Az okostévék, hűtők, számítógépek, laptopok, gázkazánok mind drágák. Sajnos rengeteg otthonban az elektromos hálózat nem biztosítja a megfelelő feszültséget. Túlterhelt a közeli hegesztési munkák miatt. Néha az előszobai csatlakozódobozban a semleges érintkező kiég, és 380 V-os fázis-fázis feszültség áramlik a lakáson keresztül. túlfeszültségvédő elég sikeresen védi a drága háztartási készülékeket, de gondosan válasszon egy ilyen eszközt.
A marketingesek csalásai
Mindenki ismeri hosszabbító vezetékek több konnektorral, számos gyártó által kínált. Az áruk vonzó. A forgalmazók ezt a rendkívül olcsó készüléket túlfeszültség-védőnek nevezik, és azt állítják, hogy a készülék megvédi a berendezéseket minden lehetséges balesettől.
Ma már vásárolhat elektromos szűrőt az audioberendezésekhez vagy a TV-hez minden egyes aljzathoz kapcsolóval. Ez nagyon kényelmes, mivel lehetővé teszi, hogy az egyes fogyasztókat feszültség túlfeszültség vagy más nem kívánt elektromos jelenségek nélkül levegye a hálózatról.
A következő a védelmi elv.
- A feszültség szinuszgörbéjét megváltoztató harmonikus zavarokat csillapítják elektromos szűrő, Induktivitások és kondenzátorok felhasználásával készült.
- A működési tartomány felső határa feletti feszültségcsúcsok egy varisztor kiiktatja. Ez az elem a szabványos érték túllépésekor az ellenállását élesen, nagyon kis értékre változtatja. Egyszerűbben fogalmazva, a varisztor rövidzárlatot hoz létre azáltal, hogy a keletkező áramot hővé alakítja. Az eszköz tokja jelzi az energia joule-ban kifejezett értékét, amelyet az eszköz képes eloszlatni.
- A maximális üzemi áramszint túllépésekor kiváltja a többszörös biztosíték. Ez a kis kerek gomb mögött van elrejtve. A túlfeszültség-védőkben nagy sebességű biztosítékokat használnak, így a csatlakoztatott készülékek nagyobb valószínűséggel élik túl a vészhelyzeteket.
Hogyan kell tesztelni a túlfeszültség-védőt
Sajnos nem lehetséges a túlfeszültség-védőt vásárlás előtt ellenőrizni. Ez csak akkor lehet megfelelően Válassza ki az AVR-t vagy a szűrőt a kulcsfeszültségnek megfelelően. A legtöbb szűrő működési tartománya 184V és 250V között van. A drágább modellek némelyike, bár kisebb teljesítményt nyújt, 150 és 290 volt közötti tartományban működik.
Fő fogadás! Annak kiszámításához, hogy pontosan milyen feszültséget kell biztosítani egy túlfeszültség-védővel, használhatja a Barrier nevű eszközt.
Az újabb generációk digitális kijelzővel vannak felszerelve. A hálózati feszültség ingadozásai (villanykörte villogása vagy háztartási készülékek kikapcsolása) során a sorompó leolvasásainak megfigyelésével meghatározható a paraméterek változásának minimális és maximális határai. Ez az a tartomány, amire szüksége van a túlfeszültségvédő kiválasztásához.
Stabilizátor vagy túlfeszültségvédő
Ahhoz, hogy megértsük, melyik a jobb, a túlfeszültségvédő vagy az AVR, tekintsük át az utóbbi elvét. A berendezések védelme szempontjából a legfontosabb jellemzők a következők
- Az AVR a transzformátor áttételét a hálózati feszültség lágy ingadozásai során növeli és csökkenti, így a kimeneten állandó értéket biztosít;
- A harmonikus zajokat a feszültségátalakító elektronikus alkatrészeinek sajátosságai miatt elég jól csillapítják;
- A maximális bemeneti feszültségküszöbérték túllépése esetén a stabilizátor egyenletesen és biztonságosan csökkenti a kimeneti értéket, és lekapcsolja a csatlakoztatott készülékeket.
Amint az a működési elv leírásból is kiderül, Az AVR alkalmas televízióhoz, hűtőszekrényhez vagy audioközponthoz és egyéb igénytelen berendezések. Ennek a megoldásnak azonban számos hátránya van.
