Az autonóm vízellátó rendszerekben használt búvárszivattyúkat előbb-utóbb ki kell venni a forrásból megelőző ellenőrzés vagy javítás céljából, még helyes működés mellett is. Előfordul, hogy egy egység teljesen meghibásodik, és a kút szivattyúját ki kell cserélni. De tisztában kell lennie azzal, hogy vannak olyan esetek, amikor ez elég nehéz lehet.
Amikor a fúrólyukszivattyút ki kell cserélni
A leggyakoribb helyzetek, amikor a szivattyút ki kell szerelni a kútból a cseréhez vagy javításhoz, a következők
- a készülék motorja, amely a lapátokat hajtja, kiégett (membrános merülőegység esetén a mágnestekercs hibás lehet);
- a kérdéses kúthoz kapacitás és teljesítmény szempontjából helytelenül méretezett szivattyú;
- a berendezést tápláló kábel károsodása vagy kiégése;
- a kút eliszaposodása vagy elapadása;
- a szivattyút a kútban tartó kábel elszakadása;
- A készülék aljzatához csatlakoztatott nyomócső meghibásodása;
- A készülék meghibásodása a helytelen telepítés miatt;
- A berendezések kapacitása csökkent;
- a készülék elakadása a kútban, mert az elektromos kábel körbetekeredik, stb.d.
A régi szivattyú eltávolítása
A fúrólyukszivattyú cseréje, azaz a kútból való eltávolítása meglehetősen bonyolult eljárás, annak ellenére, hogy a folyamat látszólag egyszerűnek tűnik. A szétszerelés nehézsége attól függ, hogy a berendezés milyen mélységben van beépítve. A szakemberek 3 szintre osztják a szivattyúzás nehézségét.
- Az egység felemelése akár 30 m mélységből. Ez a legegyszerűbb módja a szivattyú kihúzásának. Ebben az esetben a készülék súlya a hozzá csatlakoztatott csővel együtt elhanyagolható. Akár 1 személy is megbirkózik a berendezés kútból való kiemelésével.
- Az egység szétszerelése, amely a cső belső felületén található 30 m és 100 m közötti mélységben. az ilyen mélységben már működő artézi szivattyúk, pl. ECV. Az egység emelése ebből a mélységből nehezebb, mivel a hozzá csatlakozó cső hossza hosszabb, mint az első esetben, és ezért az egész szerkezet nehezebb. Mindenekelőtt a nyomócsőben lévő víz tömegét kell figyelembe venni. Ezért a gépet nem lehet egyedül eltávolítani. Több ember segítségét kell igénybe vennie. A teljes szerkezet felemeléséhez emelőszerkezetre, pl. csörlőre vagy manipulátorra is szükség lesz.
- A gép eltávolítása a több mint 100 méter mélyen. Általában horganyzott vagy rozsdamentes acélcsöveket kell csatlakoztatni a mélyfúrású kút szivattyújához. Néha fémcsövek helyett HDPE csöveket használnak, amelyek 16 atmoszféra nyomást is kibírnak. Az egész berendezés súlya végül is nagyon nehéz. Az artézi kútból való kiemeléshez daru vagy emelő nélkülözhetetlen.
Maga a kivonási eljárás elméletileg elég egyszerű:
- Húzza ki a készüléket a hálózatból;
- Húzza ki a nyomócsövet a házi vízellátásból;
- Húzza ki a szivattyút (kötéllel) lassan és óvatosan, a kihúzott cső szakaszainak (ha fém) leválasztásával.
Ebben az esetben a berendezésnek a burkolatból való kiemeléséhez a következőkre van szükség lengő módszer. A módszer lényege a szivattyú erőltetett fel-le mozgása, amely vízzel átöblíti az egység körüli teret, és megszabadítja azt a felhalmozódott iszaptól.
Nagyon fontos, hogy időt szánjon a hintáztatásra, hogy az öblítés egyenletesen történjen. Ne húzza a kábelt túlzott erővel. Ellenkező esetben a gép még jobban beékelődhet a csőbe, vagy a kábel egyszerűen leszakadhat.
Ha a csörlő nem szabadítja ki a berendezést, a tűzoltóság segítségét kell igénybe venni. Egy tűzoltótömlőt eresztenek le a fúrólyukba a szivattyú közelébe, és erős víznyomással kimossák a felhalmozódott iszapréteget.
Ha a fúrólyukat, amelyben a készülék elakadt, mészkőben fúrták, akkor a berendezés elakadásának lehetséges oka a következő lehet mészkő a burkolaton.
