A tintasugaras nyomtatók feltalálása lehetővé tette, hogy otthonról, kényelmesen, színesben nyomtassunk. Sőt, olyan jó, hogy még a fotónyomatok felbontása is olyan, mint egy normál fotóé. És az ilyen eszközök költsége lehetővé teszi, hogy bármilyen lakásban vásároljon egy jövőbeli mini-laboratóriumot. A leendő felhasználó jól teszi, ha megismeri a tintasugaras nyomtató felépítését és működését.
Hogyan jött létre a tintasugaras nyomtatás
A felfedezést, amely később a tintasugaras nyomtatás alapjává vált, Felix Savart francia tudós fedezte fel már 1833-ban. A jelenség azon a tényen alapult, hogy amikor a folyadékcseppek egy minimálisan szűk nyíláson áthaladnak, akkor azonos méretűek és állagúak lesznek.
A gyakorlatban 1951-ig nem használták a Siemens laboratóriumok, ahol a cseppek állagát érzékelik. Egy évtizeddel később pedig a Stanford tudósai bemutattak egy olyan módszert, amellyel azonos és egyenlő távolságra lévő cseppeket helyeztek el egy felületen elektromos töltés segítségével. Így alakul ki belőlük feszültség, és a fel nem használt, töltéssel rendelkező részecskék visszakerülnek a kollektoros készülékbe. Így találták fel a tintasugaras nyomtatást.
- Fotó.
A nyomtatót úgy tervezték, hogy amikor egy feladat érkezik, a lap a nyomtatórekeszbe kerül. Továbbá mozogni fog belül a speciális mechanizmusnak köszönhetően, amely elősegíti (a görgő mozgatja a motort). A papírt speciális hengerek segítségével a lapra nyomják. Egyes eszközök kétoldalas nyomtatási lehetőség – Ebben az esetben a papír mindkét oldalát egyszerre nyomtatják.
Hogyan működik egy modern tintasugaras nyomtató
A nyomtatók mikroszkopikus méretű, több színű tintacseppek segítségével működnek. A tintasugaras nyomtató elve hasonló a mátrix egységekhez, de itt tűk helyett fúvókákat használnak, amelyeken keresztül a tinta cseppek formájában kerül a papírlapra. Az egyes cseppek mérete néhány tized mikron átmérőjű (ami lényegesen finomabb, mint egy normál emberi hajszál). Csak mikroszkóp alatt lehet látni a sok minipontot, amelyek a képet alkotják.
A cseppek extrudálással kerülnek a papírra. És itt is a különböző gyártók különböző nyomtatási technológiákat használnak.
- Termikus módszer az 1970-es években született a Canonban. Lényege egy mikroszkopikus elem, amely a fúvókákban található – azonnal hatalmas hőmérsékletre hevíthető. Ez elősegíti a gázbuborékok képződését, amelyek kilökik a tintát. Ma a Canon és a HP márkák használják ezt a módszert.
Mindegyik technológiának megvannak az előnyei és hátrányai.
- A hőtechnológia magas hőmérsékletekkel jár. Ez szennyeződést okoz, és hozzájárul a nyomtatófej meghibásodásához.
- A piezoelem a legolcsóbb megoldás, és nagyobb sebességet tesz lehetővé.
Minden tintasugaras nyomtatónak megvan a maga hátránya. Ezek közül a legfontosabbak a lassú folyamat és a magas nyomtatási költségek. A másik a fényképek nyomtatásához speciális bevonattal ellátott fotópapír használata. Ezenkívül a kazetta kis méretű, ezért alacsony a hozama.
Az utolsó szempont egy lényeges a készülék karbantartása költséges. Ha tehát folyamatosan cseréli a tintapatronokat, az jelentős hatással lesz a költségvetésére. Megoldást találtak azonban – a CISS nyomtatóegységek.
A tintapatronok és a CISS közötti különbség
A tintasugaras nyomtató egyik fő eleme a patronkészülék, amely egy speciális, nyomtatóelemeket tartalmazó lemezt (fej a chippel) és tintatartályt tartalmaz.
A tintapatronok két típusra oszthatók:
- Különálló, amelyek csak egyszínű tintát használnak (régebbi tintasugaras nyomtatók esetében).
Tintasugaras nyomtatópatron a HP CD971AE 920 fekete tintához
- Kombináció olyan változatok, amelyek három rekesszel rendelkeznek, amelyek például magenta, sárga és ciánkék tintát tartalmaznak.
