A szórópisztolyokat különböző festékek, alapozók, folyékony töltőanyagok, védőbevonatok és impregnálások egyenletes szórására használják. Nemcsak az eszközök között van különbség, hanem a működési elvben is, ami befolyásolja a szórt bevonatok minőségét.
A szórópisztoly felépítése és működési elve
A különböző tartályelrendezésű elektromos és pneumatikus festékszórók a leggyakrabban használtak, mind a háztartási, mind a professzionális szektorban. Ezek az egységek a fogantyúba épített vagy ahhoz csatlakoztatott nyomásmérővel is rendelkezhetnek.
Elektromos szórópisztoly
Az elektromos szórópisztoly egy műanyag vagy alumínium testből áll, amelyben a következő alkatrészek találhatók (lásd: Tartozékok, 31. oldal). Ábra. alább).
- Az elektromágnes. Impulzusként működik a permetlándzsa rögzítésével.
- Oszcilláló rúd. Egy mágnes vonzza és előre tolja a dugattyút.
- Festékszabályozó. A rezgőszalag mozgásának korlátozása.
- Fúvóka. Festék vagy más anyagok permetezése.
- Henger. Az a szivattyútest, amelyben a dugattyú mozog.
- Szelep. Megnyitja és lezárja a festékellátást.
- Szívócső. Festékfelszívásra tervezve. A cső végére szűrő illeszthető.
- Dugattyú rugó. A dugattyú előre irányuló mozgása után (a dugattyúval együtt) visszatér eredeti helyzetébe.
- Dugattyú. Behúzza és kinyomja a festéket a szórópisztolyból.
Bekapcsológombbal, tartálycsatlakozó fúvókával is felszerelve.
Permetezőpisztoly működik a következő elv alapján. A nyomógomb megnyomásakor a mágnesszelep (1) rövid impulzusokban kap áramot. A mágnesszelep behúzza és kihúzza az orsórudat (2). A rúd és így a dugattyú lökettartománya a csavarral (3) állítható be. a rúd a dugattyúrúdra (9) nyomva hajtja a dugattyút. a dugattyú oda-vissza mozgása kiszívja a festékanyagot a csészéből, és a szelep felé nyomja (6). Amikor a dugattyú előre mozog, a szelep kinyílik, és a festék a fúvókához (4) áramlik, amelyen keresztül porlasztva szétporlasztódik. Amikor a dugattyút a nyitó rugó (8) hátrafelé mozgatja, a szelep bezáródik, és a festék a csövön (7) keresztül kiszívódik a tartályból. Ezután a folyamat megismétlődik.
Fontos! Az elektromos permetezőgépek között vannak távoli kompresszorral ellátott modellek is. A szórópisztoly felépítése kissé eltérő, működési elve pedig hasonló a pneumatikus szórópisztolyéhoz.
A léghajtású festékszóró a következő szerkezeti elemekkel rendelkezik (lásd az ábrát). fenti ábra).
- Permetezőfej a fúvókával együtt. A fúvóka és a légsapka levehető. különböző átmérőjű kivezetésekkel rendelkezhetnek, amelyeket a permetezendő anyag viszkozitásának megfelelően választanak ki.
- festéktartály. Műanyagból vagy fémből készült, és a szerszám tetejére vagy aljára szerelhető.
- szórópisztoly teste. Alapként szolgál, amelybe az eszköz minden elemét telepítik.
- Zárócsavar. A festékszállítás intenzitásának beállítása az elzáró tű mozgásának korlátozásával vagy növelésével. Egyes festékszóró modellek levegőszabályozóval vannak felszerelve.
- Fogás. Úgy tervezték, hogy a szerszám könnyen a kézben legyen tartható.
- Tömítés. tömítésként működik a tűt mozgató mechanizmusban.
- Trigger. az elzáró tűt működteti.
- Elzáró tű. nyitja vagy zárja a fúvóka nyílását.
Az Airspray pisztoly a következőképpen működik. A kioldó gyengéd megnyomásával a légszelep kinyílik, és a levegő egy külön csatornán keresztül a légsapkába áramlik. A kar további működtetése elmozdítja a tűt, kinyitva a fúvókát, amelyen keresztül a festék elkezd folyni. A festék a légsapkában lévő légáramlással keveredve apró részecskékre bomlik, és aeroszolfelhőt képez.
