A vésnöki munka szórakoztató. Használja a gépet apró alkatrészek csiszolására és csiszolására, különböző anyagok vágására, minták, díszek nyomtatására, betűk nyomtatására, lyukak fúrására és akár 3D elemek készítésére is. Ezt a többfunkciós szerszámot dremelnek, minifúrónak, egyenes csiszolónak, minifúrógépnek, fúrógépnek is nevezik. Az egyik leggyakoribb vésővel megmunkált anyag, fa. A kielégítő eredmények eléréséhez ismernie kell a gép fajtáinak beállítását és működését, valamint a lehetséges alkalmazások körét.
A fametszővel való munka szabályai
Ahhoz, hogy produktívan tudjon dolgozni a fafaragóval, előzetesen elő kell készítenie a szerszámokat és a munkaterületet. Ez kényelmesebbé teszi az egész folyamatot: nincs szükség zavaró tényezőkre. Csak ezen intézkedések után lehet a fát közvetlenül megmunkálni.
A fafaragás vésővel történik ebben a sorrendben:
- A munka közbeni könnyű siklás érdekében viseljen szövetből készült kesztyűt;
- A fából készült alkatrész felületén rögzítik az előkészített sablont vagy ceruzavázlatot rajzolnak, és a teljes lecsupaszítandó területet árnyékolják;
- Állítsa be az optimális fordulatszámot a dremellel a megmunkálandó fatípushoz;
- A dísz körvonalát megfelelő fúvókával jelöljük ki;
- eltávolítják a hátteret a munkadarab felületéről;
- finomabb elemek gravírozása;
- Távolítsa el a megmaradt maradék göröngyöket.
Ha kevés tapasztalattal rendelkezik a famegmunkálásban, akkor a gravírozógép legalacsonyabb sebességén dolgozhat – ez biztosítja, hogy minden munkalépés pontosan elkészüljön.
A gravírozási folyamat megkezdésekor a következő követelményeket kell betartani biztonsági szabályok:
- Csak jó állapotban lévő berendezéseket használjon;
- Használjon védőszemüveget;
- Ha a szerszám elakad az anyagban, azonnal kapcsolja ki a miniszerszámot;
- időszakosan pihenjen (ez idő alatt a gravírozógép lehűl);
- Használja a fordulatszámnak és az elvégzendő munka típusának megfelelő szerszámot.
Feldolgozásra egy egyenes köszörű jól alkalmas fából készült munkadarabok a következőktől hárs, éger, körte, bükk. Ez a fa monolitikus szerkezetének köszönhető.
A lézeres és elektromos gravírozók áttekintése
Az elektromos vagy lézerfúrókkal azonos és különböző munkaműveleteket végezhet otthon és a munkahelyen egyaránt – ez határozza meg ezeknek a szerszámoknak a funkcionalitását. Tehát, az elektromos gravírozógépet a következők gravírozására használják:
- marás;
- fémforgácsolás és egyéb anyagok;
- metszet (2d és 3d);
- fúrás;
- csiszolás;
- polírozás;
- a vágóélek élezése;
- Az anyagfelület tisztítása.
Ami a műveletek listáját illeti, a lézerszerszámra elsősorban anyagok vágásához és gravírozáshoz van szükség, beleértve a 3D. Egy ilyen vésővel is lehet lyukakat készíteni.
A gravírozógép a következőkre szolgál:
- különböző ajándéktárgyak;
- kézművesség;
- műanyag vagy fémlemez darabokra vágva;
- Díszek, minták, rajzok készítése különböző anyagok felületén, fotók megjelenítése és képek átvitele
- jelölések felhelyezése a termékeken;
- trófeák, érmek díszítése;
- Vágja ki a névtáblákat;
- díszítse a bútorokat;
- A csempe mozaik csempéből készült;
- ékszerek megmunkálása.
