A tárcsák kiválasztása és cseréje a sarokcsiszolóhoz

A sarokcsiszolókat, közismert nevükön „sarokcsiszológépeket” széles körben használják az építkezéseken és a háztartási javításoknál. Számos különböző folyamat végezhető vele. Ahhoz, hogy megtalálja a megfelelő szerszámot a munkához, tudnia kell, hogy milyen tárcsák és bitek állnak rendelkezésre ütvefúrókhoz. Az ehhez az alkalmazáshoz a szerszámot a méretének és a tervezett felhasználásnak megfelelően kell kiválasztani.

Tipikus lemezméretek

A sarokcsiszolóhoz való tárcsa kiválasztásakor ügyeljen arra, hogy a csiszolófej külső átmérője ne haladja meg a sarokcsiszoló maximálisan megengedett átmérőjét. Például, ha egy csiszológépet legfeljebb 125 mm átmérőjű tárcsára méreteztek, nem lehet rá 230 mm-es tárcsát szerelni. Erre több magyarázat is van:

  • a vágóél lineáris sebességét túllépi, ami a köszörűkorong tönkremenetelét és a felhasználó sérülését okozhatja
  • egy kis rotációs csiszológépnek nincs elég ereje egy nagy szerszám kezeléséhez;
  • A nagyobb szerszámok esetében a védőburkolatot le kell venni, ami ellentétes a biztonsági szabályokkal.

A köszörűgép tárcsái a következő szabványos méretekben kaphatók: 115, 125, 150, 180 és 230 mm. A modern sarokcsiszolókban ülőhely átmérője (a tengely átmérője, amelyre a szerszámot szerelik) lényegében azonos, és 22,2 mm-nek felel meg. Ha régi típusú csiszológépe van, adaptereket kell használnia a különböző gyűrűátmérőkhöz.

Minden csiszolókorong minden méretben kapható speciális jelölés, amely a következő információkat adja meg: tárcsaátmérő és -vastagság, üregátmérő, maximális fordulatszám, valamint az anyag, amelynek megmunkálására tervezték.

fémtárcsa
  • Kő és beton vágása. Ha követ vág, válasszon más csiszolóanyagból, pl. szilíciumkarbidból készült tárcsát. Ez a csiszolóanyag könnyen vágja a fehér téglát (mészhomokos tégla) és a palát. De nem alkalmas vörös tégla, bizonyos beton vagy kerámiacsempe vágására. A kőhöz való tárcsák zöld színben kaphatók.
    kerámialapokhoz való tárcsa

    Ez a fej fémből készült, a vágóélén gyémántcsiszoló csiszolóanyaggal. A fenti ábra egy szegmentált fűrészlapot mutat száraz vágáshoz. A teljesen fémből készült tárcsákat munka közben vízzel kell hűteni.

  • Tárcsa fához

    Ezért, ha mégis használni kívánja a fűrészlapot, a következő óvintézkedéseket kell tenni. A védőburkolatnak és a fogantyúnak a csiszológépen kell lennie, és a felhasználónak arcvédő vagy védőszemüveg viselése szükséges. Ne vágjon olyan anyagokat ezzel a szerszámmal, amelyeket nem erre a szerszámra szántak.

    A fakorongok a legbiztonságosabb típusnak számítanak, a végén egy láncfűrészből származó lánc van. Ha a szerszám elakad, a lánc a helyén marad, és a tárcsa terhelés nélkül forog, csökkentve ezzel a személyi sérülés kockázatát.

     

    Ecsetek

    Az ezekben a lemezekben lévő huzal lehet csavart vagy nem csavart. A vastagsága is változhat. Minél vastagabb a huzal, annál durvább a csiszolókorong vagy a csészecsiszoló, és fordítva.

