Melyik processzor a legjobb a notebookjához

A gyakorlat azt mutatja, hogy a mai világban sok fogyasztó a notebookot választja munkaállomásként az asztali PC helyett. A mobileszközök előnyeit nem kell leírni, mert azok nyilvánvalóak. Beszélni fogunk arról, hogyan válasszuk ki a processzort a laptophoz. Ez egy érdekes téma, mivel a kirakatokban a különböző gyártók különböző chipkészletekkel rendelkező modelljeinek hatalmas választéka található. Nem annyira gyártó szerint különböznek (csak kettő van), hanem jelölés szerint. Vásárláskor természetesen bízhatunk az eladó szavában, de valószínűleg egy idő után kiderül, hogy a megvásárolt eszköz nem felel meg a következő céloknak. Tehát a logikusabb megoldás az lenne, ha egy kicsit mélyebben elmélyedne a CPU-választás témájában, és konkrét következtetéseket vonna le a tanultak alapján.

A processzor fő jellemzői

Értse meg, hogy a CPU nem az egyetlen létfontosságú elem a notebookban, de ez a kulcs. Lényegében ez a készülék agya, felelős minden feladatért. Még magas egyéb mutatók mellett is, egy gyenge CPU nem teszi lehetővé, hogy a készülék jó teljesítményt mutasson.

Processzor

A laptop processzorának kiválasztásához a vásárlás során alaposan meg kell vizsgálnia a fenti tényezőket, és meg kell találnia a legjobb lehetőséget. Az alábbiakban részletesebben ismertetjük az egyes elemeket.

Gyártó

A mai laptopokban két nagy gyártó processzorai találhatók – AMD vagy Intel. A piac mintegy 98%-át teszik ki. A fennmaradó 2% kevéssé ismert chipsetek, amelyek teljesítménye nem jelenthet komoly versenyt, valamint szegmentált modellek, például katonai igényekre (Magyar processzor Bajkál).

Két processzor

Fő fogadás! Ha igazán nagy teljesítményű eszközt szeretne vásárolni, jobb, ha az Intel processzorát választja laptopjához. Ebben nemcsak az eladók, hanem a szakmabeliek is egyetértenek. Az AMD lapkakészletek nagyszerűek a kedvező árú eszközökhöz, és az Ön igényeitől függően jól teljesítenek.

A lapkakészletcsaládokról és azok céljáról a szöveg végén találhatók további részletek.

Energiafogyasztás

A notebook PC fő előnye mobilitás és önállóság. Ez utóbbit alacsony fogyasztású CPU-kon keresztül érik el. A logikus következtetés: minél kevesebbet fogyaszt a CPU, annál gyengébb. Ez a következtetés nem csak logikus, hanem bizonyított tény. Ne feltételezze azonban, hogy minden laptop alapértelmezés szerint alacsony teljesítményű lapkakészlettel rendelkezik. Mindkét gyártónak különböző processzorcsaládjai vannak – magasabb energiahatékonysággal vagy éppen ellenkezőleg, a teljesítményre összpontosítva.

Processzormagok

A kettőnél több maggal rendelkező lapkakészletek a különböző típusú feladatokhoz különböző magokat tartalmaznak. Egyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy egy négymagos processzorban a harmadik és a negyedik magnak szűk a fókusza. Például kizárólag a grafikáért felelősek. Egy vásárlónak, aki csak internetezni vagy Skype-on beszélgetni akar, nincs szüksége a maradék két magra, azok üresen fognak állni, ezért a semmiért fizette túl őket.

A második pont Magfrekvencia. a processzor négy, egyenként 1,5 GHz-es maggal rendelkezhet, ami összesen 6 GHz-es teljesítményt ad, vagy 2, 3,2 GHz-es maggal, ami 6,4 GHz-es teljesítményt ad, így a második lehetőség jobb. Ugyanakkor az első változatban nem fog minden mag együtt dolgozni, azaz a végső frekvencia nem is 6 GHz lesz, hanem kevesebb.

A többmagos lapkakészletek hátrányai:

  • megnövekedett energiafogyasztás;
  • inaktív magok, ha nincsenek speciális feladatok számukra;
  • magasabb költség.

Fő fogadás! Vásároljon nagy számú processzormaggal rendelkező processzort abban az esetben, ha a készülékre játékokra, grafikára (tervezés, rajzolás, animáció készítése), programozásra van szükség. Ha a vásárló a legegyszerűbb mindennapi feladatokra – internet, alkalmi játékok, hálózatépítés, filmek, zene, irodai alkalmazásokban való munkavégzés – egy két maggal rendelkező, de elég magas frekvenciájú lapkakészlet a legjobb választás.

