Néha egy meglehetősen kemény deszkát több csíkra kell vágni. Ezt a fajta munkát nem lehet kézzel elvégezni, és nem költséghatékony egyszeri használatra gyárilag gyártott körfűrészt vásárolni. A megoldás nagyon egyszerű – egy kis körfűrész készül egy közönséges fúrógépből.
Vágja ki az alapot egy 30 mm vastag forgácslapból, elég egy 300×250 mm-es darabot kivágni. A oldalon munkaasztal válasszon 4 mm vastag duralumíniumlemezt – ez elég erős és könnyű ahhoz, hogy ne terhelje az egész szerkezetet. Fúrjon egy lyukat a kívánt helyen a körfűrész számára, körülbelül 160 x 10 mm-es lyukat.
Maga a fúrógép tartója saját maga is elkészíthető – az összes szükséges méret és rajz elérhető az interneten, de a fűrésszel ellátott tengelyhez hasonló kialakítás vásárolható egy boltban vagy bolhapiacon. A tengely csapágyazását ki kell választani Porvédő – amikor a házi készítésű gép fut, sok kis hulladék keletkezik fapor formájában.
A fúrógépből készült körfűrészt a szabványos séma szerint szerelik össze: először minden részletet rögzítenek az alapra, majd a munkaasztal felszerelése és a fúrógép csatlakoztatása.
Biztonsági intézkedések
A következő szabályokat szigorúan be kell tartani, amikor bármilyen gépen dolgozik:
- A közelgő munka helyének mentesnek kell lennie a felesleges anyagoktól és szerszámoktól;
- a munkadarabok simán, rángatás és csavarodás nélkül kerülnek behajtásra, így a vágószerszám nem akad el
- A körfűrész forgási síkját felülről egy speciális, a körfűrészhez tartozó védőburkolat;
- A csörlőt minden használat után tisztán és rendben kell tartani;
- Kenje be az összes fém alkatrészt gépolajjal, ha a darálólemezt hosszabb ideig nem használja.
Ez a kis gép nem csak fadeszkákat tud vágni. Ha speciális vágókéseket szerel rá, megmunkálhatja a sárgarézből és más színesfémekből, műanyagból vagy propilénből készült alkatrészeket.
Esztergapad
Az otthoni famegmunkálás vagy esztergálás könnyen elvégezhető egy fúrógép alapján. A szerszámot speciális bilincsekkel kell meglehetősen mereven rögzíteni, és egy speciálisan kialakított tokmányt kell a tokmányba helyezni tartó több éles tűvel, hogy megakadályozza a munkadarab elfordulását. A farokcsapágy középpontjának és a rögtönzött esztergapad elején lévő rögzítőelemnek ugyanazon a tengelyen kell lennie. Pontosságra van szükség a munkadarab forgása közbeni kifutás megakadályozásához. A munkadarab pozicionálása után, farokütköző szilárdan rögzíti a speciális klipsz.
A gép harmadik eleme futómű fa rúd formájában, amelyen a véső vagy más, a munkadarab megmunkálására szolgáló szerszám nyugszik.
Csörlő
Az eredeti csörlő, amely egy régi, de nagy teljesítményű fúrógépen alapul, nélkülözhetetlen segítség, különösen a saját házukban élő és háztartási telekkel rendelkező felhasználók számára. Egy egyszerű helyzet: Ön úgy döntött, hogy egy nagyobb tárolót helyez el a nyári zuhanyzóban, de nehéz egyedül ilyen magasra emelni. Egy emelőcsörlő segítségével ez néhány perc alatt elvégezhető. Csak a tartály súlyát és az orsó fordulatszámát kell előre kiszámítani.
A garázsmesterek biztosítékaként a házi csörlő könnyedén leemeli a motort az autóról. Nézd meg a videót, ha nem tudsz hinni a szavadnak:
A szakemberek azt tanácsolják, hogy használjon egy házilag épített készüléket, szerelje a fúrót a leginkább minimális fordulatszám. Az ilyen kialakítás különböző súlyú tárgyakat mozgathat, sőt, a népi kézművesek még egy közönséges autóindító alapján is csörlőket készítenek.
A kézimunkával készített körfűrész és egyéb gépek fúrógépből különleges és egyedi lehetőségeket kínálhatnak a kreativitásunk kibontakoztatására. Érdeklődésünket felkelti, hogy milyen anyagokat és technikákat használ ez a fűrész, és mennyire könnyű vele dolgozni? Tudna több információt adni a kézimunka eredményességéről és az esetleges előnyeiről? Esetleg ajánlhatna más hasznos gépeket is, amelyekkel kiegészíthetnénk ezt a körfűrészt? Köszönöm előre is a választ!
A kézimunkával készített körfűrésznek számos anyagot és technikát lehet használni. Általában faanyagok vágására alkalmas, de egyes fajtái acélt vagy műanyagot is képes vágni. A kézi körfűrész könnyű és hordozható, így kényelmesen használható otthoni munkákhoz. Fontos azonban, hogy megfelelően legyen rögzítve és felszerelve a gép, valamint ügyelni kell a biztonsági intézkedésekre. A fűrész használatával egyediséget és kreativitást vihetünk a kézimunkába. Az eredmények nagyon változatosak lehetnek, attól függően, hogy milyen technikákat és anyagokat alkalmazunk. Egy hasznos kiegészítő lehet a marógép, amely segít a formák kialakításában és finomításában.