A főzőlap és a páraelszívó távolságának kiszámítása

A tiszta, szagmentes levegő a konyhában a szellőzés állapotától függ. A modern konyhák már nem nélkülözhetik a légelszívó rendszert. És egyre több új konyhabútort telepítő ember kíváncsi arra, hogy mik az optimális beállítások a készülékhez, és milyen magasságban kell felakasztani a páraelszívót. A páraelszívó és az elszívó közötti megfelelő távolság fontos tényező, amely nemcsak a szellőzőrendszer hatékonyságát, hanem a biztonságát is befolyásolja.

Telepítési szabványok

A szabványok figyelembe veszik a gázfőzőlapon lévő nyílt lángot, az égő zsírrészecskék és a korom jelenlétének kockázatát.

Fontos! Az ezektől a szabványoktól való elfogadható eltérés legfeljebb 5-10 cm lehet. Csökkentés csak kivételes esetekben lehetséges, ha a páraelszívó magassága megkívánja, és a készülék kapacitása lehetővé teszi.

A végső döntés a szakemberen múlik. A páraelszívó optimális beépítési magasságát a szakember a kívánt szabvány és a készülék teljesítménye alapján számítja ki.

A kimenet kiszámítása

A konyhai páraelszívó kapacitásának kiszámítására szolgáló képlet hasznos: L x B x H x 10 (vagy 12) = teljesítmény m-ben kifejezve3/ch. Hol:

  • L a szoba hossza;
  • B – szélesség;
  • H a magasság;
  • 10 vagy 12 – együttható.

Egy példa az elszívási kapacitás kiszámítására: L x B x H x 10 = 4,5 x 3 x 2,7 x 10 = 364,5 m3/h. Ez azt jelenti, hogy egy óra alatt 364,5 méter levegőt tudna elszívni3 air.

Felhívjuk azonban a figyelmet arra, hogy a 10-es és 12-es tényezők, amelyek segítenek megtalálni a maximális teljesítményt, azt jelentik, hogy nincs teljesítménytartalék. A készülék teljesítménye vészhelyzetben elégtelen lehet. A számítási tényezők attól függően is változhatnak, hogy melyik tűzhelyet kívánja használni:

  • Gáztűzhelyek esetében ez a szám akár 20-ra is emelkedhet (az elektromos főzőlaphoz képest megnövekedett égési gázáramlás miatt, amely felett csak a főzés során keletkező ételekből keletkezik főzési füst);
  • elektromos főzőlapon – legfeljebb 15.

Tehát egy gáztűzhellyel felszerelt konyha esetében a teljesítmény a következő: L x B x H x 10 = 4,5 x 3 x 2,7 x 15 = 546,75 m3/h. A maximális terheléssel üzemelő ventilátorok esetében ajánlott a számított teljesítményt meghaladó kis teljesítménytartalékot alkalmazni.

A páraelszívó számításának fenti példái alkalmasak zárt helyiségre, ha az zárható ajtóval rendelkezik.

Ha nincs ajtó és boltív van beépítve, vagy a helyiség a nappalival (étkezővel) szomszédos, a számított adatokat korrigálni kell ezeknek a jellemzőknek megfelelően. A kimenet gyors kiszámításához használhatja a táblázatot.

A páraelszívók típusai funkció szerint

A modern elszívó páraelszívók funkciójuk szerint két típusra oszthatók:

  • átfolyás;
  • keringtető rendszerek.

Áramlás

Az átáramoltató típusú légkezelő egységek a kipufogógázt a ház szellőzőrendszerébe vagy az épület külső terébe vezetik. A többcsaládos házakban már vannak szellőzőcsatorna, Kényelmes a szellőzőcsatornába kanyart szerelni.

De vegye figyelembe, hogy a készülék csak akkor fog hatékonyan működni, ha ez a csatorna minden egyes lakásra specifikus. Ha a szellőzőcsatornát megosztják, egy nagy kapacitású egység nem tudna teljes kapacitással működni. Ebben az esetben jobb, ha külön kivezetést készítünk az utcára, és a kimenetnél egy visszacsapó szelepet szerelünk be (nem engedi a levegő bejutását az utcáról).

Visszavezetés

Az ilyen típusú technológia olyan készülékeket foglal magában, amelyek a beltéri levegőt anélkül szűrik meg, hogy azt a kültérbe vezetnék. A levegőt ventilátorok szívják be, fújják át kettős szűrők. Az első szűrő felfogja a nagyobb részecskéket, például a zsírt, kormot, füstöt stb. A második – általában szénnel működő – egységen áthaladva a levegő szagmentes, és ugyanabba a helyiségbe áramlik vissza. A működési elvről bővebben a recirkulációs páraelszívókról szóló cikkünkben olvashat.

A páraelszívók típusai beépítés szerint

A konyhai szellőztetőberendezések aszerint oszlanak meg, hogy milyen módon vannak beépítve:

  • síkképernyős egységek;
  • beépítve;
  • sziget;
  • kupolás;
  • asztali
  • T-hosszabbítás.

