A láncfeszítés a láncfűrészen nem csak a gép helyes működését befolyásolja, hanem a gép kezelőjének biztonságát is a használat során. A láncfűrész nagyon veszélyes szerszám, és egy meglazult fűrészlánc végzetes következményekkel járhat. A megfeszített lánc növeli a gép terhelését. Ezért a készülék beindítása előtt mindig ellenőrizze, hogy e fontos elem feszessége megfelelő-e.
Hogyan határozzuk meg a feszítést
A láncfeszítés gyors ellenőrzése nagyon egyszerű – csak fogja meg a lánckereket és húzza felfelé. Ha a lánc megfelelően van megfeszítve, a lánc vége a magasságának 1/3-ával süllyed a vezető rúd hornyába. Ha túl magas, az túlzott feszítést jelez, ha pedig túl alacsony, az laza feszítést jelez.
A fűrésznek általában kis erőfeszítéssel szabadon kell mozognia a vezetőrúd mentén. Ha egy elem nehezen mozgatható, az azt jelzi, hogy túlságosan szoros.
Amikor a feszültség túl magas a láncfűrész vágóeleme a vezető rúd elkezd felmelegedni és elhasználódni, ami növeli a motor terhelését és gyorsabb elhasználódást okoz. Kapcsolja be a gépet a laza lánc Ne használja, mert fűrészelés közben elvághatja vagy levághatja – veszélyt jelenthet a kezelőre. A lánc leszakadhat a gumiabroncsról, és megsérülhet a végtagok, gyakran önmagát és a gumiabroncsot is megrongálva. A laza láncelemmel való munkavégzés is egyoldalú kopást okoz a vezető rúdban, ami után a gép nem egyenes vágást végez, hanem oldalra kanyarodik.
Ha a lánckerék vagy a meghajtó lánckerék elkopik, a láncszemek már nem fognak össze a lánccal, a lánc meglazul, és nem működik az elvárt módon A fűrészegység leválik. Ebben az esetben ki kell csavarni a lánchajtást, és ki kell cserélni a lánckereket. A fűrészlánc a feszítés vagy a rúd deformálódása miatt is leválhat.
Ha a láncfűrész ha a lánc meglazult, Ha a lánc meglazul, azt egy hibás feszítőszerkezet okozhatja.
Feszítési algoritmus
Mielőtt meghúzza a láncot a láncfűrészen, először le kell állítani a gép motorját, vagy elektromos láncfűrész esetén ki kell húzni a hálózatból. Ne állítsa be vagy cserélje ki a fűrészegységet, ha az forró. Ha ez megtörténik, a fém összenyomódik, és a feszültség túl nagy lesz, miután lehűlt – ez túl nagy nyomást gyakorolhat a motorra, és a rúd deformálódását okozhatja.
láncfeszítő a gép jobb oldalán, a fedél alatt található, ahol a kuplungfék és a rúdtartó található. A Husqwarna, Stihl, Poulan és Partner láncfűrészeken a feszítő úgy néz ki, mint egy csavar.
Makita elektromos láncfűrészen a feszítő úgy van kialakítva, hogy szerszám nélkül is elfordítható legyen. Az óramutató járásával megegyező irányban elforgatva a láncot megfeszül, az ellenkező irányban elforgatva pedig csökken a láncelem feszültsége.
A lánc önmagában is rövidíthető?
Ha a láncfűrészlánc annyira megnyúlt, hogy már nem lehet meghúzni, akkor meg kell rövidíteni a lánc hosszát.
Akkor is szükséges, ha a rúd rövidebb, mint a lánc, és nem lehet megfelelő fűrészegységet találni.
Doboz és Csavaros fűrészelem, Új linkek hozzáadása, amelyek külön megvásárolhatóak vagy eltávolíthatóak egy hasonlóból. A boltokban tekercsekbe tekert láncfűrészláncot lehet látni, amelyet méterenként árulnak. Általában a láncfűrészlánc javítása otthon is elvégezhető, mivel minden alkatrész könnyen megtalálható.
Hogyan kell eltávolítani a szegecset
A láncelemek megváltoztatásához vagy lerövidítéséhez válassza szét a láncszemeket a következőképpen. Fogja be a láncelemet egy csavarhúzóba, és Csiszolja el a szegecset, Pontosan a kiálló részek. Ehhez egy fájl vagy fájl használható. Figyeljen arra, hogy a láncszemek oldala ne kopjon le.
Ne használjon sarokcsiszolót, mert fennáll a veszélye, hogy a láncszemek túlmelegednek, ami megváltoztatja a fém fizikai tulajdonságait.
A szegecsek kivágásához használjuk a lyukasztót (lásd az alábbi képen, hogyan néz ki).
Folyamatosan felváltva kalapálja ki mindkét szegecset, mivel a láncszem ellentétes oldala mereven szegecselt. Fokozatosan a szegecsek elkezdenek kijönni a láncszem tetejéből, és az lecsatlakozik.
Ennek a módszernek az az előnye, hogy a szegecsek újra felhasználhatók, mivel nem kopnak el.
