A RIA Novosztyi szerint 2020 első negyedévében a kiberbűnözés a világon csaknem 90%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Érdekes módon az összes bűncselekmény (rablás, rablás és egyéb) általános aránya összességében csökkent.
Az Magyar belügyminisztérium sajtószolgálatának tájékoztatása alapján a kibernetika területén elkövetett bűncselekmények aránya az összes ügy közel 20%-a volt. Az informatikai bűncselekmények számának relatív növekedése miatt a megindított büntetőeljárások száma is nőtt. A csúcstechnológiás bűnözés a legrosszabb felderített bűnözés a világon.
A statisztikák azt mutatják, hogy az első negyedévben a legnagyobb növekedés az elektronikus fizetésekkel kapcsolatos bűncselekmények körében volt tapasztalható. Majdnem kétszer annyian voltak, mint tavaly.
Igor Krasnov, a főügyészség vezetője szerint az elmúlt 10 év adatait összehasonlítva a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a pénzmosással kapcsolatos bűncselekmények 25-szörösére nőttek. A közzétételi arány kevesebb mint 10%.
A meglévő közzétételi problémák akkor váltak a legnyilvánvalóbbá, amikor a WHO koronavírus világjárványt hirdetett. A kiskereskedelmi üzletektől kezdve az oktatási intézményekig számos ágazatban a vállalkozások kénytelenek voltak az internetre áttérni. Emellett egyes vezetői döntések olyan szoftvertermékek létrehozásához vezettek, amelyek nem felelnek meg a kiberbiztonsági követelmények jelenlegi realitásainak. Például egy QR-kódot generáló alkalmazás teljesen immunisnak bizonyult a bűnözői beavatkozással szemben, lehetővé téve mind a személyazonosság-lopást, mind a rendszer működési szabályait sértő fájlok feltörését.
Érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt években több hackertámadás is nyilvánosságra került. Különösen 20 millió Magyar állampolgár adóadatainak kiszivárgásáról szóló információk jelentek meg az interneten tavaly ősszel. Néhány hónappal ezelőtt pedig olyan információk kerültek nyilvánosságra, amelyek a Szövetségi Biztonsági Szolgálat néhány vállalkozója által elkövetett hackertámadásra utalnak.
„Mennyire hatékonyak a bűncselekmények felderítésére tett erőfeszítések a hazai IT-szektorban? Mi lehet az oka ennek a globális alacsony aránynak?”
Mi lehet az oka annak, hogy az IT-szektorban a bűncselekmények felderítési aránya ilyen alacsony? Van valamilyen megoldás ehhez a globális problémához?
Az alacsony bűncselekmények felderítési aránya az IT-szektorban számos tényezőnek tulajdonítható. Egyik ok, hogy a digitális bűnözés komplex és gyorsan változó jellegéből adódik, ami megnehezíti az elkövetők azonosítását és az esetek felderítését. Emellett a gyenge együttműködés a hatóságok és az IT-szektor között, valamint a szakértők és a technikai erőforrások hiánya is hozzájárul az alacsony felderítési arányhoz.
A globális probléma megoldásához fontos lenne az együttműködés és a partnerség erősítése a hatóságok, az IT-szektor és a szakértők között. Az információ- és tudásmegosztás fontosságát is hangsúlyozni kellene, valamint a hatóságoknak nagyobb erőforrásokat kellene biztosítani a technológiai fejlődés követéséhez és a szükséges eszközök beszerzéséhez. Az oktatás és a tudatosságnövelés is kulcsfontosságú lenne a digitális bűnözés megelőzésében.
Noha az alacsony felderítési arány kihívást jelent, a probléma megoldása nem lehetetlen. Az e célra szervezett nemzetközi együttműködések és kezdeményezések, a hatékonyabb jogi keretrendszer és a technológiai innovációk lehetőséget teremthetnek a bűncselekmények felderítésének javítására az IT-szektorban.
Az IT-szektorban a bűncselekmények felderítési arányának alacsony oka több tényezőre vezethető vissza. Egyrészt az informatikai bűncselekmények rendkívül összetettek és gyakran nemzetközi szinten zajlanak, aminek következtében nehéz megtalálni és azonosítani a tetteseket. Emellett azok a technikai ismeretek és erőforrások, amelyek lehetővé tennék a hatékony nyomozást és a bűnözők felelősségre vonását, gyakran hiányoznak a hatóságok számára.
Az alacsony felderítési arány növelésének megoldásai között szerepelhet az IT-szektorban dolgozók és a hatóságok közötti együttműködés erősítése. A szakemberek és a rendőrségi erők közötti információcserével, képzésekkel és szakmai támogatással elősegíthető a hatékonyabb nyomozás és az esetek felderítése.
Ezen túlmenően, a nemzetközi együttműködés is kulcsfontosságú a probléma megoldásához. A határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelem erősítése, a jogi és technikai infrastruktúra fejlesztése, valamint az információcserének és a közös nyomozócsoportoknak való intenzívebb kihasználása mind hozzájárulhatnak a bűncselekmények felderítési arányának növeléséhez az IT-szektorban.