Ma már bármely felhasználó HDMI-kábellel laptopot és asztali számítógépet is csatlakoztathat egy lapos képernyős LCD-televízióhoz, és élvezheti a jobb képet. Ez a fajta kapcsolat nem mindig sikeres: például előfordulhat, hogy nem kap hangot. Vannak azonban olyan esetek, amikor a számítógép nem látja a HDMI-n keresztül csatlakoztatott TV-t, annak ellenére, hogy a boltban vásárolt kábelt. A kábel helytelen működésének számos oka van, és a valódi probléma keresését egymás után kell elvégezni.
Ellenőrizze a jelforrást
Nyomja meg a gombot a távirányítón (RC) a külső bemeneti opció kiválasztásához. A termék pontos modellje attól függ, hogy a távirányítón a „forrás”, a „bemenet” vagy a „HDMI” gombot nyomja meg (LG, Sony vagy Samsung). A gomb megnyomása után a menü részletes az aktív bemenetek listája. Válassza ki és erősítse meg az OK vagy az Enter gomb megnyomásával, hogy pontosan melyik bemenetre csatlakoztatta korábban a laptopból érkező kábelt.
Képkimeneti beállítások Windowsban
Ha a csatlakozókábel és az interfészek működnek, de a rendszeregység mégsem jeleníti meg a képet a TV-n, akkor a probléma az operációs rendszer beállításaiban keresendő. A következő módon lehet megfelelően konfigurálni a rendszert a különböző operációs rendszerekhez.
Windows 7.
- Az asztalon nyissa meg a feladat menüt, és keresse meg a „képernyőfelbontás” elemet.
- Válassza ki a „Csatlakozás egy projektorhoz” lehetőséget, és nyomja meg a duplikálás gombot, hogy a kép minden monitoron megmaradjon. Ha teljes képet szeretne a tévéjén, kattintson a „csak kivetítő” lehetőségre.
Windows 8.
- Lépjen be a vezérlőpultba, és válassza a „Tervezés és személyre szabás” almenüt.
- A „képernyő” alatt keresse meg a „több kijelzőt”, és válassza a „duplikálás” vagy a „táblázat kiterjesztése csak a második kijelzőre” lehetőséget.
Windows 10.
- Válassza ki a képernyőbeállítások közül a „kijelző” lehetőséget, és görgessen a „több kijelző” lehetőséghez.
- Ha a kapcsolatok megfelelőek, a második képernyő azonnal megjelenik, csak azt kell megadnia, hogy hogyan kívánja használni – duplikátumként vagy főképernyőként.
Felbontás és frekvencia beállítása
Előfordul, hogy a fenti ajánlások végrehajtása után sem jelenik meg a kép. Ebben az esetben az lehet az oka, hogy a TV és a rendszeregység nem kompatibilis. Például egy régebbi SD vagy HDTV esetében a számítógép videokártyáján beállított FHD felbontás túl magas. Ebben az esetben érdemes a képernyőbeállításokat a fent említett algoritmusok szerint megadni, és kiválasztani a második kijelzőt (TV) és alacsonyabb felbontást hozzá.
A második ok, ami befolyásolhatja a képet frekvencia. A PC grafikus kártyája alapértelmezés szerint 60 Hz-re van állítva. A televízió esetében érdemes megpróbálni fokozatosan csökkenteni az értéket.
Fontos megjegyezni! Néhány TV-gyártó biztosítja a PC-hez való csatlakozást, és van egy speciális üzemmód erre a célra. Kombinálható a képbeállításokkal vagy különállóan. A megfelelő PC-felbontás ezen keresztül választható ki.
Néhány Samsung TV-k Találkoztam egy olyan problémával, amikor a doboz azt mondja, hogy „HDMI mód nem támogatott”. A fórumokon sok ajánlás volt ennek leküzdésére, de kiderült, hogy ez egy probléma a gyári firmware-rel, és a hiba kiküszöbölése érdekében kapcsolatba kell lépnie a gyártó szervizközpontjával, ahol telepíti az új szoftvert. A modern Samsung TV-k nem rendelkeznek ilyen árnyalatokkal.
