Az elektromos ívhegesztés az egyik legerősebb és legszorosabb módszer a fém alkatrészek összekapcsolására. A módszert már több mint száz éve aktívan alkalmazzák. Az eljárás lényege, hogy a hegesztendő alkatrészek széleit megolvasztják, és a köztük lévő rést elektromos áram segítségével folyékony hegesztőfémmel töltik ki. Eredetileg nehézkes hálózati transzformátorokat használtak erre a célra, amelyek a hálózati feszültséget a szükséges 50-60 voltra csökkentették. Napjainkban széles körben használják az inverteres hegesztőgépet, amely modern eszközzel és széleskörű műszaki lehetőségekkel rendelkezik.
A hegesztő inverter működési elve
A fő különbség az inverteres hegesztőhöz képest a bonyolultabb átalakítási lánc, amelyben a szabványos 50 Hz-es és 220 voltos váltakozó elektromos áramot átalakítják, mielőtt az elektródához vezetik. Először kiegyenesítik és simítják egy speciális szűrőn keresztül. A gyorsan nyitó és záró tranzisztorok ezt követően akár több tíz kHz-es frekvencián váltakozó árammá alakítják. Csak ezt követően az áramot 50-60V-os feszültséggel a szükséges 100-200A-ra alakítják át. A kimenet működik nagyfrekvenciás egyenirányító, Az állandó áram áthaladásának elérése, ami a legmagasabb minőségű hegesztéshez szükséges.
Az inverter előnyei
A hegesztő inverterek és az alternatív berendezések összehasonlítása bizonyítja az ilyen berendezések meggyőző előnyeit.
- Alacsony súly, A legtöbb modell kompakt, 10 kg-ot meg nem haladó méreteinek köszönhetően könnyen tárolható és szállítható.
- Nincs hőveszteség, Az inverter energiafogyasztása, amely – minden más tényezőt figyelembe véve – körülbelül másfélszer kevesebb energiát fogyaszt, mint egy tipikus hegesztő transzformátor vagy egyenirányító, nagyon kedvező az elektromos ívhegesztőgép hatékonysága szempontjából, amely például csak feleannyi energiát igényel, mint egy egyenirányító vagy transzformátor..
- Az univerzális inverter kimeneti jellemzők széles skálája, lehetővé teszi az üzemmódok kiválasztását, beleértve a rozsdamentes acél és a színesfémek hegesztését is.
- Még otthoni és házi használatra is alkalmas modellek nem igényelnek hosszú megszakításokat nincs hőveszteség működés közben a gép hűtésére.
- A hegesztő inverter a következőkkel van felszerelve egyszerű vezérlőrendszer az összes szükséges paraméter fokozatmentes beállításával, amely még egy kezdő hegesztő számára is lehetővé teszi a kiváló minőségű hegesztést.
Az invertereknek van néhány hátrányuk is, mint például a viszonylag magas ár, valamint a tárolási és működési feltételekre vonatkozó szigorú követelmények. Érzékenyek a porra, a nedvességre és az alacsony hőmérsékletre.
Osztályozás
v termelési célokra különböző típusú inverterek különböző funkciókkal
- kézi ívhegesztéshez (MMA);
- Argonhegesztéshez volfrámelektródával;
- félautomata hegesztéshez védőgázos vagy aktívgázos atmoszférában (MIG/MAG);
- félautomata gépek MMA és MIG/MAG üzemmódban történő használatra;
- univerzális a különböző üzemmódokhoz;
- levegő plazmavágó egységek.
Kialakításukat és teljesítményüket tekintve a fúziós elektródákkal történő hegesztéshez használt inverteres gépek három fő kategóriába sorolhatók.
- Hazai mini modellek, háztartási és hobbigépek, amelyek egyszerű kialakításúak, olcsók és alkalmi használat mellett is jól teljesítenek.
WESTER MINI200 hegesztő inverter
- Szakmai, napi több órás hegesztésre alkalmas, amit jobb, ha termelési célokra vásárolnak, mert 300-400 dollárba kerülnek darabonként, és nem fizetik ki magukat otthon.
Wester Wz7 400 professzionális hegesztő inverter
- Félprofi gépek, valahol az első két csoport között, amelyek ésszerű használat mellett egyaránt alkalmasak otthoni vagy kis műhelyben történő használatra.
