A páraelszívó nélkülözhetetlen konyhai eszközzé vált. A kellemetlen szagok, a füst és egyéb irritáló anyagok eltávolításával kényelmet és kellemes környezetet biztosítanak. A jelenlegi piacon a modellek igen széles választékát kínálják, a lapos páraelszívó különösen népszerűnek bizonyul.
Működési elv
A lapos páraelszívó működésének alapelve egy összetett szűrőszerkezeten keresztül működő légtisztító rendszer használatán alapul – ezt nevezik recirkulációnak. A modellcsaládtól függően ez lehet egy egyfokozatú akrilszűrő rendszer vagy egy kifinomult kétfokozatú légtisztító rendszer.
Az első lépés a korom, a zsír és a füst durva szennyeződéseinek eltávolítása a páraelszívó belső levegőjéből. Ezt a feladatot az ún. zsírszűrők látják el, más szóval, durva tisztítórendszer. Ezek vagy eldobhatóak, ebben az esetben a használt alkatrészeket újakra cserélik, vagy állandóak. Az újrafelhasználható szűrők fémötvözetből készülnek, amely könnyen tisztítható, és sima vízzel történő öblítés után ismét betölti funkcióját.
A szakértők a második módszert ajánlják, mert ez praktikusabb és gazdaságosabb.
A levegőtisztítási folyamat következő szakasza a következőkön keresztül történik vékony szűrők. Csak eldobhatóak, és egy bizonyos működési idő után kötelezően cserélni kell őket. Ez a lépés eltávolítja a kellemetlen szagokat és részecskéket a levegőből, miután azok áthaladtak az első szűrőkörön. A vékony páraelszívókat túlnyomórészt aktívszénszűrő formájában építik be. Az anyag kiváló abszorpciós tulajdonságokkal rendelkezik, ezért kiváló alapot képez a finomszűrőhöz.
A finom porelszívó rendszer üzemideje a rá ható terheléstől függ.
Az összes szűrőfokozaton áthaladva a levegő teljesen idegen részecskéktől mentesen kerül vissza a helyiségbe. Ezáltal a konyhai környezet ismét kellemes lesz az emberek számára.
Telepítési lehetőségek
A készülék erősségei
A lapos páraelszívó számos előnyt kínál, amelyek miatt a vásárlók körében népszerű választásnak számít.
- Nagyszerű megoldás azok számára, akiknek nincs lehetőségük arra, hogy a páraelszívót az otthoni szellőzőcsatornához csatlakoztassák. Ennek a lépésnek az okai a következők: elhasználódott szellőzőcsatornák, alacsony mennyezet, amely nem teszi lehetővé a jó csatornázást, korlátozott hely a helyiségben, ahol egyszerűen nem lehet elhelyezni a terjedelmes elszívó kupolákat és a páraelszívók terhelését.
- A lapos páraelszívó előnye az ergonomikus forma. Egy ilyen rendszer nagyon kis helyet foglal el, és még akkor is telepíthető, ha Kapucnis szekrény alatti egységek. De ne feledje, hogy a csatorna kimeneténél elegendő helynek kell lennie ahhoz, hogy a megtisztított gáz visszatérhessen. Ellenkező esetben a készülék zavaró zajt és rezgést fog okozni. A légáramlatoknak kitett bútorok idővel tönkremennek, és a motorháztető megsérülhet. Kerülje el ezeket az ideális telepítési hely megtalálásával.
- A modern készülékeknél a motorháztető lapos doboza különösen vonzó és futurisztikus megjelenést kölcsönöz az egész konstrukciónak. Választhat fém-, üveg- vagy díszes műanyag burkolatú készülékeket. A páraelszívót úgy tervezték, hogy illeszkedjen a konyhai környezet többi részéhez, így minimalista, technológiai megjelenésével még vonzóbbá teszi azt.
- A vásárló számára mindig az ár a legfontosabb kérdés. Bármilyen vonzó és funkcionális is egy motorháztető, egy nagyon magas árcédula elriaszthatja a készüléket. De még ebben a tekintetben is a lapos páraelszívó erős versenytársa a társainak, mivel meglehetősen vonzó ár. Egy jó páraelszívó néhány üzletben tizenöt száz forintel alatt kapható. A műszakilag bonyolultabb egységek sokkal drágábbak. Az intelligens vezérlés, a high-tech megjelenés és a rengeteg extra minden bizonnyal hatással lesz az árra. A lakásegységek átlagos költsége azonban mindig sokkal alacsonyabb lesz, mint a versenytársaké.
- A lapos páraelszívó további előnye, hogy természetes módon nem akadályozza a szellőzést. Szabadon hagyja az eredeti légcsatorna nyílását, nem akadályozza a gázkeringést. A lapos elszívás nincs hatással a konyhai hőmérsékletre. A készüléknek nyáron nincs szüksége extra hűtésre vagy télen fűtésre. Ez a tényező nagyon fontos, mert komolyan energiát takarít meg, és így a tulajdonos pénzügyeit is.
a rendszer hátrányai
Az ilyen típusú motorháztető hátránya, hogy elég drága lehet gyenge motor. Kis háza miatt egyszerűen nem lehet nagy teljesítményű motorral felszerelni. A lapos páraelszívó használhatatlan nagy helyiségekben. Ez azonban korántsem igaz a nyolc-kilenc négyzetméteres kis konyhákra. Számukra a készülék kis méretei bónuszt jelentenek: a lapos páraelszívó csendesebb és sokkal kevesebb energiát fogyaszt.
Szintén negatívum sok vásárló számára a finom szűrők kötelező cseréje lesz. Ez az elkerülhetetlen kiadási tétel meglehetősen nagy hátrányt jelenthet a fogyasztók szemében, de nem lehet megkerülni.
A közvélekedés szerint a lapos páraelszívó elavult. A beszerzési statisztikák azonban ennek ellenkezőjét mutatják. Az emberek szívesen veszik ezeket a kompakt, szerény és gazdaságos eszközöket, amelyek a megbízható minőséget vonzó árral kombinálják.
Milyen jellemzőkkel rendelkeznek a lapos konyhai páraelszívók? Érdemes ilyen típusút választani vagy jobb a hagyományosabb kialakítás?