A hajvágógép nélkülözhetetlen eszköz mind a professzionális mesteremberek, mind az „otthoni fodrászok” számára. Ezek a hajvágógépek háztartási és professzionális modellekben kaphatók. De előbb-utóbb mindkettő tönkremegy. Ezt a készüléket általában egy elektromos szerszámjavító javítja, például a helyi fodrászszalonban. Néhány géphiba azonban saját kezűleg is javítható. Mielőtt elkezdené a hibaelhárítást, ha a gép nem működik megfelelően, ismernie kell a nyírógép belső részeit.
A nyírógép mechanikája
A hajvágógépeknek 2 típusa van, amelyek működési elvükben különböznek egymástól.
Rotor
Ez a fajta eszköz a hajvágáshoz a legdrágább a fodrászati szerszámok piacán, és két változatban kerül bemutatásra: a hálózatról működő eszközök és a vezeték nélküli eszköz. Az ütköztetők erőssége a megbízhatóság, a teljesítmény és a tartósság. Az egység fő hajtóeleme az elektromotor, amelynek rotorja az excentrikus tengelyhez van rögzítve. A mozgó lapáthoz csatlakozó excenter minden irányban mozgatja a mozgó lapátot, miközben az forog. A gépnek van egy pengekészlete is, amely egy álló és egy mozgatható részből áll.
Rezgő
A fodrászok számára készült elektromos szerszámok esetében ez egy sokkal kedvezőbb költségvetésű lehetőség, mint a fent tárgyaltak. Elektromotor helyett ez a készülék elektromos motorral rendelkezik egy orsó van felszerelve. A tekercs előtt egy állandó mágnest tartalmazó inga van elhelyezve. Amikor a tekercsen áram folyik át, a tekercs magja 50 Hz-es frekvenciával változtatja a mágneses mező polaritását. Ezért az ingában lévő állandó mágnes állandóan változtatja a helyzetét, és mivel ez utóbbi a mozgó lapáthoz van csatlakoztatva, elkezd mozogni. A készülékben is megfigyelhető a bekapcsoló gomb.
- Problémák a tápkábellel;
- excentrikus darab elhasználódott.
Az akkumulátor meghibásodása:
- az akkumulátor elérte élettartama végét, vagy az akkumulátor meghibásodott;
- A tápegység meghibásodott;
- Problémák a tápegység és a készülék közötti kábellel;
- A vezérlőpanel kiégett;
A gép működésképtelenségének gyakori oka a be-/kikapcsoló hibája. Ellenőrizze azt is, hogy az érintkezőkön nincsenek-e lecsupaszított vezetékek.
Ha a gomb, a vezeték és a dugó rendben van, ellenőrizze, hogy a motorhoz vagy a tekercshez vezető érintkezők a készülék belsejében nem forradtak-e le. Ha nem találunk érintkezési problémát, akkor a motort vagy a tekercs tekercselését kell megvizsgálni.
A következők által okozott meghibásodások esetén mechanikai sérülés a készülék belső részei, a gép elektromos része elindul. A hibát ezért a fejben kell keresni, ahol a lapátok találhatók, vagy a blokkban, ahol a rezgések keletkeznek. Ez lehet probléma az excenterrel (az olcsó modellekben műanyagból készül és gyorsan elhasználódik), vagy az inga törése a mozgó lapáthoz való csatlakozásánál.
A rugók a vibrációs nyírógépek gyenge pontjai
Működés közben a gép néha elkezd Magas zúgás vagy hőképződés. A hiba oka lehet a hálózati feszültség ingadozása. Néhány prémium modell beépített szabályozóval rendelkezik, de a legtöbb más gép nem. Érdemes a készülék működését egy másik helyen ellenőrizni, ahol nem észlelünk áramkimaradást, vagy csatlakoztassuk a készüléket egy külső áramstabilizátorhoz.
A csörgő zajt okozhatja laza kötőelemek. Ez nemcsak a külső burkolatra, hanem a motoron lévő menetes csatlakozásokra is érvényes. A gép folyamatosan rezeg, fokozatosan meglazítva az alátéteket és anyákat. Szerelje szét a gépet, és húzza meg az összes rögzítést.
