Nagy mosásba kezdett, a mosógépbe töltötte a szennyest, de hirtelen a megszokott működés helyett valami elromlik – lóg, nem kapcsol üzemmódot, szivárog, erősen rezeg, idegen zajok jelennek meg, az ajtó nem nyílik vagy nem záródik – sok hiba lehet.
Általában helytelen használat vagy természetes elhasználódás, illetve néhány ritka esetben gyártási hiba okozza. De bármi legyen is a hiba, a lényeg az, hogy nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Hibadiagnózis
A modern automata mosógépek elektronikus kijelzővel és öndiagnosztikai rendszerrel vannak felszerelve, amely ellenőrzi a készülék működését, és meghibásodás esetén megjeleníti a megfelelő hibakódot.
Ha a program mosás közben megszakad, és megjelenik a hibakód, csak nyissa ki a használati útmutatót, és ellenőrizze, mit jelent a hibakód. A hibakódok némelyike a felhasználó számára közvetlenül nem elérhető, de a szervizvizsgálat során megjelenik.
A hibakódok alternatívája a villogó LED-ek kombinációja. Ez a figyelmeztető rendszer az analóg vezérlésű, kijelző nélküli mosógépekben található. A felhasználói kézikönyv tartalmazza a főbb riasztások leírását, amely segít a felhasználónak a hibák okának azonosításában. Egyes hibákat saját maga is megjavíthat, másokat pedig egy szerviztechnikus oldhat meg.
Ha a mosó-szárítógép mechanikus vezérléssel van felszerelve, akkor a hibát magának kell megkeresnie a jellemző jelek alapján. Tehát, ha a mosás után a szennyes szennyes, akkor a mosógép nem veszi fel a port, vagy nem melegíti fel a vizet. Lehet, hogy egyáltalán nincs meghibásodás, de a rossz mosási minőség oka a rossz programban rejlik.
Ha a gép nem hajlandó ürülni, és teli tartállyal is megáll, először is ellenőrizze, hogy a lefolyószűrő, a tömlő, a járókerék vagy a szennyvízcsövek nem dugultak-e el. A csapágyproblémát a padlón lévő olaj- és vízfoltok, a ruházaton lévő rozsdás foltok, a működés közbeni jellegzetes csikorgó hang, valamint a sípoló hang, az égő gumiszag és a hirtelen megálló dob jelezheti, hogy elszakadt a meghajtószíj.
Általános szabály, hogy csak egy tapasztalt szakember tudja véglegesen azonosítani a meghibásodás okát, és minőségi javítást végezhet a mosógépek vizuális ellenőrzését és részletes diagnózist követően, tesztberendezések és speciális szerszámok használatával.
Gyakori mosógéphibák
Gyakori, hogy a szolgáltató központok ügyfelei a következő problémákról számolnak be:
Nem tud vizet meríteni
Ha nem folyik víz a mosógépbe, először is ellenőrizze, hogy az áramlás akadálytalan-e, és hogy van-e megfelelő vízfelület. Egy másik ok lehet a napfénytető-zár vagy az LOS (napfénytető-zár) meghibásodása. A készülék addig nem pumpálja be a mosáshoz szükséges vizet, amíg az ajtó be nem záródik.
A készülék a következő esetekben nem vesz fel vizet:
- A bemeneti szűrő eltömődött – az utasításokat követve maga is megtisztíthatja.
- Szívószűrő hibás.
- A Pressostat nem működik megfelelően.
- Vezérlőmodul hibás.
- A bemeneti tömlő elgörbült.
Nem jön ki víz
A problémát általában a készülék egyes részeinek meghibásodása, illetve eltömődése okozza:
- A leeresztő szűrő,
- Leeresztő szivattyú járókerék,
- szifon- és szennyvízcsőtörés,
- a leeresztő tömlő,
- a leeresztő tömlő és a szivattyú csatlakozó aljzatához.