A szórópisztoly kényelmes kezelése érdekében egy speciális szórópisztolyt használunk fali konzol.
A különböző típusú ciszternákkal ellátott permetezőgépek szerkezeti részletei
A légpisztoly felépítése felső tartállyal, valamint működési elvét a fentiekben ismertettük. Az egyetlen dolog, amit érdemes megadni, az az, hogy a festék hogyan kerül a szerszámtestbe. Mivel a festéktartály a készülék felső részén található, a festék a gravitáció hatására természetes módon áramlik az elzáró tűhöz.
A légtelenítő szelep a ravasz meghúzásával nyílik ki fenéktartállyal csak az utóbbi elhelyezésében különbözik. A készülék belsejében lévő légáramlás által létrehozott szívóerő segítségével szívja ki belőle a festéket. A szórópisztoly működése nem különbözik a felülre szerelt egységétől.
Ráadásul nem is olyan régen még festékszóró berendezések is kaphatók voltak a piacon Vákuumtartályok. Sikeresen használják őket a hagyományos szórópisztolyok helyett. A vákuumtartály egy kemény csésze, amelynek alján egy lyuk van, amelybe egy fedeles puha csészét helyeznek. Az izzón van egy skála, amely segítségével könnyen meghatározható a festék mennyisége.
a második csavar lehetővé teszi a tű mozgási tartományának beállítását, amelytől a fúvókára felhordandó festék mennyisége függ. Egyes festékszóró modellek egy harmadik szabályozóval rendelkeznek. a szerszámba jutó légáramlás szabályozására használható.
Az airbrush pisztoly beállítása a levegő-anyag egyensúly helyes beállítását feltételezi. Az optimális arány beállításával elérhető az ideális szóráskép, amely hozzájárul a kezelendő felület egyenletes szórásképéhez.
Nyomásbeállítás a szórópisztoly bemeneténél
Fontos! A bemeneti nyomás értékét a gyártó a következő adatlapon adja meg. a készülék dokumentációja és a szabványos.
A bemeneti nyomást ideális esetben a készülék fogantyújához csatlakoztatott, beépített nyomásmérővel ellátott szabályozóval kell beállítani. Ennek oka az, hogy a vezetékben a nyomásveszteség akár 1 bar és ennél nagyobb is lehet. Minél hosszabb a légcsatorna és minél több kanyarral rendelkezik, annál nagyobb a nyomásveszteség. Ezt a paramétert a beépített szűrők és nedvességleválasztók is befolyásolják.
Fő fogadás! Különösen kezdők számára ajánlott a szabályozót a lehető legközelebb felszerelni a porlasztó fogantyújához, hogy lehetővé tegye a készülék pontos beállítását.
Szabályozóval és nyomásmérővel
A szabályozóval és nyomásmérővel ellátott, felső tartállyal ellátott szórópisztoly könnyen szabályozható:
- Mindenekelőtt az állítócsavart (1) kell a lehető legjobban meglazítani (lásd „Műszaki adatok”). Ábra. A levegő beömlőnyílás (lásd alább), amely a levegőellátásért felelős;
A beépített elektronikus nyomásmérővel még egyszerűbb a szórópisztoly beállítása (lásd „A levegő bemeneti nyomásának beállítása” a 31. oldalon). ábra. tovább).
- Nyissa ki a szórópisztoly fáklyaszabályozóját, amennyire csak lehetséges.
- Nyomja meg a ravaszt.
- Olvassa le a nyomásmérőt, és fordítsa el a légszabályozót, amíg a bemeneti nyomás el nem éri az ajánlott értékeket.
Manométer nélkül
Ha a szórópisztoly nincs nyomásmérővel felszerelve, akkor egy durva, hozzávetőleges beállítás végezhető el a kompresszor sebességváltójának használata, figyelembe véve a vezeték nyomásveszteségét.
Fő fogadás! A szerszám beállítása előtt ne feledje, hogy a szűrő, ha jó és nem eltömődött, 0,3-0,5 atm-mal csökkenti a nyomást., Nem is beszélve az eltömődött elemről. Szintén kb. 0,6 atm. „elveszik” a légtömlőben, ha annak belső átmérője 9 mm és hossza 10 m.
