A háztartási kondicionálók egyre sűrűbbé válnak a modern ember életében, és ezzel egyidejűleg növekszik a gyártók száma. Ennek eredményeképpen az üzleteket több száz, különböző minőségű, típusú, kapacitású, kialakítású és funkcionalitású modellel terheli túl a piac. Minden évben egyre több új lehetőséget telepítenek a klímaberendezésekbe, és a vásárlók számára egyre nehezebbé válik a klímaberendezés kiválasztása. Annak érdekében, hogy helyesen válasszon egy klímaberendezést, és ne bánja meg a vásárlást, elegendő több tényezőt figyelembe venni.
A formák és típusok gyors áttekintése
A lakás vagy iroda légkondicionálók típusainak áttekintése egy terjedelmes téma, ahol a műszaki jellemzők és a különbségek adottak. A jó rendszer kiválasztásához elég, ha a lakás, ház vagy iroda légkondicionálására alkalmas típusok közül választ.
Ezeknek a modelleknek vannak hátrányai is.
- A monoblokkok méretesek, hely kell nekik, és nem alkalmasak egy nagyon kis helyiségbe vagy irodába.
- Az ilyen háztartási légkondicionálók túl zajos, Egy munkahely melletti irodában például zavaróak lehetnek; egy hálószobában vagy gyerekszobában általában egyáltalán nem megfelelőek.
- A légtömegeket kivonják egy helyiségből, és az utcáról beáramló meleg tömegekkel helyettesítik, ami csökkenti a hatékonyságot. Általában a szabadon álló modellek mindig alacsony az energiahatékonyságuk.
- Amikor kivezetik a hullámosítást az utcán, a tömlőt az ablaknyílás egy részében kell rögzíteni, ami néhány átrendezést vagy a dupla üvegezésű ablak teljes cseréjét igényli.
Ablakegységek
Az ablaknyílás egy részébe szerelt légkondicionálók felépítésüknél fogva nagyon hasonlítanak a szabadon álló monoblokkokhoz, de itt a kondenzátumot a helyiségen kívülre vezetik. Ablakmodellek telepítése egy ablaknyílásban, C – zárja el a szelepet a kollektoron. Lehetőség van olyan helyiségben is felszerelni a kondicionálót, ahol nem lehet split-rendszert a falhoz rögzíteni.
Előnyök:
- Mobilitás – az ablakos légkondicionálót el lehet szállítani a vidéki házba vagy egy másik lakásba;
- könnyű telepítés, a megfelelő feltételek megléte esetén;
- Könnyen felszerelhetők, eltávolíthatók vagy átrendezhetők, de a padlóra szereltekkel ellentétben az ablakra szereltek nem foglalnak helyet a padlón.
Multisystems
A többszörös rendszerek ugyanazok, mint az osztott rendszerek, de a belső modulok száma több mint egy. Ez akkor praktikus, ha egyszerre több helyiségben is klímaberendezést telepítünk: egyetlen kültéri egység több beltéri egységet szolgál ki. Minden beltéri egység autonóm módon működik, kivéve a közös üzemmódokat: fűtés, szellőztetés, párátlanítás és hűtés.
Előnyök:
- A több rendszerből álló rendszerek olcsóbbak, mint a több osztott rendszer;
- Az osztott rendszerek összes előnye;
- alkalmasak több iroda, kétszobás lakás vagy magánház klimatizálására;
- kültéri egység a tetőre szerelhető (egy magánlakásban) és könnyen karbantartható lesz minden évszakban.
hátrányok:
- Minden belső modell egy külső modell teljesítményétől függ;
- bonyolult telepítés és csatornázás;
- A split rendszerek összes hátránya.
Ha mindkettőt elemezni kell, akkor kifizetődőbb egy inverter típusú légkondicionálót vásárolni hosszú ideig tartó használatra. Munkához vagy rövid távú használatra a költözködéssel kapcsolatban „start-stop” rendszert is kaphat
Hogyan határozzuk meg az optimális teljesítményt
Számos kritérium „teszi a választást a felhasználó számára” – ezek olyan pillanatok, mint a helyiség területe és jellemzői, rendeltetése és a használat gyakorisága. Az olyan árnyalatok, mint a formatervezés, a funkcionalitás, a méretek szubjektívek és nem mindig fontosak.
Energiafogyasztás
Először is, a légkondicionálókat a helyiség területének megfelelően választják ki, pontosabban a következő paraméterek szerint. A felhasználónak két paramétert kell ismernie a vásárlás előtt: a helyiség területe és térfogata, annak a helyiségnek a mérete, amelyben a klímaberendezést telepíteni kívánják. Az eredmény alapján következtetni lehet arra, hogy milyen jellemzőkkel kell rendelkeznie a légkondicionálónak.
- A terület kiszámítása: hossz*szélesség.
- A térfogat kiszámítása: hossz * szélesség * magasság.
A négyzetméter befolyásolja a készülék kapacitását. A szabványos képlet egyszerű: terület / 10, tehát 45 négyzetméter per perc kondicionálásához 4,5 wattórás légkondicionálóra van szükség. Természetesen a +/- 100 W-os kis eltérések nem jelentenek nagy különbséget.
Fontos figyelembe venni a belmagasságot; ha az nagyobb, mint 2,5 m, akkor további 10%-ot kell hozzáadni a számhoz. 5 kW a jelenlegi modellcsaládban.
A bemutatott számítások a hűtésre vonatkoznak. Fűtési sebesség 1 kW/10m² óránként. Minden megadott referenciaadatot alapadatnak tekintünk a 2,5 m-es szabványos falmagasságú házban lévő lakás esetében. A fűtés további tényezői közé tartozik nemcsak a mennyezet magassága, hanem a falak befejezésének típusa, az ablakok területe és mérete is. Például egy olyan üzletben, ahol az egyik fal teljesen üvegből van, a kiválasztott modellnek nagyobb teljesítményűnek kell lennie.
