A félautomata mosógépek egyszerűek és megbízhatóak. Olcsó, ezért alacsony, de állandó kereslet van irántuk. A tervezés egyszerűsége azonban olyan áramköröket jelent, amelyeknél a meghibásodás kérdését csak a használat ideje és gyakorisága méri. A félautomata gépek egyik leggyakoribb problémája a centrifuga meghibásodása. Tudja meg, miért nem pörög a centrifuga az automata mosógépében, és hogyan javíthatja meg.
Miért fordulnak elő leggyakrabban a centrifugák meghibásodásai?
A mosógépben lévő centrifuga joggal tekinthető a konstrukció leggyengébb pontjának. Ez az egység a lehető legegyszerűbb. A tartály közvetlenül a motortengelyhez van csatlakoztatva. Csak a tömítés védi az utóbbit a víz behatolása által okozott rövidzárlatoktól. A tartályhoz van rögzítve, és állandó kopásnak van kitéve.
Az olajtömítés kopásnak van kitéve Nem csak azért, mert a centrifugálási ciklus olyan gyakori. Megsérülhet, ha a készülék nincs használatban. Ez azt jelenti, hogy a gumi gumiszerűvé válik és repedések keletkeznek, amikor megszárad. Szivárgás keletkezhet, ami a motor rövidzárlatát okozza.
Itt jön a fontos részlet. Ha ilyen meghibásodás történik, nem csak a meghajtót kell kicserélni. A motorral együtt egy új tömítődobozt is be kell szerelni. Ez az egyetlen módja a szivárgás és egyéb meghibásodások megelőzésének.
Félautomata mosógépek tömlőtömítése
Hasonló problémák a mosógép más részein is előfordulnak. És nyugodtan kijelenthetjük, hogy ezek az egyszerűsített tervezésből erednek. Például vannak nehézségek a lecsapolásban. Azon banális oknál fogva, hogy a szivattyú bemeneténél nincs szűrő, és a szelep nem képes megbirkózni a nagy mennyiségű szennyeződéssel. A mosóegységgel is vannak problémák. A sebességváltó meghibásodhat különösen az elhasználódott tömítés szivárgása miatt.
Miért nem forog a centrifuga dobja?
A centrifugadob leggyakrabban két okból nem vagy csak lassan forog.
- A motorindító kondenzátor kilyukadt, kiszáradt vagy más módon sérült.
- A fékkábel meglazult.
Ellenőrizze a kondenzátort csak egy speciális készülékkel lehetséges. A legegyszerűbb tehát kicserélni ezt az elemet egy új elemre, amelynek névleges kapacitása a következő. Egy ilyen javítás szükségességének jelzése úgy néz ki, mint egy hektikus, nem sietős indítás. A beállítási sebesség lassú, és a tartály nem pörög fel az előre beállított sebességig.
Egy centrifugával ellátott mosógép ábrája
A kábelt ellenőrzik A meghibásodásokat a dob forgása okozza. Ehhez zárja be a fedelet vagy zárja be a vezérlőgombot. Ezután meg kell próbálnia elforgatni a centrifuga dobját. Ha nehezen forog, akkor újra meg kell húzni a kábelt.
Ha mindkét ellenőrzés sikertelen, érdemes közelebbről megvizsgálni a dobot. Ha csepeg, akkor valószínűleg nedvesség került a motorba. Ez azt jelenti, hogy cserélje ki a működtetőt. És ne felejtsen el új mirigyet tenni. Ha a dob szemmel láthatóan tiszta, érdemes továbblépni az érintkezők ellenőrzésére. Sajnos sok gyártó megbízhatatlan kapcsolatokat kínál. A vezetékek pedig hajlamosak oxidálódni.
Hogyan kell szétszerelni a gépet
A félautomata gépek gyakorlatilag úgy hasonlítanak egymásra, mint két borsó a hüvelyben. Természetesen, ha figyelembe vesszük a kialakítás fő jellemzőit és az alkatrészek elrendezését a házon belül. Ezért az a személy, aki sikeresen szétszerelt és összeszerelt egy gépet, valószínűleg képes lesz ugyanezt a munkát egy másik gépen is helyesen elvégezni.
Az általános eljárás a következő.
- Távolítsa el a csavarokat és az önmetsző csavarokat a készülék körüli részből. Nehéz lehet megtalálni őket. Sok gyártó a rögzítési pontokat a tok hátulján helyezi el. Ezért érdemes hosszú csavarhúzóval felszerelkezni.
- Kapcsolja ki a centrifugadob fékjét és a vízleeresztő szelepet. A fogaskerekekhez való hozzáféréshez a gép hátulján egy lyuk van kialakítva.
