...

Miért nem kapcsol be a porszívó?

A háztartási készülékek idővel elhasználódnak az alkatrészek elhasználódása vagy a helytelen kezelés következtében. Ha a porszívó nem kapcsol be, akkor probléma van a takarítással, nehéz tisztán tartani a lakást egy ilyen segítő nélkül. Ilyen helyzetben azonnal meg kell oldani a problémát.

A porszívó elromlott

A probléma megoldásához a következőket teheti meg: elviheti a porszívót a legközelebbi szervizbe, megpróbálhatja saját maga megoldani a problémát.

A tisztító meghibásodhat használat közben, rossz porszívózás, zajos zümmögés, nem kapcsolható be. Ki kell derítenie a berendezés meghibásodásának okát, és ha lehetséges, meg kell szüntetnie. Türelemre, alapvető elektromos készülékekre és szerszámokra lesz szükséged. A javítás összetettsége a hiba típusától függ. Először is ki kell derítenie, hogy miért nem kapcsol be a porszívója. A legtöbb porszívózási feladatot segítség nélkül is el lehet végezni. Ehhez a porszívót gondosan meg kell vizsgálni, hogy nincs-e rajta látható sérülés. Ha ez nem lehetséges, akkor a házat szét kell szerelni és az alkatrészeket diagnosztizálni kell.

Miért nem működik a porszívó?

A porszívók különböző kialakításúak, kapacitásúak, gyártók. A motor a készülék szíve – vákuumot hoz létre, amely felszívja a port. A különböző modellek különböző típusú szűrőket és porzsákokat használnak, amelyeket tisztán kell tartani. A termék működési elve azonban hasonló, így a hiba okainak azonosítása ugyanazon séma szerint történik.

A munka megkezdése előtt kapcsolja ki a porszívót, hogy elkerülje a felesleges elektromos sérüléseket.

Húzza ki a porszívót

Tudja meg, mi a baj a készülékkel, hogy meghatározhassa, hogyan tovább. Ehhez el kell távolítani a ház, minden modellnek megvan a maga sajátossága. A szűrők eltávolítása előtt csavarja ki a készülékház csavarjait. Ezután gondosan vizsgálja meg az egységet a rejtett rögzítőelemek után, különben eltörhet az alkatrész eltávolításakor.

A készülék ezen okok miatt meghibásodhat:

  1. A hálózati aljzat meghibásodott.
  2. Sérülés vagy csomó van a vezetékben.
  3. A probléma a dugóban van.
  4. A bekapcsológomb nem működik.
  5. A termikus motorvédelem ki van kapcsolva.
  6. A motor elromlott.

A motor túlmelegedése gyakran a készülék meghibásodásának fő oka. Az ilyen probléma a legtöbb esetben forró nyári napokon jelentkezik, amikor már régóta használja a készüléket. Porszívózzon kikapcsolt motorral, keresse meg a motort, és csatlakoztassa be.

Motor a porszívóban

Ha a motor szikrázik, annak a következő okai lehetnek: kopott grafitkefék, rövidzárlat az armatúra tekercselésében, a motor túlzott terhelése. a szűrők eltömődhettek és ki kell tisztítani őket, vagy a csapágyak elhasználódtak és ki kell cserélni őket. Ha túlmelegedés következtében rövidzárlat keletkezik, a motor kiéghet. Ebben az esetben nem javítható, csak kicserélhető.

Hibaelhárítás

Tesztelje az elektromos aljzatot más készülékek csatlakoztatásával vagy a porszívó másik áramforráshoz való csatlakoztatásával. A hálózati feszültséget jelző kijelzők használhatóak. A tesztelés másik módja egy feszültségérzékelő eszköz használata. a tápkábel mozgatható, ami működés közben a kábel elgörbülését, érintkezési sérülést okoz, és a készülék már nem kapcsol be. Alaposan ellenőrizze a kábelt, különösen a tisztítóba való belépés helyén, valamint a dugót mechanikai sérülések, törések stb. szempontjából. Ha meghibásodott, ki kell cserélni.

A porszívó szétszerelése

Ha szemrevételezéssel nem állapítható meg sérülés, a készüléket szét kell szerelni. A porszívó burkolatának kinyitása után vegye ki a bekapcsoló gombokat tartalmazó panelt és a kábel feltekercselését. Ellenőrizze a kábelt a vezérlőpanelhez való csatlakozásáig. Csatlakoztassa és ellenőrizze, hogy van-e feszültség a csatlakozókon. Ha hiányzik, ellenőrizze a kábelt, hogy nincs-e benne csomó vagy sérülés. A sérült vezetéket eltávolítjuk a testből, és egy újat forrasztunk az érintkezőkre, ügyelve arra, hogy az áthaladjon a burkolaton lévő lyukon. Minden elemet újra összeszereltek, a fennmaradó idő a működés ellenőrzéséhez.

