Mikrohullámú károsítja igazság vagy mítosz?

Egyes médiumokban azt hallani, hogy a készülék alapjául szolgáló mikrohullámú sütő káros. Vannak-e validált tanulmányok ebben a témában? Kétségtelen, de az eredmények gyakran ellentmondásosak és szögesen ellentétes eredményeket mutatnak. Próbáljuk meg kideríteni, hogy az ilyen típusú készülékben újra felmelegíthet-e ételt, és hogy vannak-e kellemetlen következményei az ilyen típusú ételek fogyasztásának?.

Hogyan működik a mikrohullámú sütő

Ahhoz, hogy megértsük, hogyan hathat a mikrohullámú sütő az emberi testre, érdemes megérteni, hogyan működik egyáltalán. Az élelmiszereket úgy melegítik fel benne, hogy a mikrohullámú elektromágneses sugárzás energiáját hőenergiává alakítják az élelmiszerben.

Egy mellékes megjegyzés! A „hazai” hullámok közül a Bluetooth és a mobiltelefon-jelek terjedelme áll a legközelebb a következőkhöz.

Szerkezetileg a mikrohullámú sütő a vezérlőelektronikából (központi panel), a nagyfeszültségű transzformátorból, amely a nagyfeszültséget szolgáltatja, és egy magnetronból áll. A magnetron az, amely az elektromos energiát a kívánt frekvenciájú mágneses mezővé alakítja át.

A mikrohullámú sütő működési elve

Olvassa el azt is: hogyan működik a mikrohullámú sütő.

Mi történik az élelmiszerrel a mikrohullámú sütőben

A készülék működési elve a következő. A nagyfrekvenciás hullámok a legmozgékonyabb molekulákra (víz, zsírok és cukrok) hatnak. A gyors forgásukból származó mechanikai energiát hőenergiává alakítják át. Az ilyen típusú fűtés ellenzői azt állítják, hogy molekuláris szinten káros: a gyors pörgés molekuláris bomlást okoz. A valóság az, hogy otthon – és a legtöbb laboratóriumi környezetben – lehetetlen felgyorsítani a molekulákat olyan mértékben, hogy azok elkezdenek szétesni. Bár a víz elpárolog, a mikrohullámú sütő egyáltalán nem túl hatékony a molekulák nem változnak.

élelmiszer-molekulák mikrohullámok hatására

Az élelmiszerek bármilyen főzése a magasabban szervezett anyagok egyszerűbb struktúrákká történő átalakulását eredményezi. A mikrohullámú sütőben való főzés azonban kíméletesebb a szerves anyagokkal szemben. Például, az élelmiszerekben lévő vitaminok jobban megmaradnak, mint főzéssel vagy sütéssel.

A különböző hullámhosszak összehasonlítása

Van egy másik tévhit is – a mikrohullámú sugárzás károsabb és költségesebb. Ez nem igaz. A rövid hullámhosszú sugárzások, mint például a gamma-sugárzás és az ultraibolya fény, káros hatással vannak az emberre. A mikrohullámú sütőkben használt mező az infravörös sugárzás (amely nagyobb, mint az ultraibolya) és a rádióhullámok között mozog. A mikrohullámok hatása az emberre a mobiltelefonokéhoz hasonló.

A különböző típusú hullámformák összehasonlítása

Mikrohullámú sütő építése

Ahhoz, hogy megértsük, mennyire biztonságos a mikrohullámú sütő, és hogy megnyugodjunk, vegyük figyelembe a felépítését. A készülék teste árnyékolt, A sugárzás nem éri el a külvilágot. Még az ajtót is úgy tervezték, hogy ne engedjen át semmilyen sugárzást. Ez egy többrétegű panel, amely átlátszó műanyagból és üvegből, valamint egy méhsejt szerkezetű fémlemezből áll, amely visszaveri a hullámokat a belső kamrába. Ez egyrészt növeli a készülék hatékonyságát, de másrészt garantálja a biztonságot. A fémen lévő lyukak mérete olyan, hogy megfigyelhesse, mi történik a sütő belsejében, de az elektromágneses sugárzást távol tartják.

Mikrohullámú ajtószerkezet

A WHO hozzáállása a mikrohullámú sütők használatához

A mikrohullámú sütők biztonságosságáról olyan sokat beszélnek, és olyan sok embert érint, hogy az Egészségügyi Világszervezet sem hagyta figyelmen kívül.

2008-ban a WHO hivatalos véleményt nyilvánított a témában. A szervezet szakemberei szerint a mikrohullámú sugárzás nem befolyásolja károsan az emberi egészséget vagy a mikrohullámú sütőben főzött ételeket. Kivételt képeznek a pacemakerek, pontosabban a pacemakert viselők, akik számára a mikrohullámú sütés veszélyes lehet.

A Szovjetunióban mikrohullámú sütők voltak

Ezt a találmányt 1945-ben szabadalmaztatta Percy Spencer amerikai mérnök. A hatalmas Szovjetunióban A mikrohullámú sütő az 1980-as években született. Ezután a dnyipropetrovszki mérnöki üzemben elkezdték összeszerelni a „Dnyiprjanka-1” mikrohullámú sütőket. Ez eloszlatja a mikrohullámú technológia ellenzőitől hallott két mítoszt:

  • A mikrohullámú sütőket a Szovjetunióban betiltották – nemhogy engedélyezték, de nagy mennyiségben gyártották őket;
  • a németek találták fel a második világháborúban, mint pusztító fegyvert.

Szovjet mikrohullámú sütő

Olvassa el továbbá: Ki és mikor találta fel a mikrohullámú sütőt?.