Cache memória

Mi a cache – egy érdekes és gyakran félreértett kérdés. Bizonyos mértékig hasonlíthat a RAM-hoz, de sokkal kisebb kapacitású. Ez a memória a következőket tartalmazza a chipkészlethez szükséges információk. A processzor először a gyorsítótárat hívja le, és ha ott nincs adat, akkor az operatív.

Turbo Boost technológia

A csúcskategóriás chipkészletekkel rendelkező modern laptopok olyan technológiával rendelkeznek, amely önállóan állítja be a frekvenciát. Az Intelé a Turbo Boost, az AMD-é pedig a Core Boost. Ez az energiatakarékosság és a készülék túlmelegedésének megakadályozása érdekében történik. A modul érzékeli a feladat típusát, és ha az nem bonyolult, akkor alacsony frekvencián végzi, és amikor terhelést érzékel, intelligensen növeli a frekvenciát, hogy gyorsabban megbirkózzon a feladattal.

Vásárláskor figyelembe kell vennie, hogy milyen szám szerepel az árcédulán. Gyakori, hogy az eladók a következő szöveget írják maximális frekvencia, Ez azt jelenti, hogy a notebook PC nagy terhelés mellett mekkora teljesítményt képes leadni, de a folyamatos teljesítménye jelentősen alacsonyabb lehet. Ugyanakkor a vevő nem tervezi a laptop túlhajtását, így egyszerűen soha nem fogja elérni a nagyon magas frekvenciát.

Tanácsadás! Ajánlatos az órajelsebességet, az alap- és a maximális. Csak egy kérést kell tennie bármelyik keresőmotorban.

Példa: két chipkészlet 2GHz-en és 2,3GHz-en. Ugyanakkor az elsőnek nincs boost technológiája, a másodiknak viszont van, és terhelés nélkül csak 1,7 GHz-et termel. Az ügyfélnek irodai alkalmazásokhoz szükséges eszközre van szüksége. Ebben az esetben 2GHz-es készüléket kell vásárolnia, mivel különben nem a második CPU maximális 2,3GHz-ét fogja használni, hanem az 1,7GHz-et, ami az alap órajelet jelenti. Ha játszani szeretne, a második lehetőség a jobb választás, mivel ez a notebook feldolgozási teljesítményét használja fel, és megadja a szükséges 2,3 GHz-es lökést.

Processzorvonalak és céljuk

Tehát a két fő lapkakészletgyártó – az AMD és az Intel. Hogy miben különböznek, azt fentebb már elmagyaráztuk, de az összehasonlítás során a konkrét lapkakészletek és azok teljesítménye alapján kell következtetéseket levonni. Az AMD-t nem szabad alapértelmezés szerint elutasítani, lehet, hogy a költségvetésben az Intel helyett az AMD-vel a legjobb megoldást vásárolja meg.

Intel processzor

Atom sorozat – egy olyan chipset, amelyet táblagépekhez és okostelefonokhoz terveztek, de a 11-14 hüvelykes kis laptopokban is megtalálható. Átlagosan hasonló a Pentium és Celeron sorozathoz.

M mag – viszonylag újabb termékcsalád. Közepes teljesítményű, de csökkentett hőkibocsátású lapkakészletek. Feltételesen lehet hivatkozni a köztes változatra – a Pentiumtól a Core i-ig. Alkalmas egyszerű irodai feladatok elvégzésére.

Mag i – A legjobb teljesítményt nyújtó tartomány. Egy számmal az i után nő a teljesítmény. Tehát az i-vonalban a leggyengébb az i3, a legerősebb az i9. A legújabb, 2017-ben bejelentett chipsetek, előtte a csúcsmegoldások az i7-esek voltak.

Minden egyes chipset-generációnak más kódneve van – Kaby Lake, Haswell és mások. Nem kell foglalkoznia ezekkel a nevekkel, elég, ha megjegyzi, hogy a kódolásban az első szám egy generációs jelölés. A Core i7-7580H tehát 7. generációs chipkészletet jelent, azaz viszonylag friss. Jelenleg 9 generáció létezik.

