Az amerikai Raytheon cég elkezdte kifejleszteni a neurális hálózatot, amely lehetővé teszi, hogy logikai láncot hozzon létre a robotok által hozott döntések és a cselekedeteik között. Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumától megrendelést kaptak az ilyen fejlesztésre.
Katonai egységek az Egyesült Államok a közeljövőben tervezik, hogy a személyzet a harci robotok. Ezt jelenleg nehéz elképzelni, de a szakértők biztosítják, hogy a gépek az emberekkel teljesen egyenrangú csapatként fognak dolgozni. Az ilyen nyilatkozatok érthető módon aggodalmat keltenek a katonákban, mivel az embereket körülvevő gépeket még mindig fenyegetőnek és kiszámíthatatlannak tartják. A jövőbeli egységek tagjai közötti potenciális bizalom megteremtése érdekében úgy döntöttek, hogy létrehoznak egy speciális neurális hálózatot.
Az XAI elnevezésű projekt fő célja egy olyan gyorsan reagáló hálózat létrehozása, amely nyomon követi és bemutatja, hogyan születnek a döntések.
Az algoritmust harci járművekre fogják alkalmazni. Más szóval, a robot mostantól megmagyarázza, hogy miért hozott egy bizonyos döntést, mielőtt egy bizonyos műveletet végrehajtott volna.
Amennyiben a gép munkamechanizmusa világossá válik, biztonságosabbá válik a körülötte lévő emberek számára, és ez azt jelenti, hogy az emberek robotokba vetett bizalmának szintje is növekedni fog. A hálózatnak köszönhetően lehetővé válik, hogy a robotok a csapat teljes jogú tagjaivá váljanak, és így felhatalmazást kapjanak a legfontosabb döntések meghozatalára.
A robotok bevonása az amerikai katonai egységekbe új lehetőségeket nyit, de felvet kérdéseket is. Hogyan kezelik majd az emberi életeket? Lesznek-e megszabott etikai irányelvek a robotoknak? Hogyan lehet biztosítani a biztonságukat és megbízhatóságukat? Milyen hatással lesz ez a harcra és a háborúkra? Fontos, hogy alaposan átgondoljuk ezeket az aspektusokat azelőtt, hogy a robotok teljes jogú tagjává tennénk őket a hadseregben.