A csiszológép (PM) nélkülözhetetlen eszköz mindenféle befejező munkához: fém, fa, beton, kő és egyéb felületek polírozásához és csiszolásához. Ezért könnyen kitalálható, hogy a csiszológép kiválasztásánál figyelembe kell venni az egyes esetekben elvégzendő munkák típusát. A meglévő csiszológépek kiegyenlíthetik a különböző anyagok egyenetlenségeit, megszüntethetik a magasságkülönbségeket, és elvégezhetik a felületek durva és végső csiszolását. Nemcsak kialakításukban, hanem működésükben is különböznek egymástól.
Sarokcsiszoló
Sarokcsiszoló – sarokcsiszoló (daráló). Szinte minden kézműves számára elérhető. Az ehhez a szerszámhoz rendelkezésre álló különféle polírozó, csiszoló és érdesítő tartozékoknak köszönhetően a következő típusú munkák elvégzésére képes:
- Fafelületek hézagainak kisimítása, simítás és polírozás;
- Festékeltávolítás beton-, fa- és fémfelületeken;
- fémfelületek tisztítása a rozsdától;
Egyenes köszörű
Az orsó tengelyelrendezése eltér a tányércsiszolóéhoz képest. Míg a kerékcsiszoló orsója egy szögletes hajtóműre van szerelve, addig az egyenes csiszoló a szerszám tengelye mentén van felszerelve. Egyenes csiszológép a munkához nehezen hozzáférhető helyeken a szerszámmal ellátott hosszú tüskének köszönhetően.
A csiszológépet lehet felszerelni mind a fogócsapszeges, mind a hárompofás tokmányt, amely lehetővé teszi a különböző szerszámszár-átmérőjű tartozékok befogását.
Szalagcsiszoló
Ez egy elektromos csiszológép, amelynek munkaeszköze a következő csiszolószalag csiszolópapírból, gyűrű alakban ragasztva. A szalag egy pár forgó görgőhöz van rögzítve, amelyek közül az egyik meghajtott, és a gép alján található lapos présasztal mentén mozog.
Mindezek mellett a felületcsiszoló gép a következőket biztosítja jó feldolgozási minőség A trommel rezgőlemez ideális nagy felületeken való használatra, de kissé gyengébb, mint az orbitális rezgőlemez.
Elektromos centrikus (orbitális) köszörűgépek
A különbség az orbitális csiszológép és más típusú pneumatikus csiszológépek között az, hogy úgy működik, mint egy hagyományos vibrációs csiszológép, csak a A bázis körkörös mozgatásával.
A csiszológépek lehetnek elektromos vagy pneumatikusak. Az excentrikus pneumatikus csiszolót elsősorban a gyártásban használják, és előnyei vannak az elektromos szerszámokkal szemben.
- Mivel a körgyalu nem elektromos meghajtású, súlya lényegesen kisebb.
- Kis súlya miatt falak és mennyezetek kiegyenlítésére használják.
- Mivel nincs motor, a készülékben minimális számú alkatrész sérülhet meg.
- Az orsócsiszoló olyan robbanásveszélyes környezetben használható, ahol elektromos szerszám használata nem megengedett.
A géphez használt tartozékok a következők Gyémánt bevonatú lapátos tárcsák. A gép a kezelés helyén vízhűtő fúvókákkal van felszerelve, és csatlakozóaljzattal rendelkezik a porszívóhoz való csatlakoztatáshoz. Ez utóbbi a CMM-hez van csatlakoztatva a kőpor eltávolítására, amikor „száraz” csiszolással csiszolják az anyagot.
Kefés csiszológépek
A kefés csiszológép professzionális eszköz. használható polírozáshoz, kaparáshoz és csiszoláshoz. Különböző polírozó- és csiszolófelszerelések szerelhetők a gépre egy speciális csavartengely segítségével.
Csiszolópad lehetővé teszi a fa strukturálását, azaz mesterséges öregedési hatást biztosít a fa puhább és lazább rétegeinek kiválasztásával és a sűrű rétegek elhagyásával.
A mozaikcsiszolókban speciális betonvágókat – frankfurtereket – használnak. Ezekkel a vágókésekkel még a padlómozaikok is csiszolhatók.
Néhány ilyen típusú kézi csiszológép forgatható munkaállvány. Ezeken a gépeken a kopott csiszolási szög a gép alaplemezének egyszerű elfordításával változtatható.
