...

Összeszerelési lehetőségek egy házi készítésű szivattyúhoz

Vidéken vagy a magánlakásokban gyakran kell folyadékokat szivattyúzni a tárolótartályokba különböző forrásokból, például nyílt tavakból, kutakból, fúrt kutakból stb.d. Erre a célra meglehetősen drága szivattyúberendezéseket használnak, mind elektromos, mind mechanikus berendezéseket. Ha ez a berendezés nem áll rendelkezésre, felmerül a kérdés: Hogyan lehet saját kezűleg, minimális anyagköltséggel szivattyút készíteni?? Ezt a feladatot többféleképpen lehet megoldani.

A legegyszerűbb műanyag palackokból készült szivattyú

Egy egyszerű szivattyú néhány perc alatt elkészíthető egy műanyag palackból.

Fő fogadás! A palacknak vastag falúnak, azaz lehetőleg merevnek kell lennie.

A legegyszerűbb szivattyú elkészítésének folyamata a következő.

  1. A palack dugóján készítsen egy lyukat a tömlő átmérőjének megfelelően.
    Lyuk az oldalfalon
  2. Ezután helyezze a tömlőt a dugóba, és húzza meg hermetikusan egy ragasztópisztoly segítségével.
    Csavarja rá a palackra
  3. Merítse a tömlő szabad végét egy vízzel teli tartályba.
  4. Tegye ki a levegőt
  5. A bal kéz ujjainak elengedése után a palack elkezd kiegyenlítődni, és vizet merít a tartályból. Ha a palackot a folyadékot tartalmazó tartály alá engedjük, a folyadék a gravitáció hatására ki fog folyni.

Ez a házi készítésű szivattyú javítható, ha nem a palack oldalát lyukasztjuk ki, hanem a tömlőt a palack aljába helyezzük.

A hullámpumpa

A szivattyú fő munkarésze Harmonika alakú üreges henger. A szájharmonika zsugorítása és nyújtása megváltoztatja a belső térfogatát. A hullámos cső egyik végét a vízben lévő rönkhöz, a másik végét pedig egy cölöpön lévő tartóhoz csatlakoztatják, amelyet a fenékbe kalapálnak. A fújtató mindkét oldalán szelepek vannak a hüvelyekbe szerelve. Amikor a hullámok megemelkednek, a rönk emelkedni és süllyedni kezd, ezáltal rezgő mozgásokat közvetít a fújtatóra, összenyomva és felengedve azt. Ha vizet töltesz bele, a szelepek működni fognak, és a szivattyú pumpálni fog.

Ha 50-60 mm átmérőjű hullámos csövet használ, a rönk súlyának 60-80 kg-nak kell lennie. Annak érdekében, hogy megakadályozzák a rönk emelő törését magas hullámok esetén, a cölöphöz egy ütközőt kell rögzíteni. Egy csavart áthajtanak rajta, és a rönkbe rögzítik. A csavarfejnek az átfedő lemez alatt kell lennie, hogy a cölöp minden irányban szabadon foroghasson, és a cölöp ne törjön el, ha nemkívánatos nyomatéknak van kitéve.

Fontos! Ha problémái vannak a hullámcső megtalálásával, van egy hullámszivattyú-konstrukció, amely anélkül is működik. A burkolat helyett gumigyűrűs membránokat használnak, amelyeket sorba kapcsolva egyetlen csomagot alkotnak.

Szivattyúfőző

Ez a szerelvény a következőképpen van összeszerelve.

  1. Egyszerű kályha építése téglából. Kívánságra rácsokkal is felszerelhető.
  2. A kifolyócsapot a hordó aljához kell rögzíteni.
  3. Öntsünk néhány liter vizet a hordó fedelén lévő lyukon keresztül. A csapot el kell zárni.
  4. Ezután szorosan rögzítse a gumitömlőt a felső fedél nyílásában. Nagyon fontos, hogy a tömlő körül nem szívódik be levegő.
  5. Szereljen fel egy szűrőt a tömlő másik végére.
  6. Engedje le a tömlőt a szűrővel a tóba.
  7. Gyújtsa meg a tűzifát a rönkhalom alatt (a csapnak zárva kell lennie). Ahogy a hordó felmelegszik, a hordóban lévő levegő elkezd tágulni és a tömlőn keresztül a tartályba áramlik.
  8. Amikor a levegő már nem áramlik ki a hordóból, oltsa el a tüzet. Amikor a hordó kihűlt benne Vákuum keletkezik, és a vizet a víztározóból vonják be.

Napelemes szivattyú

A tűzenergia mellett a napenergia a víz szivattyúzására is felhasználható.

