A félautomata hegesztőgépek iránti kereslet a hegesztőberendezések piacán évről évre tovább nő. Ez nyilvánvaló előnyeiknek köszönhető: megfizethető ár, a működési módok széles skálája, egyszerű beállítás és működtetés. Mindazonáltal a kezdő hegesztő nem mindig tudja, hogyan kell helyesen használni a félautomata gépet. Az első dolog, amit tudni kell, az egység kialakítása és működési elve, valamint a hegesztőhuzal kiválasztására vonatkozó alapvető ajánlások.
Félautomata gép tervezése és működtetése
A félautomata hegesztőgép fő célja – ez egy ívhegesztés olvadó elektróda használatával, amelyet védőgázzal fújnak. A gépet alacsonyan ötvözött és alacsony széntartalmú acélok kötésére használják, mind hosszirányban, mind szakaszosan.
A félautomata gép a következőkből áll a következő elemek:
- az alapegység, amely a szükséges hegesztési áramot generálja;
- a huzaladagoló;
- hegesztőpisztoly csatlakoztatott kábellel, amelyen keresztül a tápkábel, a gáztömlő, a vezérlőkábel és a huzalelektróda vezetése történik.
A félautomata hegesztőgépekhez két csoportba sorolhatók a hegesztő fogyóanyagok:
- tömör vezeték;
- töltőelektróda huzal.
Az első változatnak több mint 76 fajtája van. De gyakrabban csak egy kis töredékét használják fel. Más típusú berendezések nagyon speciálisak és a termelésben használatosak. A legfontosabb dolog, amit figyelembe kell venni a huzal kiválasztásakor, az a fém típusa, amelyet hegesztett konstrukció lesz. Leggyakrabban enyhe és alacsony ötvözött acélokat hegesztenek bevonat nélküli és rézbevonatú huzallal.
réz bevonatú huzal Népszerű a hegesztők körében a korróziógátló bevonata miatt. De nem mindenki tudja, hogy a rézolvasztás káros füstöket bocsát a levegőbe. Bevonat nélküli huzal Rézbevonatú huzal – ártalmatlanabb és korrózióvédő bevonattal rendelkezik – A krómozott huzal ellenállóbb a korrózióval szemben, mint a rézbevonatú huzal.
Félautomata gépeket is használnak sodort huzal, hegesztéskor nem igényel védőgázt. Az elektródhuzal speciális jelöléssel rendelkezik, például így: SV-08G2S. A következőképpen fejeződik meg:
- CB – hegesztőhuzal;
- 08 – azt jelenti, hogy a szerszámban a szén tömegaránya 0,08%;
- G – Ez jelzi a huzal mangántartalmát;
- 2 – A szám azt jelzi, hogy a mangántartalom 2%;
- C – ez a betű jelzi a szilícium jelenlétét a huzalban, ha a betű után nincs szám, akkor a huzal nem tartalmaz több mint 1%-ot.
A következő táblázat a hegesztőhuzalban lévő összes adalékanyag megfejtését mutatja be.
A félautomata hegesztésre vonatkozó előírások
Először is, a félautomata hegesztőgép indításakor az összekötendő alkatrészeket a következők szerint kell kialakítani jól megtisztítva a festéktől és a rozsdától. Azt a pontot, ahol a raktári bilincset be kell szorítani, szintén le kell csiszolni.
Hogyan kell tartani a fáklyát
A fáklyát egy kézzel is tarthatja, de a hegesztés minősége jobb, ha mindkét kezét használja. Az egyik kéz a fúrót, míg a másik a fáklyát tartja.
- Hegesztéshez fémek minden vastagsága egyenes hegesztést kell végezni, elkerülve minden oldalirányú elmozdulást. Ebben az esetben azonban némi tapasztalatra van szükség a kezelőtől, hogy a fáklya mozgatásakor az ív mindkét hegesztendő részre egyformán hatjon.
- Ha hegesztési munkát kell végezni a körhegesztési résen, a következő óvintézkedéseket kell betartani 1 mm-nél kisebb vastagságú fém, Ebben az esetben csökkenteni kell az áramerősséget és a huzaltovábbítási sebességet, és kisebb átmérőjű huzalt kell használni. A hegesztést rövid impulzusokban kell végezni, körülbelül 1 másodpercenként. Szünet a fém lehűlésére és a következő szegmensek monolitikus kötésbe öntésére.
- Ha párosodnak hosszú, vékony darabok, A hegesztés rövid szakaszokban vagy foltokban történik, egymástól bizonyos távolságra. A darabok torzulásának elkerülése érdekében az összeillesztendő darabok különböző végein rövid szakaszokban, felváltva is lehet hegeszteni.
Tanácsadás! Függőleges hegesztéshez a fáklyát felülről lefelé kell vezetni, olyan sebességgel, hogy az olvadt fém előtt maradjon. Döntse a fáklyát kissé felfelé, hogy a hegesztőmedencét melegen tartsa.
