A brit Rolls-Royce mérnöki vállalat szokatlan kis robotokat hozott létre, amelyeket arra terveztek, hogy belülről javítsák a repülőgépek hajtóműveit. Új robotot mutattak be a Farnborough-i Nemzetközi Légi Szalonon.
A robot a csótányok viselkedési jellemzőin alapul, és a rovarok alakja és faja szerint tervezték meg. A készülék képes megkönnyíteni és jelentősen optimalizálni a motorjavítási eljárást. A mérnökök egyszerűen csak figyelnék a motorban zajló folyamatokat és irányítanák a csótányokat, és néhány munkát a robotok képesek lennének egyedül elvégezni.
Mindegyik robotot kamerával szerelik fel, hogy a motor szétszerelése nélkül tudja felmérni az előttünk álló munkát és a motor állapotát. Tízszeresére csökkentheti a javítási időt.
A létrehozott modellek már lehetővé teszik a repülőgépek karbantartásának optimalizálását, de a mérete még nem teszi lehetővé, hogy behatoljon a motor mélyébe. A Rolls-Royce mérnökei a következő két-három évben 1,5 cm-re akarják csökkenteni a csótányok méretét. Ha ez megtörténik, az új robotok hamarosan keresettek lesznek, nemcsak a légi közlekedésben, hanem számos más ágazatban is.
Elnézést, de mennyire veszélyesek ezek a robotcsótányok a repülőgépek hajtóművei szempontjából? Milyen intézkedéseket tesznek az ilyen esetek elkerülése érdekében?
A robotcsótányok veszélyesek lehetnek a repülőgépek hajtóműveire nézve, mivel bejuthatnak a hajtóművek belsejébe és elakadhatnak azokban, ami károsíthatja vagy akár meg is akadályozhatja a működésüket. Az ilyen esetek elkerülése érdekében a repülőgépek karbantartása során rendszeresen ellenőrzik a hajtóművek állapotát és az esetleges bejutási pontokat. Emellett alkalmaznak olyan intézkedéseket is, mint például az apró részek lezárása, hálók és védőrendszerek beépítése a bejutási pontoknál, valamint a repülőgépek alapos tisztítása a csótányok távoltartása érdekében.
Miért lenne szükség robotcsótányokra a repülőgépek hajtóműveiben?
Mi lenne az első lépés, ha robotcsótányok fognának beszivárogni a repülőgépek hajtóműveibe?
Az első lépés az lenne, hogy azonnal leállítanák a repülőgépeket és ellenőriznék a hajtóműveket, hogy megakadályozzák a robotcsótányok további bejutását vagy kártételét. Ezután szakemberek bevonásával ki kellene dolgozni egy hatékony módszert a csótányok eltávolítására és megelőzésére a jövőben. Fontos lenne az esetleges károk javítása is, mielőtt újra felszállna a repülőgép.