Az Eindhoveni Műszaki Egyetem szakértői olyan robotot hoztak létre, amely képes koponyaműtéteket végezni.
Ahhoz, hogy manipulálni tudd az agyat, hozzáférésre van szükséged hozzá. Az orvosok jelenleg a koponyán fúró lyukakkal végeznek eljárást erre a célra. Az eljárás rendkívül kockázatos, és nagyfokú technikai érzéket igényel az orvos részéről. Nem minden idegsebész képes ilyen műtéteket végrehajtani.
Az új robotsebész RoBoSculp öt éven belül helyettesítheti az embert a koponyatörő műtéteknél. A robot egy sebészeti fúróval felszerelt manipulátor gép. Az orvos-operátornak csak a hozzáférési pontot kell a CT-berendezésen elhelyeznie, a többi önállóan történik. A manipulátorba tervezett 7 tengely lehetővé teszi bármilyen működési szög megválasztását.
Az eszköz első tesztkísérletei sikeresen zárultak, a klinikai tesztek hamarosan megkezdődnek. A RoBoSculp nagy lehetőségei ellenére nem képes az agyat magát megműteni. Minden beavatkozáshoz a szervet szilárdan rögzíteni kell, de az agyszövet legkülső része rendkívül puha, ezért nem lehet olyan programot összeállítani, amely figyelembe veszi a rögzítés minden árnyalatát.
Ez társadalomnak veszélyes lehet?
Ez nagyon érdekes! De hogyan képes a robot áthatolni a koponyán? Milyen technológia van erre használva?
Mi a célja ennek a robotnak?