Mit kell keresni inverter vásárlásakor
A hegesztő inverter kiválasztása a hegesztési körülmények és a várható üzemi körülmények alapján történik. Elsősorban a következőkkel határozzák meg bemeneti feszültség. A készülékek túlnyomó többségét 220 V-os feszültségre tervezték, de vannak olyan modellek, amelyek 380 V-ra is csatlakoztathatók. A készülék útlevelében megengedett tartományként van feltüntetve: 220V +15% – 30% vagy 160-240V. A gyakori áramkimaradásokkal sújtott vidéki területeken ez nagy különbséget jelenthet.
A hegesztési rendszer legfontosabb jellemzője a hegesztési áram: ez a hegesztett darab vastagságától és a használt elektróda átmérőjétől függ. A 10 mm-nél vastagabb termékeket hazai körülmények között ritkán hegesztik. Ebben az esetben egy 160-180A áramfelvételre képes inverter a jobb választás. A legfeljebb 20 mm vastagságú szénacéllemezeket 200 A hegesztési feszültséggel kell hegeszteni. A nagyobb egységek csak speciális műhelyek számára alkalmasak. A beállítás módja is fontos. A fokozatmentes vezérlés mindig előnyösebb, mint a diszkrét vezérlés a jó minőségű hegesztés eléréséhez.
Fő fogadás! Kényes alkatrészek megmunkálásakor ügyeljen a kimenő áram alsó határértékére, amely lehetőleg 10A legyen.
A hegesztőív könnyű begyulladása a következőkkel függ össze a terhelés nélküli feszültség. A legtöbb modell 40 és 90 volt közötti feszültségtartományban működik. Minél magasabb, annál könnyebb hegeszteni.
A gép teljesítményét erősen befolyásolja az intenzív használat az üzemidő százalékos aránya a maximális áramerősségen, SP-vel jelölve. Egy jó inverternek legalább 70%-os értékkel kell rendelkeznie. Ez azt jelenti, hogy egy 10 perces gyártási ciklusban 7 darabot lehet teljes terheléssel hegeszteni, és 3 percet kell az elektróda cseréjére, a hegesztés tisztítására és a készülék hűtésére fordítani.
A hegesztő inverterek további jellemzői
Az inverteres berendezések mikroprocesszoros vezérlése hatékony visszacsatolással lehetővé teszi a hegesztési folyamatot megkönnyítő további opciók megvalósítását. Ezek közé tartoznak:
- forró indítás, amely a kezdeti hegesztési fázisban átmenetileg megnöveli a feszültséget, és ezáltal megkönnyíti az ív meggyújtását;
- ragadásgátló, amely drasztikusan csökkenti a terhelést, amikor az elektróda véletlenül hozzáér a hegesztendő élekhez, így elkerülhető az elektróda beragadása, ami a kezdőknél gyakori probléma;
- íves utánégető, megakadályozza az elektróda megtapadását, amikor egy nagy csepp olvadt fém leválik az elektródáról az áram intenzitásának rövid idejű növelésével.
Az inverteres hegesztőgépek mindezen tulajdonságai pozitív hatással vannak a működés kényelmére és az illesztések minőségére.
Melyik típusú hegesztőgépek az Inverter típusúak? Milyen előnyökkel járnak ezek a gépek az egyéb típusú hegesztőgépekhez képest? Mik a főbb alkalmazási területeik és milyen anyagok hegesztésére alkalmasak leginkább?
Az Inverter típusú hegesztőgépek áramot alakítanak át magas frekvenciával, ami nagyobb hatékonyságot és precizitást eredményez. Ezek a gépek könnyűek, kis helyigényűek és kevesebb energiát fogyasztanak, mint a hagyományos hegesztőgépek. Az Inverter hegesztők alkalmasak acél, rozsdamentes acél, alumínium és réz ötvözetek hegesztésére is. Mivel könnyen szabályozható az áramlásuk és a hőmérsékletük, ezért a gépek nagyon sokféle alkalmazási területen használhatók, például ipari gyártásnál, autóiparban vagy építőiparban. Az Inverter típusú hegesztőgépek egyre népszerűbbek a felhasználók körében az előnytelen tulajdonságok korlátozottsága miatt.
Milyen előnyei vannak az inverter típusú hegesztőgépeknek az hagyományos hegesztőgépekkel szemben? Mennyire könnyen kezelhetőek és milyen alkalmazási területük van? Érdemes-e beruházni egy ilyen típusú hegesztőgépbe? Köszönöm a segítséget!