Minden, amit a fényképezőgép-objektívekről tudni kell

A technológia használatához szokva a tulajdonos gyakran nem gondolkodik azon, hogy pontosan hogyan van beállítva ez vagy az a szerkentyű, amely naponta segíti őt a mindennapi életben. Gyakran találkozunk azzal a ténnyel, hogy a készülék technikájának megismerése kellemetlen körülmények között történik, például törés esetén. Nézzük meg, hogyan kell helyesen kiválasztani és használni a fényképezőgép objektívjét, és hogyan kell megfelelően karbantartani, hogy elkerüljük a kellemetlen objektívhibákat.

Hogyan működik a lencse

A modern fényképezőgép-objektívek nem sokban különböznek elődeiktől. A működési elv és a kialakítás az évtizedek során alig változott. A fényrészecskék az érzékelőt azáltal érik el, hogy áthaladnak a optikai rendszer. Az optikai rendszer lényege a lencse. Tartalmaz egy keresőt és egy fókuszérzékelőt is. Az optikai rendszer feladata, hogy a fénysugarat egyetlen síkba igazítsa, és ebben a lencse kulcsszerepet játszik.

Elméleti alap

A lencsék az optika törvényei szerint működnek, azaz.e. A háttér kissé elmosódott marad, ami a fénysugár fénytörésén alapul, amikor az változó sűrűségű közegen halad át. Ezt a jelenséget mindenhol láthatod. Például egy csészében, amikor a cukrot kevered a vízben. A teába mártott kanál töröttnek, torznak tűnik a folyadék és a levegő határán.  A fény lassabban terjed a folyadékokban, mint a gázokban, ami megmagyarázza a finom torzulást, amit a saját szemünkkel láthatunk.

Objektív elemek

A készülék elülső része optikával rendelkezik, amely összegyűjti a fénysugarakat – gyűjtőlencse. A készülék belsejében lencsék és optikai tükrök találhatók, amelyek megtörik a beérkező sugarakat, hogy kialakítsák a későbbi képet. A fényképezőgép optikai rendszere különböző számú objektívvel rendelkezhet. Az Ön igényeitől függően a lencsék lehetnek egymás mellett vagy légrésszel ellátva.

Az alapvető digitális fényképezőgépek egy-három objektívet tartalmaznak. A professzionális modellek akár tíz és több objektívvel rendelkeznek.

lencseház nem csak a teljes szerkezet szilárdságáért felelős, hanem a lencse rögzítőjeként is funkcionál. Az objektívek elrendezésénél a legnagyobb gondosságra van szükség, hogy minden objektív a megfelelő távolságban legyen elhelyezve, és ne mozduljon el, ami befolyásolhatja a készített képek minőségét. Ezért készülnek leggyakrabban erős fémötvözetekből.

A keret összetett szerkezet. Fő része a fizikai és időjárási viszonyoktól való külső védelemért felelős, és általában az optikai lencsét és a rekesznyílást tartalmazza. A keret belső része (más néven adapter) arra szolgál, hogy az alkatrészeket a tengely mentén mozgatja, és szilárdan összekapcsolja a fényképezőgép testével (test, váz). A belső cső többféle Kör alakú alkatrészekkel. Amikor az egyik ilyen gyűrűt elforgatjuk, az a rész mozog, amelyre a külső lencse szerelvényt szereltük.

Fókuszgyűrű

Az autofókusz funkcióval rendelkező modelleknél a gyűrűt egy mechanikus kar forgatja. A zár megnyomásakor automatikusan középre kalibrálódik.

A modern fényképezőgép-gyártók ultrahangos fókuszálási működtetőket (USM) használnak, amelyeket közvetlenül az objektívekbe építenek be. Rendkívül gyors, egyenletes fókuszálást tesz lehetővé. Más néven a lencse Csavarhúzóval hajtott. A rendszer hátránya a lassabb és zajosabb működés. A csavarhúzó a fényképezőgépben egy motoros egység, amely elforgatja az egyes részeket, hogy a képet fókuszba állítsa. A készülékház külső oldalán található, a fémgyűrűn a készülék rögzítéséhez.

Bálna lencse

Széles látószög

A tükörreflexes objektívek közé tartoznak a nagylátószögű. Ezek széles látómezővel rendelkező optikák (60 fok vagy annál nagyobb). Ezekkel az optikákkal nagyon kényelmes Készítsen képeket egy embercsoportról és szűk helyen fotózni. A háttér kissé elmosódott marad. A gyújtótávolság akár 28 mm is lehet. Az ilyen lencsék sok pénzbe kerülnek, de többnyire megéri megvenni őket. Esküvőkhöz, belső terekhez és tájképekhez használják.

Fotó széles látószögű objektívvel

Halszem

Ez egy hibás torzítású optika. Ez az objektív akár 180 fokos látószöggel is rendelkezik. Fókusztávolság 4,5-15mm.

A torzítás egy olyan torzítás a fotósok körében, amely az egyenes horizontból egy ívet csinál, hasonlóan a valódi halszemhez.