    Csiszolókorongok

    A tárcsák és tartozékok különböző felületek (fém, fa, műanyag stb.) csiszolására és polírozására szolgálnak. A csiszolókorongot gyakran használják csiszolásra Penge típusú. Több, csiszolópapírból készült „lapkakorongból” áll. A csiszolópapír szemcsemérete aszerint választható ki, hogy finiselésre vagy érdesítésre van-e szükség.,

    Orsó orr

    A felületek polírozásához speciális kerekek és fúvókák állnak rendelkezésre, amelyek úgy néznek ki, mint a filcbetétek vagy mint a vászonkorongok.

    Élezés

    A szerszám élezésére általában élezőgépeket (esztergagépeket) használnak. De ha ez utóbbival nem rendelkezik, de van egy sarokcsiszolója, akkor vásárolhat hozzá élezőtárcsát, amely könnyen használható szinte bármilyen vágószerszám csiszolására.

    A tárcsa cseréje egy csavarvágón

    A szerszám cseréjéhez az elektromos szerszámon a következőképpen járjon el.

    1. Húzza ki a tápegységet a dugó kihúzásával.
    2. Zárja az orsót a szerszámtest elején lévő gombbal. A gomb megnyomásakor az ütköző behelyeződik a hajtóműbe szerelt tárcsa furatába, és rögzíti az orsót álló helyzetben.
      Csavarkulcs
    3. Egyik kezével tartsa a racsnit, a másikkal pedig forgassa a racsnit az óramutató járásával megegyező irányban balra (az óramutató járásával ellentétes irányban), amíg az anya meg nem lazul. Ezután csavarkulcs nélkül lecsavarozható és eltávolítható a tengelyről.
      Szerszám eltávolítása

      Ha azt veszi észre, hogy a motorháztető belsejében szennyeződés gyűlt össze, vegye le az alsó peremet, és egy acélkefével távolítsa el a szennyeződést minden felületről.

      A szennyeződések eltávolítása kefével

    4. Ezután illessze a helyére az alsó peremet. Helyesen kell felszerelni, ügyelve arra, hogy a tengelyen és a karimán lévő hornyok egy vonalban legyenek.
    5. Helyezzen egy vésőt vagy egy „lyukasztót” az alsó perem tetejére tömítés. Nem feltétlenül szükséges, de kívánatos, hogy a rögzítőanya könnyen lecsavarható legyen, ha a szerszámot később ki kell cserélni.
      Karton tömítés

      A karima felcsavarozása a tengelyre

    A fenti lépések után a szerszámcsere befejezettnek tekinthető.

    Kicsavarási technikák, ha a lemez beragadt

    Mi a teendő, ha a rögzítő karima elakad? Az elakadt anya kellemetlen helyzete gyakran akkor fordul elő, ha a szerszám vastag és kemény anyagok megmunkálása közben elakad a munkadarabban. A csiszolókorong gyakran eltörik, amikor ez történik, és az orsó folyamatosan forog, így a szorító karima szorosan záródik. Ha a tárcsa elakad, a csiszolót többféleképpen lehet kicsavarni.

    Nyomatékkulcs használata

    Ez a módszer a következőnek minősül nem teljesen biztonságos, Mivel a reteszelő mechanizmus eltörhet, de a legtöbb esetben az anya lecsavarható. Ne alkalmazzon túl nagy erőt a nyomatékkulcsra, hogy elkerülje az orsó reteszelésének eltörését. A rögzítőt úgy tervezték, hogy ellenálljon egy szabványos villáskulcs erejének.

    A túl szoros karimát ki lehet csavarni a következőkkel 2 gázkulcs. Ehhez fogóval törje le a csiszolókorong kiálló végeit, hogy az első gázkulcs elérje az alsó peremet. Ezután mindkét karimát szorítsa be csavarkulcsokkal, és fordítsa el őket ellentétes irányba (attól függően, hogy az orsó menete jobb vagy bal menetes).