A fémgravírozás az egyik leggyakoribb munka, amely vetekszik a famegmunkálással. De a gravírozási technika nem korlátozódik a következőkre. A lézergravírozókat használják szövetek vágására (vágására), gumibélyegzők és pecsétek, reklámtermékek, logók és logók készítésére is. Ezek segítségével könnyebben lehet faragni az üveget. Nélkülük nem NYÁK gyártás modern szinten. A számjegyvezérlésű gépekkel 3 dimenziós metszeteket lehet készíteni.
Végezze el a lézergravírozó további beállítását a következő sorrendben
- a szivattyúegység bekapcsolása;
- ellenőrizze a vízkeringést;
- Táplálja be a gépet;
- kapcsolja be a lézert;
- Csatlakoztassa a számítógépet a géphez egy USB-kábellel, és indítsa el;
- A gravírozógép szoftvere, amely az aktuális paraméterek értékeit állítja be;
- A lézergravírozó beállítása (a sugár mozgásának beállítása) a folyamat vezérlésével a szerszámgép panelén lévő speciális billentyűk segítségével.
lehetséges, hogy arduino-alapú házi lézergravírozók. képesek parafa, műanyag és bizonyos más anyagok gravírozására is. Ha a lézer egy arduinóhoz van csatlakoztatva, akkor a gravírozót is be kell konfigurálni.
Igazítás elvégzése és a fókusztávolság meghatározása
Igazítsa a lézergravírozót a következő sorrendben.
- Kapcsolja be a berendezést.
- Helyezzen egy megfelelő méretű kartonlapot a munkaterületre, minden egyes kidobó elé.
- Nyomja meg a gombot, amely bekapcsolja a gép optikai rendszerét. A lézersugár kibocsátása nyomot hagy a kartonon.
- Ha a jelölés nem a reflektor közepén van, a lézercsövet egy speciális rögzítőelem segítségével igazítják ki.
- Nyomja meg újra a start gombot. az első reflektoron áthaladó fénysugár foltot hoz létre a második kartonon.
- Ha a jelölés nem esik egybe a másik fényvisszaverő középpontjával, állítsa be mindkét fényvisszaverőt: az egyiket a visszaverődési szögre, a másikat a vízszintességre.
- Hasonlóképpen állítsa be a többi fényvisszaverőt is.
- A gép működésének ellenőrzése.
A beállítás előtt ellenőrizze a lézer teljesítményét a gravírozógépben, és állítsa be a maximális beállítás legfeljebb 80 %-ára. Védje szemét védőszemüveggel, és tartsa kezét távol a sugárzótól. Általában ajánlott, hogy két személy végezze el a beállítást.
A gerenda mozgásának beállítása mellett a következőkre van szükség a gyújtótávolság beállítása. Ez a paraméter befolyásolja a vésés pontosságát és mélységét. Minden munka a következő módon történik:
- Helyezzen pl. plexit a gép munkaterületére;
- Vésőgép használata esetén csavarja ki a lézerfejet rögzítő csavart;
- változtassa meg a távolságot az anyagtól, beleértve a lézert is;
- hagyja a lézerfejet olyan helyzetben, amelyben a foltok átmérője a legkisebb, de mélysége a legnagyobb.
Ez a távolság az optimális fókuszpont. Ha ez meg van határozva és beállítva, azonnal elkezdheti a munkát a gépen.
a lézergravírozó lencséje
Idővel a belső motorháztető és a szifon eltömődik, ami miatt a fúrógépek működés közben nagyobb zajt csapnak. A részeket először szétválasztjuk, majd egy ruhával letöröljük. Ha a gravírozógép fel van szerelve gázlézercső (Co2 lencse), kb. hat hónap után ki kell cserélni. Az időtartam a használattól függ.
Nemcsak a gépet kell tisztán tartani, hanem a munkaterületet is. Ajánlatos 8 óránként tisztítani vagy ellenőrizni a szennyeződéseket. Az optikai elemek tisztasága befolyásolja a feldolgozás minőségét és mélységét. Azt is biztosítani kell, hogy a vésnök megbízható áramellátás. A lézerszerszám adott teljesítményének megfelelő feszültségszabályozó ajánlott.