Ha nem talál hibát, húzza ki a dugót, miután kihúzta a készüléket a hálózatból. Távolítsa el a csavarokat, és vizsgálja meg a belsejét, ha szétszerelték. Sok modellben monolitikus szerkezetű, és külső sérülések szempontjából ellenőrzik. Ha az alkatrész nincs szétszerelve, egy kés is megteszi. Ellenőrizze a kábel és a dugó feszültségét egy speciális eszközzel.

Keresse meg a hibás alkatrészt, vagy javítsa meg a dugóban lévő törött érintkezőt. Az alkatrészt el kell választani a kábeltől, a kábel burkolatát el kell távolítani, a vezetékeket le kell csupaszítani és a szigetelést el kell távolítani. Ezután a magokat lecsupaszítják, a csatlakozást elkészítik, és a vezeték végeit összecsavarják. Ezt az egyszerű eljárást követően a dugót gondosan vissza kell illeszteni a vezetékhez. A munka elvégzése után a készüléket bekapcsolják, hogy ellenőrizzék, hogy megfelelően működik-e.

A dugó javítása

A nyomógomb gyakran eltörik az érintkezési ponton. A vezeték javításához forrasztópáka szükséges, amellyel ki lehet forrasztani és újra be lehet illeszteni az alkatrészt. Ha nem áll rendelkezésre ilyen alkatrész, megpróbálhatja saját maga megjavítani. A vezetékben lévő érintkező hibás lehet, vagy a vezeték egyszerűen eltömődött. Ha a gomb hibásnak tűnik, keressen egy triacot az áramköri lapon. Csatlakoztassa a készüléket, és mérje meg a feszültséget a motor kimenetén; ha nincs feszültség, az alkatrészt ki kell cserélni.

Olvassa el továbbá: A porszívó motorjának önszerelése.

Ellenőrizze a motor sérülését

Ha a triac kimenetén feszültség van, az ok a motorban van. Mielőtt azonban elérnénk ezt a pontot, ellenőrizni kell a termosztát reléjét. Felelős a motor túlmelegedéstől való védelméért. Ha a készüléket hosszabb ideig üzemeltetik, a ház felmelegszik, és a készülék leáll. A hiba elhárításához egyszerűen hagyja a motort lehűlni. Ezután a porszívónak újra működnie kell.

Ha nem a relé az ok, ellenőrizze a keféket. Ha elkopott, a tekercs és a forgórész közötti áramkör megszakad. Az alkatrészeknek szorosan kell illeszkedniük a rotorhoz, és egy bizonyos mértékű lazaságot kell hagyni a rotoron. A kefék idővel elhasználódnak, a mag elhasználódik, és a kollektorral érintkező terület megnő. Addig dolgoznak, amíg el nem kopnak.

Bizonyos esetekben a kefék cseréjével egyszerűen helyreállítható a mechanizmus működőképessége. A feladatot saját maga is elvégezheti. Ezután az állórész, a rotor és a kefék áramkörét ellenőrzik. Ha nincs vele semmi baj, akkor az ok a rotor tekercselésében keresendő. Ez egy drága alkatrész.

Ha a motor kiégett, a készülékben égett szagot érezhet. Ha nincs szag, akkor van esély a meghibásodás kijavítására új motor vásárlása nélkül. A motor nem szerelhető szét, ezért az elektromos kábelek csatlakozásait a házon lévő nyílásokon keresztül kell ellenőrizni. Ellenőrizze a tekercs csatlakozásait a csatlakozókhoz és a kefékhez. Intenzív használat során a termék állandó rezgésnek van kitéve, és a vezeték elszakadhat, ami nyitott áramkört eredményezhet.

Olvassa el továbbá: Télen is tárolhatom a porszívót az erkélyen?.

Próbálja meg felhúzni a vezetéket, és rögzítse azt. Ha ez nem lehetséges, akkor egy néhány centiméteres darabot kell hozzáadni. Nehéz megtenni, forrasztás egy kis lyukon keresztül. De lehetséges a feladat elvégzése, és a készülék újra működőképes lesz. Olcsóbb, mint egy új motor vásárlása, amely a készülék legdrágább része. Ha a termék elérte élettartama végét, nem gazdaságos a motor cseréje, inkább vásároljon új porszívót.

Hogyan lehet megakadályozni a porszívó törését?

