...

A vízmelegítők otthoni javítási módszerei

A vízmelegítők nélkülözhetetlen asszisztensek a mindennapi életben, de ezeknek az eszközöknek a működése nem örökkévaló, csakúgy, mint az összes háztartási készülék. A meghibásodás okai nagyon különbözőek lehetnek: a vízmelegítő eltömődése a vízkeménység miatti lerakódások miatt, a fűtőelem kiégése és mások. A problémát a szervizközpontban is meg lehet oldani, de sokan érdeklődnek a kérdés iránt, hogyan lehet megjavítani a törött vízmelegítőt otthon?

Tartály kialakítása

Melegvíz-tároló tartály

A különböző márkájú kazánok kisebb javításai előtt az otthoni ezermesternek tudnia kell, hogy A készülék felépítése a készülék üzembe helyezésekor. A tárolós vízmelegítő általában ezekből az alkatrészekből áll:

  1. A hőmérséklet-érzékelő a víz mennyiségét és hőmérsékletét figyeli. Futó nyíl és skála – ezek a legegyszerűbb készülék fő elemei, de a modern, drága készülékek digitális panellel is rendelkezhetnek. Ha ez az alkatrész meghibásodik, a készülék működését ez nem befolyásolja.
  2. Hőszigetelő réteg biztosítja az állandó hőmérsékletet a termék belsejében
  3. Az elszívócső – segítségével a felmelegített víz a háztartási csőrendszerbe kerül.
  4. A külső burkolat készülhet fémből vagy műanyagból.
  5. Tartály – rozsdamentes acélból készült tartály, falvastagság legalább 2 mm.
  6. A fűtőelem elektromos fűtőelem.
  7. A bemeneti cső – ezen keresztül a tartály hideg vízzel töltődik fel.
  8. Magnézium anód az ellenállások esetleges korrózió elleni védelmére.
  9. Termosztát vagy termosztát szabályozó. Segítségével a víz automatikus fűtése, az alacsony költségű modellekben két ilyen eszközt használ, a drágább modellek három termosztátot használnak. Ezek az alkatrészek nem javíthatók, és minden tekintetben egyenértékű alkatrészekre kell cserélni őket.
  10. A tömítéseket az illesztésre szerelik fel, ezek felelősek a hermetikus tömítésért, kopás esetén újakra cserélik őket.
  11. Elektronikus áramköri lapok felügyelik a vízmelegítést és vezérlik a fűtőberendezés összes funkcióját.

Ezek a fűtőtestek hasonló kialakításúak, de nincs tartályuk, és nagyobb fűtőelemekkel rendelkeznek a víz gyors felmelegítéséhez. Ezért az ilyen vízmelegítők javítása nem lesz nehéz saját kezűleg elvégezni.

Áramlásos fűtőberendezés

A vízmelegítő átfolyós típus

Hibák és azok megtalálása

Ha égett szagot érez, vagy ha hangos pukkanó vagy recsegő hangot hall, ami szokatlan egy csendes terméknél, azonnal húzza ki a fűtőtestet, és kezdje meg a módszeres hibakeresést. Ez valószínűleg a fűtőelem kiégett – Ki kell cserélni, nem lehet megjavítani. Van egy részletes videó arról, hogyan kell otthon vízkőmentesíteni a fűtőelemet:

Kevés meleg víz

Előfordul, hogy a bojler első bekapcsolásakor a bejövő melegvíz mennyisége nem elegendő. Ez azért történik, mert a víz be- és kimeneti csövek összekeveredtek. Az ilyen hiba javítása nagyon egyszerű: cserélje ki őket a helyükön, és a melegített víz áramlása megnő.

A lámpa nem kapcsol be

Ha a készüléket a hálózatra csatlakoztatták, de a lámpa nem világít, és a kazán nem melegíti a vizet, ellenőrizze egy speciális eszközzel, hogy a fűtőelem feszültsége. A vezetékekre egy ohmmétert kell csatlakoztatni, ha a fűtőelem semmilyen módon nem reagál, akkor ki kell cserélni.

