Termoelem a gázfőzőlap lángjának szabályozásához. Elzárja az égő gázellátását, ha a tűz hirtelen kialszik. A készüléket számos készülékben, többek között főzőlapokban használják. Ha a termoelem megsérül, a gázellátás megszakad, a láng nem ég egyenletesen, és kialszik.
A termoelem felépítése
A termoelemek szinte az egyetlen olyan eszközök, amelyek képesek magas hőmérséklet mérésére, ezért használják őket a gáztűzhelyek építésénél. Ez a fontos rész a következő felépítésű.
- A mag két különböző fémből készült huzal, amelyek elválaszthatatlanul össze vannak forrasztva.
- A hőmérséklet hatása ellenállást eredményez, amelyet numerikusan jelenítünk meg.
- A generált feszültség természetesen nem túl magas, de elegendő a mágnesszelep kinyitásához.
- Működés közben az elektromos áram megakadályozza a mágnesszelep záródását, így a gáz akadálytalanul áramlik az égőbe. Nem kell aggódni a tűzhely fogantyújának rögzítése miatt. Ha a tűz bármilyen okból kialszik, a rendszer leállítja a gázellátást.
A termoelem elsősorban az Ön biztonságát szolgálja, ezért a gáztűzhely kiválasztásakor mindenképpen vegye figyelembe ezt az opciót. Egyes cellák 20 µV-os feszültséggel is képesek működni, de a leggyakrabban 40-50 µV-ra van szükség.
A termoelemek elve a következőkön alapul A Seebeck-effektus, ami fizikai értelemben azt jelenti, hogy a hordozó részecske melegítés hatására megváltoztatja a töltését. A kiválasztott anyagtól függően az elektronok vagy a hideg mező felé mozognak, vagy a fűtési pont felé vonzódnak. A termoelemeket termoelemek létrehozására használják:
- króm és konstantán;
- vas és konstantán;
- alumínium és króm;
- nichrosil és nisil;
- réz és konstantán.
A gázüzemű modellek olvasztott termoelemmel rendelkeznek alumínium krómmal. Fontos szem előtt tartani, hogy a forrasztás minősége határozza meg a szerkezet szilárdságát és teljesítményét.
Előnyök és hátrányok
Természetesen egy termoelem gyártásakor a termoelem gyártója mérlegelte az összes előnyét és hátrányát. De honnan tudja az átlagfelhasználó, hogy mire való, és miért kell ott lennie, és miért nem egy másiknak?.
Előnyök:
- Előállítása egyszerű és olcsó, ami hatással van a költségekre.
- Ez a készülék egyszerre képes a hőmérséklet és a lángterjedés folyamatát is ellenőrizni.
- Mivel az alkatrész statikus helyzetben van, rendkívül hosszú élettartammal rendelkezik.
- Nagy ingadozású hőmérsékleteket tud rögzíteni.
- A termoelemmel kapott adatok meglehetősen pontosak.
- könnyen telepíthető és cserélhető.
Hátrányok:
- Mivel a maximálisan megengedett feszültség csak 50 µV, ez mérési pontatlanságokat okozhat.
- A legtöbbször nincs mód a készülék javítására. Ha meghibásodik, ki kell cserélni.
Tisztítás
Ha a készülék szabálytalanul működik, annak oka lehet a laza érintkezők meglazulása. Ebben az esetben csak ki kell őket javítani. néha a termoelem egyszerűen eltömődhet, és nem kell kicserélni. A következő jelek jelzik ezt a hibás működést:
- Amikor megnyomja a gyújtás gombot, az égő kigyullad, és addig égve marad, amíg a gyújtáskapcsolót el nem engedi.
- Amint leveszi a kezét, a láng azonnal kialszik.
Ha ilyen rendszert észlel, próbálja meg a készüléket finom csiszolóvászonnal megtisztítani a lángszóró alatt. Itt olvashat többet ezekről és a gázkészülékek egyéb hibáiról és azok elhárításáról.
Biztonsági tippek
Ne feledje, hogy nemcsak a sütő működése, hanem az Ön biztonsága is függhet a termoelem helyes működésétől. Ha a vezérlési lehetőség nem működik megfelelően, szivároghat és robbanást okozhat.
Nagyon fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a leolvasások pontosságát, ez megakadályozhatja a súlyos katasztrófát.
A legpontosabb leolvasás érdekében tisztában kell lennie azzal, hogy vannak olyan tényezők, amelyek csökkenthetik a mérés minőségét:
- Hibásan forrasztott vezetékek.
- Elektromos zaj van.
- A szivárgás már megtörtént.
- Termoelektromos inhomogenitás.
A fent említett problémák elkerülése érdekében célszerű betartani a következő beállításokat:
- Használjon vastagabb drótot.
- Győződjön meg róla, hogy a területen nincsenek szélsőséges hőmérsékleti viszonyok.
- Győződjön meg arról, hogy a vezeték nincs feszültség alatt, és nem inog meg.
- Csak az üzemi hőmérséklet-tartományon belüli érzékelőket használjon.
Ha a hőelemet egy bizonyos területen vékony huzallal kell alkalmazni, akkor a többi területen a lehető legerősebb és legvastagabb huzalt kell alkalmazni.
A tűzhelybe beépített hőelemek nemcsak a magas működési minőségért, hanem a készülék biztonságos működéséért is felelősek. Ha megsérült, azonnal ki kell cserélni. Megteheti saját maga is, de a legjobb, ha gázszerelőt hív. Ne feledje: a gáztűzhelyek fokozott veszélyforrást jelentenek, ezért biztonságosan kell használni őket.
Mennyibe kerül egy gáztűzhely termoeleme és hol lehet beszerezni?