Lapos

A lapos (függesztett) páraelszívókat közvetlenül a főzőfelület fölé kell felszerelni. Ezek ventilátorokat tartalmaznak a levegő beszívásához és szűrőket a légtisztításhoz. Könnyű őket felakasztani: nem igényelnek semmilyen speciális felszerelést betét és csatornázás. A páraelszívó és a gáz- vagy elektromos főzőlap távolsága szabványosított. A motorháztető magassága a gázfőzőlap felett 75-85 cm között változik (65-75 cm az elektromos főzőlapoknál).

Egyes modellek szellőzőcsatornával vannak felszerelve, amely a külső térbe csatlakoztatható.

Beépített

Stand-alone

A szigetelszívó egységeket akkor szerelik fel, ha a fűtőberendezés áll a szoba közepén. A készüléket a mennyezetre kell rögzíteni, közvetlenül az elektromos főzőlap vagy a gázfőzőlap fölé. A páraelszívó magasságának a főzőfülke felett 75 cm és 85 cm között kell lennie a gázfőzőlap felett. Elektromos páraelszívó esetén ezeket a méreteket 10 cm-rel csökkenteni kell.

A magasságot úgy kell kiszámítani, hogy a háziasszony feje ne érje el a motorháztetőt, amikor a sütő közelében tartózkodik.

kupolák

A kupolás szellőztetőegységeket a konyhaszekrények beépítése után a tűzhely fölé szerelik. Ennek a típusnak az az előnye, hogy a különböző belsőépítészeti stílusokhoz igazodva díszíthetők. Helyszín magassága – standard.

Csatornázási követelmények

A beszívott szennyezett levegőt szűrő, keringtető típusú készülékek esetében nincs szükség csatornákra. A levegőt megszűrik, majd visszavezetik a helyiségbe. Szellőzőcsatornák az elszívó egységekhez. A szűrt levegő minőségét ezekben a készülékekben közvetlenül befolyásolja a szellőztető rendszer.

A szellőzőcsatorna és az áramellátás felelős kialakítása fontos szempont a konyhában a hibátlan páraelszívó eléréséhez. A projekttervezési szakaszban végzett helytelen számítások a következő problémákhoz vezethetnek

  • Nyomáskülönbségek a csatornákban;
  • az elektromos motor túlterhelése;
  • Nem kielégítő csatornakapacitás;
  • Nagy légtömegek beáramlása kívülről.

Kerülje a túlzott kanyarulatokat és átjárókat a csatornarendszer kialakításában és fektetésében, hogy a páraelszívó ne hozzon létre extra nyomást a konyhából távozó elszívott levegő számára. Ezeknek a tervezési elemeknek a túlméretezése további terhelést jelent a motorra és szükségtelen zajt okoz.

A minőségi telepítés másik szempontja lezárt csövek. A csatornák hibás tömítése nyomáseséshez és a motor túlterheléséhez vezethet. A tápegység terhelésének csökkentése érdekében a csővezetéket úgy kell kiválasztani, hogy a lehető legrövidebb útvonalon jusson el a motorháztetőből a külső térbe. Ahol csak lehetséges, a következőket választják ki a telepítéshez Egycsöves rendszer, hogy a bennük lévő nyomás állandó maradjon. A csatornát a motorháztető átmérőjéhez kell méretezni.

Műanyag páraelszívó csövek

Műanyag csövek motorháztetőhöz

A fenntartható műanyag vagy a horganyzott acél jó és tartós anyagok a csatornákhoz. És ezeknek a csőanyagoknak az ára megfizethető.

Fontos! A vízszintes igazítást a telepítés során fenn kell tartani. Ne engedje meg a ferde csatornázást. A függőleges szintre való átmenethez 90º-os kanyart használnak.

A konyhai páraelszívó biztonságos működése szempontjából fontos a beépítési magasságra és a csatornázásra vonatkozó fenti követelmények mindegyike. A magasság felelősségteljes megválasztása biztosítja, hogy a készülék a lehető legjobban működjön: teljes kapacitással és a lehető legalacsonyabb költségekkel. Ellenkező esetben az elszívórendszer nem fog megbirkózni a feladattal, és rövid időn belül meghibásodik.

Elektromos csatlakozás

A páraelszívó aljzatokat mindig legalább 5 cm távolságra kell elhelyezni a szekrény felső fedelétől. Ezenkívül figyelembe kell venni, hogy a motorháztetőt hol fogják felszerelni hullámos csatornázás a szellőzőaknába. A konnektornak könnyen hozzáférhetőnek kell lennie, és a csatornarendszer nem lehet akadályozva.

Ha a készüléket szekrénybe szerelik, a konnektornak is ugyanott kell lennie. A vezetékeket ajánlott a szekrények felett elvezetni és műanyag burkolatba rejteni. Mindezen pontok részletesebb magyarázatáért lásd a Hood Connection cikkét.

Manapság fontos a szellőzőrendszer megfelelő magasságának kiválasztása a konyhában a kedvező klíma megteremtése érdekében. Ha a készüléket túl magasra szerelik, nem tisztul meg kellőképpen, ha pedig túl alacsonyra, akkor tüzet okozhat.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 1
  1. Szabolcs Pataki

    Az általános biztonsági előírások alapján, a főzőlap és a páraelszívó között legalább milyen távolságot kell megtartani?

    Válasz
Hozzászólások hozzáadása