Az internet-hozzáférésnek köszönhetően a Smart TV funkcióval ellátott modern TV nem csak tévénézésre alkalmas, hanem egyéb multimédiás funkciókat is kínál: közösségi szolgáltatások, azonnali üzenetküldés, weboldalak látogatása, 3D-játékok, zenehallgatás, streaming videók megtekintése…. A televízió internethez való csatlakoztatásának leggyakoribb módja vezeték nélküli kapcsolat A beépített wifi modul használata. A gyártók az újabb modellekben már rendelkeznek ezzel az interfésszel. Egy idő után azonban a felhasználók megjegyzik, hogy a TV nem csatlakozik az internethez a Wi-Fi segítségével.
A hibák sokfélék lehetnek: a készülék nem látom a routert Vagy látja, de nem tud csatlakozni. Ebben az áttekintésben kiemeljük a probléma fő okait és azok megoldását.
A készülék újraindítása
Ha a TV nem csatlakozik az internethez Wi-Fi-n keresztül, először is indítsa újra a TV-t és az útválasztót. Néha a hiba oka egy illesztőprogram- vagy szoftverhiba, és az újraindítás drasztikus intézkedések nélkül is helyreállíthatja a működést.
Egyszerűen kapcsolja ki a TV-t a távirányító bekapcsológombjával, majd kapcsolja be újra. Ha a készülék rendelkezik olyan funkcióval, amely lehetővé teszi, hogy kikapcsolt állapotban is csatlakozzon az internethez, akkor előfordulhat, hogy a készüléket vissza kell állítani a konnektorból való kihúzással.
Az útválasztó ugyanúgy indul újra – be- és kikapcsolással. De szükséged van egy 15-20 másodperces szünetre. Ezalatt az idő alatt az előző munkamenet befejeződik, azaz a kapcsolat újból létrejön a frissített beállításokkal.
A router és az okostévé visszakapcsolása után próbálja meg újra szinkronizálni őket.
Az internet kézi konfigurálása
A kapcsolódási hibát az is okozhatja, hogy az útválasztó A DHCP-kiszolgáló le van tiltva, amely az automatikus paraméterkiosztásért felelős. Ebben az esetben be kell lépnie a TV beállításaiba, és meg kell keresnie a „hálózat” opciót, majd ki kell választania a „kézi konfiguráció” lehetőséget. Az IP-cím értékének beállításához az útválasztó helyi tartományának bármelyikét ki kell választania. Ezt a tartományt a böngésző routerének beállításaiban találja meg.
Következő mező „Alhálózati maszk” – itt adja meg a helyi hálózat címzésének értékét. Leggyakrabban ez a „255.255.255.0”. „Gateway” az útválasztó IP-címe. Ez ugyanaz, ami a beállítások webböngészőn keresztül történő indításához szükséges – a használati utasításban megtalálható.
Fő fogadás! A beállítások lekérdezésére bármely, a hálózathoz csatlakoztatott számítógépet is használhat. Indítsa el a „parancssori” alkalmazást, és írja be az „ipconfig/all” parancsot, majd nézze meg az eredményt.
Megszabadulni a DNS-kiszolgáló hibáitól
Ez a hiba különösen fontos a Samsung TV-k esetében, amelyek hibásan működhetnek, ha a vállalat szerverei túlterheltek. Ha a DNS-címeket kézzel adja meg, a kapcsolat a gyártó szervere nélkül jön létre. A DNS-cím kiderítéséhez forduljon a szolgáltatójához, vagy használja a Google vagy a Yandex ingyenes nyilvános opcióit. A Google elsődleges DNS-címe: 8.8.8.8., további: 8.8.4.4. Néhány TV-készülék nem igényel további cím megadása.
Alternatív Wi-Fi kapcsolat létrehozása
A Wi-Fi-hozzáférés leggyakoribb módja a jelszó manuális megadása. Ha ez a módszer nem működik, használhatja a WPS-t, ha az útválasztója rendelkezik ilyennel. Az internethez való csatlakozáshoz aktiválni kell a gyors kapcsolatot a TV-n (WPS mód), majd ugyanezt kell tennie az útválasztón is. Ezt a test külön erre a célra szolgáló gombjával vagy a beállítások elérésével lehet megtenni. Ehhez meg kell adnia az IP-címet a készülék alján lévő matricáról (a kézikönyvben található). Itt adhatja meg bejelentkezési adatait és jelszavát. Ezután lépjen be a WPS részbe, és aktiválja a kapcsolatot.
Fontos! A kapcsolat korlátozott ideig tart, ha nincs ideje, akkor az aktiválást meg kell ismételni.
Ha eredetileg WPS-en keresztül szinkronizált, próbálja meg manuálisan megadni a jelszót. Ha a TV nem látja a hálózatot, akkor valószínűleg az útválasztó rejtett hálózati láthatósággal rendelkezik – ezt a beállítások között javíthatja.
Erősítse a jelet
Néha a csatlakozási problémát az okozza, hogy a TV nem látja az útválasztót, vagy a jel túl gyenge. Ebben az esetben helyezze a készülékeket egymáshoz közel – ideális esetben ugyanabban a helyiségben. Érdemes azt is ellenőrizni, hogy a problémát nem interferencia okozza-e. Ezeket a forrásokat olyan készülékek, mint a hűtőszekrény, a mikrohullámú sütő és mások működtetése generálhatja.
Fő fogadás! Ha nem tudja áthelyezni az útválasztóját, akkor erősítse a jelet egy erősebb antennával vagy egy átjátszóval.