Ha van feszültség, de a fűtőelem mégsem működik Cserélje ki a termosztátot, mert nem lehet megjavítani. Ha hibás, melegítse fel a házát – egy relé megnyitja az áramkört, és egy csatlakoztatott teszter érzékeli.

Ebben a videóban egy tapasztalt technikus mutatja be lépésről lépésre egy Polaris kazán javítását:

Tartály szivárgás

A szakértők az ilyen kazánhibát gyakori meghibásodásnak minősítik. Nincs javítás – ez objektív okoktól függ:

  • a tartály nem választható el a külső héjtól;
  • A két burkolaton lévő szivárgást nem lehet hegeszteni – a külső bevonat zománc, és a hegesztés károsítja azt.

Ha az Ön modellje nem rendelkezik tartálycserével, és az szivárog, akkor új kazánt kell vásárolnia.

Ha a csatlakozó karima alján víz szivárog, a működő kazánt a következőkkel lehet újraéleszteni tömítés csere, de a szivárgás megbízható lokalizálásához egy teljesen azonosat kell vásárolni.

A dugó felmelegszik

A válasz arra a kérdésre, hogy miért melegszik fel a dugó, egyszerű: ez egy nagyon erős termék, és a konnektornak kevesebb energiája lehet. A dugó a laza érintkezők miatt felforrósodik – ez könnyen ellenőrizhető a fedél eltávolításával.

Gázfűtés

Az összes hasonló eszközt a következőkkel osztják fel A gyújtás típusa:

  • kézi működtetésű – egyre ritkább, főleg régebbi házakban;
  • piezoelemmel – egy nyomógombbal aktiválható;
  • elektronikus .

Az első lehetőség már mélyen a régi időkben van. Először kapcsolja be a gázt, majd gyújtsa be kézzel a gyújtószerkezetet, nyissa ki a vizet, és mozgassa a gázáramot szabályozó gombot vagy a speciális pillangószelepet a kívánt pozícióba. Egy ilyen fűtőberendezés használatához ismernie kell a be- és kikapcsolás sorrendjét – különben megégetheti a hőcserélőt.

Ma az emberek biztonságos kialakítású vízmelegítőket használnak, amelyek a második változat szerint készültek, vagy teljesen automatizáltak, amikor a felhasználónak csak a csapot kell megnyitnia a csapot forró vízzel a csapban.

Elektronikus vezérlés végez minden műveletet felhasználói beavatkozás nélkül. Az automatika érzékeli a termék nyomáscsökkenését: parancsot ad az égő gázellátására, egyidejű szikraképződéssel, a gyújtóberendezés működésbe lép, és a folyamat ugyanúgy zajlik, mint a kézi vezérlésű készülékeknél. A kikapcsolás automatikus, csak a melegvíz-ellátást kell elzárni – a hőcserélőben lévő nyomás helyreáll, a gázellátás elzáródik, és az elektronika készenléti üzemmódba helyezi a fűtőberendezést.

A termékekben kézi működtetésű a második változatban a gyújtóberendezés folyamatosan működik, ezért az újraindítás automatikus üzemmódban történik, de ezt megelőzően be kell állítani a kívánt üzemmódot a forgókarnak a kívánt osztásba történő elfordításával. Megelőző javítás és tisztítás a hőcserélő lehet tenni önállóan, de ha van egy hiba az elektronika, akkor jobb, ha hívja a mester javítás gázkazánok – ez lesz olcsóbb, mint egy új háztartási készülékek megvásárlása.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 6
  1. Olivér

    Elnézést a kérdésem miatt, de szeretném megkérdezni, milyen módszereket javasolnál a vízmelegítő otthoni javítására?