HP tintasugaras patronok kombinált csomagja 21/22
Az utolsó lehetőség modernebb, de kisebb munkákhoz használják. Egy másik nagy hátrány – ha egy szín kiszárad, ki kell dobni az egész darabot (még akkor is, ha van még elég szín).
Ennek megelőzésére fúvóka-tisztító rendszer áll rendelkezésre.
A LUT viszont természeténél fogva biztosítja a gravitációs” tintaellátás„. Az ilyen képességekkel rendelkező rendszer a következő részekből áll:
- rekeszek tintával;
- a tintát szállító csövek;
- Automatikusan nullára állított mikrochipek.
Eredeti eco oldószeres tinta Phaeton nyomtatókhoz
- Pigmentált A tintákat jellemzően belsőépítészeti és fényképészeti alkalmazásokhoz használják. Szilárd részecskéken alapulnak, így ezek a képek nem mosódnak ki vízzel, és hosszú ideig megőrzik élénkségüket és fényességüket. De van egy hátránya – ez a tinta sokkal drágább és gyorsan kiszárad a nyomtatóban. Ezenkívül az ilyen anyagokkal történő nyomtatással nem lehet nagy felbontást elérni (ezt több szín használatával kompenzálják).
HP pigmentált nyomtatótinta
- Szublimáció A tinták szerkezete hasonló a pigmentált tintákhoz (az alkalmazás és a tulajdonságok eltérőek). Az ilyen tintákat a képek szintetikus szálakra történő átvitelére használják. Festékszublimációs nyomtatót és speciális papírt (hőátviteli papír) használnak. A legjobb, ha a CISS-t telepíti. Tudnia kell, hogy a ruhán történő átvitel nagyon magas hőmérsékletű. Háztartási körülmények között egy szokásos vasalót is lehet használni, de a minőségibb eredmény eléréséhez a termikus prés szükséges – ebben a festék szublimáció gáznemű állapotban lép be, és telíti a felületet.
INKSYSTEM festékszublimációs tintakészlet
A tintasugaras nyomtató egy érdekes lehetőség, nagyszerű színes és fotó képalkotási képességekkel. Az ilyen vásárlás különösen népszerű a művészek és a fotósok körében. Mielőtt azonban nyomtatót vásárolna, fel kell tennie magának a kérdést, hogy valóban szüksége van-e egy ilyen eszközre? És természetesen ismernie kell a belső tulajdonságait és képességeit – ez lehetővé teszi az Ön számára a legjobb megoldás kiválasztását.
Hogyan állíthatom be és használhatom a tintasugaras nyomtatót? Van szükségem speciális szoftverekre vagy illesztőprogramokra? Milyen típusú tintát kell használnom és hogyan cserélhetem ki? Van lehetőségem fekete-fehér vagy színes nyomtatásra? Köszönöm a segítséget!
A tintasugaras nyomtató beállítása és használata egyszerű folyamat. Először csatlakoztasd a nyomtatót a számítógéphez a mellékelt USB kábellel. Telepítsd a szükséges illesztőprogramokat a gyártó weboldaláról vagy a mellékelt CD-ről. A tintapatronok behelyezése könnyű, csak nyisd ki a fedőt, és helyezd be őket a megfelelő helyre.
A tintával való kitöltés előtt győződj meg róla, hogy a megfelelő típusú tintát használod a nyomtató számára. A tintapatronok cseréje egyszerű, csak nyisd ki a fedőt, és húzd ki a régi patront, majd helyezd be az újat.
A legtöbb tintasugaras nyomtató lehetőséget biztosít fekete-fehér és színes nyomtatásra is. A nyomtatás előtt válaszd ki a kívánt opciót a számítógépről vagy a nyomtató vezérlőpaneljéről.
Reméljük, segítségünkre voltunk! Sok sikert a nyomtatáshoz!
A tintasugaras nyomtató beállításához először telepíteni kell az illesztőprogramot a számítógépre. Ez általában a gyártó honlapjáról tölthető le. A tintát is be kell helyezni a megfelelő tálca vagy rekeszbe. Fontos, hogy a megfelelő típusú tintát használjuk, amit a nyomtató leírásában találhatunk meg. A tintapatront könnyen ki lehet cserélni, ha kifogyott a tinta.
A nyomtatóban általában lehetőség van fekete-fehér vagy színes nyomtatásra is, ezt a beállításoknál tudod kiválasztani. Például a dokumentumoknak fekete-fehérben lehet jobb olvashatósága, míg a fényképek vagy grafikák színes nyomtatásra alkalmasak.
Remélem, segítettem! Ha bármi kérdésed van, ne habozz megkérdezni!