Ha projektort (multimédiás) szeretne telepíteni a házimoziba, akkor az üzletben való látogatáskor szembesülnie kell azzal a problémával, hogy hogyan válassza ki a legjobb modellt. Számos különböző paraméterű és technológiájú vetítőberendezés jelenik meg a szeme előtt. Válassza ki tehát a projektort a berendezés legfontosabb jellemzőit szem előtt tartva.
Projektor típusok
A multimédiás projektor olyan eszköz, amely képes külső képernyőre (fényvisszaverő felületre) vetíteni a külső adathordozóról, például PC-ről, laptopról, TV-tunerről, DVD-lejátszóról, táblagépről vagy akár okostelefonról származó információkat.
Alapvető jellemzők
Annak meghatározásához, hogy melyik típusú kivetítőt válassza, tanulmányoznia kell az eszközök főbb jellemzőit:
- felbontás;
- fényáram;
- kontraszt;
- tömeg;
- a megvilágítás egyenletessége;
- optika;
- képformátum;
- geometriai torzítás;
- lámpatípus;
- hang;
- csatlakozók száma;
- ellenőrzési módszer.
Felbontás
Ez a paraméter azt jelzi, hogy hány pixel (LCD-készülékeknél) vagy mikrotükör (DLP-készülékeknél) van a mátrix területén. A mátrix sorainak, valamint oszlopainak számának kiszámításához. Ha például a készülék kézikönyvében az áll, hogy a multimédiás projektor full hd 1920×1080 felbontású mátrixszal rendelkezik, ez azt jelenti, hogy a vízszintes tengelye 1920 pixelből, a függőleges tengelye pedig 1080 pixelből áll. Minél nagyobb a felbontás, annál tisztább és jobb minőségű a vetítés a fényvisszaverő felületen, mivel a pixelméret ekkor nagyon kicsi lesz.
Fényáram
Ez az érték hagyományosan lumenben mérve, az 1982-ben elfogadott ANSI szabvány szerint. Ez a szabvány egy átlagos értéket javasol a fényáram mennyiségére, a képernyő 9 zónáját használva, amelyek egyenletesen oszlanak el a képernyő területén.
A modern eszközökben, nevezetesen a 2016-2017-es eszközökben a fényáram paramétere elérheti az 12000 ANSI lumen értéket.
A multimédiás kivetítőt előállító egység fényáramát a helyiség jellemzőinek, a fényvisszaverő felületnek (képernyő) és a helyiség fénysűrűségének figyelembevételével kell megválasztani. Az alábbi táblázat segíthet a helyes beállítás kiválasztásában.
Ne feledje azonban, hogy ezek az értékek félrevezetőek lehetnek, mert néha a specifikáció nem határoz meg olyan szabványt, mint például az ANSI. Ha a legújabb szabvány szerint számolunk, amelynek értékei átlagolva vannak, hogy csak a képernyő bizonyos területeire vonatkozzanak (kivéve a középsőt), a kontrasztszint 150:1. A nagy kontrasztarány a házimozi projektorok esetében pozitív hatással van a készülék teljesítményére egy kivilágított szobában.
Az egység súlya
Mielőtt kivetítőt választana a házimozihoz, figyeljen a készülék súlyára. A készülékek súlya eltérő:
- A 8 kg-nál nagyobb tömegű, falra vagy függesztve történő felszerelésre szánt, rögzített modellek;
- hordozható, súlya 4-8 kg – az ilyen eszközök praktikusak a prezentációkhoz, különösen az üzleti alkalmazásokban;
- rendkívül hordozható, 2-4 kg közötti súlyú;
- mikrohordozható – súlya legfeljebb 2 kg.
A oldalon helyhez kötött eszköz, általában mennyezetre szerelt projektor; nagy súlya nem játszik jelentős szerepet. Kivéve, hogy a készülék súlya nem haladhatja meg az 5 kg-ot, ha gipszkarton mennyezetre szerelik.
A DLP projektor belső működésének sematikus ábrázolása
Képformátum és méret
A multimédiás projektornak az információk megjelenítésére szolgáló más eszközökkel összehasonlítva nagy előnye, hogy lehetővé teszi a következőket a képméret beállítása az Ön belátása szerint. A kép mérete gyakran függhet a szoba és a képernyő méretétől. A hordozható egységek például 60 cm és 9 m közötti képátlóval képesek vetíteni.