    Válasz
    1. Gergely Tóth

      Néhány módszer a vízmelegítő otthoni javítására lehet például ellenőrizni a vízellátást és a vezetékeket, tisztítani a vízszűrőt és a fűtőelemet, illetve ellenőrizni a termosztát beállításait. Fontos még meggyőződni arról, hogy nincs-e megszakadt vagy elhasználódott rész a berendezésben, és ha szükséges, szakember segítségét kérni a javításhoz. Ne feledje, hogy bizonyos munkákhoz speciális szerszámokra vagy tapasztalatra lehet szükség, így jobb óvatosan és körültekintően végezni a javítást.

      Válasz
  2. Csongor Török

    Lehetséges otthoni megoldásokra lennék kíváncsi a vízmelegítők javításával kapcsolatban. Milyen módszereket lehet alkalmazni, ha problémák merülnek fel a vízmelegítővel? Talán van valamilyen egyszerűbb módja vagy tippje, amit ön is ajánlana? Köszönöm a segítségét!

    Válasz
    1. Kristóf Balogh

      Az otthoni vízmelegítők javításával kapcsolatban néhány egyszerűbb és könnyen alkalmazható módszer létezik. Az egyik ilyen a vízmelegítő újraindítása. Ezt azzal érhetjük el, hogy kikapcsoljuk a vízmelegítőt az áramforrásról, majd várunk körülbelül 10-15 percet, mielőtt újra bekapcsolnánk. Ez néha elegendő lehet a probléma megoldásához. Ha továbbra sem melegszik a víz, ellenőrizze a vízmelegítő beállításait, és győződjön meg róla, hogy megfelelő hőfokra van-e állítva. Ha a hőfok beállítása nem segít, ellenőrizze a vízmelegítő kiömlő csövét, hogy nincs-e vízkő, ami akadályozhatja a melegítést. Ezt vízkőoldó szerrel vagy ecettel tisztíthatja. Ha ezek a módszerek sem segítenek, érdemes szakember segítségét kérni a probléma megoldásához.

      Válasz
      1. Anna Tóth

        Ahhoz, hogy otthoni vízmelegítőnket javítsuk, vannak néhány egyszerű és könnyen alkalmazható módszer. Az egyik ilyen módszer a vízmelegítő újraindítása. Ehhez ki kell kapcsolnunk a vízmelegítőt az áramforrásról, majd várjunk 10-15 percet, mielőtt újra bekapcsoljuk. Ez néha elegendő a probléma megoldásához. Ha a víz továbbra sem melegszik, ellenőrizze a vízmelegítő beállításait, és győződjön meg róla, hogy a megfelelő hőfokra van-e állítva. Ha a hőfok beállítása nem segít, ellenőrizze a vízmelegítő kiömlő csövét, hogy nincs-e vízkő vagy más akadály, ami megakadályozza a melegítést. Ezt vízkőoldó szerrel vagy ecettel tisztíthatja. Ha ezek a módszerek sem segítenek, érdemes szakember segítségét kérni a probléma megoldásához.

        Válasz
    2. Balázs Szabó

      A vízmelegítők hibaelhárításáról beszélve, vannak néhány egyszerűbb otthoni megoldások, amelyeket ki lehet próbálni, mielőtt szakember segítségét kérjük. Először is, ellenőrizzük a vízmelegítő áramellátását, hogy van-e elég áram és nincs-e megszakítás. Ha nincs meleg víz a csapokban, ellenőrizzük a vízmelegítőbe érkező hideg víz nyomását is, mert az alacsony víznyomás problémát okozhat. Ha a nyomás megfelelő, akkor ellenőrizzük a vízmelegítő termostatját is, hiszen egy nem megfelelő termostat beállítás is okozhatja a problémát. Ha még mindig nem találjuk a hibát, javasolt szakember meghívása, aki átfogóbb diagnózist készíthet, és javíthatja a vízmelegítőt.

      Válasz
Hozzászólások hozzáadása