Ha a teli tartály oka nem a dugulás, akkor valószínűleg a leeresztőszivattyú égett ki, a nyomáskapcsoló hibás vagy a vezérlőmodul hibás.
Nem melegíti a vizet
A leggyakoribb ok a fűtőelem meghibásodása. Leggyakrabban a fűtőberendezés ég ki a túlfeszültség vagy a nagyméretű lerakódások miatt. Ezenkívül hajlamos az idegen tárgyak, például a melltartócsontok és más ruhadarabok, a zsebekből származó mindenféle törmelék károsodására. Továbbá a fűtés hiánya a hőmérséklet-érzékelő törése vagy a vezérlőmodul hibája miatt.
A fűtőelem élettartamának meghosszabbítása érdekében ajánlatos a mosó-szárítógépet rendszeresen vízkőteleníteni. A készülék speciális vízkőmentesítő szereket (tablettákat vagy port) használ, amelyek hatékonyan eltávolítják a fűtőelemen, a fúvókákon és minden belső felületen lévő vízkőlerakódásokat. Megelőző intézkedésként szűrőrendszer telepítése is ajánlott (mechanikus szűrő a homok, rozsda és egyéb szennyeződések felfogására, polifoszfát szűrő a víz lágyítására).
A dob nem forog
Ha a mosó-szárítógép súlyérzékelővel van felszerelve, a készülék túlterhelés miatt meghibásodhat. Ez a helyzet általában a megfelelő hibakóddal oldódik meg. A probléma orvoslásához csak annyit kell tennie, hogy leállítja a mosást, és kivesz néhány tárgyat a dobból.
A mechanikai meghibásodások közé tartoznak a kopott vagy sérült csapágyak, a tartály és a dob közötti idegen testek. Ha a fenti problémák bármelyike előfordul, akkor a dobot még kézzel sem lehet forgatni.
Ha elektromos probléma van, a dob kézzel szabadon forog, de mosás közben nem forog. Ezt a helyzetet a következő hibák okozhatják
- A hajtószíj eltört, elszakadt vagy megnyúlt.
- Elhasználódott motorkefék.
- A motor kiégett.
- A vezérlőmodul meghibásodott.
- A tachogenerátor (Hall-érzékelő) meghibásodott.
Az ajtó (nyílás) nem nyitható
A problémát a következő hibák okozhatják:
- Fogantyú törés,
- a mosó-szárítógép zárjának mechanikus része eltört,
- Az UBL kudarca.
De ez a helyzet nem mindig a meghibásodás eredménye. Az első dolog, amit nem szabad elfelejteni, hogy minden mosógépnek van egy késleltetett kioldási ideje (kb. 1-2 perc). Ezért, ha a mosógép ajtaja nem nyílik ki, próbáljon várni egy rövid ideig, majd próbálja meg újra.
Ennek oka lehet egy egyszeri elektronikus hiba. Húzza ki a készüléket a konnektorból, és várjon 10-15 percet – az ajtónak ki kell nyílnia. Ha a gépben maradt víz, a vezérlőmodul nem fogja a START-ot utasítani az ajtó feloldására. Ezt is figyelembe kell venni.
Fontos! Ha az ajtó nem nyílik, nem kell fizikai erőt alkalmazni, vagy csavarhúzót vagy más tárgyat dugni az ajtó közötti résbe.
Egyes mosógép-típusoknál az ajtó vészhelyzeti nyitására szolgáló speciális kábel (a vízelvezető szűrő mellett) van felszerelve. Ha nincs hibakód, akkor jobb, ha nem vállalja a kockázatot, hogyHívjon szakembert, hogy gondoskodjon róla.
Ugrás csavarás közben
A mosógép hibás telepítés, helytelen használat vagy normál elhasználódás miatt is meghibásodhat.
