...

Elektromos sütő hibaelhárítása

Megbízhatósága ellenére az elektromos sütők összetett műszaki eszközök, amelyek még megfelelő gondozás és tisztítás mellett is meghibásodhatnak. A készülék saját maga történő javítása nem triviális feladat, amelyhez a készülék működésének ismerete szükséges. Íme az elektromos sütők néhány leggyakoribb hibája és azok kezelése.

A sütő tesztelése multiméterrel

FAN

A fűtőelemhez önállóan is hozzáférhet, sok gyártó lehetővé teszi az átlagos felhasználó számára. A konkrét lépéseket a használati utasításban kell leírni. Ellenőrizze a fűtőelem hatékonyságát ugyanezzel a multiméterrel ellenőrizhető.

Az időzítő

Előfordulhat, hogy a fűtőelem nem kapcsol be, ha az időzítő meghibásodott. A mechanikus eszközök meghibásodása könnyen diagnosztizálható: Nincs sajátos ketyegő hang meghibásodást jelez.

Fontos! Ha a digitális időzítő meghibásodott, egy villogó dióda vagy más jelzőfény jelzi, hogy a sütő meghibásodott – ellenőrizze a sütő kézikönyvében az „Érzékelők”, „Diagnosztika” vagy hasonló menüpontok alatt.

Termosztát

Ha a termosztát állandóan feszültség alatt van, a fűtőelem a sütő bekapcsolásakor addig fog működni, amíg túl nem melegszik. Ellenkező esetben a fűtőelem nem kap áramot. A probléma a termosztát cseréjével oldható meg.

Hansa sütő termosztátja

Hansa sütő termosztátja

Üzemmód kapcsoló

Még a legegyszerűbb modellek is több üzemmóddal rendelkeznek, amelyek egy billenőkapcsolóval vezérelhetők. A mechanikus elem meghibásodását egyszerű diagnosztizálni: a termosztátot kell kicserélni elakadt az egyik üzemmódban vagy a teljes tengelyén gördül, reteszelés nélkül.

Fontos! A digitális billenőkapcsoló meghibásodását egy LED vagy a kijelzőn megjelenő megfelelő üzenet is jelzi. A hibakódot a használati útmutató segítségével lehet megfejteni.

Sütő javítás magad

Ha a készülék bekapcsolása után nem világít a készülék kijelzője, akkor először a következőket kell tennie ellenőrizze az aljzatot, egy másik készülék, például vízforraló csatlakoztatásával. A feszültséget is figyelembe kell vennie. Egyfázisú rendszerben 220 V-nak kell lennie; ha a sütő három fázisra van csatlakoztatva, akkor 380 V-nak kell lennie.

Vezetékek a sütőben

Az esetek körülbelül felében a probléma a sérült kábel vagy a laza csatlakozók miatt áll fenn. Szükség esetén a tápkábelt ki kell cserélni, és a csatlakozókat szilárdan meg kell húzni a nyílásokban vagy az anyák alatt. Ez a terület oxidálódhat: tisztítsa meg, és helyezze vissza a vezetékeket a helyükre.

Vezetékek

Fontos! A készüléket feltétlenül le kell választani a hálózatról, mielőtt a műveletet elvégezné.

Általában vannak menetes csatlakozások, ahol a tumbler és a termosztát érintkezik. Erősen meg kell húzni őket, ügyelve arra, hogy a csatlakozók szorosan illeszkedjenek az elemekhez. Néha szükség lehet a csatlakozások csiszolópapírral történő kezelésére, ha azok oxidálódtak.

Amikor a kontaktcsoportban Egy vagy több vezeték kiégett, A főzőlap cseréje előtt tisztítsa meg a csatlakozókat: vágja le az égett részt, és 5-7 mm-rel tegye szabaddá a kábelt, majd fogóval csatlakoztassa a kábelt a csatlakozóhoz. Ha a vezeték túl rövid, a legjobb, ha levágja a kábelt, és teljesen kicseréli. Az egyes vezetékrészek épségét könnyen ellenőrizheti multiméterrel.

A FŰTŐELEM

A fűtőelemek a modelltől függően lehetnek spirál, halogén vagy szilárd fűtőelemek. A klasszikus sütők két fűtőelemmel vannak felszerelve, egy a tetején és egy az alján. Néha a fűtőelemek a belső panelek kinyitása nélkül is láthatók.