A második tudnivaló és ajánlott megjegyezni a címkézést. Minden chipkészlet rendelkezik Betűrendes utótag a numerikus kód után. A betűjelek magyarázatát lásd a táblázatban:

Levél Érték
Y Rendkívül alacsony energiafogyasztás (11,5W)
U Alacsony energiafogyasztás (15-28W)
m Átlagos teljesítményű és fogyasztású mobil CPU (37-57W)
Q Négymagos processzor
H Nagy grafikai teljesítmény
X Csúcsteljesítményű lapkakészlet játékosok számára
K Túlhajtásra képes processzor
HQ Négymagos processzor fejlett grafikával

Következtetés:

  • Y – A leginkább önálló megoldás azok számára, akiknek hosszú órákon át kell dolgozniuk töltés nélkül, de alacsony vagy közepes teljesítményen, gyakran ultravékony laptopokba (ultrabookokba) szerelve;
  • U, M, Q – középkategóriás változat jó akkumulátoros üzemidővel és tisztességes teljesítménnyel, egyfajta univerzális chipkészlet;
  • H – a hangsúly a grafikán van, művészek, építészek és hasonló foglalkozású felhasználók számára alkalmas;
  • K, HQ – játékmodellek;
  • X – extrém játékváltozat az eSport számára.

AMD

Az AMD lapkakészleteknek is több generációja és termékcsaládja van. A generációkat a kód első számjegye jelzi. Jelenleg A legújabb generációs chipkészlet kódolása 9.

AMD processzor

Az AMD processzorcsaládok a következők.

  1. AMD Ryzen – új megoldás Vega grafikus kártyával. Nem számít, milyen diszkrét grafikus kártyával rendelkezik, képes lesz játszani és igényes feladatokat elvégezni.
  2. AMD Athlon Vega – integrált grafika, de egyszerűbb chipkészlet, mint a Ryzen, mindennapi feladatokra és gyors válaszidőre tervezték.
  3. AMD A – szegmens integrált grafikus kártya nélkül, sokféle felhasználási módhoz. A sorozaton belül van egy felosztás.
  4. AMD FX – Játékos megoldások integrált grafikus kártyák nélkül.
  5. AMD Ryzen Pro – legjobb teljesítmény (játékmegoldások, a core i9 sorozat analógja X utótaggal).
  6. AMD Pro A – Üzleti lapkakészletek.
  7. AMD E – Költségkímélő megoldások a legegyszerűbb feladatokhoz.

AMD A-sorozatú divízió:

  • AMD A12 – Magas multitasking, nagy felbontású videostreaming és online játékok;
  • AMD A10 – energiatakarékos, magas multi-tasking, HD tartalmak lejátszása offline módban;
  • AMD A9 – jó teljesítmény, a multimédiás feladatokra összpontosítva;
  • AMD A8 – Multitasking és szórakozás a játékok hangsúlyozása nélkül;
  • AMD A6, A4 – egyszerű irodai feladatok.

Az AMD processzorait nehéz kiválogatni, de a legtöbb esetben a felhasználók az A, E és FX szériával találkoznak. Más chipkészleteket újdonságuk miatt nem használnak széles körben.

Fő fogadás! Az E-line-t nem érdemes figyelembe venni, mivel még az alapvető feladatok is problémásak számukra. Más CPU-k a feladattól függően a megfelelő választással tisztességesen viselkednek.

Következtetés

A megfelelő CPU kiválasztásához fontos tudni, hogy pontosan milyen feladatokat kell ellátnia. Ezután már csak a költségvetésről kell döntenie, ami nagyban befolyásolja a gyártó kiválasztását. A további kiválasztás a frekvencia, az energiafogyasztás, a gyorsítótár mennyisége, a magok száma alapján történik.

A legjobb laptopok 2019

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3″ 2018

a Yandex piacon

Lenovo ThinkPad Edge E480 laptop

a Yandex Marketer oldalon

Acer SWIFT 3 (SF314-54G) noteszgép

a Yandex Marketer oldalon

Notebook Acer ASPIRE 7 (A717-71G)

A Yandex piacon

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 2
  1. Tamás Papp

    Melyik processzor a legjobb választás a notebookodhoz?

    Válasz
    1. Balázs Kocsis

      A legjobb választás a notebookhoz az Intel Core i7 vagy a Ryzen 7 processzor lehet. Ezek a processzorok kiváló teljesítményt és sebességet nyújtanak, ideálisak mindennapi feladatokhoz, játékokhoz és nehéz grafikai munkákhoz is. Továbbá, nagy energiahatékonysággal rendelkeznek, így hosszabb akkumulátor élettartamot is biztosítanak.

      Válasz
Hozzászólások hozzáadása