- Nyissa ki a centrifuga tengelyét.
Az utolsó lépést részletesebben kell elmagyarázni. A tengelycsavar rögzítve van egy anyával. A munka elvégzéséhez a következőkre lesz szükséged egyszerű és dugókulcs. Az anya meglazult, és a csavar ki lehet csavarni. Amikor befejezte, az egész felső burkolatot hátra kell dönteni. Ezt némi erőfeszítéssel kell megtenni. Annak érdekében, hogy ne sérüljön meg semmi, célszerű rázó mozdulatokkal húzni, hogy a megragadt elemeket vagy a korrodált felületeket kioldja.
Biztonsági érzékelő meghibásodása
Egyes modellek, mint például a Saturn vagy a DAEWOO, az ajtón található egy érzékelő, amely bezárja a centrifugatartályt. Úgy tervezték, hogy a készülék indítását kikapcsolja, ha az ajtó nyitva van. Az érzékelő eléréséhez el kell távolítania a mosó-szárítógép felső paneljét.
Alatta talál egy érzékelőt két érintkezővel, amelyeket tisztára kell törölni Használjon vattapamacsot alkohollal. Az érintkezőket nem szabad késsel vagy csiszolópapírral megkarcolni. Ellenőrizze az érzékelő működését. Amikor a fedél zárva van, az érintkezőknek zárva kell lenniük.
A probléma az időzítőben van
Az időzítő a legtöbb félautomata mosógépben (SMP) a készülék felső panelje alatt található. Javítható, tisztítsa meg az érintkezőket.
A felső panel eltávolítása után egy fogaskerekes órára hasonlító eszközt lát majd. Belsejében láthatja az érintkezőket, amelyek a készülék hosszabb használatakor kiéghetnek. Olyan korom jelenik meg rajtuk, amely nem engedi az áramot áramlani.
Óvatosan szerelje szét az időzítőt. A fogaskerékfedél a fogaskerekek rögzítésére is szolgál. A három csavar meglazítása után el kell távolítani, hogy a fogaskerekek ne essenek ki. Ha attól tart, hogy esetleg rosszul húzza ki a fedelet, a legjobb, ha fényképet készít a mechanizmusról. A fedél kinyitása után a következő érintkezőket láthatja. Az érzékelőhöz hasonlóan törölje le őket alkohollal.
Féktuskók
Hogyan működik a fékrendszer a félautomata gépekben?? A fékblokkok a centrifuga alá vannak szerelve, és az ajtó kinyitásakor fékezést biztosítanak. Egy kábel segítségével csatlakozik a fedélhez. Amikor a fedelet kinyitják, a kábelt meghúzzák, és a fékbetétek a motor forgó részébe ütköznek – a centrifuga lefékeződik.
Nyissa ki az SMR hátulját, és ellenőrizze a kábel feszességét, Ne hagyja, hogy a betétek megérintsék a motort, amikor az ajtó zárva van. A fékpofákkal való érintkezés az, ami néha megakadályozza a villanymotor indítását.
Motor tekercselés
A centrifuga törésének gyakori oka az elektromos motor egyik tekercsének kiégése. Ellenőrizhető egy tesztelővel.
- Keresse meg a motorból kijövő vezetékek végeit. Általában három van belőlük: az első a közös, a második az indítótekercshez vezet, a harmadik pedig a dolgozó tekercshez. A közös vezetéket „N” betűvel (gyakran kék) jelölik.
- Állítsa be a készülék ellenállásvizsgálatát, és mérje meg a kék vezeték és a kettő közül az egyik, pl. a piros vezeték között. Ha az ellenállás a készülék képernyőjén megjelenik, akkor nincs semmi baj ezzel a tekercseléssel.
- Folytassa a másik párral, a kék és a fehér vezetékkel. Mérje meg az ellenállást, és olvassa le a leolvasott értéket. Ha nincs ellenállás, akkor a tekercs kiégett. És a félautomata mosógéped azért nem centrifugál, mert Elektromos motor meghibásodása.
Ilyen esetekben a motort vagy átadják visszatekercselésre, vagy újat vásárolnak és beszerelik.
A meghibásodás egyéb okai
Nehéz felsorolni a pörgőrendszer meghibásodásának összes okát. Minden gépmodellnek megvannak a maga árnyalatai. A házi mosógép javítással sok pénzt spórolhatsz meg. Íme a leggyakoribb hibák a csuklós funkcióban.
- A motor zümmögő hangot ad ki, de a forgás nem működik. Ez azt jelenti, hogy a gép hajlamos szivárogni, vagy kifogyott a víz A szíj eltört, A motor és a centrifuga szíjtárcsáinak csatlakoztatása.
