A piac meglepheti a fogyasztókat a különböző mosogatógépek sokaságával. Minden modell különböző méretekkel, kialakítással, jellemzőkkel rendelkezik. Az egyik legfontosabb adat a mosogatógép kWh-ban mért energiafogyasztása. Bár a magasabb teljesítmény a mosogatógép hatékony működésének jele, a legtöbb készüléknél ez hátrányosnak tűnik. Az alacsony fogyasztású mosogatógépek segítenek csökkenteni az energiafogyasztást, ezért nagy a kereslet ezekre a készülékekre.
Mosogatógép címke energiaosztállyal
Tény, hogy egy mosogatógép nem használja fel egyszerre az összes erőforrását működés közben. Először jön a víz felmelegítése, majd a víz szivattyúzása, majd a víz kiszivattyúzása. Ez az energiafogyasztási érték azt jelzi, hogy egy készülék mennyi villamos energiát fogyaszt egy óra működés alatt. Ezt kWh-nak nevezik, és a felhasznált villamos energia költségének kiszámításához használják.
Ezért az energiafogyasztás általában magasabb prioritást kap a specifikációkban. Ez a vásárlók kedvéért történik, akiket a megvásárolt készülékek gazdaságossága érdekel. Egyesek azonban ezt összekeverik a teljesítményteljesítménnyel.
Hogy megértsük a különbséget, nézzünk egy egyszerű példát. Kiszámítható a feltételes mosogatógép óránkénti energiafogyasztása. A következő módon készül.
- 2 kW-os fűtőberendezés 30 percig működik.
- A szivattyú teljesítménye 1 kW, és 20 percig működik.
- Az izzó teljesítménye 0,1 kW és 60 percig működik.
Ezután határozza meg, hogy az egyes komponensek külön-külön mennyi villamos energiát fogyasztanak óránként. Az eredmények a következők:
- a fűtőelem – 1 kW/h;
- Szivattyú – 0,33 kWh;
- Izzó – 0,1 kWh.
Így összesen 1,34 kWh-t fogyaszt a mosogatógép mindössze 60 perc alatt. Ez a szám minden mosogatási ciklus után megjelenik a számlálóban. Ezek ismerete határozza meg a feladat energiaköltségét.
Olvassa el továbbá: hogyan működik a mosogatógép.
De ennek a megállapításnak semmi köze a készülék teljesítményéhez. A mosogatógép bekapcsoláskor az összes elemét elhasználja. Ha pedig összeadjuk a fűtőelemet, a szivattyút és a villanykörtét, akkor 2+1+0,1=3,1 kW-ot kapunk. Ez az érték az eszköz kapacitása.
Amint az a példából látható, A teljesítmény- és energiafogyasztási adatok nagyjából háromszoros eltérést mutatnak. Első pillantásra ez nem tűnik problémának. A vezetékek keresztmetszeti területének kiszámításakor azonban az érték kiválasztásakor elkövetett hiba ahhoz vezethet, hogy gyorsan kiég, mivel alacsonyabb teljesítményre tervezik.
Nem nehéz különbséget tenni e két érték között. A félreértések elkerülése érdekében célszerű megjegyezni a következő előírásokat mértékegység:
- Watt és kilowatt;
- energiafogyasztás – kWh.
Ezenkívül a készülékeket energiahatékonysági osztályokba sorolták, hogy megkönnyítsék a készülékválasztást.
Energiahatékonysági osztályok
Az energiahatékonysági besorolás a mosogatógépek egyik legfontosabb jellemzője, amelyre a fogyasztók felnéznek. A fő jellemzők összeadásával kapjuk. Ezek közül a legfontosabbak a következők:
- Az edények egy menetben elmoshatók a gépben;
- Energiafogyasztás mosogatáshoz.
Egy A++ besorolású mosogatógép mosogatásonként körülbelül 0,7 kWh-t fogyaszt. Az A+ tartományban ez az érték valamivel magasabb, 0,8 kWh.
Ugyanaz a készülékmodell különböző üzemmódokban eltérő minősítést kaphat. Például az energiahatékonyság lehet A a mosásnál, de csak B a szárításnál.
Hogyan takarítsunk meg energiát
A felhasznált energia nagy részét a víz felmelegítésére fordítják. Gyakran ajánlott, hogy a készüléket a következőkhöz csatlakoztassák közvetlenül a használati melegvíz-rendszerhez. Végül is a mosogatógép elemzi a bejövő víz hőmérsékletét, és összehasonlítja azt a célhőmérséklettel; ha eltérés van, bekapcsolja a fűtést. Mennyire hatékonyak ezek a megtakarítások? Ezt a melegvíz eredete határozza meg az adott otthonban.
- Ha meleg vizet biztosítanak kazán, Célszerű összehasonlítani a mosogatógépben lévő víz fűtési kapacitását. Ha a bojler kevesebb energiát használ, minden ok megvan arra, hogy meleg vizet használjon.
- Ha Ön egy átlagos házban él, ahol melegvíz-ellátással, össze kell hasonlítani a hideg és a meleg víz köbméterenkénti költségét. Gyakran olcsóbb a mosogatógépben hideg vizet melegíteni, mint forró vizet használni.
- Ha a lakása rendelkezik gáztűzhely, A gáz alacsony ára miatt érdemes a vízmelegítőben felmelegített vizet használni.
Annak érdekében, hogy a mosogatógép kevesebb energiát fogyasszon, ugyanakkor hatékony is legyen, célszerű figyelembe venni a következő irányelveket.
- Mosogatás a késleltetett indítás. Kapcsolja be a gépet, amíg a víztartály megtelik, és függessze fel a programot, hogy a mosogatógép éjszakára újrainduljon. Egyrészt a tartályban lévő víz néhány óra alatt felmelegszik szobahőmérsékletűre és kevesebb fűtést igényel, másrészt az éjszakai áramdíj sokkal alacsonyabb.
- Erősen szennyezett edényeket nem szabad felhalmozni. A kiszáradt edények elrakása sok energiát igényel. A nagyon forró vízmennyiség és az öblítési idő kétszerese is szükséges. Nagyon energiaigényes.
- Amint fentebb említettük, a legjobb, ha olyan gépeket vásárolunk, amelyekben beépített hőcserélő.
- Alapvető fontosságú az optimális mosási program kiválasztása. Ha az edények nem túl piszkosak, akkor a legalacsonyabb fokozaton 30°C-os mosóprogramot is futtathat.
- A fejlett modellek előnyös opcionális üzemmódokkal rendelkeznek, mint például a „gyorsmosás„. A teljes mosási ciklus 30 perc alatt elvégezhető. E készülékek hátránya az alacsony mosogatási kapacitásuk. Egy 4 fős kis család is használhatja ezeket a mosogatógépeket.
Az új technológia gyorsan fejlődik, és új típusú gépek kerülnek a piacra, amelyek hatékonyabban és kevesebb energiafelhasználással dolgoznak.
Olvassa el továbbá: A 2020-as év legjobb mosogatógépei.
Nem lenne jó, ha a mosogatógép teljesítménye alacsonyabb lenne a vártnál?
Mennyire hatékony a mosogatógép működése és milyen típusú edényeket lehet mosogatni benne?