Penge élezés
A legtöbb modell jó minőségű rozsdamentes acélból készült pengékkel van felszerelve, szén-, gyémánt- vagy akár titánbevonattal. Az utóbbiak alig igényelnek élezést, de a közepes minőségű acélt használó olcsó megoldások gyakrabban igényelnek élezést. Ez utóbbi esetben az eljárás egyáltalán nem bonyolult, így otthon is megszervezhető.
Hagyományos kések élezése:
- Lazítsa meg a pengék rögzítőelemeit.
- Óvatosan távolítsa el a pengéket, ügyelve arra, hogy ne sértse meg a rögzítőcsavarok menetét.
- Tisztítsa meg a pengék felületét szappanos oldattal. Fogkefe és mosogatószer használható.
- Szárítsa meg a késeket.
- Tompa felületek csiszolása élezőkővel.
- Szerelje össze a gépet fordított sorrendben.
Ha a konstrukció bonyolultnak tűnik, jobb, ha a szétszerelési folyamatot mobiltelefon kamerájával filmezzük, hogy elkerüljük, hogy az élezés után „extra” alkatrészek maradjanak hátra. Néhány penge kezelhető csak speciális berendezések használatával. A márkás és magas árú pengéket csak élezőgépen vagy legalábbis élezőlemezen lehet élezni.
A lényeg az, hogy egy jó késnek finoman hangolt és messze nem egyszerű geometriája van, ami megnehezíti az élezőkővel való kézi csiszolást. A fejlett egységek automatikus élező funkcióval rendelkeznek.
A vágóegység beállítása
Az élezőkő fő részei természetesen nem működnek helyesen. Egy hibás alkatrész az összes többit is elszinkronizálhatja. Először is érdemes ellenőrizni a következőket:
- A pengék elhelyezkedésének párhuzamosnak kell lennie egymással;
- A dinamikus lemez mozgásának amplitúdója;
- játszanak a házon.
A tisztítást és a kenést rendszeres időközönként kell elvégezni, különösen, ha a gépet erősen használják.
Fontos! A túlzott rezgés és a magas hőmérséklet jó jelzője annak, hogy szervizelésre van szükség. Az ilyen tüneteket soha nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Hibamegelőzés
Praktikus és sokkal könnyebb megelőzni az esetleges meghibásodásokat a megelőző gondozással, mint később aggódni a problémák megoldása miatt. De minden géptípusnak szüksége van a saját személyes érintésére.
Kézi modellek
Közepes vezeték nélküli eszközök Gyengédségre tervezték, és ez körülbelül 14-17 nyírás naponta. Leggyakrabban ezt a fajta gépet nem fő eszközként, hanem segédeszközként használják: nyírás, metszés stb.p.
Vibrációs
Ezek a készülékek kialakításuk miatt időszakos szüneteket igényelnek. Vibráló gépek gyorsan túlmelegszik, 15-20 perc használat után tartson legalább 10 perc szünetet.
Rotary
Ez a legjobb módja a rendszeres munkavégzésnek. A kiváló minőségű modellek a közép- és prémium kategóriában Érzékeny hűtőrendszerrel felszerelve, ami lehetővé teszi, hogy zord körülmények között is használhatók legyenek. Igen, szükségük van egy kis szünetre napközben, de nem olyan gyakran, mint a fent említett márkáknak. Ezen kívül a forgókészülékeket észrevehetően könnyebb karbantartani és javítani.
Általános és kötelező szabály minden géptípus esetében a rendszeres kenés és tisztítás. Ha nagy forgalmú szépségszalonnal van dolga, akkor legalább naponta néhányszor szervizeltetnie kell. Ezáltal elkerülhető számos komoly probléma, mint például a túlzott zaj, rezgés és túlmelegedés.
Mi a legegyszerűbb módja a hajvágógép saját kezű javításának?