Néha „halszemlencsének” is nevezik. Ezekkel az optikákkal könnyen lehet Körkörös és átlós felvételek. A halszem objektív használata leginkább a városi fényképezésben, valamint az extrém sportokban használatos.

Makró fotózáshoz

Hosszú lencse

Hosszú gyújtótávolságú objektívek 70 és 300 mm között. A látótávolság legfeljebb 39 fok. Ezek az optikák kétféle változatban kaphatók: hosszú objektív és teleobjektív. A határok elmosódása miatt a két fogalom mára végérvényesen összekeveredett és azonos lett. Mozgó tárgyak és események fotózására: sportesemények, a természet pillanatai.

Hosszú lencse

Hosszú lencse a Canonon

Teleobjektív

Teleobjektív a Canonon

Portré optika

Működés közben változatlan fókusztávolsággal rendelkező objektív. Portrékhoz a legalkalmasabb. van Magas rekeszérték. A portré objektív képes elfedni a kisebb bőrhibákat.

A régi lencse eltávolítása

Az eltávolított lencsét le kell fedni egy védősapkával, hogy a közvetlen napfény, a por és a nedvesség ne érje.

Ezután vegye fel az új lencsét, és rögzítse a piros vagy fehér (gyártótól függően) pontokra. Ha a lencse a megfelelő horonyban van, óvatosan el kell csavarni az óramutató járásával megegyező irányba. Amikor a menetet teljesen meghúzták, egy jellegzetes kattanást hall, ami jelzi, hogy a folyamat befejeződött.

Objektívzár

A lencsék cseréjekor különböző problémák merülhetnek fel. Ha a lencse elakadt, Van néhány egyszerű lépés, amit meg kell tennie:

  • ellenőrizze a műszer kijelzőjét a lencse hibáira vonatkozóan;
  • Ne feledje, ha a fényképezőgép nemrégiben fizikailag megsérült;
  • útmutatásért tekintse meg a kézikönyvet.

Ha a kezdeti diagnózis nem segít, a kamerát tenyérrel oldalra kell ütni. A testre mért könnyű ütések néha segíthetnek az elakadt lencse visszaállításában. Alternatívaként megpróbálhatja megtisztítani a hordót, és a készüléket a kábelen keresztül a töltőhöz csatlakoztatni. Néha a probléma elrejtőzhet az akkumulátor energiahiánya mögött.

Tipp:! Néha, ha a fényképezőgép objektívje nem nyílik ki, az akkumulátorok és a memóriakártya eltávolítása, majd visszahelyezése segíthet a hiba elhárításában.

Még mindig nem tudja kiterjeszteni a lencsét? Ez lehet Kézzel csinálja. Ehhez óvatosan forgassa el az objektívet az ujjaival, nem automatikus üzemmódban. Az optikát néha kissé ki lehet nyomni vagy ki lehet próbálni húzni. A műszert lencsével lefelé is elhelyezheti, és a tenyerébe csapolhatja, tenyér alakban összehajtogatva. Ha kattanást hall, az azt jelenti, hogy a lencse visszatért eredeti helyzetébe. Néha megpróbálhatja kikényszeríteni az autofókuszt – bizonyos esetekben lehetséges a hiba kijavítása.

Ha a fenti javaslatok egyike sem segít, a legjobb, ha elviszi a fényképezőgépet egy szervizbe.

Az objektív önbeállítása

A beállítási folyamat az optika teljesítményének javítása érdekében az élesség beállítását jelenti. A kalibrálás az összes lencse helyes beállításával érhető el. Így jobb képeket készíthet. Ez nem könnyű folyamat, amely tapasztalatot, szakértelmet és kitartást igényel, és csak akkor ajánlott, ha biztos vagy a képességeidben.

A fényképezőgépet gyári hiba, laza lencse, hátulütő vagy egyéb mechanikai sérülés esetén kalibrálnia kell.

Sok modern eszköz büszkélkedhet Live View öndiagnosztikai funkció. Ezzel a funkcióval sokkal könnyebb ellenőrizni, hogy a kamera beállításra szorul-e vagy sem. Ha a modell rendelkezik Live View funkcióval, az igazításhoz a következő lépések szükségesek.

Körte
  • Ha a törmelék mégis a lencsén marad, azt fel lehet „söpörni” egy speciális kefe. Ez a manőver nem károsítja az érzékeny lencsét, és eltávolítja a makacs porszemcséket. Általában ez a módszer a nem kívánt száraz törmelék megtisztítására a lencse felületéről. Nedves és olajos foltokkal szemben erőtlen. Szükség van a mikroszálas kendőre felvihető, párásodásgátló oldatokra. A felhasználónak nincs sok ideje a felület tisztítására az alkalmazás után: ezek az oldatok nagyon gyorsan „kiszáradnak” (elpárolognak).
    Speciális ceruza
  • Néha felmosórongyot használnak rongy helyett. A felmosórongy egy műanyag pálca puha véggel. Nagyon praktikus a lencse középső részének tisztításához.