Ha a fenti ajánlások nem segítenek, valószínűleg a rádiós modul elromlott.
Annak megállapítása, hogy probléma van-e a beépített wifi modullal
A Wifi vezeték nélküli modul elemének meghibásodásának lehetséges okának diagnosztizálásához meg kell vizsgálnia a TV megfelelő működését. Először is azonban meg kell győződnie arról, hogy a készülék támogatja a wifi interfészt. Ha nem rendelkezik ilyennel, akkor a felhasználó TV-modelljével kompatibilis külső adaptert kell vásárolnia. Úgy néz ki, mint egy kis USB vagy memóriakártya. Ellenkező esetben a vezeték nélküli modul helyes működését a következőképpen ellenőrizheti (vegyük példának a Samsung TV-t).
- Először határozza meg, hogy a TV lesz-e lásd más eszközök wifi interfészen keresztül. Egy vezeték nélküli routerhez csatlakoztatott telefon is megteszi a hatását. Ez a módszer lehetővé teszi a felhasználó számára annak megállapítását, hogy a Samsung TV beépített modulja működik-e vagy sem.
- Menjen a főmenübe a „support”, majd a „contact Samsung” menüpont kiválasztásával;. Görgessen lefelé az oldalon, és nézze meg a MAC-cím sort, hogy lássa a számokat. Ha az értékek nullák, kötőjelek vagy azonos paraméterek, akkor a wifi modul nem működik.
Hogyan frissítheti a TV firmware-jét
Annak érdekében, hogy a Smart TV szoftver megfelelően működjön, TV stabil és nagy sebességgel, frissítenie kell a készülék szoftverét. A firmware frissítésének két módja van: közvetlenül az interneten keresztül vagy USB-stick segítségével. A legújabb firmware-verzió telepítése a tévében Lg USB pendrive-ról. Ehhez kövesse az alábbi lépéseket:
- Látogasson el az lg weboldalára;
- adja meg a TV-modellt;
- válassza a „support” lapot;
- menj a „by” menüpontra;
- Válasszon egy újabb verziót a firmware-listából;
- kattintson a linkre, és töltse le az archívumot a számítógépére;
- hozzon létre egy „lg_dtv” nevű mappát, és helyezze oda a letöltött fájlt;
- Csatlakoztassa a meghajtót a tévéhez;
- A rendszer felszólítja a frissített verzió letöltésére;
- nyomja meg a „execute” gombot.
Figyeljen a következőkre! A firmware frissítésekor nem szabad kihúzni a vevőkészüléket a hálózatból. A váratlan áramkimaradás elkerülése érdekében használjon szünetmentes tápegységet.
Ebben az áttekintésben részletesen megtanultuk, hogyan lehet vezeték nélküli interfészen keresztül kapcsolatot létesíteni egy routerrel. Megadtuk a felhasználóknak a választ arra, hogy miért nem tud a TV nem csatlakozni az internetre wifin keresztül, és javasoltunk néhány alapvető módszert a probléma megoldására.
Mi lehet az oka annak, hogy a tévékészülékem nem tud wi-fi-n keresztül csatlakozni az internethez?
Lehetnek többek között az alábbi okok:
1. Nem rendelkezik beépített Wi-Fi-vel: Néhány régebbi tévékészülék nem tartalmazza a Wi-Fi képességet. Ilyen esetben más módon, például Ethernet kábellel kell csatlakozni az internethez.
2. Hálózati beállítások: Ellenőrizze a tévé beállításait, és győződjön meg róla, hogy a Wi-Fi engedélyezve van, valamint a megfelelő hálózatot választotta ki. Gyakran előfordul, hogy a Wi-Fi jelszó helytelenül van beírva.
3. Gyenge jel vagy távolság: Ha a tévé és a Wi-Fi router között túl nagy távolság van, vagy közöttük akadályok vannak (pl. falak vagy más nagyobb tárgyak), akkor a Wi-Fi jel lelassulhat vagy megszakadhat. Ebben az esetben próbálja meg közelebb vinni a készülékeket egymáshoz, vagy tegyen közöttük repeater vagy jelismétlőt.
4. Frissítések hiánya: Lehet, hogy a tévén telepítve vannak frissítések, amelyek javíthatják a Wi-Fi kapcsolatot. Ellenőrizze a gyártó weboldalát vagy a tévé menüjét frissítésekért.
5. Hiba a készülékben: Ha mindent ellenőrzött és beállított, de a tévé még mindig nem csatlakozik Wi-Fi-n keresztül az internethez, akkor elképzelhető, hogy a készülékben hardveres vagy szoftveres hiba van. Ebben az esetben érdemes lehet szakemberhez fordulni vagy a gyártóval felvenni a kapcsolatot.
A tévé nem csatlakozik Wi-Fi-hoz több ok miatt lehet. Lehet, hogy a tévé nem rendelkezik beépített Wi-Fi-vel, vagy a hálózati beállítások nem megfelelőek. Gyenge jel vagy túl nagy távolság is okozhatja a problémát. Frissítések hiányában javításra lehet szükség, vagy esetleg hardveres vagy szoftveres hiba áll fenn. Ha minden beállítást ellenőriztünk, érdemes szakemberhez fordulni vagy a gyártóval felvenni a kapcsolatot.
Miért nem képes a tévé a wi-fi-n keresztül csatlakozni az internethez? Van-e valami hiba vagy beállítási probléma?