A fűtőelem ellenőrzése multiméterrel

A fűtőelem ellenőrzése multiméterrel

Fontos! Az egyenletes és erős vörös szín azt jelzi, hogy a fűtőelem megfelelően működik. Ha fekete foltokat mutat, vagy a lumineszcencia határozottan csökken, akkor ki kell cserélni.

A szakértők határozottan tanácsolják Egyszerre két elem cseréje. Tény, hogy amikor az egyik fűtőelem természetes okokból (kor, aktív használat) meghibásodik, a másiknak sincs sok ideje hátra. Inkább fizessen túl egy második fűtőelemért, minthogy egy második szerszámkészletet szereljen szét a szerviztechnikus.

Hőmérséklet érzékelő

Az a helyzet, amikor a sütő nem működik egy elektromos tűzhelyen, nagyon gyakran a hőmérséklet-érzékelő problémája miatt alakulhat ki. Ennek a hibás működésnek a fő okai a következők

  • tápkábel törés;
  • A kapcsoló meghibásodik;
  • A ventilátor meghibásodása;
  • Az ajtó rossz tömítése.
A ventilátor

Egy ventilátor a sütőben

Hiányos teljesítmény a sütő nem vagy nem megfelelően melegszik fel. Húzza ki a főzőlapot és ellenőrizze a készüléket tápláló kábelt. Egy vagy több apró hiba a vezeték felületén alááshatja az egész rendszert.

Rövidzárlat előfordulása miatt a kapcsoló-vezérlő meghibásodhatott, ami megbénította a sütő működését. Annak megerősítéséhez, hogy az ok a hibás kapcsoló, végezze el a következő lépéseket

  • Kapcsolja ki a főzőlap áramellátását;
  • Fordítsa a teljesítménygombot a maximális, majd a minimális beállításra;
  • A felső és alsó határértékek elérésekor a kapcsolónak jellegzetes hangot kell kiadnia.
Be-/kikapcsoló

Sütő kapcsoló-vezérlő

A törött kapcsoló cseréjéhez csavarja le a főzőlap hátulját, és cserélje ki a mechanizmusokat.

Fontos: hogy emlékezzen a vezetékek és a visszaállító gombok helyzetére a tűzhelyen, és a jövőben elkerülje a zavart, rajzolja fel azokat egy ábrán vagy készítsen fényképeket.

A ventilátor meghibásodása – Nem ritka, hogy. De ne rohanjon ki, és ne vegyen egyből újat, és cserélje ki. Lehetséges, hogy az idővel egymáshoz dörzsölt belső alkatrészek kenése elegendő a mechanizmus működésének helyreállításához.

Háttérvilágítás

A háttérvilágítású izzó viszonylag hosszú élettartamú. Ha kiégett, akkor a következőkre van szükség Cserélje ki a főzőlapot egy újjal. A sütő teljesítményét és az alap méretét lásd a sütő használati utasításában.  A cseréhez a következő lépések szükségesek:

  • Húzza ki a készüléket az áramforrásból;
  • Távolítsa el a speciális védősapkát;
  • Cserélje ki az izzót a használati útmutatóban található utasításoknak megfelelően.

Az új izzó vásárlásakor fontos szempont a magas hőmérsékleti ellenállás. A legtöbb modell esetében ez 300 foknak felel meg.

Lámpa

Izzó a sütőben

Termosztát

Mint fentebb említettük, a termosztát elromlása az egyik lehetséges oka annak, hogy egy elektromos sütő automatikusan kikapcsol. A sütő túlmelegedhet, mert egy bizonyos hőmérséklet elérése után nem kapcsol ki automatikusan. A megoldás erre a helyzetre olyan egyszerű lehet, mint a következő Cserélje ki a termosztátot. A készüléket saját maga is megjavíthatja otthon, ha a következő lépéseket egymás után elvégzi:

  • Húzza ki a készüléket az áramforrásból;
  • Távolítsa el a teljesítményszabályozó gombokat;
  • Lazítsa meg a rögzítőelemeket, és készítsen rajzot a termosztát csatlakozási rajzáról;
  • Cserélje ki a termosztátot;
  • Húzza meg újra a vezérlőgombokat.

Fontos megérteni, hogy a termosztát és a bekapcsoló gomb teljesen különböző dolgok. Mielőtt bármilyen új alkatrészt vásárolna a készülékhez, először konzultáljon egy szakértővel.