A rosszul megválasztott gyenge eszközök hosszabb ideig hűtik/fűtik a levegő mennyiségét, és ha a kW érték túl alacsony – a légkondicionáló egyáltalán nem fog megbirkózni a feladatával. A túl nagy kapacitás pénzügyi szempontból nem kifizetődő. Az adott számítások jelentősen leszűkítik a választást a konkrét jellemzők tekintetében, de még ez sem minden.
Mit jelent a BTU
Van még egy kulcsfontosságú, de kevéssé ismert paraméter – BTU. Ez egy brit mértékegység hőteljesítmény. Az értéket a bemeneti teljesítmény specifikációjában adják meg, amelyet sokan használnak, hogy bármely készülék megvásárlását irányítsák. További matematika: 1 kW teljesítményfelvétel = 3400 BTU.
Az érték a helyiség területéhez van kötve, és nagy szerepet játszik a légkondicionáló kiválasztásában a hűtéshez. Tehát egy iroda vagy egy 45 m²-es helyiség esetében 18000 BTU-ra (5 kW energiafogyasztás) van szükség. Az érték gyakran azonos a 2,5 m-től 3 m-ig terjedő mennyezeteknél (kis alapterületű helyiségeknél), és ezért különbözik a „négyzetméteres fogyasztás” számításától.
A köznyelvben a helyiségkondicionálók megnevezését pontosan BTU-ban használják: „öt”, „hét”, „kilenc”, ezek 5, 7 és 9 BTU-t jelentenek ennek megfelelően.
Egyéb fontos mutatók
A jelentős kritériumok között meg kell említeni a következőket hangszint. A kondicionáló megvásárlása során a legjobbat kell választani. A teljes megértés érdekében néhány számadatot lehet idézni.
- 40-45 db db a maximális érték egy helyiségben, de még ilyen értékek mellett is kellemetlen lesz a légkondicionáló működése.
- 30 dB vagy annál kevesebb jó az otthonokban.
- 19-20 dBh – ez a paraméter a közepes/magas árkategóriájú készülékeknél érhető el, ezek csendes kondicionálók, amelyeket akár egy gyerekszobába is be lehet szerelni.
Jellemzők a modern légkondicionálók különböző méretekben készülnek.
- Számos szobai modell képes a hűtésre/fűtésre/szárításra/szellőztetésre; vannak beépített ionizátorral ellátott készülékek is, amelyek további légtisztítást biztosítanak.
- A mozgó légkamrák hatékonyabban osztják el a levegőt a helyiségben.
- Az öntisztítás időt takarít meg.
- A plazmaszűrők jól semlegesítik a különböző szagokat, visszatartják a port.
- Időzítő – a légkondicionáló beállítása, hogy egy meghatározott időciklusban működjön.
Mielőtt kiválasztaná a légkondicionálót otthonába vagy irodájába, meg kell ismerkednie a lehetőségekkel: sokan közülük nem igényelhetők, de növelik a költségeket.
Munkakörülmények között, a pénz megtakarítása érdekében egy egyszerű modell elegendő, de a kényelmes otthoni tartózkodáshoz elfogadható egy gazdag funkcionalitású kondicionáló kiválasztása.
Márkaértékelések
Mielőtt klímaberendezést választana egy lakáshoz vagy munkához, hasznos megismerkedni a vállalatokkal-gyártókkal. Furcsa módon mindegyiknek megvannak a maga sajátosságai. Melyik márkát bízza az élet kényelmére – nehéz kérdés, megvásárolhatja a csúcsmodellt, de ez elég sokba kerül. Ezért érdemes megérteni, hogy mik a különbségek közöttük, megnézni a videók értékelését és optimális választást hozni.
- Cég DeLonghi méltatlanul elhanyagolt, de jó minőségű rendszereket állít elő. Sok felhasználó jó minőséget és stabil, megbízható működést említ. Nem minden modell rendelkezik különleges funkciókkal, de az áruk átlagos.
- Híres gyártó Samsung csak a magas árkategóriában bizonyított. A középső és olcsó szegmens osztott rendszerének megválasztása nem lesz a legsikeresebb: a modellek nem nélkülözik a nyilvánvaló gazdaságosságot a műanyag minőségén, a belső mechanizmuson. Nem kizárt, hogy van egy hiba, és a felhasználók, akik ennek a márkának a kondicionálóit vásárolták, nem haboznak tájékoztatni a jövőbeli vásárlóikat. A megkérdőjelezhető minőség második oka az instabil termelés, sajnos a jól ismert cégek ezt lehetővé teszik a termékek költségeinek csökkentése érdekében.
- Vélemények a vállalatok LG nem egyértelműek, de a pozitívak túlsúlyban vannak. A hátrányok közül a tulajdonosok a rezgésről beszélnek, ami átlagos minőséget jelez, bár általában stabilan működnek.
- termékek a vállalat Gree Híres a kiváló minőségéről, a néhány éve telepített légkondicionálók panaszmentesen működnek.
- A „jó és megbízható” felhasználók e csoportjába tartoznak a következők is termékek Toshiba és Midea, Az ár és a minőség legjobb kombinációja.
Természetesen ezek nem mind olyan márkák, amelyek kiváló klímaberendezéseket kínálnak a fogyasztóknak otthon vagy a munkahelyen, elfogadható áron. Ha számos tényezőt figyelembe veszünk, a felhasználó helyesen választhat olyan kondicionálót, amely teljes mértékben megfelel az igényeinek.
Hogyan lehetek biztos abban, hogy a megfelelő légkondicionálót választom ki a paraméterek és a felhasználók válaszai alapján?