A videokártya szoftverének frissítése
Ha a fenti ajánlások után is fennállnak a csatlakozási nehézségek, a képkimenethez kapcsolódó PC-szoftver frissítése segíthet. Az illesztőprogram lehet elavult, sérült vagy egyszerűen hiányzik. Ilyen esetben nyissa meg az Eszközkezelőt, és nézze meg a „Videó adapterek” lapot. Ehhez lépjen a „számítógépem” ikon „kezelése” menüjébe, amely az egér jobb gombjával történő kattintással nyílik meg.
Ha az adapter mellett Piros vagy sárga ikon világít, probléma van ezzel a csomóponttal. A frissítéshez megnyithatja a tulajdonságait, és kiválaszthatja az automatikus illesztőprogram-frissítést, de hatékonyabb, ha a gyártó webhelyéről tölti le.
Tanácsadás! A frissítést a DriverPack Solution segédprogrammal találja meg. Kényelme abban rejlik, hogy átvizsgálja a rendszert és megkeresi az összes szükséges illesztőprogramot.
A hang beállítása
A TV és a PC csatlakoztatásakor előfordulhat, hogy van kép, de nincs hang. Nem megfelelő adaptereket/kábeleket használtak, vagy a számítógépet nem megfelelően állították be.
- A tálcán kattintson a hangbeállítások ikonra, és válassza ki a „lejátszó eszközök” opciót a 7. és 8. Windows esetében, vagy nyissa meg a „hangbeállítások” opciót a 10. OS verzió esetében.
- Nézze meg a rendelkezésre álló hangszórók listáját, köztük kell lennie a TV-nek – váltson rá, és kattintson az „alapértelmezettként használni” gombra, ha szükséges.
Ha a hang továbbra sem jelenik meg, érdemes ellenőrizni a hangerőt mindkét eszközön, és frissíteni a hangkártya szoftverét.
A hiba oka lehet, hogy az operációs rendszer vírusokkal fertőzött, vagy rosszindulatú szoftverek illetéktelen behatolása történt. Nagy teljesítményű vírusirtó szoftver (számítógép-védelmi program) használatával, amely képes felismerni a kémprogramok bármely szintjét, alaposan átvizsgálja számítógépét, és újracsatlakoztatja.
Néhány szakértő azt tanácsolja, hogy ellenőrizze a SmartBox platform verzióját a TV-hez: néha a HDMI-n keresztül csatlakoztatott laptop nem csatlakozik emiatt. Frissítse a Smart TV firmware-t, és a probléma megszűnhet.
Ha a berendezés soha nem kezd el együtt dolgozni, az ok egy belső meghibásodásban rejlik, amelyet csak egy mester tud diagnosztizálni és megjavítani. Természetesen, ha ismeri a készülékek elektronikáját, akkor megpróbálhatja saját kezűleg megjavítani a TV-t.
Az először ellenőrizném, hogy a HDMI kábel mindkét végét megfelelően csatlakoztattad-e. Ha igen, ellenőrizd a laptop beállításait is. Győződj meg róla, hogy a kimeneti forrás a HDMI, és az eszköz be van kapcsolva. Ha továbbra sem működik, akkor lehet, hogy a TV-nek be kell állítanod az input forrást a HDMI-re. Ha mindez rendben van, de még mindig nem működik, akkor esetlegesen a HDMI kábel vagy valamelyik eszköz hibás lehet.
Először is ellenőrizd a HDMI kábel csatlakozását, majd a laptop beállításait. Győződj meg róla, hogy a kimeneti forrás a HDMI, és a TV be van kapcsolva. Ha nem működik, állítsd be a TV input forrását HDMI-re. Ha ez sem segít, lehet, hogy a kábel vagy az eszközök hibásak.