Egyetlen fényképezőgép sem képes képérzékelő nélkül. A modern modellek szinte mindenhol fel vannak szerelve vele. Ez egy olyan időszakban történik, amikor a digitális társaik elkezdték kiszorítani az elavult filmes technológiát. A képérzékelő az egyik olyan alapvető alkotóelem, amely nélkül az egész műszer teljesítménye nem lenne lehetséges, mivel szerepe, ha nem is kulcsfontosságú, de legalábbis az egyik legfontosabbnak tekinthető. Az érzékelő felelős a jövőbeli kép minőségéért, a színvisszaadásért, az élességért, a képkocka teljességéért és a képminőségért. A fényképészeti felszerelés más fontos elemeihez hasonlóan a szenzornak is van néhány kulcsfontosságú jellemzője, amelyek általában az érzékelő kiválasztásának alapját képezik.
Az érzékelők típusai
A digitális fényképezőgép érzékelője elsősorban egy négyes érzékelő, chip. Megváltoztatja a fénysugarakat, amelyek a lencse- és tükörrendszerben meghajlanak és ráesnek. Az átalakítás során egy elektromos jel keletkezik, amelyet digitálisan adnak ki, így jön létre a kép. Mindezt az érzékelőlapon található speciális fényérzékelők végzik. Minél több a fényérzékeny érzékelők száma, annál nagyobb a felbontás és következésképpen annál jobb a végső kép minősége.
A következő típusú IC-k találhatók.
- CCD – kamera érzékelő típusa, ami szó szerint a Charge Coupling Device (töltéskapcsoló eszköz) rövidítése. Töltéscsatolt eszköz. Egy jól ismert rövidítés, amely manapság nem túl gyakran fordul elő. Sokan használnak CCD-rendszerre épülő, nagy érzékenységű LED-eken alapuló eszközöket, de a széleskörű használat ellenére ezt a chip-típust egyre inkább felváltják a modernebb, CCD-rendszerre épülő chipek.
Ha összehasonlít egy teljes képkockás érzékelővel rendelkező fényképezőgéppel egyetlen objektívvel készített fényképet egy „levágott” érzékelővel rendelkező fényképezőgéppel, akkor az előbbinél nagyobb a látószög, az utóbbinál pedig szélesebb a kép maga. A kivágott érzékelő kivágott képet eredményez, ezért a kivágott elnevezés. cut (vágás).
A kivágási tényező leggyakoribb felhasználási módja az objektív legpontosabb fókusztávolságának mérése, beállítása különböző eszközökön. Ez az a pont, ahol a egyenértékű gyújtótávolság (EFR), amelyet a gyújtótávolság (FFR) és a kivágási tényező szorzataként számítunk ki. Például egy full-frame érzékelővel (cropped=1) és 50 mm-es objektívvel rendelkező objektív ugyanolyan méretű képet rögzítene, mint egy 1,6 mm-es cropped érzékelővel és 30 mm-es objektívvel rendelkező objektívvel rendelkező objektív. Ebben az esetben azt mondhatjuk, hogy ezeknek az objektíveknek az EFR-je ugyanaz. Az alábbi táblázatban összehasonlíthatjuk, hogyan változik a gyújtótávolság aránya a képkivágási tényező függvényében.
Megapixelek száma és az érzékelő felbontása
Maga az érzékelő diszkrét. Több mint egymillió elemből áll, amelyek átalakítják a lencsékből érkező fényt. Az egyes kameramodellek specifikációiban a következő mátrixkártya-paramétereket találja meg Fényérzékeny elemek száma vagy az érzékelő felbontása, megapixelben mérve.
Egy megapixel egy millió fényérzékelőnek felel meg, amely a lencse által megtörött sugarakat rögzíti. Természetesen minél nagyobb az érték, annál jobb lesz a kép.
Hogyan tisztítsuk meg az érzékelőt otthon
A törött képpontok nem mindig vannak jelen. A valóságban, amikor lencsét cserél, törmelék kerülhet az érzékelőre, ami a „törött pixel” hatás„. Tisztítsa meg a fényképezőgép érzékelőjét, hogy megelőzze ezt a hatást, és kényelmesebbé tegye a használatát.
