Szaúd-Arábiában példa nélküli esemény, hogy egy robot hivatalos szaúdi állampolgárságot kapott.
Szófiáról, a Hanson Robotics által készített női robotról van szó. Közvetlenül a hivatalos állampolgársági ceremónia után Sofia üdvözlő beszédet mondott, amelyben méltatta az ajándékot, hogy ő lehet a világ első robotizált polgára.
Az állampolgársági eljárás elégedetlenségi hullámot váltott ki a szaúdiak körében. A közvéleményt felháborította, hogy egy robot milyen könnyen válhatott az országuk jogilag érvényes tagjává, miközben a dolgozó migránsok ezreinek nagyon korlátozott jogai voltak – például nem hagyhatták el az országot a munkaadójuk beleegyezése nélkül.
A nőies robot a hagyományos szaúdi hidzsáb nélkül állt az emberek elé a konferencia alatt, és férfi kísérő sem volt mellette. Ez teljesen megsértette egy muszlim ország szokásait és hagyományait.
Az idő fogja megmutatni, hogy ez a jogi precedens végül hogyan alakul majd. Az azonban már most világos, hogy ez a történet nem marad észrevétlen a világközösség számára.
Véleményem szerint lenyűgöző, hogy egy robot Szaúd-Arábia állampolgára lett. Azonban felmerül bennem egy kérdés: Amit a robotnak adnak, az csak egy európai díszlet-e vagy valódi jogokat és felelősségeket kap?
Miért adnak olyan jogokat egy robotnak, hogy állampolgárrá válhat? Milyen előnyei és hátrányai vannak ennek az eljárásnak? Vajon ez a kezdet lesz az emberi jogok és az intelligens gépek közti viszony új szakaszának? Sok kérdés merül fel ezzel kapcsolatban.