Hogyan dolgozzunk az elektromos gravírozóval
A helyes karbantartás elengedhetetlen ahhoz, hogy a magfúrót hosszú ideig javítás nélkül használhassuk. Az ellátás a következőkre korlátozódik.
- A fúrógép első használata előtt ajánlott 20 másodpercig maximális és minimális fordulatszámon futtatni a fúrógépet üresjárati fordulatszám.
- Ha elektromos szerszámmal dolgozik, csak minőségi, nem elhasználódott, a gyártó által ajánlott, hibátlan (repedések, hajlítások) szerszámokat használjon.
- A készülékkel végzett gravírozás vagy egyéb műveletek után tisztítsa meg a gép házát, különös tekintettel az apró anyagrészecskékre szellőzőnyílások, a motor léghűtésére tervezték.
- Használat közben ne terhelje túl a gravírozó készüléket, és rendszeresen végezze el a munkaszünetek (kb. 20 perc elteltével).
Ha a gravírozógépet használják a hajlékony tengellyel együtt, az alkatrészt is szervizelni kell:
- Munka előtt ajánlott a tengely felületét mechanikai sérülések szempontjából megvizsgálni, és utána viasszal (paraffinnal) bekenni, hogy a forgács ne tapadjon rá;
- Használat után mindig törölje le egy ronggyal;
- rendszeresen kenje meg a fúvókákat, amelyekkel a hajlékony tengely és az elektromos szerszám csatlakozik;
- Kerülje a túlzott hajlítást;
- a gravírozó hajlékony tengelyét a gyártó által meghatározott időközönként ajánlott olajjal kell megkenni.
Az alábbi egyszerű ajánlások betartása hosszú időre meghosszabbítja a minifúró élettartamát. Ezáltal az elvégzett gravírozási műveletek minősége az eredeti szinten marad.
Minden karbantartási munkát csak kihúzott állapotban végezzenek el.
A vésővel végzett munka nagy pontosságot igényel. Az elektromos és lézergravírozók számos otthoni és munkahelyi alkalmazásban használatosak, és a feladatok széles skálájának megoldását segítik. Ha elektromos kézi szerszámot használ faipari munkákhoz, akkor a jó eredmények eléréséhez képzésre és faipari tapasztalatra van szükség. A lézergravírozó berendezés előbeállítást igényel. De ezek a gépek dolgozó segítsége nélkül működnek: az egész folyamatot a következő eszközök irányítják speciális program, ami megkönnyíti egy műalkotás elkészítését a gyakorlatban.
Szeretném megtudni, hogyan kell pontosan dolgozni egy elektromos és lézergravírozóval. Ki kell választanom a megfelelő beállításokat és anyagot? Van szükségem valamilyen speciális technikára vagy biztonsági előírásra? Hogyan tudom beállítani a gravírozási mélységet és a sebességet? Köszönöm a segítséget!
Az elektromos és lézergravírozóval való munkavégzés során először meg kell választania a megfelelő beállításokat és anyagot. Fontos megfelelő védőfelszerelést viselni, például szemüveget és kesztyűt, hogy megelőzzük a sérüléseket. A gravírozási mélységet és sebességet manuálisan lehet beállítani a készüléken vagy a számítógépen keresztül, attól függően, hogy melyik típust használja. Fontos folyamatosan ellenőrizni a gravírozást, hogy biztosítsa a kívánt eredményt. Javasolt gyakorolni kevésbé fontos anyagokon, mielőtt a valódi munkába kezdene. Sok sikert a munkához!
Hogyan kell használni egy elektromos és lézergravírozót? Milyen beállításokra van szükségem? Van valamilyen biztonsági előírás, amit be kell tartanom? Mennyire bonyolult a használata? Szeretnék megtanulni ilyen eszközökkel dolgozni, de nem tudom, hogyan kezdjem el. Kérlek, oszd meg velem a tudásodat!
Hogyan kell használni az elektromos és lézergravírozót? Milyen lépéseket kell követnem, hogy sikeresen dolgozzak vele? Vannak-e biztonsági előírások, amelyeket be kell tartanom? Köszönöm!