Az egységet apró darabokra törik, és vagy darabonként vonják ki, vagy a kútban hagyják.
vagy egy fúrógépet lehet hívni, hogy a kutat egy speciális fúrócsigával újra használhatóvá tegye. Fontos tudni, hogy ez nem olcsó művelet, de sokkal olcsóbb, mint egy új kút fúrása és felszerelése. A lyuk kitisztítása után a mélyfúrású kút szivattyúját is ki kell cserélni egy újra.
Új szivattyú telepítésének szabályai
Mielőtt telepíti a szivattyút a kútba saját kezűleg, akkor el kell készíteni a burkolat cső.
- Vágja le a burkolatcső tetejét egy vágóeszközzel. A csőnek kb. 20 cm-re kell kiemelkednie a talajból.
Csatlakoztassa a nyomócsövet a készülékhez egy szerelvénnyel.
Miután a berendezést a szükséges (előre kiszámított) mélységig alámerítették, a burkolatcső felső részét a burkolatcső tetejére kell helyezni egy biztonsági kötéllel összekötve.
Csatlakoztassa a gépből jövő elektromos kábelhez, kondenzációs doboz.
Ezzel befejeződik a mélyfúróegység telepítése. Ezután egy tárolótartály vagy nyomáskapcsolóval ellátott nyomásakkumulátor csatlakoztatható a csőhöz. Az utóbbi esetben egy teljes értékű szivattyútelep, amely garantálni tudja a háztartási vízellátó rendszer rendszeres vízellátását.
„Van tapasztalatod a fúrólyukszivattyú cseréjével? Milyen nehéz és időigényes folyamatnak tartod? Van valami tipp vagy tanács, amit megosztanál erről a feladatról?”
Szia! Szeretném megkérdezni, hogy mik a legfontosabb lépései a fúrólyukszivattyú cseréjének saját kezű elvégzéséhez? Hogyan lehetne biztosítani a megfelelő működést és hogy ne sérüljön semmi? Érdemes lesz alaposan megismerni a folyamatot, mielőtt nekikezdenék? Köszönöm előre is a segítséget!
A fúrólyukszivattyú cseréjéhez fontos lépések:
1. Először is, győződj meg róla, hogy rendelkezel minden szükséges eszközzel és anyaggal a cseréhez. Gyakran szükségesek köszörűk, csavarhúzók, tömítőanyagok és hasonlók.
2. Zárjad el a fő vízellátást a fúrólyukszivattyú előtt. Ez megakadályozza az esetleges vízkárokat vagy nehézségeket.
3. A régi fúrólyukszivattyú eltávolítása előtt alaposan tisztítsd meg a környezetét. Ezt megteheted a környékének felszárításával és a lerakódott szennyeződések eltávolításával.
4. Oldd meg a csövek és kábelek rögzítését a fúrólyukszivattyúhoz. Minden csatlakozás és csavar jól rögzítve legyen, és győződj meg róla, hogy nem lesznek veszélyes vízszivárgások.
5. Amikor eltávolítod a régi fúrólyukszivattyút, figyelj arra, nehogy sérüljön bármi a környezetben. Vigyázz az alkatrészek törékeny részeire, és óvatosan helyezd át azokat az új fúrólyukszivattyúra.
6. Jelölj meg minden fontos pontot (pl. A csatlakozások, a kábelek helyei stb.), hogy könnyebben felismerhető legyen az új fúrólyukszivattyúhoz történő csatlakoztatáskor.
7. Rögzítsd az új fúrólyukszivattyút a helyére, és győződj meg róla, hogy minden csatlakozás és csavar szorosan van-e.
8. Óvatosan csatlakoztasd az összes csövet és kábelt a megfelelő helyekre, és ellenőrizd, hogy nincs-e szivárgás vagy laza csatlakozás.
9. Ha mindent végrehajtottál, nyisd meg a fő vízellátást, és figyeld a fúrólyukszivattyú működését. Győződj meg arról, hogy megfelelően működik, és nincs-e semmiféle probléma vagy szivárgás.
10. Vegyél időt arra, hogy alaposan megismerd a folyamatot és az új fúrólyukszivattyú működését, hogy tudd, hogyan kell bármilyen probléma esetén szervizelni vagy karbantartani.
Ezek a lépések segítenek abban, hogy biztosítsd a fúrólyukszivattyú cseréjének helyes kivitelezését és a megfelelő működést. Fontos megérteni a folyamatot, mielőtt nekilátnál a cserének.
Szeretném megkérdezni, hogy mennyire bonyolult lenne a fúrólyukszivattyú saját kezű cseréje? Annyira jártas vagyok-e a témában, hogy megkíséreljem magam? Vannak-e speciális szerszámok vagy ismeretek, amikre szükség lenne?