Mit tehet az a személy, aki olyan területen vásárolt vagy épített magánházat, vidéki nyaralót, nyaralót, ahol nincs központi vízellátó hálózat? Helyes, megrendeli a kútfúrást, és búvárszivattyút vagy más típusú szivattyút vásárol. Helyesen kiválasztott összhangban működési feltételek és állítsa be a gyártó ajánlásainak megfelelően automatizálás fúrólyuk és bármely más szivattyú kap egy csomó előnyt a berendezések használata, és garantálja a teljes kényelmet a víz felhasználásával termelt a jól.
Az automatizálás szerepe a fúrószivattyú esetében
Az egyedi készülékek vagy egy központi fúrószivattyú vezérlőegység számos feladatot megoldanak. A legfontosabb a berendezés normál működésének biztosítása. A vízellátási rendszertől függően az első, a második vagy a harmadik vezérlőszint-szabályozó berendezés, más néven generáció, egy családi házban vagy nyaralóban is használható. A kiválasztott rendszertől függetlenül azonban az automatizálás lehetővé teszi:
- a fúrószivattyú megbízható védelme a túlterheléstől és más rendellenes üzemi körülményektől;
- a vízellátás stabilizálása;
- a kút túlzott kitermelésének megakadályozása érdekében;
- Biztosítsa a rendszerben a normál víznyomást a kényelmes vízfogyasztás érdekében;
- a véletlen szivárgás lehetőségének kiküszöbölése;
- biztosítja, hogy a vízhálózat a szokásos módon működjön.
De a legjobb dolog az automatizálásban az, hogy szinte teljes mértékben emberi részvétel A vízellátás ellenőrzése és felügyelete.
Néhány eszköz, amellyel a szivattyú fel van szerelve, még a kézi szabályozáshoz is hasznos lehet. Például egy olyan rendszerben, amely egy jelentős magasságba emelt, nagy kapacitású nyomástartályt használ a gravitációs vízellátáshoz.
Az automatizálás első generációja
Az első védelmi szint, vagy az első generációs eszközök a legszélesebb körben alkalmazhatók. Védik a szivattyút, és képesek megakadályozni a kút túlságosan mélyre ásását. Az első generáció lehetővé teszi a meglévő vízhálózat bővítéseként épített rendszerek teljesen automatikus üzemeltetését. Az automatizálás csatlakoztatása a fúrószivattyúhoz köztes ciszternával nagy teljesítményű és megbízható szivattyútelep kialakítását teszi lehetővé osztott alkatrészekkel.
Az első szintű eszközöket a következők képviselik:
- nyomáskapcsoló;
- úszószint-szabályozó érzékelők
- a szivattyúhoz szárazfutás-blokkolók.
a listán szereplő eszközök közül csak néhány használható a választott vízellátási módtól függően. Tehát a szivattyú védelméhez a teljesen kézi vezérlésű rendszerekben a következőkre van szükség szárazonfutás elleni védelem. Biztosítja, hogy a szivattyú ne álljon le, ha a vízkészlet kimerül, vagy ha a maximális kavitációs nyomásértéket túllépik, amikor buborékok képződnek a kitermelt folyadékban. A legtöbb jó szivattyú azonnal ilyen biztonsági rendszerrel van felszerelve.
A használata egy elemi kiváltó, könnyű teljesen automatikus választ kapni és emberi beavatkozás nélkül feltölteni a tartályt. Azonban elegendő egyetlen érzékelő beépítése, amely a maximális vízszint elérésekor leállítja a szivattyút.
A kút védelme minimalizálja a karbantartást, megakadályozza, hogy talaj és egyéb szennyeződések kerüljenek a kivett vízbe. Ha a kút kapacitása (a víztartó réteg utánpótlásának mértéke) kisebb, mint a szivattyú által felvett vízmennyiség, a talajban lévő hengeres lyuk falai kiszáradnak. Az ilyen jellemzőkkel rendelkező leggyakoribb eset a búvárszivattyúval ellátott kútvízellátás.
A védtelen kútfalakból kiszivárgó folyadék a talaj beomlását és omladozását okozza. A legrosszabb esetben, bizonyos talajjellemzők esetén, eltömődést okozhat. Úszóképes érzékelő a vízszintet mindig biztonságos szinten tartani. Ez megvédi a kutat, de a rendszer tulajdonosának fel kell készülnie arra, hogy a szivattyú nem emel többé elég folyadékot a kényelmes fogyasztáshoz.
A vízvezeték-paraméterek ellenőrzése összetettebb rendszert igényel. A búvárszivattyúhoz nem lehet nyomáskapcsolót csatlakoztatni. Ezért használják őket csak nyomásakkumulátorral kombinálva. Ez a készülék kiegyenlítő víztartalékot hoz létre, és egyidejűleg szabályozza a vízvezetékben lévő nyomást. A relék ezen a megfigyelésen alapulnak.