A modern készülékekben van egy biztonsági berendezés, amely felügyeli a készülék működési paramétereit. Az automata rendszer ilyen okokból kikapcsolhatja a készüléket:

  1. A hulladékgyűjtő zsák megtöltése. Ezt az mutatja, hogy a ház nyílásain keresztül poros szag jut be a helyiségbe.
  2. Ha egy nagyméretű tárgy elzárja a légcsatornát.
  3. Bedugult tömlő. A motor működése közben észreveheti a hang megváltozását.
  4. Motorvédelmi szűrő szennyezett. Jellegzetes égőporszag szabadul fel.

Az ilyen meghibásodások megoldásához nem kell szerviztechnikust hívnia, hanem egyszerűen ki kell húznia a készüléket, és ki kell tisztítania a benne felhalmozódott szennyeződéseket. Ha a zsák tele van törmelékkel, akkor ki kell cserélni vagy meg kell tisztítani, és nem tanácsos a készüléket a portartály nélkül üzemeltetni. A tisztítót kihúzzuk a konnektorból, és eltávolítjuk a fedelet, hogy hozzáférjünk a portartályhoz. Ha a modell nem rendelkezik önzáró szeleppel a nyakhoz, akkor azt be kell zárni, majd a zsákot ki kell venni. Új portartályra cseréljük vagy megtisztítjuk a szennyeződésektől, majd újra összeszereljük. A táska behelyezésekor győződjön meg arról, hogy a nyak jól ül a táskatartóban. Ha ez nem történik meg, a motor túlmelegedhet.

Az utasításokban szerepel, hogy a modell hány szűrővel rendelkezik, és ezeket rendszeresen ellenőrizni és a törmeléktől megtisztítani kell. A művelet elvégzése előtt a készüléket le kell választani a tápellátásról, és ki kell venni és meg kell tisztítani a szűrőt; egyes modelleknél ez az elem is mosható. Szerelés előtt hagyja megszáradni. A szűrőt a gyártó ajánlásainak megfelelően cserélik. A tömlő ellenőrzése a készülékről való leválasztás után történik. Ha a dugulást felismerik, azt eltávolítják. Ehhez vegye ki a fúvókát és egyenesítse ki a tömlőt, majd csatlakoztassa a készülékhez és kapcsolja be a porszívót. Ha a csatornarendszer eltömődött, válassza ki a csatornát, és távolítsa el a törmeléket.

A legtöbb készülék meghibásodásának oka a motor túlmelegedése. Ne terhelje túl a mechanizmust, ne működtesse folyamatosan több mint 40 percig. A készüléket 20 percig tartó üzemelés után pihentetni kell, elkerülve a túlmelegedés veszélyét. Ha a modell porzsákot használ, azt azonnal meg kell tisztítani. Ha 100%-ban tele van, a levegő nem áramlik szabadon, és ez további feltételeket teremt a túlmelegedéshez. A ciklonporszívó modelleknél tartsa tisztán a műanyag szemetesládát (További karbantartási eljárások – Örök porszívó, vagy a készülék gondozási szabálya).

Egy teljes porzsák

Összefoglaló és ajánlások

A működési problémák elkerülése érdekében olvassa el figyelmesen a készülék használati utasítását. Szigorúan tartsa be a gyártó utasításait, hogy elkerülje a készülék meghibásodását. Meghibásodás esetén felmerül a dilemma: meg kell-e javítani a porszívót, vagy azonnal szervizbe kell küldeni?. A porszívó önálló javításához egyszerű készségekre lehet szükséged az elektromos készülékek kezeléséhez, a legalapvetőbb elektrotechnikai ismeretekre. A választás mindig a felhasználón múlik, hogy saját felelősségére szereli-e szét a készüléket, vagy szakemberek segítségét kéri. Ha félő, hogy a hiba kijavítása a készülék végleges meghibásodásához vezet, akkor jobb, ha nem vállalja a kockázatot.

A porszívó viszonylag egyszerű készülék, és sok esetben maga is megjavíthatja. Az egyetlen kivétel a motoron belüli rövidzárlat. Az átcsévélési sérüléseket lehetetlen kijavítani, mivel a motorház nem szerelhető szét. Ezután az egész motort ki kell cserélni, ami nem olcsó.

Ha nem bízik abban, hogy meg tud birkózni a porszívó meghibásodásának felkutatásával és javításával járó gondokkal, akkor a legjobb, ha szakembereket hív.

Ők pillanatok alatt elvégezhetik a munkát, és Ön újra működőképes állapotba hozhatja készülékét.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 1
  1. Beáta Bálint

    Miért nem kapcsol be a porszívó? Lehet, hogy nincs megfelelően bedugva a konnektorba, vagy esetleg lemerült az akkumulátor? Kérem, ellenőrizze ezeket a lehetséges okokat, és próbálja újra bekapcsolni. Ha továbbra sem működik, lehet, hogy probléma van a készülékben, és érdemes lehet szakember segítségét kérni.

    Válasz
Hozzászólások hozzáadása