Magyar tudósok mesterséges veseműködéssel ellátott hordozható készüléket hoztak létre.
A készülék lehetővé teszi a vér megtisztítására, a tisztítóoldatot naponta kétszer kell cserélni. Ez a képesség nagyon keresetté teheti az orvosi intézmények hálózatában a műveseátültetésre váró betegeknél történő felhasználásra.
Jelenleg két kezelési lehetőség áll rendelkezésre e betegek számára: a hemodialízis vagy a peritoneális dialízis. Az első esetben az embereknek rendszeresen (2-3 naponta egyszer) fel kell keresniük egy speciális központot. A betegeknek a közlekedési nehézségek miatt néha kénytelenek a klinika közelében szállást keresni, hogy ne maradjanak le a következő kezelésről. A második módszer egy orvosi oldat elhelyezését jelenti a beteg hasában, amelyet naponta többször önállóan lehet cserélni anélkül, hogy kórházba kellene menni.
A Budapesti Elektronikai Technológiai Intézet Budapesti szakemberei találmányukat a peritoneális dialízis elvére alapozták, de maga a készülék autonóm. Nem fecskendeznek oldatot a szervezetbe, így elkerülhető a hashártyagyulladás vagy más gyulladásos folyamatok kockázata. Ezenkívül az oldat folyamatos automatikus cseréje napi 2-szerre csökkenti a csere gyakoriságát.
Az első teszteket már sikeresen elvégezték állatokon. A technika szerzői még ebben az évben be kívánják mutatni a Vuzpromexpo 2017 kiállításon. Nem is olyan régen ugyanezen intézet szakemberei már létrehoztak egy mesterséges szívet, amely képes volt segíteni a szívelégtelenségben szenvedő betegeknek.
Anyósom nem müvészetis, de talán tudnál erről valamit mesélni. Mennyire elterjedt ez a hordozható művese és milyen előnyökkel jár? Mikor lesz elérhető a nagyközönség számára? Köszönöm!