Ne feledje: a mosógépet sima, csúszásmentes felületre kell helyezni. A finomhangoláshoz használjon vízmértéket és a mosógépen lévő állítócsavarokat. És ne felejtse el eltávolítani a szállítócsavarokat, mielőtt elkezdi a munkát.
Mindig kövesse a gyártó dobbetöltési ajánlásait. A túlzott terhelés a gép túlsúlyát okozza, és ennek következtében a gép nehezen tud megbirkózni a megnövekedett terheléssel, különösen nagyobb centrifugálási sebességnél – elkezd pattogni. A túlfeszültségeket okozhatja egyensúlyhiány is. Ezért fontos, hogy ne csak az ajánlott rakodási arányt tartsuk be, hanem a tételek egyenletes eloszlása is fontos a dobon.
A gépben különböző alkatrészek vannak, amelyek a gép stabilizálásáért és a rezgések csillapításáért felelősek. Ezek közé tartoznak a tartály rugói, az ellensúly, a lengéscsillapítók, a csapágyak és a csapágyak. Ezek az alkatrészek idővel elhasználódnak, és ki kell őket cserélni.
Erős rezgés vagy zaj működés közben
A mosógép működés közben megnövekedett zaja és rezgése számos hibára utalhat:
- A lengéscsillapítók – a rezgések csillapítására szolgáló alkatrészek – kopása.
- A motor laza csatlakozása.
- Az ellensúly törése (a legtöbb esetben a mosógépgyártók betontömböket használnak ellensúlyként, amelyek az állandó rezgés miatt idővel elkezdenek morzsolódni és több darabra törhetnek).
- A dob rögzítő rugóinak kopása.
- Kopott csapágyak vagy tömítések.
A fenti hibákat meglehetősen nehéz saját maga orvosolni, ezért a legjobb, ha szakembereket hívunk.
Elektromos áramütés
A mosó-szárítógépet külön kábelcsatlakozáshoz kell csatlakoztatni, földeléssel vagy RCD-vel (hibásáramú készülék). Ez védelmet nyújt az áramütés ellen, mivel szivárgás esetén a földön vagy egy RCD-n keresztül áramlik az áram. Földelés hiányában azonban lehetséges, hogy az automata gázfőző teste áramütést szenvedhet. Más közeli tárgyak – keverőcsapok, fémcsövek, fürdőkád – is kaphatnak szivárgási áramot. Ezért is kapnak áramütést.
Ez a következő okok miatt fordulhat elő:
- A fűtőelem szigetelésének sérülése.
- Hibás aljzat vagy hálózati kábel, helytelen hálózati csatlakozás.
- Motorszigetelés meghibásodása.
- Interferencia szűrő törése.
- Hibás nyomógomb.
A biztosítékdoboz bekapcsol
Néha a mosó-szárítógép lekapcsolja a vízórát, amikor fut, és az egész lakásban áramszünet van. Ezt a következők okozhatják
- A mosó-szárítógép kábele vagy dugója megsérült.
- Hibás fűtőelem rövidzárlat.
- A vezérlőmodul rövidzárlata (az áramköri lapon lévő korrózió miatt).
- Rövidzárlatos motor, amelyet a készülék belsejében lévő vízszivárgás okoz.
- Gomb hiba.
Nem forog
A mosógép túlterhelése vagy kiegyensúlyozatlansága okozhatja a centrifugálási problémákat. Ilyen körülmények között a motor fokozott terhelésnek van kitéve. Megpróbálja forgatni a dobot, de szánalmasan kudarcot vall. A program lefagyhat vagy leállhat, és a szennyes elázhat a dobban. A probléma megoldásához egyszerűen állítsa le a mosást, ürítse ki a vizet, és vegyen ki néhány tárgyat a gépből.
Ha a pörgés hiánya nem a túlterhelés vagy az egyensúlyhiány miatt következik be, a probléma a következő elemekre vezethető vissza:
- A lefolyórendszer eltömődése, a lefolyószivattyú vagy a nyomáskapcsoló meghibásodása – ha a tartály tele van vízzel, a centrifugálási ciklus nem indul el.
