Űrtechnológiai vállalat bejelentette óriásteleszkóp építésének tervét. Nagyobb lesz, mint a balti államok területe.
Általánosságban elmondható, hogy minden távcső kialakítására érvényes egy törvény: minél nagyobb a robot, annál hatékonyabb. Ennek oka, hogy a nagyobb felület több fényt fogad be, ami jobb felbontást eredményez, és a távoli tárgyak látásának képessége többszörösére nő. A probléma azonban az, hogy a távcső mérete egyenesen arányos a költségével, így a műszer méretének nagymértékű növelése gyakran rendkívül gazdaságtalan projekt. A rádióteleszkópok fény helyett rádióhullámokat gyűjtenek, ezért az ilyen modellek tervezése sokkal olcsóbb.
Az új berendezés, a Giant Radio Array for Neutrino Detection (GRAND) a bolygó legnagyobb távcsövei közé tartozik majd. Segítségével felfedezhetjük a világűr nagyenergiájú struktúráit, és megismerhetjük más galaxisokat és bolygónk kialakulásának korai szakaszait.
A neutrínók olyan részecskék, amelyek a Földön anélkül haladnak át, hogy pályájuktól eltérnének. De a bolygó felszínéhez közeledve elkaphatnak más részecskéket. Ezeket az ütközéseket a rádióantennák képesek érzékelni.
A tudósok nagyszámú antennát kívánnak építeni és főként hegyi völgyekben telepíteni, ahol sokkal nagyobb az esélye a neutrínók és a levegőben szálló részecskék ütközésének. Az első, 10 000 antennából álló tétel 2025-ben jelenik meg a kínai felföldön, a teleszkóp várhatóan 2030-ra készül el.
Mik azok a tervek és célok, amelyeket a távcső beüzemelése után meg szeretnének valósítani?