Egy ilyen háztartási készülék, mint a vízmelegítő, nagy népszerűségnek örvend. Kényelmes és alacsony karbantartási igényű, magánházakban és lakásokban egyaránt használatos. Azonban nem minden olyan zökkenőmentes, mint amilyennek látszik, és néha a tulajdonosok szembesülnek a berendezés helytelen működésével. Az okok, amiért nem jön meleg víz a bojlerből, amikor például megnyitja a csapot, különbözőek lehetnek. Ha a meghibásodás nem pánikol, és nem cseréli ki a készüléket egy új készülékre, a legtöbb esetben a szünetek javíthatók.
A fűtőelem ellenőrzése multiméterrel
Még egy dolog jelzi, hogy a fűtőelemet ki kell cserélni védelem aktiválása, amely a kazánt bekapcsolás után azonnal kikapcsolja. Itt is érdemes multiméterrel ellenőrizni a 100%-os meghibásodást. Ha az automatizálás nem működik, és az elem alig melegszik, akkor meg kell tisztítania, és újra meg kell próbálnia működtetni. Bonyolult esetekben egyszerűen cserélje ki a régi fűtőberendezést egy újjal.
A dióda nem gyullad ki
Ugyanazzal a multiméterrel kell ellenőrizni, Ellenőrizze, hogy a termosztáton van-e feszültség. Diagnosztizálja a lapot bekapcsolt hővédelemmel. Ha van feszültség, távolítsa el a termosztátot, és diagnosztizálja a berendezés I/O-ját, ne feledje, hogy a termosztáton módot kell váltani.
Ha nincs mozgás a fázisban, az azt jelenti, hogy a táblát ki kell cserélni. Ritka esetekben javítható, de sokkal praktikusabb egy új egységet vásárolni, mint sok időt és idegeket tölteni a régi javításával.
Előszűrő
A keverő elszennyeződése
A folyadék szabadon keringhet a fűtőberendezésben Távolítsa el a csaptelep kifolyócsonkját Elzáródás lép fel. A nyomás egyformán rossz lesz a hideg és a meleg víz esetében. A probléma kiküszöbölése érdekében számos eljárást kell elvégezni.
- A víz elzárásához zárja el a felszállócsövet.
- Óvatosan szerelje szét a keverőt.
- Csavarja ki a kifolyócsövet a közös házból.
- Vegye ki a hálót, és öblítse le folyó víz alatt. Ha sólerakódások vagy erős szennyeződések vannak rajta, hagyja áztatni egy speciális tisztítóoldatban.
- Öblítse ki a kifolyócsövet, és tisztítsa meg a keverő belsejét egy kefével.
- Szerelje vissza a keverőt a fordított sorrendben, és szerelje fel újra. Ne felejtse el kinyitni a felszállócsövet.
A fűtőelem cseréje
Ha a fűtőelem kiég, ki kell cserélni egy újjal. A vízmelegítő készülékek széles választéka van a piacon, de a fűtőelem elhelyezése és cseréjének elve az esetek körülbelül felében ugyanaz. Az Ariston vagy Electrolux vízmelegítők esetében ugyanez az eljárás ugyanezt a mintát követi.
A fűtőelem eltávolításához a következőkre van szükség:
- Gyűrűs és nyitott végű csavarkulcs készlet;
- fogó;
- Phillips és lapos pengéjű csavarhúzó
- Olajmérő pálca kijelzővel.
A fűtőelem eltávolítása előtt a berendezést teljesen le kell választani a hálózatról, nemcsak a kazánt kell kikapcsolni a gomb segítségével, hanem a dugót is ki kell húzni a konnektorból.
Cserélje ki a fűtőelemet:
- Zárja el a fűtőberendezés vízellátását.
- A maradék folyadékot a helyi vízelvezető rendszerrel (tömlők, szelepek) távolítsa el a kazánból.
- Vegye ki a termosztátot, ha a modell falra szerelt.
- Távolítsa el a panelt, amely alatt a fűtőelem található. Néha csak egy fedél van, és az a teljes szerkezetet lefedi.
- Egy tapintásmérő segítségével ellenőrizze a csatlakozókat a maradó feszültségre vonatkozóan.