- Tipp költség. A szabályzó észrevehetően drágább, mint a túlfeszültségvédő. Azokban a hálózatokban azonban, amelyekben nem fordulnak elő hirtelen feszültségesések vagy -csúcsok, a fő funkciója nem használható. Ez az a pont, ahol a túlfeszültségvédő győz.
- A feszültségszabályozó második hátránya A kimeneti feszültséggörbe változásai. Sok modell inkább egy úgynevezett lépcsős hullámformát alkot, mint szinuszhullámot. Ezért nem használhatók érzékeny berendezések, például gázüzemű fűtőkazánok működtetésére. Ugyanakkor a túlfeszültségvédő semmilyen módon nem befolyásolja a kimeneti feszültséggörbe alakját.
- Az AVR harmadik hátránya a következő válaszadási sebesség. A számítógépes berendezések meghibásodhatnak a késleltetett feszültségszabályozás miatt. Ezért célszerű drága speciális stabilizátorokat vagy UPS-rendszereket választani olyan készülékekhez, ahol a védelem sebessége kritikus fontosságú.
Nehéz eldönteni, hogy melyik a jobb, az AVR vagy a túlfeszültség-védő. Az egyik vagy másik berendezés kiválasztása a funkcionalitás követelményeitől függ. A gyakorlatban a két védelmi eszköz előnyei kombinálják az UPS-t, a szünetmentes tápegységet. Beépített túlfeszültségvédővel rendelkezik, amelyet kifejezetten gyors reagálásra terveztek (alacsony szabályozási késleltetés), stabilizálja a feszültséget. Az egyetlen olyan felhasználási terület, ahol gondosan kell megválasztani az UPS-t, a gázkazánok és más, tökéletes szinuszhullámot igénylő berendezések áramellátása.
Hogyan válasszunk túlfeszültség-védőt
A túlfeszültségvédő használatához csak néhány részletre kell figyelnie a vásárláskor.
- hatalom. Mielőtt elmegy a boltba, érdemes átgondolni a szűrőre csatlakoztatni kívánt készülékeket, kiszámítani a teljes fogyasztásukat, és ehhez a számhoz hozzáadni egy 20%-os tartalékot.
- Energialeadás vagy kompenzációs impulzus. Ez azt írja le, hogy egy varisztor mennyi hőt képes elvezetni névleges működés közben. Minél rosszabb a tápellátás a csatlakozási ponton, annál nagyobb értékűnek kell lennie a túlfeszültség-védőben a kompenzáló impulzusnak.
- Működési feszültségtartomány. Fontos a túlfeszültség által érintett hálózatok esetében.
- Termikus biztosíték. Hasznos, de nem elengedhetetlen. A termikus lekapcsolás megvédi a szűrőt a túlmelegedéstől.
- Aljzatok és kapcsolók száma. A csatlakoztatandó készülékek száma szerint választható ki. Ha gyakran tervezi kihúzni őket, javasoljuk, hogy vásároljon egy túlfeszültség-védőt, amely minden egyes aljzaton kapcsolóval rendelkezik.
- Kábel hossza. A szűrő helye szerint választható.
Az utolsó dolog, amit értékelni kell a háztartási készülékvédő kiválasztásakor, az az extra lehetőségek. Ezek rendkívül hasznosak lehetnek mind a szűrő kényelme, mind a csatlakoztatott berendezések működése szempontjából. Hasznos lehetőségek a számítógépes hardverek tekintetében LAN- és telefonvonalak védelme. Ez olyan házakban fontos, ahol fennáll a villámcsapás okozta zavarok veszélye a villanyvezetékekben. USB-port a túlfeszültségvédőn segít gyorsan csatlakoztatni telefonját töltéshez vagy egy olyan készüléket, amely megfelelő áramellátást igényel, például egy kompakt hangszórót.
Megbízható túlfeszültség-védők 2019-re
APC by Schneider Electric PM5B-RS túlfeszültség-védő, 1.8 m
a Yandex piacon
APC by Schneider Electric PM6-RS túlfeszültségvédő, 2 m
a Yandexnél
Power strip szűrő Pilot L, fehér, 1.8 m
a Yandex Marketer-nél
ERA USF-5es-USB-W teljesítményszűrő (B0019037), 1.5 m
a Yandex piacon
Hogyan lehet megtalálni a megfelelő túlfeszültség-védőt a háztartási készülékekhez? Milyen szempontokat kell figyelembe venni a kiválasztás során? Érdemes-e szakember segítségét kérni, vagy elég az átlagos felhasználási igényeknek megfelelő védelem? Köszönöm!