...

Miért vannak sávok a tévéképernyőn?

A függőleges vagy vízszintes csíkozás az LCD TV-n vagy számítógépes monitoron kellemetlen hiba, amely megakadályozza a készülék használatát. Még ha időszakosan el is tűnnek, ez akkor is hibás mátrix, csonk vagy áramköri elemek hibáját jelzi.

Fehér csík a képernyőn Azt jelzi, hogy a mátrix LCD-cellái nem kapnak vezérlőjel-feszültséget. Ez a megjelenítési viselkedés a TN és VA kijelzőkre jellemző. Normál állapotukban átlátszóak, nincsenek áttetsző sejtek aktiválva. IPS mátrixon a kép másképp néz ki. Általában tökéletesen fekete színűek, így a fehér csík jelzi a magas vezérlőfeszültség érkezését.

Mindkét esetben a fényes csíkos kijelző a keretrendszerrel kapcsolatos problémára utal. Ez a TV hardver különálló eleme. Speciális felszerelést igényel, és csak szervizben szabad diagnosztizálni. Lehet, hogy az egész egységet ki kell cserélni. De mindenesetre a szervizelésre való felhívás elengedhetetlen.

Színes csíkok (kék, lila, lila) jelzi a folyadékkristályos kijelző vezérlőjének hibás működését. Ezek vagy a mikroprocesszor chip meghibásodását, vagy a nyomtatott áramköri lap sérülését jelezhetik. Széles kék vagy lila sávok például az alapelem rezgésnek vagy ütésnek való kitétele után keletkezhetnek.

Ebben az esetben a forrasztópárnák megsérülnek, és az érintkező csoportok ellenállása megváltozik. Ezt a problémát is a szervizközpontban diagnosztizálják. A javítás történhet az érintkezőbetétek speciális légfúvásos forrasztóállomással történő felmelegítésével vagy a vezérlő teljes cseréjével.

A mátrixdekóderek meghibásodása esetén, és a TV-készülékben több is lehet, adja meg a következőket fekete csíkok. Ezek kiküszöböléséhez a készüléket is el kell vinnie a szervizbe, mivel az összetett elektronika állapotának ellenőrzése otthon nem lehetséges.

Függőleges csíkok Kevesebb gond a TV tulajdonosának. A mátrix különböző hibáit tárják fel, amelyeket nem a hardver súlyos sérülése okoz.

  1. A kijelzőn fekete sáv jelenhet meg egy pillanatnyi áramkimaradás és a vezérlőbillentyűk nem kritikus meghibásodása miatt. Általában a probléma vagy magától elmúlik, vagy megszűnik, miután a TV-t 5-10 percre kihúzzuk a konnektorból.
  2. A sok színes csík egyértelműen jelzi a csonkkal kapcsolatos problémát. Némi szakértelemmel maga is ellenőrizheti ennek az elemnek az állapotát. Az érintkezőbetétek tisztítása és az eredeti helyére történő visszahelyezés mellett.

Fontos! Néhány TV-képernyő hiba saját kezűleg diagnosztizálható. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy minden munkát csak a készülék kikapcsolt állapotában szabad elvégezni.

A televízió saját maga ellenőrzése

A TV elektronikus alkatrészekhez és lapokhoz csak a hátlap eltávolítása után lehet hozzáférni. Általában egy csík önmetsző csavarral rögzítik. Ezeket abszolút mindenhol meg kell találni. A még soha ki nem nyitott készülékeknél előfordulhat, hogy némelyiküket fekete vegyület borítja, amely megkülönböztethetetlen a hátlapon lévő műanyagtól.

Ha az összes csavart eltávolítottuk, és a fedél elkezdett mozogni, nem kell sietni a leszereléssel. Egyes televíziókészülékeken kábelkötegek, sőt jelkábelek is csatlakoznak ehhez a részhez. Ezért ajánlatos egy zseblámpával felfegyverkezni, és a fedelet kissé megemelve és alulról megnézve mindent gondosan ellenőrizni.

Miután a televízió belseje láthatóvá vált, érdemes ellenőrizni a következő alkatrészeket.

  1. Nagyméretű chipek az alaplapon. Közepes méretű. A forgácson nem lehetnek repedések vagy elszíneződések.
  2. Mikroáramkörök és érintkezési pontok lábai. Az alaplap és más lapok ellenőrzés céljából kihúzhatók a reteszükből, és megfordíthatók. A forrasztási kötéseknek szilárdnak kell lenniük, repedések vagy más zavaró sérülések nélkül.
  3. Tápegység tekercsek. Nem szabad, hogy felesleges szennyeződés legyen rajtuk.
  4. Hurok . A vezetékeken nem lehetnek görcsök vagy látható sérülések. Nem felesleges figyelmet fordítani azokra a helyekre, ahol ezek az elemek belépnek a csatlakozókba. Nem lehetnek szennyeződések vagy oxidmaradványok.