- A tachogenerátor meghibásodása, ami miatt a vezérlőegység hibás adatokat kap, és nem tudja beállítani a fordulatszámot.
- Az elhasználódott motorkefék miatt a dob nem forog a megfelelő sebességgel.
- A golyóscsapágy egység meghibásodott.
- Vezérlőmodul hibás.
Nincs poröblítés
Nem sok oka van annak, hogy a mosógép nem veszi fel a port. Ez lehet:
- Eltömődött bemeneti szűrő, amely miatt a víz alacsonyabb nyomással jut be a gépbe, és ezért nem öblíti ki a port.
- Hibás szívószelep – áramkimaradások vagy szoftverhibák miatt a szelep félig nyitott állásban elzáródhat, vagy nem nyílik ki teljesen, ami szintén a nyomáscsökkenéshez és az előző pontban leírt helyzethez vezet.
- Eltömődött fúvóka, amely megakadályozza a víz beáramlását a tartályba.
- A vízpisztoly, a készülék, amely a port a küvettából a tartályba öblíti, eltörik.
A vezérlődoboz nem működik
Megkülönböztetünk szoftveres és hardveres meghibásodást ellenőrző egységet. Az előbbiek a modul újbóli flashelésével orvosolhatók, de a fizikai károsodás sokkal összetettebb. A javítás szempontjából ezek a legnehezebbek. Ezenkívül bizonyos esetekben (pl. amikor a sínek és számos alkatrész sérült) célszerűbb a teljes alkatrészt kicserélni, mint javításokat végezni. A vezérlőmodul meghibásodik, mert:
- Túlfeszültségek és állandó elektromos ingadozások a hálózatban,
- nedvesség a csatlakozócsapokon vagy az áramköri lapon (ami rövidzárlatot eredményez),
- Magas páratartalom a helyiségben (az érintkezők oxidációját okozza).
Annak érdekében, hogy az elektronikus alkatrészek ne hibásodjanak meg a túlfeszültségek miatt, ajánlatos a mosó-szárítógépet egy háztartási szabályozóval csatlakoztatni.
Nem kapcsol be
Számos oka lehet annak, hogy a mosógép egyáltalán nem kapcsol be:
- Nincs áram az aljzatban.
- A bekapcsológomb nem működik.
- Az interferenciaszűrő hibás.
- Meghibásodások a vezérlőegységben.
A meghibásodás okának megállapításához a varázsló egy sor diagnosztikai intézkedést hajt végre – szondázza a készülék elektromos áramkörét (a dugótól a motorig), diagnosztizálja a zajszűrőt és az elektronikus egységet, ellenőrzi a gombok működését.
Mosógépjavítás: saját kezűleg vagy szakszervizben?
Egyes felhasználók, akik nem akarnak túlfizetni a képzett szakemberek szolgáltatásaiért, úgy döntenek, hogy saját kezűleg javítják a berendezést. Ma az interneten van egy sor utasítás, kézikönyvek, szakirodalom, a mosógépek hibáira vonatkozó kérdésekre adott válaszok, és elvileg, ha megvan a szükséges tapasztalat és tudás, akkor miért ne?. Lehetőség van például a leeresztő szűrő eltávolítására és tisztítására, a bemeneti szűrő átmosására.
De a bonyolultabb törések esetében, amelyek a technikák szétszerelését igénylik, jobb, ha szakemberekhez fordulunk. A lényeg az, hogy a mosógép szétszereléséhez olyan felszerelésre van szükség, amely az otthoni barkácsolók számára nem könnyen elérhető. Ezek mellett egyes modellek egyedi tervezési jellemzőkkel és az elemek elhelyezkedésével rendelkeznek, amelyek a szétszerelés során könnyen megsérülhetnek.