Nyomáskapcsolók a vízvezetékcsövek megcsapolásával szerelik fel. Az ilyen készülékek működése teljesen egyértelmű: amikor a mért érték eléri az előre beállított értéket, parancsot adnak a szivattyú kikapcsolására. Ha a nyomás egy előre meghatározott küszöbérték alá csökken, a fúvó elindul.
a harmadik generációs rendszer tulajdonosa finomhangolhatja a szivattyú motorját, hogy óránként, naponta vagy hetente a lehető legkevesebbet kelljen indítani. Ugyanakkor a drága elektronika minden hasznos funkciót kínál a fúvó hatékonyságának és élettartamának növelése érdekében, mint például a lágy indítás, a hőleadás szabályozása, a teljesítmény karbantartása.
A mélykúti szivattyú vagy más típusú eszköz csatlakoztatása a harmadik generációs vezérlőszerkezethez teljesen megszünteti az emberi beavatkozás szükségességét bármely vízellátó rendszer működésében. Ezenkívül ez jelentősen csökkenti a teljes villamosenergia-költséget.
a szivattyúhoz való automatizálási csatlakozás jellemzői
A vezérlő- és szabályozóberendezések telepítésének szabályai egyszerűek: az automatizálási rendszer csak fúrt kútból származó szivattyúhoz csatlakoztatható a gyártó ajánlásainak megfelelően. A terhelés nélküli reteszeléseket, hőmérséklet-érzékelőket a szivattyúra szerelik, mielőtt az a kútba vagy fúrólyukba merülne.
Úszókapcsolók fúrt lyukba vagy tárolótartályba telepítve; vagy. A szivattyú megfelelő áramelosztó egységéhez vagy külső feszültségforráshoz csatlakoztathatók. a nyomáskapcsoló ugyanígy működik. Közvetlenül a szivattyú feszültségellátását vezérli, és az akkumulátoregységen található.
Az egyetlen dolog, ami ugyanabban a forgatókönyvben készült a nyomáskapcsoló beállítása, A tartályon elhelyezett relét vagy kompenzátort ellenőrizni kell annak érdekében, hogy az reagáljon.
- A rendszer össze van szerelve, vagy egy átfolyó készülék van felszerelve.
- Ellenőrzi az elemek állapotát a gyártó követelményeinek megfelelően.
- Megfelelő elektromos csatlakozások készülnek, és az elektromos hálózatra csatlakozik.
- A relé reagálási tartományának állítható felső határa.
- A működés deltáját külön vezérlő állítja be.
- A szivárgásvizsgálathoz vizet vezetnek a rendszerbe.
- A szivattyút teljesen be kell indítani annak ellenőrzésére, hogy a relé reagál-e.
- A beállított beállítási paraméterek szükség szerint módosíthatók.
A relé beállításához csavarhúzó anyák, kis forgócsuklók vagy csavarhúzófejek vannak. A gyártótól és a modelltől függően a készülék mechanikája változhat: a felső határérték és a nyomás delta beállítható, vagy a működési tartomány mindkét határa beállítható. Az alkalmazandó beállítási eljárás minden részlete megtalálható a berendezés dokumentációjában.
Fontos! A vezérlőpanel összeszereléséhez és a második és harmadik szint összetettebb automatikus rendszereinek konfigurálásához a villanyszerelő készségeire és ismereteire van szükség. Ha a vállalkozó nem bízik a képességeiben, akkor érdemes szakembert megbízni vagy egy erre szakosodott céget felbérelni.
Következtetés
Stabil, megbízható vízellátó rendszert lehet kiépíteni búvárszivattyúval vagy bármilyen más szivattyúval a különböző automatikus szabályozási és vezérlési eszközök segítségével. A berendezés kiválasztása a következőktől függ jövőbeli működési feltételek. Egy nyaraló vagy vidéki ház számára, ahol egy szezonban él, az első szintű automatizálási rendszerrel ellátott állomás elegendő lesz. Egy összetettebb rendszer lehetővé teszi a nagy mennyiségű víz folyamatos és kényelmes fogyasztását. Aki pedig garantált megbízhatóságot, kényelmet és energiamegtakarítást szeretne, annak a drága harmadik generációs automata vezérlést kell választania.
Elnézést, de mit pontosan szeretne tudni az automatikáról egy fúrólyukszivattyúhoz? A működését, beállítási lehetőségeit vagy esetleg a beszerelési folyamatára vonatkozó információkat? Kérjük, részletezze kérdését, hogy pontosabb választ tudjunk adni.