ennek hiányában pedig egy rámpa, amellyel a hókotró egy pótkocsira gördíthető. A berendezéseket utazás közben gondosan rögzíteni kell – ne szállítsák kézzel. A hókotró bukkanókon vagy kanyarokban könnyen felborulhat, és összezúzhatja a kezében tartó személyt.
Hófúvók – egy olyan technika, amely nagyban leegyszerűsíti a vidéki házak tulajdonosainak és a saját telkek tulajdonosainak életét. Ahhoz, hogy a munkaeszköz jó működési állapotban maradjon, a tárolás során és a használat előtt feltétlenül gondosan kell eljárni vele. Ilyen körülmények között a hókotró több mint egy évig fog szolgálni, és nem igényel jelentős kiadásokat.
Hogyan kell használni a hófúvót? Van valami speciális technika vagy tippek és trükkök a hatékony használatához? Milyen mélyre kell beállítani a pengét és milyen sebességgel kell mozgatni? Hol érdemes elkezdeni a hótakarítást és hogyan lehet elkerülni a lehullott hó letömörödését? Kérlek, osszátok meg a tapasztalataitokat és praktikus tanácsaitokat a hófúvóval kapcsolatban! Köszönöm!
A hófúvót használat előtt mindig olvasd el a gép használati útmutatóját. Fontos, hogy a hófúvót csak tiszta, száraz hó esetén használd, és ne próbálj meg olyan tárgyakat eltávolítani vele, amik akadályozhatják a pengét. A pengét kezdetben állítsd be a lehető legmagasabb pozícióba, majd fokozatosan csökkentsd a mélységét ahogy haladsz a havon. Mozgasd a hófúvót lassan, egyenletes sebességgel, hogy a hó alaposan eltávolítódjon. Kezd el a hótakarítást a bejárat vagy az út közepétől, majd dolgozz kifelé. Igyekezz keresztezni az előzőleg elkészített útvonalat, hogy a letömörödött hó ne maradjon a felületen. A hófúvót rendszeresen tisztítsd meg a havazás során felgyülemlett hótól, hogy a hatékonysága és élettartama javuljon.