- Lazítsa meg a fűtőelem rögzítését és vegye ki azt.
A fűtőelem cseréje egy Ariston vízmelegítőben
A szétszerelés során fontos, hogy az elektromos alkatrészek ne ázzanak el. Az is jó ötlet, hogy Ellenőrizze a csövek tömítéseit és a szigetelést: Húzza meg újra, és szükség esetén cserélje ki. Az új fűtőelem beszerelése fordított sorrendben történik. Mindig ellenőrizze a kazán szivárgását a bekapcsolás előtt.
Cserélje ki a termosztátot
A szétszerelés előtt feltétlenül szükséges, hogy húzza ki a készüléket a hálózatból. Szerelje szét a kazánt a fenti utasítások szerint az 5. pontig.
Az elemek szétszerelése
Cserélje ki a termosztátot:
- Lazítsa meg a fűtőelem melletti szorítógyűrűt.
- Vegye ki a vezérlőt a termosztát érzékelőjével együtt.
- Új elem illesztése.
- Szerelje össze a szerelvényt fordított sorrendben.
Az alkatrészek cseréje után ne kapcsolja be azonnal a berendezést. Az első dolgok az elején ellenőrizze, hogy nincsenek-e szivárgások és hogy a vízellátás stabil-e. Szükség esetén a rendszerben felgyülemlett levegő leeresztése. Emelje a hőmérsékletet a termosztáttal lassan, hirtelen változások nélkül.
A dugó működés közben felforrósodik
A kazánok meglehetősen nagy teljesítményű készülékek, átlagosan 1 és 2,5 kW közötti fogyasztással. A dugó enyhe felmelegedését ezért figyelmen kívül kell hagyni. Ha a kábel hőmérséklete nagyon magas és közel van az olvadáshoz, az első teendő az adapter cseréje nagyobb keresztmetszetű vezetékekkel rendelkező adapterre.
Meglazult dugó a konnektorban szintén hőmérséklet-emelkedést okozhat. Ha csak a dugó forró, a probléma lehet egy hibás érintkező. Összecsukható rendszer esetén ez egyszerű – nyissa ki, vizsgálja meg és távolítsa el az okot. A teljes dugót ki kell cserélni.
A problémák másik lehetséges forrása a fűtőelem meghibásodása, ami rövidzárlatot okoz a szekrénnyel szemben. A vezetékek olvadni kezdenek, és a berendezés emiatt elveszíti az áramellátást. A hiba kijavításához a kazánt szét kell szerelni és a fűtőelemet ki kell cserélni.
Egyéb okok
A következőkben a ritkábban előforduló hibákat ismertetjük, amikor a vízmelegítő nem a megfelelő hőmérsékleten működik.
- Hibás szelepek. Bármilyen közhelyesen hangzik is, a szelepeknek működniük kell ahhoz, hogy a csapból víz folyjon. A kazánban speciális csapok vannak, amelyek a melegvíz-ellátásért és a hidegvíz-felvételért felelősek. Ha egyikük meghibásodik, az egész rendszer károsodik. Ha kicseréli a hibás alkatrészt, a probléma megoldódik.
- Nyomás problémák. Az egyik ok, amiért nem folyik meleg víz a csapból, a vízvezeték alacsony nyomása lehet. A folyadékot a tárolótartály tetejéről szívják be, és csak a nyomás hajtja. Ellenőrzés céljából nyissa meg a csapot hideg vízzel, és ha a hiba továbbra is fennáll, forduljon a közműszolgáltatókhoz.
- Hibás nyomásszabályozó. E nélkül az alkatrész nélkül nem folyik meleg víz a csapból. A lényeg az, hogy a tároló kazán ugyanazt a vízhozamot termeli, mint amit a bemenetnél kap. Ha a nyomás a csapnál stabil, de a forró víz még mindig rosszul jön ki, ellenőrizze a nyomáscsökkentőt. Ha probléma van – állítsa be a szelepet, vagy egyszerűen cserélje ki egy újjal.
Mint látható, a legtöbb hiba otthon is sikeresen javítható. Jobb azonban, ha profi villanyszerelőt hív, aki szakmai segítséget tud nyújtani.
Mi lehet az oka annak, hogy a kazán nem melegíti fel a vizet?