A vibrációs lemez egy olyan építőipari berendezés, amelyet laza ömlesztett anyagok, például laza föld, homok vagy kavics és kavics keverék tömörítésére használnak. A burkolólapok lerakására, utak építésére, a talaj tömörítésére beépített területeken és számos más célra használják. Viszonylag nehéz körülmények között használt gépek a legrosszabb pillanatban is meghibásodhatnak. Ez számos okból következik be. Sok meghibásodás saját maga is megoldható, anélkül, hogy szakember segítségére lenne szükség. A saját kezű javítás elvégzéséhez meg kell értenie a munkaegység kialakítását, és meg kell ismernie a leggyakoribb meghibásodásokat és azok okait.
A rezgőlemez felépítése
A különböző típusú és méretű rezgőlemezek kialakítása gyakorlatilag azonos. A különböző modellek a következőkkel rendelkeznek alapegységek:
- A meghajtóegység, amely a gép mozgásának forrása;
- Az excentrikus (vibrátor) az az egység, amely a rezgést létrehozza;
- A munka (alaplap), amely tömöríti az anyag felületét;
- motorkeret;
- Gomb a mozgás irányának szabályozására.
A meghajtó típusa szerint A rezgőlemezek ilyen típusúak:
- Üzemanyag (dízel és benzin);
- elektromos.
A gyakorlatban a legelterjedtebbek a benzines egységek, amelyek ára az elektromos és a dízel modellek között van. Négyütemű, egy- vagy kéthengeres belsőégésű motorral vannak felszerelve. A motorok léghűtésesek. Számos modellnél nincs sebességváltó.
Részletes Benzintányér építése Sematikusan az alábbi képen látható.
so-325 elektromos rezgőlemez
A rezgőlemezek fő hibái
A rezgőlemezek minden hibája a fő alkotóelemekre vonatkozik:
- hajtott;
- rezgési egység;
- Működő talp és motorkeret
A motor a gép fő alkotóeleme, és itt fordul elő a legtöbb hiba. Minden meghajtótípusnak sajátos hibái vannak, ezért külön-külön kell szétszerelni őket.
A keret, a tányér és a fogantyú hibái nagyon ritkák. Ezek az alkatrészek általában évekig tartanak gond nélkül.
Ha a talplemezen, a fogantyún vagy a motorkereten kisebb repedések vannak, ezek hegesztőgéppel javíthatók. Ha az alaplemez túlzottan elhasználódott, teljesen ki kell cserélni. Gyakran használják őket a következőkre is gyakran új lengéscsillapítókat is felszerelnek.
Hogyan lehet megoldani a vibrátor problémákat
A vibrátor meghibásodásának elsődleges oka a tengelytömítés, amely szivárog és olajszivárgást okoz. Ha a rezgőszerkezetet kenés nélkül működtetik, a fogaskerekek elhasználódnak, ami az egész egység meghibásodását okozza. Gyakran az ilyen javítások nem korlátozódnak csak a cserére, mert a környező alkatrészek is tönkremennek. A vibrátor egységet szétszerelik és felújítják.
A következő táblázat a vibrációs lemez meghibásodásának egyéb lehetséges okait és azok elhárítását mutatja be.
A baj oka | Jogorvoslat |
A motor túl lassan jár | A motor fordulatszámát növelni kell |
Laza (megereszkedett) hajtószíj | Ha a kopás mértéke megengedi, a vibrátort megfeszítik, ellenkező esetben az alkatrészt egyszerűen kicserélik |
Övtörés | Új rezgőlemezes szalagot szereltek fel |
Motorhiba | Javítsa meg a meghajtóegységet |
A vibrátorprobléma észleléséhez érdemes szemmel tartani az olajszivárgást: ha van, akkor az olajtömítéseket azonnal ki kell cserélni.
Elektromos motor javítása
Az elektromos motor tesztelése előtt először ellenőrizni kell, hogy a vibrációs lemezen a megfelelő motor van-e a munkához Ellenőrizze a tápegység feszültségét:
- Egyfázisú villanymotor esetén 220 V-nak kell lennie, ennek a paraméternek a +/- tűréshatárát a kézikönyv tartalmazza;
- Ha a gépre háromfázisú motort szerelnek, 380 V-os feszültségre van szükség (plusz vagy mínusz, de a megadott határokon belül).