A gyártók iránymutatása a mikrohullámú sütők biztonságos használatáról

Minden műszaki eszköz csak akkor biztonságos, ha betartják a használatukra vonatkozó ajánlásokat. Ez a mikrohullámú sütőkre is vonatkozik. Elvileg egy műszakilag kifogástalan mikrohullámú sütő biztonságos az emberek, a háziállatok és a növények, valamint a benne főzött ételek számára.

a gyártók a biztonságra összpontosítanak, hogy valóban biztonságosak legyenek. Általánosságban elmondható, hogy a következő pontokat célszerű követni.

  1. A mikrohullámú sütő ideális a kényes az ételek kiolvasztása és újramelegítése. Ez a technika fő célja. Főzés is lehetséges benne.
  2. A mikrohullámú sütőt a lehető legtávolabb kell telepíteni azoktól a területektől, ahol az emberek hajlamosak összegyűlni. Például nem tanácsos olyan étkezőasztalon elhelyezni, ahol gyakran ülnek emberek.
  3. A mikrohullámú sütők esetében kategorikus A fémtartályok nem alkalmasak vagy fémdíszítésű edények. Először is, a fém megzavarhatja a magnetront, működés közben szikrázhat és meggyulladhat. Másodszor, a nem engedélyezett fényvisszaverő elem a hullámok véletlenszerű mozgását okozza a kamrában. Ennek eredményeként a sugárzás „kiszivároghat”.
    a mikrohullámú sütőben lévő fém kigyullad
  4. Kiderült, hogy a mikrohullámú sugárzás Nem távolítja el a bakteriális szennyeződést. Ezért fontos a készülék tisztán tartása és a szerves szennyezőanyagok felhalmozódásának elkerülése.

Olvassa el továbbá: mely edények és ételek nem használhatók mikrohullámú sütőben.

Ártalmas élelmiszer

Joggal mondhatjuk, hogy maga a mikrohullámú ételek nagyon jó választás a mikrohullámú sütő nem a legegészségesebb étel, Nem az ultrarövid hullámról van szó, hanem a főzés elvéről. A mikrohullámú sütőket elsősorban „gyorsételek” főzésére használják, ami a hagyományos módon egészségtelen ételekre utal (pl. popcorn, hot dog, gyorsan felengedő ételek).

Mikrohullámú ételek

Ha nem megfelelően táplálkozol, gyorsan kialakulhatnak emésztőrendszeri és perisztaltikai problémák, és ez egyáltalán nem a mikrohullámú sütő sugárzásának „káros hatása” lesz.

A mikrohullámú sütőben főzött egészségtelen ételek egészségtelen receptekhez vezethetnek súlygyarapodás, ami szintén káros hatás, de ez inkább a helytelen táplálkozás, mint a mikrohullámú sütő közvetlen és nyilvánvaló negatív hatása.

Olvassa el azt is: egy jó mikrohullámú sütő kiválasztása az otthon számára.

Készülék tanúsítás

Az ilyen típusú készülékek gyártói rendelkeznek az összes szükséges tanúsítvánnyal, amelyeket nagyon nehéz megszerezni. By the way, a technológiai újítások, amelyek valamilyen módon negatívan befolyásolják a fogyasztók egészségét, nem találják meg az utat a tömegpiacra, vagy ha egyszer az üzletekben, ugyanolyan gyorsan eltűnnek a polcokról, ha panaszok vannak. oktatás 1 A technológiai újítások, amelyek valamilyen módon negatívan befolyásolják a fogyasztók egészségét, nem találják meg az utat a tömegpiacra. Tehát nem valószínű, hogy a gyártók közötti összejátszás miatt szándékos károkozásról van szó, sok különböző szervezet érintett.

A mikrohullámok ártalma – mítosz vagy valóság, pártatlanul kell maradni, és tisztában kell lenni azzal, hogy minden technológiai eszköz, így vagy úgy, hatással van az emberi testre.

Csak az egyik esetben az ilyen hatások rövid távon jelentkezhetnek, míg a másik esetben évekig vagy akár évtizedekig nem jelentkeznek, ami után nehéz lesz megmondani, hogy pontosan mi okozta és katalizálta ezt a fajta változást.

A mikrohullámú sütők káros hatásai és előnyei valószínűleg nagyjából ugyanannyi, Ezek felhasználóról felhasználóra változnak – a testalkat egyéni különbségeit soha nem hagyták figyelmen kívül. A mikrohullámú sütők használata gyakran vezet az úgynevezett „élelmiszer-promiszkuitáshoz”, amelynek során az ember elkezdi elhanyagolni az egészséges és egészséges, minden alapvető tápanyagban gazdag ételeket. Ez az, ahol a kár rejlik, de azt nem maga a készülék okozza.

Olvassa el továbbá: Melyik a jobb – a mikrohullámú sütő vagy a multicooker.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 2
  1. József Váradi

    Vajon a mikrohullámú sugárzás valóban károsító lehet, vagy csak egy elterjedt mítosz?

    Válasz
    1. Máté

      A mikrohullámú sugárzás bizonyos mértékű károsító hatással lehet az emberi szervezetre. Az elhúzódó, intenzív sugárzás például melegítheti a szöveteket, amiég rövid távon kellemetlenséget okozhat, addig hosszú távon akár sérüléseket is eredményezhet. Azonban a mindennapokban használt mikrohullámú sütők vagy telefonok sugárzása általában kis teljesítményű, és a megengedett határértékek alatt tartózkodik, így nem jelentenek nagyobb veszélyt az egészségre nézve. Tehát a mikrohullámú sugárzás károsító hatása inkább egy elterjedt mítosz, de az egészségünk érdekében célszerű az intenzív sugárzási forrásoktól távol tartani magunkat.

      Válasz
Hozzászólások hozzáadása