A mosógépek javítása tudást, tapasztalatot és alkatrészek rendelkezésre állását igényli. Ha saját maga javítja a készüléket, fennáll a veszélye, hogy nemhogy nem oldja meg a problémát, de még rosszabbá is teszi azt, és ezáltal magasabb költségek merülnek fel.
Az üzemeltetési szabályok betartása garantálja a mosógép hibátlan működését
A legtöbb törés a tulajdonos hibája a készülékek helytelen kezelése miatt – erről szervizközpontunk művezetőit többször is meggyőzték. Fontos, hogy kövesse a gép üzemeltetésére vonatkozó, a gyártó által megadott szabályokat. De sajnos sok felhasználó egyszerűen figyelmen kívül hagyja ezeket a szabályokat. A végeredmény egy olyan gép, amely meghibásodik és meg kell javítani. És általában a felhasználók ugyanazokat a hibákat követik el működés közben:
- Ne ellenőrizze a ruhák zsebeit, aminek következtében az érmék, SIM-kártyák, szemét eltömíti a lefolyószűrőt, és bizonyos esetekben még a szivattyúba is bejut (ami égéshez vezet). Itt van egy olyan helyzet, amikor a dobban egy csont van egy melltartóból.
- A mosógép túlterhelése – az állandó túlterhelés és kiegyensúlyozatlanság a mosógép alkatrészeinek, például a motorkefék, a lengéscsillapítók és a csapágyak idő előtti elhasználódásához vezet.
- Kisgyermekek felügyelet nélkül hagyása, akik az ajtón lovagolhatnak, a kezelőgombot minden irányba elforgathatják stb.p.
- Elhanyagolják a Cwm megfelelő felszerelését és csatlakoztatását, ami a működés során számos problémát eredményez: fokozott rezgés, zaj a működés során, ugrás csavaráskor, önleeresztés.
- A technika telepítése a megemelkedett páratartalmú helyiségben, ami a gombok, csatlakozók, vezérlőpanel oxidációjához és következésképpen rövidzárlathoz vezet.
- Megelőző vízkőmentesítés elmulasztása.
Annak érdekében, hogy mosógépe hosszú évekig működjön, és ne menjen tönkre, győződjön meg arról, hogy megfelelően van-e csatlakoztatva (külön kábelre, földelve vagy áramvédett áramkörre). A feszültségszabályozó védelmet nyújt a hálózat állandó túlfeszültségével szemben, és a mosógép bemenetére telepített vízszűrő további védelmet nyújt a vízkő, a bemeneti szűrő eltömődése és a rendszer egyéb csomópontjai ellen. Használjon citromsavat, ecetet vagy speciális termékeket a gép rendszeres vízkőmentesítéséhez. Kövesse a háztartási készülékek gyártójának valamennyi ajánlását.
Reméljük, hogy mosógépe hosszú és problémamentes életet biztosít Önnek!
Milyen gyakori hibák jelentkezhetnek a mosógépekben, és hogyan lehet ezeket javítani vagy megoldani?
Kérdésem az olvasó nevében az lenne, hogy milyen tipikus hibák és megoldási módok fordulhatnak elő mosógépek esetében?
A mosógépek esetében számos tipikus hiba fordulhat elő. Előfordulhat, hogy a mosógép nem kapcsol be, vagy nem tölti fel a vizet megfelelően. Ezen kívül, a mosógép nem indulhat el, ha például a dobjában túl sok ruha van, vagy ha a zár nem működik megfelelően. Továbbá, előfordulhat, hogy a mosógép nem centrifugáz vagy nem engedi ki a vizet. Megoldásként először ellenőrizze, hogy a mosógép megfelelően csatlakozik-e az áramhálózathoz, és hogy a töltőcső nem tömődött-e el. Ha a hiba nem ezekben a részekben található, akkor érdemes szakember segítségét kérni a probléma diagnosztizálásához és megoldásához. Ne feledje, hogy a mosógépek bonyolult gépek, ezért fontos, hogy csak akkor végezzen bármilyen javítási munkát, ha rendelkezik a szükséges szaktudással és tapasztalattal.