Ellenőrizze a feszültséget az aljzaton egy multiméterrel, miután először meghatározta a helyes értéket a berendezés elektromos motorjának kézikönyvéből. állítsa a készülék kapcsolóját a kívánt tartományra. Helyezze be a tollakat a megfelelő foglalatokba.
A belsőégésű motorok problémáinak leggyakoribb okai a következők
- Alacsony olajszint vagy rossz minőségű, a motor egyáltalán nem indul be vagy leáll működés közben;
- a légszűrő szennyeződése, ami a motor instabil működéséhez, teljesítményvesztéshez vagy a motor indításának teljes ellehetetlenüléséhez vezet;
- gyújtógyertya meghibásodása, ami problémákat okoz a benzinmotoros gép indításakor, vagy instabillá teszi azt;
- a kipufogórendszer alkatrészeinek súlyos szennyeződése (vagy a kipufogó kiégése), ami a berendezés számos teljesítményjellemzőjét befolyásolja;
- dugattyú kopás A gyújtógyertya nincs megfelelően szabályozva, ezért vagy a karburátor nem működik egyenletesen terhelés nélkül, vagy a motor teljesítménye csökken.
Az utolsó bekezdésben említett problémák kijavításához a legjobb, ha a szervizközpont szakértőjéhez fordul.
Az olaj ellenőrzése
Ha az olajszint a normális szint alatt van, a motor indítása sok modern modellnél blokkolva van beépített érzékelőkkel. Ennek ellenőrzéséhez járjon el a következőképpen:
- Helyezze a berendezést vízszintes felületre;
- csavarja le a tanksapkát;
- helyezze be a mérőpálcát;
- meghatározza, hogy az olajszint elegendő-e.
A gyújtógyertyák ellenőrzése
A gyújtógyertya állapotának ellenőrzése (szennyeződés, kopás, elektródák távolsága)
- Egy dugókulcs segítségével távolítsa el a gyújtógyertyát;
- a kopás mértéke és a hibák, pl. forgácsok jelenléte;
- hasonlítsa össze a két elektróda közötti hézagot a 0,7-0,8 mm-es névleges értékkel, és szükség esetén állítsa be a hézagot;
- Ha a gyújtógyertya nem használható tovább, szereljen be egy új gyújtógyertyát.
A kipufogórendszer karbantartása
Kipufogórendszer összeszerelése az alábbi ábrán látható módon.
A kipufogórendszert az alábbiak szerint szervizeltesse
- Lazítsa meg az M5-ös csavarokat, és vegye le a motorháztetőt;
- a hangtompító és a lángszűrő leválasztásához csavarja ki az M4-es csavart;
- távolítsa el a szénszennyeződést egy fémkefével;
- Ha a hangtompító nem égett ki, az egész egységet újra össze kell szerelni.
Ha a meghibásodás valószínűsíthető okainak ellenőrzése után a gép működik, de nem halad előre, akkor a legjobb, ha egy szervizközponthoz fordul.
A benzinüzemű gépek károsodásának kockázatának minimalizálása érdekében gondoskodni kell róluk: időben történő olajcsere, szűrők, dugók, dugók, stb. Mielőtt bármilyen típusú motorral vibrációs lemezt használna, vizsgálja meg, hogy nincsenek-e rajta külső hibák, ellenőrizze a csavarkötéseket és a szíj feszességét. A munka elvégzése után a gépet meg kell tisztítani a különböző szennyeződésektől, pl. koromtól, szennyeződéstől, olajtól, stb. A készüléket a használati útmutatóban megadott ajánlásoknak megfelelően kell üzemeltetni. Néhány egyszerű szabály segíthet abban, hogy a gép élettartama a lehető leghosszabb legyen.
Mi okozhatja a vibrációs lemezek meghibásodását, és milyen lehetőségek vannak a javításukra?
A vibrációs lemezek meghibásodását több tényező is okozhatja, például kopás, túlterhelés vagy rossz használat. Ezek eredményeként a lemez működése gyengülhet, vagy akár teljesen el is mehet. A javítási lehetőségek között szerepelhet a lemezcserére vagy a sérült részek cseréjére való lehetőség, illetve javítható az elektronikai hibák vagy a mechanikai problémák is. Fontos azonban, hogy a javítást szakember végezze el, hogy biztosítsa a helyes működést és a hosszú élettartamot.