Ha nincs mérőműszere, akkor a következő módszerrel állíthatja be a szórópisztolyt (lásd festékek és lakkok). rizs. tovább).
- Nyissa ki a levegőellátást a szórópisztolyhoz.
- Nyissa ki a szóráskép szélességéért felelős szabályozót.
Fő fogadás! A legtöbb esetben ennek a beállítócsavarnak a maximálisan nyitott állásban kell lennie.
Festékáramlás
A szokásos javítások elvégzésekor, különböző bevonatok felhordásakor vagy karosszériafestéskor ajánlott a szóróanyag-szabályozót teljesen kinyitni. A levegőszabályozó általában 3-4 fordulat a beállítócsavaron. A fúvókának a ravasz meghúzásakor teljesen ki kell nyílnia.
Fúvóka mérete
A fúvóka átmérője fontos szerepet játszik a szórópisztoly beállításánál. A permetezendő anyag vastagságához van igazítva. Az alábbi táblázat gyors útmutatót ad a különböző bevonatokhoz szükséges fúvókaátmérőhöz.
A fő szórópisztoly meghibásodása
Egyszerű felépítése ellenére a szórópisztoly meghibásodásra hajlamos. A szórópisztollyal kapcsolatos leggyakoribb problémákat az ujjain meg tudja számolni.
A fegyver nem fest
Ez a következő helyzetekben fordulhat elő.
- A rendszerben lévő légnyomás rendkívül alacsony. A kompresszort be kell állítani a probléma kijavításához.
- A festék áramlása eltömődött tű és fúvóka miatt akadályozott. A szórópisztolyt szét kell szerelni, és a felsorolt elemeket meg kell tisztítani.
- Tű vagy fúvóka sérült. Az alkatrészeket ki kell cserélni.
A szórópisztoly köpköd
Több hiba is okozhatja a szórópisztoly köpködését.
- A légsapka lehet, hogy nincs megfelelően meghúzva. Csavarozza be jól az alkatrészt.
- A festék viszkozitása nem felel meg a légnyomásnak. Elfogadható nyomás-viszkozitás arány elérése.
- A festék túl vastag. Kisebb vastagságú festéket kell készíteni.
- A festéktartály légtelenítő dugója eltömődött. A dugót el kell távolítani, és a dugóban lévő lyukat ki kell tisztítani.
- A légtartályban lévő légnyomás a szabványos érték alá csökkent. A kompresszor beállításaiban állítsa be az alsó nyomásküszöböt, amely megfelel a szórópisztoly teljesítményének.
A szórópisztoly nem fest
Ha a szórófej eltávolodik a pisztolytól, annak a következő okai lehetnek.
- A légsapka oldalsó furatai eltömődtek. A festék viszkozitása nem felel meg a légnyomásnak Távolítsa el a festékfejet és tisztítsa meg azt.
- A légsapka oldalsó furatainak sérülése. A sérült alkatrészt ki kell cserélni.
Flare spot egyensúlyhiány
Ebben az esetben a problémát a következők okozhatják.
- Fúvóka eltömődése. Javítsa meg a légpisztolyt a fúvóka eltávolításával és a lyuk tisztításával.
- A fúvóka sérülése. Az alkatrészt ki kell cserélni.
- A légsapka eltömődése, nevezetesen a középső lyuk eltömődése. Vegye ki a légsapkát, öblítse és tisztítsa meg.
- A légsapka középső furatának sérülése. Az alkatrészt ki kell cserélni.
Kérdezem olvasóként, hogy milyen meghibásodások fordulhatnak elő a szórópisztolyokkal kapcsolatban és hogyan lehet őket beállítani vagy javítani?
A szórópisztolyok esetében gyakori meghibásodások lehetnek például a tömítések elhasználódása, a fúvókák eltömődése vagy sérülése, a nyomásszabályzó meghibásodása vagy a folyadéktartály szivárgása. Ezeket a hibákat általában egyszerűen javítani lehet, például a tömítéseket cserélve, a fúvókát megtisztítva vagy cserélve, a nyomásszabályzót javítva vagy a folyadéktartályt tömítve. Fontos azonban, hogy a szórópisztolyt rendszeresen karbantartsuk, takarítsuk, és a használati útmutató szerint állítsuk be és használjuk. Ha az egyszerű javítások nem oldják meg a problémát, érdemes szakemberhez fordulni.