    Kicsavarás gázkulccsal

    A sebességváltó szétszerelése

    Ha a reteszelőszerkezet eltört, akkor a sarokcsiszoló eltávolításához szét kell szerelnie a sebességváltót. Fogóval törje le a maradék csiszolókorong széleit, hogy elérje a sebességváltó fedelét tartó csavarokat. Ezután csavarja ki a rögzítőelemeket, és nyissa ki a sebességváltót. A fedelet a fogaskeréktengellyel együtt el kell távolítani. Ezután szorítsa be a tengelyt egy csavarhúzóba, az acélpofák között alumínium távtartókkal, és egy gázkulccsal csavarja ki a peremet (ne feledje, hogy meghatározza a kicsavarás irányát).

    Melegítsük fel az anyát

    Melegítsük fel az anyát forrasztólámpával, építőipari szárítóval vagy lángszóróval. A fűtött karimát általában egy szabványos dugókulccsal lehet kicsavarni.

    Beragadt tárcsa köszörülése

    Ha az anyát az első 3 módszer alkalmazása után sem lehet kicsavarni, a karimák között megmaradt csiszolókorongot le lehet csiszolni. Ehhez a következőképpen járjon el.

    1. Fogóval távolítsa el a lehető legtöbb maradékot az anya széléről.
    2. Rögzítsen egy, a koronggal azonos vastagságú fémlemezdarabot egy csővégre, kapcsolja be a csiszológépet, és csiszolja a korong maradék részét a fémlemez széléhez.

    Vas helyett egy darab csiszolókorongot is be lehet szorítani egy csavarhúzóba. A peremek közötti szerszámmaradványok lecsiszolása így gyorsabb, és az anya kézzel kicsavarható.

    Nagy körültekintéssel kell azonban eljárni, ha álló csiszolókorongot használunk, mivel a szerszámmaradványok kicsiszolása károsíthatja a peremgeometriát. Ha ez megtörténik, akkor szembe kell néznie a dióval.

    Behatoló kenőanyag használata

    A karima és a tengely találkozásánál bőséges mennyiségű vizet kell alkalmazni WD-40 folyadékkal. Hajlamos behatolni a menetes terekbe és a kis résekbe. Várjon kb. 5 percet a folyadék felhordása után, és próbálja meg lazítani a kötőelemet egy normál csavarkulccsal.

    Forgókalapács használata

    Néhány fúrótulajdonos olyan helyzetben, amikor a szorítóanya elakad, illessze be a fúvókát „Véső vagy kalapács„Dőljön be a peremfuratba ferdén, és kapcsolja be a légkalapácsot nem forgó üzemmódban. Ennek megfelelően tartsa lenyomva a stop gombot. Mindössze néhány könnyű ütés a fúróval (hogy ne törje el a tengelyzárat), és az anya elkezd forogni.

    Fűrészelje át a rögzítő karimát egy fémfűrésszel

    Ez a módszer radikális, mert új kötőelemet kell vásárolni, és akkor kell használni, ha nincs más módszer a kicsavarásra. A karima lefűrészeléséhez szorítsa be a stop gombot úgy, hogy a tengely ne forogjon, és a Fém fémfűrész, Vágja fel a rögzítőanyát.

    Értékelje ezt a cikket
    ( Még nincs értékelés )
    Balázs Kozma

    Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

    Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
    Comments: 2
    1. Tamás Mészáros

      Hogyan választom ki és cserélem ki a tárcsákat a sarokcsiszolómhoz?

      Válasz
      1. Bálint

        A tárcsák kiválasztásakor fontos figyelembe venni a megmunkálandó anyagot és a kívánt vágási sebességet. A sarokcsiszoló tárcsáinak cseréjéhez győződjünk meg róla, hogy a gép kikapcsolt állapotban van, majd húzzuk ki a dugót. Szorítsuk meg a tárcsafogót, majd távolítsuk el a régi tárcsát. Helyezzük rá az új tárcsát a megfelelő irányba, majd gondosan húzzuk meg a rögzítőcsavart. Ellenőrizzük megfelelően rögzített-e a tárcsa, majd kapcsoljuk be újra a gépet és kezdjük el a munkát. Ne felejtsük, hogy mindig viseljünk megfelelő védőfelszerelést a biztonságos munkavégzés érdekében.

        Válasz
    Hozzászólások hozzáadása