Termosztát

Termosztát

Vezérlőpanel

A modern Smart sütő egyik legfontosabb része a kezelőpanel. Ez vezérli a főzési folyamatot a automatikus üzemmód, Segít a háziasszonynak időt megtakarítani. A vezérlőpanel beállításaival kapcsolatos probléma meglehetősen ritka, de időnként előfordul. A Do-it-yourself javítás a rendszer egyes részeinek diagnosztikája és beállítása összetett folyamat.

Ökölszabályként ilyen esetekben ritkán érdemes hibás alkatrészt vásárolni és egyszerű sütőjavításra hagyatkozni. Az új berendezések beszerzési költségei lényegesen magasabbak, mint a javítási költségek. Ha a tűzhelye hajlamos a javításra, nincs értelme túlfizetni.

Megelőző intézkedések

Ahhoz, hogy tűzhelye a lehető leghosszabb ideig működőképes maradjon, érdemes néhány tippet figyelembe vennie. A legtöbb gyártó ezeket a készülék használati utasításában tünteti fel. A tippek egyszerűek, és segítenek elkerülni számos problémát.

  1. Csak takarítási és egyéb karbantartási munkákat végezzen Ha a készülék ki van kapcsolva.
  2. A belső részekhez használjon puha ruhát. A merev kefék vagy fémszivacsok sokkal jobban eltávolítják a korom- és zsírmaradványokat, de mély karcolásokat hagynak maguk után. És ez megnyitja az ajtót a korrózió előtt.
  3. Az állott zsír eltávolításához, ha ez nem helyi sajátosság, egyszerűen melegítse fel a sütőt 50⁰C-ra, kapcsolja ki, és nedves ruhával törölje át a felületet.
  4. Mielőtt a főzőedényt az előmelegített sütőbe helyezné, a sütőedényt szárazra törölni.
  5. A fagyasztóból származó ételeket főzés előtt szobahőmérsékletűre kell melegíteni.
  6. A legjobb, ha a megfigyelőablakot normál szappanos oldattal tisztítja meg. Az agresszív vegyi anyagok tönkretehetik a hőszigetelést, így az üveg érzékenyebbé válik a hőre.
A sütő tisztítása

Sütő tisztítása

Ha a sütő láthatóan meghibásodik: füst, hirtelen leállás, alacsony vagy túl magas hőmérséklet a sütőben, húzza ki a sütőt a konnektorból, és próbálja meg a hibát elhárítani. Tapasztalat hiányában a legjobb, ha ezt a feladatot szakemberekre bízza.

Fontos! Ha a készülék garanciális ideje még nem járt le, a felhasználó bármilyen önálló beavatkozása automatikusan megfosztja a gyártót minden szervizkötelezettségétől. Tehát nem számíthat arra, hogy a készülékét ingyen javítják vagy cserélik ki.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 3
  1. Zoltán Kiss

    Szeretném ha valakinek elhárítanák az elektromos sütő hibáját. Történt már valakivel hasonló probléma? Hogyan lehetne megoldani? Köszönöm előre is a segítséget!

    Válasz
    1. Benedek

      Ha valaki megosztaná, hogy milyen hibával találkozott az elektromos sütőjével kapcsolatban, az segíthetne abban, hogy konkrét megoldást találjon a problémára. Ajánlott lehet megkeresni egy szakembert, aki ért az elektromos készülékek javításához, és rábízni a hiba elhárítását. Egyéb lehetőségként pedig érdemes lehet ellenőrizni a sütőt, hogy biztosítva legyen, hogy nincs olyan hibás alkatrész vagy bekötés, ami esetlegesen okozhatja a problémát.

      Válasz
    2. Krisztián Varga

      Igen, előfordult már velem is hasonló probléma az elektromos sütőmmel. A legtöbb esetben az ilyen hibákat áramszünet vagy túlterhelés okozza. Első lépésként érdemes ellenőrizni a biztosítékot, és meggyőződni róla, hogy az elektromos hálózat rendben működik. Ha ez nem segít, akkor javasolt szakember segítségét kérni, aki gyorsan és hatékonyan meg tudja oldani a problémát. Örömmel segítenék részletesebben is, ha szükséges! Sok szerencsét a javításhoz!

      Válasz
Hozzászólások hozzáadása