Tanácsadás! Ez a szivattyú segíthet vizet szivattyúzni egy tárolótartályba vagy egy nyári zuhanyzóba.

csőből készült burkolat
  • Zárójelek. A kart a szivattyúházhoz kell hegeszteni. A konzolok szögvasból is készülhetnek.
  • Borító. A szivattyú fedele műanyaglemezből vagy fémből készül. Egy lyukat fúrnak bele a dugattyúrúd számára. El kell készíteni az alsó fedelet is, és rá kell szerelni a visszacsapó szelepet. Az alsó burkolatra egy csőaljzatot kell hegeszteni vagy csavarozni, amelyhez a vízbeömlő cső csatlakozik.
  • A dugattyú. A dugattyú készülhet fémből, műanyagból vagy fából. Lemez alakú, és két részből áll: egy 20-30 mm vastag testből és egy gumidarabból, amely átfedésben van vele. Fúrjunk néhány 10 mm-es lyukat a dugattyútestbe. Fedjük le ezeket a lyukakat gumival, amely szelepként fog működni. A gumicső közepén lyukat fúrunk az orsó számára. Maga a dugattyú az utóbbihoz van rögzítve.
    Alsó szelep
  • A szivattyúszár. Legfeljebb 10 mm átmérőjű fémrúdból is készíthető. a rúd egyik vége a dugattyúhoz, a másik vége pedig a karhoz van rögzítve.
  • Kar. A karhoz illesszünk egy 3 cm átmérőjű csövet. Lapítsa le a cső felső részét, és fúrjon egy lyukat a dugattyúrúd rögzítéséhez használt csavarnak. A cső középső részén is fúrnak egy lyukat. A kart egy hosszú csavarral kell a két konzol közé rögzíteni.
  • Ha minden alkatrész készen van, már csak annyi van hátra, hogy szerelje össze a szivattyút:

    • rögzítse az alsó burkolatot a karosszériához;
    • helyezze be az alsó visszacsapószelepet a burkolatba;
    • Helyezze be a dugattyút és a dugattyúrudat;
    • zárja be a felső fedelet;
    • illessze a kart;
    • Csatlakoztassa a vízfelvételi csövet a szivattyú aljához, és engedje le a kútba vagy fúrólyukba;
    • rögzítse a szivattyút az emelvényre.

    Kézi szivattyú

    A vízszivattyú egy nagyon egyszerű és olcsó eszköz, amellyel gyorsan lehet vizet szivattyúzni egy kútból, hordóból stb.d. A szivattyú összeszereléséhez a következő alkatrészek szükségesek:

    • 1 db PVC cső Ø 50 mm.;
    • PP cső Ø 24 mm – 1 db.;
    • Ø 50 mm-es aljzat PVC – 1 db.;
    • Ø 24 mm-es kanyar PPP-től – 1 db.;
    • 1 darab 3-4 mm vastagságú és Ø 50 mm-es gumi.;
    • PVC dugó Ø 50 mm – 2 db.;
    • üres 330 ml-es palack (használhat szilikon palackot is) – 1 db.;
    • 15 mm-es visszacsapó szelep – 1 db.;
    • Szalagbilincs – 1 db.;
    • 15 mm átmérőjű anya – 1 db.;
    • szegecs vagy csavar-anyapár – 1 db.

    Visszacsapó szelep készítése

    A visszacsapószelep a következőkből készül Ø 50 mm-es dugók, több Ø 5-6 mm-es lyukat fúrunk bele. Készítsen egy lyukat a sapka közepén egy szegecs vagy csavar és anya számára. A fedél belsejébe be kell helyezni 50 mm átmérőjű gumigyűrű.

    Fontos! A tárcsa ne dörzsölődjön a dugó falához, hanem fedje át a dugóban lévő furatokat.

    A dugó közepére egy gumikorongot szegecs vagy csavar és anya segítségével rögzítenek.

    Szivattyúhüvely készítése

    a termikus csőhíd hosszát a kút vagy bármely tározó mélységének figyelembevételével kell kiválasztani, hogy elérje a vizet. A Ø 50 mm-es csövet méretre vágják, majd behelyezik a visszacsapó szelep, korábban készült. Ez lehet rögzíteni az oldalakon egy pár önmetsző csavarral. A cső másik végére egy 24 mm átmérőjű, előfúrt PPP csőfurattal ellátott dugót helyeznek.

    dugattyúszerelvény

    Vágja le az üres henger kiöntőcsonkját, majd melegítse fel és helyezze be a hüvelybe. Henger átmérője meg kell egyeznie a PVC cső átmérőjével. Ezután tegye a kannát az ellenőrző szelepre. Vágja le a cső felesleges hosszát, és rögzítse egy Ø 15 mm-es anyával.