A linkek újbóli rögzítése
Egyszerűen keresse fel a helyi szakkereskedőt, ahol megvásárolhatja a meglévő láncához megfelelő láncszemeket. Ezt akkor tegye, ha a láncelem szétszerelésekor szegecseket kellett csiszolnia. Ezután szükséges, hogy a láncszem helyes összeszerelése a láncon lévő nyilakra való hivatkozással. Helyezze az összeszerelt elemet egy üllőre, és egy kalapács könnyű ütésével szegecselje be.
Ne féljen újracsavarozni, mivel a szegecsnek van egy megvastagodás a közepén, amely ütközőként működik.
Néhány mesterember azt tanácsolja, hogy a láncszemeket kössük össze hegesztéssel. Ez a módszer akkor a legjobb, ha a szegecsek már el vannak reszelve. De először kísérleteznie kell egy darab fémen, hogy megtalálja a megfelelő hegesztési varratot.
Hegesztés rövidített és vékony elektródával. A szegecset a láncszem oldalához hegesztik, és a felesleges fémet kaparóval eltávolítják. A módszer egyetlen hátránya a fém túlmelegedése, amelyből a láncelemek készülnek. Mint korábban említettük, a túlmelegedés csökkentheti a láncszemek kopásállóságát.
Hogyan cseréljük és húzzuk meg a láncot egy láncfűrészen? Van valamilyen egyszerű módszer vagy tippek ezzel kapcsolatban? Azt szeretném megtudni, hogy hogyan lehet könnyedén és biztonságosan elvégezni ezt a feladatot.
A láncfűrész láncját cserélni és megfogni egyszerű folyamat, amennyiben betartjuk a következő lépéseket és tippeket:
1. Először kikapcsoljuk a láncfűrészt, majd a gyújtógyertyát kihúzzuk a motorból annak elkerülése érdekében, hogy véletlenül beindulhasson.
2. A fűrész láncvezetőjét és láncát letisztítjuk, eltávolítva a fahasábok és a fű között megbúvó piszkot és port.
3. Az első csavart meglazítjuk a láncvezetőnél, majd a láncfeszítővel ellenőrizzük a láncfeszességet. A lánc végeinek az alsó vezetőben kell lennie, és az oldalára kell illeszkedni anélkül, hogy kiessen.
4. Miután megszüntettük a láncfeszességet, megtekerjük a fűrész felet magunk felé, hogy hozzáférjünk a láncvezetőhöz és a lánc végeit egyenesen húzzuk ki.
5. A láncot leválasztjuk a fűrésztengelyről, majd az új láncot azonosítjuk a volt lánc hosszával és fogszámmal. Ellenőrizzük, hogy a fogak helyesen mutatnak-e. Különösen fontos, hogy a vágóként funkcionáló fogak szerrése rendben legyen.
6. A láncot visszaszereljük a fűrésztengelyre a láncvezetővel, és felügyeljük, hogy a feszítőcsavarokat megfelelően húzzuk meg.
7. Végezetül bekapcsoljuk a láncfűrészt, és ellenőrizzük a láncfeszességet. Ha szükséges, finomhangoljuk a feszítést, hogy a lánc megfelelően működjön és ne essen ki a láncvezetőről.
Fontos megemlíteni, hogy a láncfűrész láncjának cseréjét megelőzően mindig ellenőrizzük a felhasználói kézikönyvet és kövessük a gyártó utasításait. Ha valami nem világos vagy bizonytalan vagyunk, kérjünk segítséget egy szakértőtől vagy a gyártótól.
A láncfűrész láncját cserélni és megfogni egyszerű folyamat, de fontos betartani a biztonsági előírásokat. Először mindig kapcsoljuk ki a fűrészt, húzzuk ki a gyújtógyertyát, majd tisztítsuk meg a láncvezetőt és láncát. Lazítsuk meg a csavart a láncvezetőnél, és ellenőrizzük a láncfeszességet. Cseréljük le a láncot az újra, ellenőrizve a méretét és a fogak helyes állapotát. Végül húzzuk meg a feszítőcsavarokat, kapcsoljuk be a fűrészt és ellenőrizzük a láncfeszességet. Ha bármilyen kérdés merül fel, kérjünk segítséget egy szakértőtől vagy a gyártótól.
A láncfűrészen a lánc cseréje és behúzása fontos feladat a hatékony és biztonságos munkavégzés érdekében. Először is fontos, hogy a fűrészt kikapcsoljuk, és húzzuk ki a gyújtógyertyát a véletlen beindulás elkerülése érdekében. Ezután a feszítőcsavart kell kinyitni, majd a feszítőkerékkel a láncot megfeszíteni. A lánc cseréjekor ügyeljünk arra, hogy a lánc fogai egy irányba mutassanak, és a láncszemek pontosan beilleszkedjenek a vezetőlemezbe. Ha a láncot helyesen feszítettük meg, akkor húzzuk vissza a feszítőcsavart, majd ellenőrizzük megfelelő-e a feszültség. Fontos, hogy minden lépést figyelmesen és óvatosan végezzünk el, hogy elkerüljük a baleseteket és biztosítsuk a láncfűrész hatékony működését.