    A lencsetisztító ceruzának két oldala van: grafit és puhább. Grafit szelvény az állott törmelék kitakarításához szükséges. Óvatosan kezelje, hogy ne sérüljön meg az érzékeny optika. A problémás területek (a lencse szélei) tisztításához a legjobb, ha a következő eszközökhöz folyamodunk puha oldal a tisztító ceruza.

    Mindhárom eszköz (rongy, ceruza és felmosórongy) esetében rendkívül óvatosan kell bánni a lencse felületével, mivel nagyon könnyen megsérülhet a lencse. Ha kétségei vannak a saját erőfeszítéseivel kapcsolatban, jobb, ha a lencsét lencsetisztító szervizzel tisztíttatja meg.
    A lencsék kialakításának és működésének alapvető ismereteivel a felhasználó mindig képes lesz arra, hogy a kisebb meghibásodásokat maga diagnosztizálja és javítsa, ha azok előfordulnak. Ezenkívül a fényképezőgép-objektívek szerkezetére és típusaira vonatkozó információk lehetővé teszik a fényképészeti kilátások pontosabb értékelését, ami nagyon fontos a kezdő fotósok számára.

    Értékelje ezt a cikket
    ( Még nincs értékelés )
    Balázs Kozma

    Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

    Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
    Comments: 3
    1. Bence Magyar

      Minden, amit a fényképezőgép-objektívekről tudni kell? Milyen típusú objektíveket használhatunk különböző fotózási stílusokhoz? Mire kell figyelni a vásárláskor, hogy a legjobb minőséget és funkcionalitást kapjuk? Hogyan válasszunk objektívet a fényképezőgéphez?

      Válasz
      1. Gergő

        A fényképezőgépek objektívei kulcsfontosságúak a jó minőségű fotók elkészítéséhez. Különböző típusú objektíveket használhatunk különféle fotózási stílusokhoz. Például a portréfotózáshoz általában használnak teleobjektíveket, amelyek hangsúlyozzák a személyek arckifejezését. Az ultrahangos fókuszálásnak köszönhetően gyors és csendes élességállítást tesznek lehetővé.

        Az úgynevezett „kit” objektívek többnyire mindenféle fotózási stílushoz megfelelőek, de ha szükségünk van különleges képi hatásokra, akkor érdemes más típusú objektívet választani. Például a teleobjektívek ideálisak a tájképekhez, míg a makró objektívek részletek megragadására alkalmasak, pl. rovarok, kisméretű virágok vagy textúrák.

        Amikor vásárolni akarunk, néhány dologra figyeljünk. Először is ellenőrizzünk minden kompatibilitási információt, hogy biztosra menjünk, hogy az objektív kompatibilis a fényképezőgéppel. Fontos figyelembe venni a maximum rekesztartományt, mert ez befolyásolhatja a fényviszonyokhoz való alkalmazkodást és az élesség mélységét. Az objektív árát és minőségét is érdemes mérlegelni, mert egy jó minőségű objektív képes lehet sokáig jó szolgálatot tenni.

        Végül, hogy kiválasszuk a megfelelő objektívet, figyelembe kell vennünk a fotózási igényeinket és stílusunkat. Fontos, hogy mérlegeljünk az ár, a minőség és a funkcionalitás között, valamint tartsuk szem előtt a kompatibilitást és a hosszú távú felhasználhatóságot.

        Válasz
      2. Bálint

        A fényképezőgép-objektívek nagyon fontosak a fényképezés során, mivel közvetlen hatással vannak a képek minőségére és a fotózási stílusokra. Különböző típusú objektíveket használhatunk különböző fotózási stílusokhoz. Például a széles látószögű objektívek ideálisak tájképek vagy épületek fotózásához, míg a teleobjektívek segítenek közelebbről megörökíteni tárgyakat vagy embereket. Az állandó fókusztávolságú objektívek szokás szerint jobb minőségű képeket eredményeznek, míg a zoom objektívek nagyobb rugalmasságot nyújtanak a képkompozícióban.

        A vásárláskor figyelni kell a minőségre és a funkcionalitásra. A jó minőségű objektív kellően éles, színhelyes és torzításmentes képeket eredményez. A fényerő is fontos szempont, különösen rosszabb fényviszonyok között fotózás esetén. Figyelni kell a lencsék anyagára, a bevonatok minőségére és az objektív építésének szilárdságára is. Az objektív súlya és mérete is fontos szempont lehet, ha hordozhatóságra van szükségünk.

        Az objektív kiválasztásakor először is meg kell határoznunk az igényeinket és fotózási céljainkat. Figyelembe kell venni az esetleges költségkeretet, a fényképezőgép típusát, a fókusztávolságot és a fényerőt. Ajánlott továbbá online és személyes forrásokat is tanulmányozni, hogy hasznos információkat kapjunk más felhasználóktól és szakértőktől. Tesztelni és véleményeket olvasni is nagyon hasznos lehet a legjobb objektív kiválasztásához.

        Válasz
    Hozzászólások hozzáadása