Kedves olvasó! Szeretném megkérdezni, hogy van-e valakinek tapasztalata a mosógépek hibaelhárításával és megoldási módokkal kapcsolatban? Elakadtam egy problémával és szeretném megtudni, hogy mások hogyan oldották meg hasonló helyzetben. Melyek a leggyakoribb hibák, amelyeket tapasztaltatok és hogyan tudtam javítani? Minden segítséget nagyra értékelek! Köszönöm!
Kedves olvasó! Sajnálom, hogy elakadtál a mosógéppel kapcsolatos problémádban. Tapasztalatokat illetően ajánlom az online fórumokat és közösségi média csoportokat, ahol rengeteg segítséget kaphatsz. A leggyakoribb hibák közé tartozhat a vízelvezetés problémája vagy a mosógép nem indulása. Javasolnám, hogy először ellenőrizd a vezetéket, esetleg tisztítsd meg a szűrőt. Ha ezek nem segítenek, keresd fel a szervizt. Jó szerencsét és remélem, hamar megoldódik a problémád!
Kedves olvasó! Sajnos a részletek nélkül nehéz konkrét tanácsokat adni. Azonban általánosságban elmondható, hogy a leggyakoribb hibák közé tartozhat a gép nem indul el, nem centrifugáz, vízszivárgás vagy hangos működés. Ilyen esetekben először is érdemes ellenőrizni, hogy a gép megfelelően van-e csatlakoztatva a villamos hálózathoz, illetve hogy megfelelően van-e bekapcsolva. A vízszivárgás esetén érdemes ellenőrizni a tömítéseket és a csöveket, valamint a szivattyút. Ha a mosógép hangosan működik, akkor pedig érdemes ellenőrizni a dobot és a tárgyakat a dobban. Előfordulhat, hogy megakad valami, ami miatt zajt okoz. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek csak általános tanácsok, és a hibaelhárítás konkrét módját a gép típusa alapján lehet pontosan meghatározni. Ha további segítségre van szükséged, érdemes a gyártó vagy egy szakember segítségét kérni. Sok sikert a probléma megoldásához!
Köszönjük, hogy megkerestél minket a mosógéppel kapcsolatos problémával. Az általad leírtak alapján nehéz konkrét tanácsokat adni a hiba megoldásához. Általában a leggyakoribb hibák közé tartozik a gép nem indul el, nem centrifugáz, vízszivárgás vagy zajos működés. Első lépésként ellenőrizd, hogy a gép megfelelően van-e csatlakoztatva a villamos hálózathoz és be van-e kapcsolva. Ha vízszivárgást tapasztalsz, nézd meg a tömítéseket, csöveket és a szivattyút. Ha a mosógép zajosan működik, ellenőrizd a dob és a dobban lévő tárgyakat, lehet, hogy valami megakadályozza a dob sima működését. Fontos tudni, hogy ezek általános tanácsok, a hiba pontos diagnosztizálásához a gép típusa alapján pontosítani kell a követendő lépéseket. Ha további segítségre van szükséged, ajánlott a gyártó vagy egy szakember segítségét kérni. Sok szerencsét a probléma megoldásához!
Kedves olvasó! Ha a mosógépeddel problémáid vannak, fontos először ellenőrizni a villamos csatlakozást és bekapcsolást. Vízszivárgás esetén ellenőrizd a tömítéseket és a csöveket. Hangos működés esetén nézd át a dobot és a benne lévő tárgyakat. Fontos, hogy ezek általános tanácsok, és a hibaelhárítást a gép típusa alapján kell meghatározni. Ha szükséged van segítségre, fordulj a gyártóhoz vagy szakemberhez. Sok sikert a probléma megoldásához!