Rekuperátorok – előnyök és hátrányok a lakásszellőztetéshez való használatukban

Ha mindent tudni szeretne a rekuperátorról és a használatának előnyeiről és hátrányairól, akkor a megfelelő helyen jár. Információinknak köszönhetően nemcsak a megfelelő rekuperátort választhatja ki otthona számára, hanem részletesebben megismerheti a rekuperátor működésének árnyalatait is. Tehát nézzük meg a rekuperátort – az otthoni használat előnyei és hátrányai.

Maga a készülék 2 szempontból különbözik:

  1. Az anyag alapján, amelyből készültek.
  2. A légáramlás iránya szerint.

A népszerű keresztáramú változatokban a befúvó és a visszatérő levegő áramlása egymásra merőleges, míg az ellenáramú változatokban ellentétes irányban haladnak. Ez annak köszönhető, hogy a hatékony hőcsere érdekében az áramlatok nem keveredhetnek és nem keveredhetnek egymással.

Miért van szüksége rekuperátorra??

Mielőtt a rekuperátor témájához fordulnánk – előnyök és hátrányok, nézzük meg közelebbről az eszköz működési elvét. Elsődleges funkciója a hideg évszakban a beáramló levegő felmelegítése, ami minimalizálja a szellőző- és fűtési rendszerek, más néven az utcai fűtés hatását. Ez az előny különbözteti meg a rekuperátort más, hasonló szellőző- és fűtési rendszerektől.

A rekuperátort azért találták ki, hogy a fő feladata a bejövő levegő fűtésére vagy hűtésére fordított energia megtakarítása legyen. Teszi a dolgát, mivel egyes modellek akár 90%-os hatékonyságúak; egyszerűen fogalmazva, úgy van kiszámítva, hogy a lehető legtöbb energiát takarítsa meg.

Ezenkívül abban különböznek a hagyományos szellőztető rendszerektől, hogy nagyon hatékonyan képesek hőcserét végezni, és megszabadulnak a kedvezőtlen szagoktól is. Vannak olyan modellek is, amelyek segítségével gyorsan és produktívan megszabadulhat a helyiségben lévő túlzott páratartalomtól. Különösen akkor, ha mindezek a problémák az Ön otthonában jelentkeznek, mindenképpen javasoljuk egy rekuperátor vásárlását, hogy egyetlen vásárlással megoldja mindezeket.

A levegő rekuperátorok előnyei

Sikeres és gyors működésének köszönhetően a rekuperátorok olyan előnyökkel „büszkélkedhetnek”, mint a következők

  • Magasabb hatékonyság (40-65%).
  • A készülék tervezése során semmilyen nehézség nem merül fel (mivel a készülékben nincsenek mozgó alkatrészek, ami természetesen meghosszabbítja a készülék élettartamát).
  • Nincs pénzügyi költség a villamos energiára, mivel a működéséhez nincs szükség villamos energiára.

Ezen kívül megemlíthetünk olyan tényezőket, mint a könnyű használat és telepítés, alacsony költség, légszűrés.

A rekuperátorok hátrányai

A készülék számos előnye ellenére számos hátránya is van. Végtére is, nem lehet találni egy mechanikus egység, amely nem rendelkezik a hátrányok vagy hibák. Ezért a rekuperátor hátrányai közül a következő árnyalatokat emelhetjük ki:

  • Nincs vízcserefunkció, csak a hőátadás lehetősége.
  • Erre a berendezésre jellemző, hogy a hűvösebb évszakban jég képződik rajta. Ez a probléma azonban elkerülhető a készülék kikapcsolásával vagy egy speciális szelep beépítésével, amely megakadályozza a készülék befagyását.
  • A rekuperátort a csövek összekapcsolása jellemzi.
  • Zajos működés közben, és nem alkalmas nagy helyiségek számára.

Érdemes-e rekuperátort beépíteni egy lakásba??

Bár a készülék mechanizmusa nagyon egyszerű és hatékony megoldás a fűtés biztosítására, nem szabad sietni, hogy telepítse a házba. Miután elemeztük a rekuperátorok összes előnyét és hátrányát, azt javasoljuk, hogy csak ott vásároljuk meg és telepítsük őket, ahol valóban van értelme, mind pénzügyileg, mind funkcionálisan. Konkrétabban, a következő épületekbe érdemes rekuperátorokat telepíteni:

  • Ha nagy belmagasságú lakásban él, hogy sok pénzt takarítson meg egy ilyen szoba fűtésén.
  • Ha van egy nagy háza vagy akár egy kastélya, amelyben fontos a jó légcsere.
  • Fűtött műszaki helyiségekkel rendelkező épületekben, általában üzletközpontokban, laboratóriumokban vagy ipari épületekben.
  • Drága lakásokban, ahol az energiafogyasztáson kell spórolni.

Ne feledje, hogy még egy dimenzionális lakásban sem könnyű területet találni a telepítéshez. Ezért fontos, hogy a leendő légkezelő egység lehető legkisebb méretét válasszuk, így könnyebb és egyszerűbb elrejteni a szem elől, figyelembe véve a hozzá vezető csatornák vonalvezetését. Bár ezek a lehetőségek szinte lehetetlenek, mert a rekuperátorral ellátott ellátó- és elszívóegység mérete akkora, hogy esély sincs arra, hogy a lakásban találjunk neki helyet.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 2
  1. Marcell

    Milyen költségekkel jár a rekuperátor használata a lakásszellőztetés során?

    Válasz
  2. Viktor Antal

    Mik a legfontosabb előnyei és hátrányai a rekuperátoroknak a lakásszellőztetés során? Mennyire hatékonyak a tisztítási folyamatban? Milyen mértékben csökkentik a por, pollen és allergének jelenlétét? Szabad-e használni ezeket a berendezéseket, ha valaki rendszeresen nyitott ablaknál alszik? Más szűrőkkel együtt működtethetőek vagy kizárólag a rekuperátorokkal kell használni?

    Válasz
Hozzászólások hozzáadása