- Ha az ellenőrzés után meggyőződött arról, hogy a motor megfelelően működik, a következő körülmények lehetnek az okok hibás termikus relé, Vagy egy alacsony energiájú transzformátor. Ezek az alkatrészek javítás nélkül újakra cserélhetők.
- Ellenőrizze a motortengely tekercselését kis tételek, amely a centrifugálási ciklus során kiszabadulhatott és a készülékbe jutott.
- Egyenetlenül kiterített szennyes a rotorban a centrifuga lengését okozza, és megakadályozza, hogy megpördüljön.
- Ha az aktivátor és a pörgőmotorok nem működnek, ellenőrizze a következőket a biztosíték, amely a gép belsejében, a hátsó fal mögött található. Jó ötlet szétszerelni az elektromos dugót és ellenőrizni a csapokat.
Hasznos tippek
A félautomata mosógép javítása előtt érdemes előkészíteni a szükséges eszközöket és eszközöket. A legjobb, ha a készülék dokumentációját tanulmányozza, vagy az interneten keresgél a részletekért. Az a tény, hogy egyes gyártók nem szabványos rögzítési módszereket és szerelvényeket használnak.
Például egy Sibir mosógép szétszereléséhez egy speciális kulcsra van szükség. Ha nincs márkás, akkor egy 3/4″-os vízcsőből kell készítenie egyet. Hasonló problémák merülhetnek fel az egyes házrészek eltávolításakor. Például a Feya, Saturn gépeknél a felső panel oldalra csúszik, miután kicsavarta a hátlapon lévő rögzítőcsavart.
Egyes problémák közeli ellenőrzéssel korrigálhatók. Nem minden gyártó használ szabadon álló csavarokat és csavarokat. A Krista, a Daewoo és más gépeknél a kötőelemek egy része műanyag dugók alá van rejtve. Ezért a gondos ellenőrzés, az eltávolítás ellenőrzése kis erőfeszítések alkalmazásával segít megtalálni az összes szükséges csavart és csavart.
Problémák az egyes részegységeknél is előfordulhatnak. Különösen a Slavda és hasonló modellek aktivátorát egyszerűen nem lehet kézzel kihúzni. A szerelvény teste sima és lekerekített. Eltávolításához csavarjon be néhány önmetsző csavart a szerelvénybe, és húzza ki a csavarokat. Az összes ilyen szétszerelési technikához a legjobb, ha a dedikált fórumokon vagy a YouTube-on keresgélsz.
És természetesen ajánlott megtalálni a gép áramköri rajzát. Nemcsak az egyes elemek minősítéséről nyújt információt, hanem a relatív elhelyezkedésükről is.
A modern SMP nem más, mint egyszerű. Egyes hibákat csak szakképzett szakember javíthat meg. De gondosan követve a fenti tanácsokat, időt vesz igénybe, és gondosan elvégzi a szükséges műveleteket, akkor képes javítani a mosógépet saját kezűleg! Bár a félautomata mosógépet gyakran vásárolják nyaralókba vagy más, folyóvíz nélküli helyekre, például vidékre, ez is gondosságot igényel. Elővigyázatossági intézkedés, és sokkal tovább működhet a mosógép, ha jó állapotban tartja!
Mi lehet az ok arra, hogy a centrifuga meghibásodott egy félautomata mosógépben?
Lehet, hogy a centrifuga meghibásodásának oka lehet a túl sok ruha betöltése a gépbe egy ciklusban, ami túlterheli a centrifugát. Ezen kívül lehet, hogy valamilyen mechanikai probléma merült fel a centrifugával kapcsolatban, például a szíj elszakadt vagy laza lett. Vagy esetleg a centrifuga motorja sérült vagy elégett. Fontos, hogy szakember vizsgálja meg a gépet a pontos hiba okának kiderítése érdekében.
Mi okozhatja a centrifuga meghibásodását egy félautomata mosógépben?
A centrifuga meghibásodását különböző tényezők okozhatják egy félautomata mosógépben. Ezek közé tartozhat a túlterhelés, amikor a gép több ruhát vagy nagyobb terhelést kell centrifugálnia, mint amit elbír. Emellett a rosszul elosztott ruhadarabok is okozhatnak problémát, mivel egyenletlenséget okoznak a centrifuga során. A hibás alkatrészek, például a csapágyak vagy a motor, szintén vezethetnek centrifuga hibákhoz. Fontos a mosógép rendszeres karbantartása és a megfelelő kezelése annak érdekében, hogy elkerüljük a meghibásodásokat.