A legegyszerűbb módja a hajvágógép saját kezű javításának az lenne, ha először megpróbálnánk meghatározni a probléma okát. Ha például a gép nem működik, akkor ellenőrizzük, hogy csatlakoztatva van-e és van-e elegendő áramellátás. Ha ez rendben van, akkor érdemes megnézni, hogy nincs-e törött vagy elhasználódott alkatrész a gépen, például a kések vagy a motor. Egyes esetekben lehetőség van az alkatrészek cseréjére, amit könnyen meg lehet találni az interneten vagy a helyi szaküzletekben. Ha nem tudjuk pontosan meghatározni a hiba okát vagy nem érezzük magunkat elég jártasnak a javításhoz, akkor érdemes lehet szakemberhez fordulni.
A legegyszerűbb módja a hajvágógép saját kezű javításának az lenne, ha először megnéznénk, hogy mi a probléma vele. Ha csak tisztításra van szükség, akkor egyszerűen távolítsuk el a fejet, tisztítsuk meg az apró részeket, és olajozzuk be a mechanikus alkatrészeket. Ha valamilyen alkatrész cseréjére van szükség, akkor érdemes lehet beszerezni az alkatrészt és egy kis segítséggel könnyen kicserélhetjük. Fontos, hogy előtte kapcsoljuk ki a gépet, és óvatosan végezzük el a javítást, hogy ne sérüljünk meg. Ha nem vagyunk biztosak a javításban, akkor mindig jobb szakemberhez fordulni.
Szeretném megtudni, hogy hogyan lehet hajvágógépet saját kézzel javítani? Van valami konkrét tippe vagy útmutatója? Nagyon drága lenne elküldeni javításra, és szeretném megtanulni, hogyan végezhetném el a javítást otthon. Köszönöm!
Saját kézzel is meg lehet javítani a hajvágógépet, ha ismerjük annak szerkezetét és működését. Először is, érdemes kinyitni és alaposan megtisztítani az eszközt. Ezután ellenőrizzük az éleseket, és szükség esetén cseréljük ki őket. Ha a probléma továbbra is fennáll, érdemes ellenőrizni az elektromos részt, hogy minden csatlakozás és vezeték rendben legyen. Ha nincs tapasztalatunk a gépek javításában, célszerű egy videó vagy útmutató alapján elvégezni a javítást. Fontos azonban megérteni, hogy az otthoni javítás kockázatokkal járhat, és ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, érdemesebb szakemberhez fordulni.
Igen, saját kézzel is meg lehet javítani a hajvágógépet, de csak akkor, ha ismerjük annak szerkezetét és működését. Először is fontos alaposan megtisztítani az eszközt, majd ellenőrizni az éleseket és gondoskodni róluk. Ha szükséges, cseréljük ki őket. Ha a probléma fennáll, érdemes ellenőrizni az elektronikai részeket is, hogy minden rendben legyen. Ha nincs tapasztalatunk a javításban, keressünk segítséget videók vagy útmutatók alapján. Az otthoni javítás kockázatokkal járhat, ezért ha nem vagyunk biztosak, inkább forduljunk szakemberhez.
Sajnos a hajvágógépek javítása nem mindig könnyű feladat, és ha nem vagy tapasztalt szakember, akkor nem ajánlott megpróbálni saját kézzel javítani. Az ilyen eszközök bonyolult működésük miatt könnyen kárt tehetünk bennük, ha nem tudjuk pontosan, mit csinálunk. Ha mégis megpróbálnád, akkor javaslom, hogy először próbálj meg online utánajárni a specifikus problémának, és nézd meg videókat vagy olvass posztokat a témában. Lehet, hogy találsz útmutatót vagy tippeket, amik segíthetnek a javításban. Ha mégsem sikerül, akkor inkább keress fel egy szakembert vagy szervizt, hogy megelőzd a további károkat. Sok sikert a javításhoz!
Sajnálom, de nem értem pontosan a kérdést. Arra gondolsz, hogy a hajvágógép saját kezűleg való javításáról van-e szó? Ha igen, akkor te magad szeretnéd megjavítani a hajvágógépedet, vagy szeretnél valakitől tippeket kapni? Kérlek, pontosítsd a kérdést, hogy segíthessek!