Ezután minden alkatrészt megvizsgálnak a túlmelegedés jelei miatt. Ezt általában a burkolat elszíneződése jelzi. Sárgás foltok keletkeznek ott, ahol a hőmérséklet rendellenesen megemelkedik. Nem ésszerűtlen, hogy minden deszkát fejjel lefelé fordítsunk, és ellenőrizzük a lakkfelület állapotát. A túlmelegedés az elektronikát is károsítja és elszíneződést okoz.Végül A kondenzátorok ellenőrzése. Ezek különböző méretű hordó alakú elektrolitikus alkatrészek. A felső részükön van egy fóliapárna egy szálkereszttel. Ha az alkatrészek sérültek, a tetejük láthatóan duzzadt és kidudorodó. A megjelölt célkereszt segítségével ez jól látható. Ha ilyen alkatrészeket talál, azokat azonnal ki kell cserélni, akár saját maga, akár az ügyfélszolgálat által.

Mit lehet saját maga megjavítani

Néha egy TV-t meg lehet tisztítani, hogy kijavítsa a különböző csíkokat és egyéb hibákat. A munkálatok elvégzésekor egyszerű szabályokat kell követni.

  1. Törölje le az alkatrészeket, a mátrixot – csak speciális termékekkel. Használjon legalább egy minimális orvosi vagy tiszta izopropil-alkoholt.
  2. Elvégzendő munka gumi vagy tiszta, vékony szövetkesztyűvel. Az érintkezőbetéteken hagyott ujjzsír súrlódási ponttá válik, és akár oxidálódhat is.
  3. A szétszereléshez és egyéb műveletekhez célszerű a tévékészüléket lapos, puha felületre fektetni, a mátrix lefelé nézzen.

Por tisztítás nyilvánvaló és egyszerű módon történik: egy ecsettel. Porszívóval vagy gumilabdával lefújható. Ajánlott a csatlakozókat a tisztítás során leválasztani és szervizelni.
A hurkokat úgy kell leválasztani, hogy a végüket a lehető legkíméletesebben kihúzzuk a foglalatukból. A párnákat alkohollal megtöröljük, és az elemeket visszahelyezzük eredeti helyükre.

Rossz érintkezés kijavítása

Az LCD TV képernyőjén a következő okok miatt jelenhetnek meg sávok rossz csatlakozási kapcsolat. Az ilyen meghibásodások általában a TV rossz összeszerelésének vagy helytelen használatának következményei. Például a házba bejutó nedvesség, amely a képernyő nem megfelelő tisztítása, mechanikus ütések. Ez megállapítható a csatlakozások szabad szemmel vagy nagyítóval történő szemrevételezésével.

Oxidált érintkezők

Az érintkezők oxidációja a táblán

Az érintkezők oxidációja pengével vagy késsel le lehet kaparni, könnyen felismerhető a zöld patináról, de ha a probléma kiterjedt, nehéz magunknak kijavítani. Ezután ellenőrizze a feszültséget, vagy használjon multimétert a csapok teszteléséhez.

A rossz érintkezést a tömlők rossz csatlakoztatása okozhatja, le- és újracsatlakoztathatja őket.

A TV-képernyőn megjelenő különböző csíkok megjelenésének másik oka az, hogy Meghibásodott vezetékezés. A lapos kábel enyhe nyomásával vagy húzásával lokalizálhatja: ha a kép helyreáll, a probléma felismerhető. A megszakadt kapcsolat kijavítása fáradságos és kényes folyamat. Nagyítóval keresse meg, hol szakadtak el a kábelek. Javítható vezető lakkal vagy az érintkezők mérsékelt hőmérsékletre történő melegítésével. A súlyos túlmelegedés minden csatlakozást károsít.

Vezetőképes ragasztó

Javítás vezető ragasztóval

Hurok csere

Bizonyos esetekben szükség lehet arra, hogy Cserélje ki az egész mátrixkábelt egy új. Először is új alkatrészt kell vásárolnia – megrendelheti egy javítóműhelytől, de mielőtt ezt megtenné, derítse ki a TV pontos modelljét, a TV vagy a monitor gyártási évét, valamint a tévé vagy a monitor gyártási évét. A meghibásodott mátrixszondát saját maga is kicserélheti, vagy szervizben kicseréltetheti. A javításhoz szükséges néhány szerszámkészlet: PH, PZ, TORX, HEX, SL csavarhúzók vagy csavarhúzóhegyek.