    Dugattyúrúd készítése a szivattyúhoz

    A szárnak kb. 50 cm-rel hosszabbnak kell lennie, mint a hőcső. Egyik végét felmelegítjük, és a visszacsapó szelepbe helyezzük. Húzza meg a csatlakozást egy bilinccsel, mielőtt a cső végleg lehűlne.

    Szivattyú szerelvény

    Helyezze be a dugattyúrudat a hüvelybe, majd illessze be a dugót (amely csúszótartóként funkcionál) a hüvelyen keresztül. Továbbá a szár felső vége a PPP-től származó Ø 24 mm-es ágcső felső végéhez van rögzítve.

    Membránszivattyú

    A hőszivattyú összeállítása a következőképpen történik.

    1. A kamrát szétszerelik, és az alaplemezen (1) lévő összes nyílást lezárják. A csavarfuratokat nem kell lezárni.
    2. A be- és kimeneti szelepekhez szükséges furatok az alaplemez alján vannak kifúrva.
    3. A membrán (4) egy autó karosszériájából készül, és két sárgaréz alátétet tartalmazó sárgaréz rúddal van rögzítve. A membrán a hajótesthez van ragasztva a kerület körül, és ráadásul csavarozva van.
    4. A szivattyú a fenti rajz szerint van összeszerelve.

    Elektromos szivattyú

    Egy egyszerű, 12 voltos villanymotorral ellátott szivattyú körülbelül 2 méteres magasságig képes felemelni a vizet. Az elektromos szivattyú a következőképpen készül.

    • vásárolni VAZ autóból származó szélvédőmosó elektromos motorja;

    Mosófolyadék fedele

    • A hőszivattyút úgy tervezték, hogy előre elkészített hőszivattyúval rendelkezik és üzemkész;
    • kenje tömítőanyaggal a burkolat csatlakozási pontját, és szorosan helyezze a motorra;

    Kész szivattyú

    A szivattyú üzemkész. Marad az elektromos vízszivattyú 12V-os tápegységhez való csatlakoztatása.

    Tanácsadás! Erre a célra egy szabályozóval ellátott televízióantennából származó tápegység használható. Ez utóbbi lehetővé teszi a motor fordulatszámának és ezáltal a víznyomásnak a szabályozását.

    Értékelje ezt a cikket
    ( Még nincs értékelés )
    Balázs Kozma

    Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

    Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
    Comments: 4
    1. Barnabás

      Hogyan lehet összeszerelni egy házi készítésű szivattyút?

      Válasz
      1. Levente Bíró

        A házi készítésű szivattyú összeszerelése egyszerű folyamat. Először is összegyűjtjük az alapanyagokat és eszközöket, mint például a csődarabokat, a szivattyúfejet, a dugattyút és a szivattyútengelyt. Ezután összerakjuk a szerkezetet, a csődarabokat összekötjük, majd a szivattyúfejet felszereljük a tetejére. A dugattyút beillesztjük a csőbe és a szivattyútengely segítségével mozgatjuk fel-alá. Végül beillesztjük a szivattyút a kútba vagy más vízforrásba és elkezdjük a pumpálást. Fontos, hogy az összeszerelés során precízen dolgozzunk, hogy a szivattyú hatékonyan működjön és hosszú élettartammal rendelkezzen.

        Válasz
    2. Zsolt Major

      Mi a véleményed arról, hogy milyen összeszerelési lehetőségek vannak egy házi készítésű szivattyúnál? Melyik módszer a legkönnyebben megvalósítható és melyik a leghatékonyabb? Van valamilyen speciális technika vagy eszköz, amit ajánlanál az összeszereléshez? Köszönöm a válaszodat!

      Válasz
      1. Adél Varga

        Személyes véleményem szerint egy házilag készített szivattyúnál többféle összeszerelési lehetőség létezik. A legkönnyebben megvalósítható módszer lehet az összeillesztés, de vannak olyan eszközök, mint a csavarok vagy a ragasztók, amelyek segítségével stabilabb összeszerelést is el lehet érni. A leghatékonyabb módszer talán a forrasztás lehet, mivel ez hosszú távon megbízhatóbb eredményt garantál. Speciális eszközöket ajánlanék az összeszereléshez, például forrasztópákát, ragasztót vagy akár egy kis csavarhúzót is lehet hasznosnak találni. Összességében fontos az összeszerelési módszer körültekintő megválasztása és az esetleges kockázatok mérlegelése is. Köszönöm a kérdést!

        Válasz
    Hozzászólások hozzáadása