A hegesztés sebessége
Ez az a sebesség, amellyel az ív az illesztés mentén mozog, és amelyet a félautomata gép kezelője szabályoz. A szerszám haladási sebességét az ívfeszültséghez, a huzal előtolási sebességéhez, a fémvastagsághoz és a kívánt varratformához kell igazítani. A fáklya nagy haladási sebessége nagy fröccsenést eredményez, a védőgáz a gyorsan megszilárduló hegesztési varratban marad és pórusképződést okoz. Ha a fáklya sebessége túl lassú, az ív túlságosan keményen hat az anyagra, és átégetheti azt. Ezenkívül szilárd alkatrészek illesztésekor a fáklya hegyén fröccsenések keletkezhetnek vastag varrás. A következő ábra a fáklya különböző haladási sebességeit mutatja be.
Fontos! Védőgáz nélküli munkavégzéskor fluxusszálas huzalt használva az előrefelé polaritás módszerét, gázzal történő munkavégzéskor a fordított polaritás módszerét kell alkalmazni.
Hegesztési zaj
A hegesztési zajok meghallgatása fontos, különösen a kezdők számára. A félautomata hegesztővel történő hegesztéskor a helyes hang a serpenyőben sülő hús hangjához hasonlít. Ha „sziszegő és zúgó” hang hallatszik, az azt jelenti, hogy egyensúlyban van az árambeállítás, a huzal- és a gázadagolási sebesség. A gép hangjának változását befolyásolhatják:
- rossz kapcsolat a földelő bilincs és a munkadarab között;
- Fennáll a hegesztőpisztoly hegyén a fröccsenés veszélye, ami megakadályozza a gáz megfelelő áramlását;
- A hegesztési terület nincs megfelelően megtisztítva a rozsdától vagy festéktől.
Óvintézkedések
A hegesztőberendezésekkel való munkavégzés során a következő óvintézkedések betartása alapvető fontosságú.
- A hegesztőnek a test minden részét védenie kell a forró fémfröccsenésektől. Ehhez munkaruhát viselnek, szorosan fedje le a test szabadon lévő részeit, valamint viseljen védőkesztyűt. A ruházatnak vastag anyagból kell készülnie, amely ellenáll a forró permetnek való kitettségnek. A ruházat semmilyen körülmények között nem készülhet olyan szintetikus szálakból, amelyek magas hőmérsékletnek kitéve olvadni kezdenek. Az ilyen anyag azonnal elég, ami égési sérüléseket okozhat a hegesztőnek.
- Mivel a hegesztés erős ultraibolya sugárzást generál, a szemét védeni kell ellene színezett üveggel ellátott maszk. Nemrégiben megjelentek a Chameleon üveggel ellátott maszkok, amelyek fényes fényben halványodnak. A test más részeit is védeni kell az ultraibolya fénytől.
- Tartsa a cipőjét zárva, hogy megakadályozza a forró fröccsenések bejutását az anyagba.
- A helyiség, ahol a hegesztést végzi Kényszerített vagy természetes szellőzés (nyitható ablakok biztosítása). A hegesztés során keletkező füst és füst belélegzése káros hatással van az egészségre.
Hogyan kell megtanulni és hatékonyan dolgozni egy félautomata hegesztőgéppel? Melyek a legfontosabb lépések és hogyan kell beállítani a megfelelő paramétereket? Mik a leggyakoribb hibák, amiket el kell kerülni? Van bármilyen speciális technika vagy trükk, amit érdemes használni? Köszönöm!
A félautomata hegesztőgép hatékony használatához először is fontos megismerni a gép működését és az alapvető biztonsági előírásokat. Ezután következik a megfelelő paraméterek beállítása, amelyek határozzák meg a hegesztési folyamatot. A paraméterek között megtalálható a hegesztőáram, a hegesztőfeszültség, az elektrodahossz és az ívágazási idő. Az optimális beállítást elsősorban az anyag vastagsága és típusa, valamint az előírt hegesztési szabványok határozzák meg.
A hegesztés során gyakran előforduló hibák közé tartozik a nem megfelelő ívágazás, a gyenge hegesztési varratok vagy az egyenetlen hegesztési sebesség. Fontos, hogy figyeljünk ezekre a hibákra és igyekezzünk elkerülni őket.
Ha hatékonyan szeretnénk dolgozni a félautomata hegesztőgéppel, ajánlott speciális technikákat alkalmazni. Például a tépőzáras kezdőponttechnikát vagy a pendülő technikát használhatjuk a hegesztés megkezdéséhez. Emellett az ívalkalmazási idő rövidítése vagy az előmelegítés alkalmazása is segíthet a hatékony munkavégzésben.
Összességében, a félautomata hegesztőgép hatékony használatához fontosak a megfelelő paraméterbeállítások, figyelem a leggyakoribb hibákra és a speciális technikák alkalmazása. Az alapos ismeretek és a gyakorlat segít abban, hogy hatékonyan és eredményesen tudjunk dolgozni a géppel.