A csatlakozócsonk a burkolat belsejében található, ezért óvatosan szét kell szerelni. Le kell venni a fedelet, óvatosan ki kell csavarni az összes csavart, és hozzá kell jutni magához az alkatrészhez.

Jó tudni! A csavarok mindig szabványosak és az óramutató járásával ellentétes irányban vannak kicsavarva. Számos csatlakozókábel és vezeték is rögzíthető a fedélhez. Ne végezzen hirtelen mozdulatokat a TV szétszerelésekor, hogy elkerülje a tönkremenetelét.

A legtöbb ízületet a következőkkel rögzítik speciális csatlakozók, a vezetékeket nem kell kiforrasztani. Elég a reteszt megnyomni (a csatlakozási elv hasonló az internet- vagy telefonkábelekéhez).

A különböző televíziókészülékek, például a Samsung (Samsung), a Sony (Sony), a Philips (Philips) építése némileg eltérő lehet, ezért használnia kell az utasításokat, vagy rendelje meg az összeszerelés részleteit a vállalat hivatalos honlapján.

A mátrix vagy részeinek törése

Ezt a hibát egy vagy két pixel széles függőleges sáv jelzi. A hiba magától megjelenik, és három-négy napon belül el is tűnhet. Ha a probléma több mint egy hétig tart, az egyértelműen komoly hibára utal.

A mátrix cseréje drága és bonyolult, ezért ha ilyen problémái vannak a tévé képével, forduljon szervizközponthoz, hacsak a garanciaidő nem járt le. Ha az LCD TV-t hosszú ideig használják, a javítást bármelyik javítóműhely szakemberei elvégezhetik.

Az alkatrészek javításakor vagy cseréjekor vegye figyelembe a következőket.

  1. A legtöbb vezeték átmérője nagyon kicsi, és könnyen hajlítható.
  2. Az érintkezők javításához vagy újraforrasztásához speciális készségekre és felszerelésre (pl. infravörös forrasztópáka, nagyító szemüveg) van szükség.
  3. Rendkívül óvatosan kezelje, egy helytelen mozdulat további károkat okozhat.

Vannak egyszerűbb javítási típusok. Például a képernyőn megjelenő fekete sávok gyakran a tévé beállításával, a gyári beállítások visszaállításával vagy egy másik képmódra való váltással szüntethetők meg.

Fő fogadás! A legjobb javítás a megelőző. Ha szünetmentes tápegységgel vagy túlfeszültségvédővel csatlakoztatja a tévékészüléket, jelentősen meghosszabbíthatja élettartamát, és megvédheti azt a különböző meghibásodásoktól.

A televízió vagy monitor függőleges csíkjait kisebb és nagyobb hibák egyaránt okozhatják. Ha csíkokat lát a kijelzőjén, de nem bízik a képességeiben, ne próbálja kitalálni, hogy miért jelent meg egy csík a képernyőn, jobb, ha kapcsolatba lép egy képzett szakemberrel. Ha azonban rendelkezik bizonyos elektronikai ismeretekkel, saját kezűleg is megjavíthatja televízióját. Ez vonatkozik a készülék egyéb meghibásodásaira is. Például a távirányítót is meg lehet javítani. Ha azonban a tévéje nem kapcsol be, az egy olyan súlyos meghibásodás jele lehet, amelyet csak speciális berendezések segítségével lehet azonosítani.

A 2020-as év legnépszerűbb tévékészülékei

LG 32LM570B TV

Samsung UE50NU7002U TV

LG 50UM7300 TV

SkyLine 32YT5900 TV-készülék

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 2
  1. Máté

    Miért vannak sávok a tévéképernyőn? Nem értem, miért szükségesek ezek a fekete sávok, vagy miért nem töltik ki teljesen a képernyőt a tartalommal. Van erre valami technikai ok vagy csak esztétikai választás? Köszönöm előre is a választ!

    Válasz
  2. Árpád Boda

    Miért vannak sávok a tévéképernyőn? Kíváncsi vagyok, miért jelennek meg ezek a sávok a tévék képernyőjén, és mi a funkciójuk. Valójában zavaróak lehetnek néha, és érdekelne, hogy miért nem teljes képernyőn jelenik meg a tartalom. Tud valaki segíteni ebben a kérdésben?

    Válasz
Hozzászólások hozzáadása