A dob típusú gép minden típusú csiszolópapírral működik. A dobra egy 20 cm széles és 70 cm hosszúságú övszalagot erősítenek, amelyet speciális bilincsekkel rögzítenek.
Polírozó csiszológépek
A csiszológépeket elsősorban csiszolásra (polírozásra) használják karosszéria. Az egyenes csiszoló/polírozó megjelenésében nagyon hasonlít a hagyományos szivarvágóhoz, de a következő pontokban különbözik az automata polírozótól.
- A fogantyú a ház tetején van, azaz a munkaeszközzel párhuzamosan.
- A gépnek alacsony minimális orsófordulatszáma van (800 fordulat/perc-től), ami fontos a polírozási munkáknál. Összehasonlításképpen, egy ceruzacsiszoló fordulatszám-tartománya 2800 fordulat/perc.
Meg kell jegyezni, hogy az akkumulátoros daráló csak 20-30 percig képes hatékonyan működni, utána fel kell tölteni.
Multifunkcionális darálók
Ez a készüléktípus kombinált készülék, mivel több szerszámot is helyettesíthet: egy polírozó, egy vibrátor, egy deltacsiszoló és egy vágógép.
Az ultrahangos mikro-csiszológép lehetővé teszi a néhány század milliméteres anyagvastagság eltávolítását. Az a tény, hogy a polírozás oda-vissza mozgás nélkül történik, szintén csökkenti a selejt kockázatát.
Mini darálók
Ez a típus a következőket foglalja magában miniatűr fúrók, más néven sírásók.
A helyhez kötött CMM-et elsősorban a következőkre használják kis asztalosműhelyekben vagy kisüzemi termelés esetén. A gép egy szalagcsiszolóból és egy csiszolókorongból áll. A gépre szerelt asztal lehetővé teszi a munkadarabok sarkainak lekerekítését, a munkadarabok éleinek csiszolását és a munkadarabok meghatározott szögben történő csiszolását.
Köszörűgépek
a dobcsiszolót szerkezetépítésre, fa alkatrészek csiszolására, valamint fémfelületek mattítására és csiszolására tervezték.
Speciális „törzskialakításuk” lehetővé teszi a munkadarabok köszörülését nehezen hozzáférhető helyeken.
Ennek a kialakításnak köszönhetően a csövek akár 360°-os csiszolása is lehetséges 2 lépésben. A készüléket a hegesztési varratok csiszolására, a régi festék eltávolítására, a csövek rozsdamentesítésére és tükörfényesre polírozására használják.
A csődarálók vezeték nélküli típusban kaphatók, ami lehetővé teszi, hogy a hálózatról leválasztva is használhassa őket.
De, mint fentebb említettük, az akkumulátoros szerszámok nem rendelkeznek hosszú élettartammal. Ezért előzetesen készítsen elő (töltse fel) tartalék akkumulátorokat.
Milyen típusú darálók vannak? Kíváncsi vagyok arra, hogy milyen lehetőségek közül választhatok, ha szeretnék egy darálót vásárolni. Vannak például kézi vagy elektromos darálók? Melyik típus milyen szempontok alapján ajánlott? Köszönöm a választ!
A darálók többféle típusa létezik, köztük kézi és elektromos darálók is. A kézi darálók általában kézi tevékenységet igényelnek, kézzel kell forgatni az őrlőt, és kisebb mennyiségű daráláshoz ideálisak. Az elektromos darálók pedig könnyebben használhatók, gyorsabbak és hatékonyabbak nagyobb mennyiségű és sűrűbb járulékos anyagok darálásához. A választásnál fontos szempont lehet a daráló mérete, kapacitása, teljesítménye és ára is. Ha kisebb mennyiségű és finomabb darálásra van szükség, akkor a kézi daráló lehet a megfelelő választás. Ha viszont nagyobb mennyiségű és durvább darálásra van szükség, akkor az elektromos daráló lehet praktikusabb. Fontos továbbá figyelembe venni a daráló minőségét, tartósságát és tisztítási lehetőségeit is.
Milyen típusú darálók vannak? Mérlegeli az olcsóbb, kézi darálók használatát, vagy inkább a prémium, elektromos típusokat preferálja? Érdekli őket a kávédarálók világa, vagy inkább más élelmiszerek tökéletes aprítására lenne szükségük? Továbbá, milyen mennyiségben és gyakorisággal szeretnék használni a darálót? Segítene eligazodni, ha ezekre a kérdésekre válaszolnának.