Idővel, különösen, ha a készüléket hosszabb ideig használják különböző időjárási körülmények között, az érzékelő fedjük le egy réteg porral. Ha az objektív rögzítési területén a vízszigetelés sérül, akkor kis mennyiségű nedvesség kerülhet a felületre, ami szintén befolyásolhatja a felvétel minőségét. A takarítást rábízhatja egy szervizközpont szakembereire, vagy otthon is elvégezheti.
Fontos megjegyezni, hogy az eljárás helyszínéül szolgáló helyiségnek a lehető legpormentesebbnek kell lennie, és nem szabad erős huzatnak lennie. Győződjön meg arról, hogy az akkumulátor fel van töltve, mielőtt folytatja az eljárást.
Az első és legegyszerűbb módja a szilícium chipszelet üvegfelületének tisztításának az, hogy a port lefújva. Használjon egy szabványos lencsefúvót, amely bármelyik nagy háztartási gépboltban kapható. Sajnos a fúvó használata csak az apró porszemek könnyű bevonatán segít. A nagyobb részecskék esetében, amelyek esetleg megtapadtak a felszínen, valami alaposabbat.
- A porszívóval történő tisztítás után elkezdheti a nedves tisztítást. Ezt speciális kefék, az egyik nedves, a másik száraz. Ez a fajta tisztítás olyan porszemcsék miatt szükséges, amelyek nedves állapotban az üvegfelületre hullottak, és amikor megszáradtak, rátapadtak, „törött pixel” hatást keltve. A nedves keféket egy speciális oldatba áztatják, amely hatékonyan távolítja el a rászáradt homok- és porszemcséket anélkül, hogy foltokat vagy csíkokat hagyna maga után. Könnyed, egyenletes mozdulatokkal, csak enyhe nyomást gyakorolva az ecsetre. A maradék nedvesség magától elég gyorsan elpárolog. Még ha néhány csepp marad is az üvegen a nedves tisztítás után, azok tökéletesen eltávolíthatók száraz kefével.
- A harmadik lépés a végső száraz ecset Érintse meg az érzékelőt, és győződjön meg róla, hogy tiszta.
A tisztítás után próbáljon ki egy próbafelvételt, hogy ellenőrizze, sikeres volt-e az eljárás. Ehhez zárja a rekesznyílást a maximális beállításra, és készítsen egy képet egy üres fehér lapról, az objektív teljes defókuszálásával. Ezután hasonlítsa össze a képek minőségét előtte és utána.
A CMOS-érzékelő tisztítása nagyon egyszerű – nem igényel semmilyen speciális tudást vagy tapasztalatot, csak a vágyat, egy kis türelmet és alapvető ismereteket a nagy pontosságú optika tisztításáról.
Következtetés
Az érzékelő a legfontosabb része minden modern DSLR fényképezőgépnek. Egyetlen fénykép sem készül nélküle, és a teljesítménye határozza meg, hogyan használhatja tovább a készüléket. Ha az érzékelő nincs megfelelően konfigurálva, a kamera nem fog optimális teljesítményt nyújtani. Az érzékelő az üvegfelület időszakos tisztításán kívül nem igényel további gondozást.
Érdemes megemlíteni, hogy a fényérzékeny érzékelők nagyon érzékenyek, és aligha képesek túlélni egy esést még egy kis magasságból is, ezért ajánlatos a fényképezőgépet óvatosan és körültekintően kezelni.
Hogyan működik és milyen hatással van a képminőségre?
„Mindenképpen kíváncsi vagyok, hogy a digitális fényképezőgépek esetében milyen típusú érzékelőt használnak a képek rögzítéséhez? Lehet, hogy CMOS vagy CCD érzékelőt használnak? Találkozunk mindkét típussal a piacon, de melyik az előnyösebb és mi a különbség közöttük? Valaki világosíthatna fel ebben a témában?”