A képméret beállításának két módja van.
- A méret megváltoztatásához a készüléket közelebb vagy távolabb kell vinnie a képernyőtől.
- Ha a készülék lencséje ZOOM funkcióval rendelkezik, a méret a készülék mozgatása nélkül változik.
Ami a képarányt illeti, a vetítőberendezések szabványa 4:3. Az újabb modellekben azonban lehetőség van a képarány 4:3-ról 16:9-re való átállítására, amelyet gyakran használnak filmek megtekintéséhez.
Xenon lámpák
Szintén fényforrásként egy projektorban lézer használható. Ezeket a készülékeket hosszú, 20 000 órát meghaladó élettartam jellemzi. A lézer fő hátránya azonban a túlzott költség.
Hang
Hogyan válasszon kivetítőt otthonába, hogy hangja legyen? Ez nagyon egyszerű – ki kell választania egy multimédiás eszköztípust. A legtöbb esetben a készülékbe épített hangrendszer normál hangerővel rendelkezik, és a nem kifinomult nézők számára teljesen kielégítő. De ha azt szeretné, hogy a házimozi teljes térhatású hangzást biztosítson, akkor nem nélkülözheti a külső hangszórórendszer telepítését. Ebben az esetben miért fizetne túl sokat a beépített hangszórókért egy olyan készülékben? Csak egy teljes HD felbontású projektorra van szüksége, és integrált audiorendszer nélkül.
Csatlakozók száma
A vetítőberendezések, beleértve az otthoni használatra szántakat is, eltérhetnek a külső eszközök csatlakozóinak száma tekintetében. A modern készülékek a perifériák csatlakoztatására szolgáló panellel rendelkeznek, amely a következőket tartalmazza szabványos csatlakozók, mint például VGA interfész és HDMI. Ezekkel az interfészekkel akár 1080p felbontású digitális jelek is elérhetők.
Az eszközökben kötelező egy másik szabványos interfész típus is – ez az RCA (népszerű nevén a „codpiece”).
A videojelek csatlakozóin kívül a készüléknek lehetnek hangkimenetei is, amelyekre a hangszórók csatlakoztatásához lehet szüksége.
ellenőrzési módszer
A vetítőberendezés működésének nagyon fontos tényezője, hogy hogyan lehet azt vezérelni, és erre leggyakrabban távirányítót használnak. De a mai eszközökben van mód a vezérlésükre közvetlenül a számítógépről, RS-232 interfészen keresztül. Egy másik módja a vezérlésnek, például egy prezentáció alatt, az USB-kapcsolat segítségével egy PC-hez csatlakoztatható.
Összefoglalva, nincs „legjobb” vetítőeszköz, ahogyan nincs „legsokoldalúbb” eszköz sem. A fenti információk, amelyek a vetítőberendezések műszaki jellemzőire és funkcionalitására vonatkoznak, segítenek az embereknek a készülék legjobb modelljének kiválasztásában az ár-minőség arányban. Ezen információk alapján kiválaszthatja az igényeinek leginkább megfelelő berendezést.
Melyek a legfontosabb paraméterei? Képernyő mérete, felbontása, fényereje vagy esetleg a csatlakozási lehetőségek? Megfelelő árral kínáló márkát ajánlana?
Milyen paraméterekre kellene figyelnem, ha kivetítőt szeretnék vásárolni otthonra?
Milyen fényerőt, felbontást és méretet ajánlana otthoni kivetítőjéhez?
Otthoni kivetítőhöz általában ajánlott legalább 2000 lumen fényerő, hogy képes legyen megfelelően látható képet vetíteni a háttérvilágítás mellett is. Felbontás szempontjából a HD (1280 x 720) vagy a Full HD (1920 x 1080) a legelterjedtebb és ajánlott választás. A kivetítő méretét elsősorban a vetítési távolság és a megjelenítési célok határozzák meg. Általában 50-120 hüvelykes képméret ajánlott otthoni környezetben.