A router egy egyedülálló és nagyon funkcionális eszköz, amely nélkülözhetetlen az asztalosiparban. Kézi marógép létrehozhat különböző típusú ízületek között fa alkatrészek, gyártani alakú feldolgozás élek, bordák és üres lemezek, használja, hogy válassza ki a hornyok és mélyedések, valamint a fafaragás és fém gravírozás.
Általános működési szabályok
A marógép könnyű kezelhetősége ellenére sérülésveszélyes, ha nem az egyszerű szabályoknak megfelelően működtetik. Összefoglalva, a géppel való munkavégzés alapvető szabályai a következők.
- A ruházat ujjainak szorosan kell illeszkedniük a kezek köré. Ha hosszú a haja, akkor fel kell szednie, hogy megakadályozza, hogy a vágógépbe akadjon, majd felcsavarodjon.
- A munka megkezdése előtt mindig győződjön meg arról, hogy ellenőrizze a hálózati kábelt a szigetelés sérülése esetén. A zsinór sérülése akkor következik be, ha a zsinórt véletlenül elkapja a vágógép, miközben az még mozgásban van. Szigetelje el a munkahelyen talált laza tárgyakat, és szigetelje le őket.
- Gondoskodjon arról, hogy a munkahelyen ne legyenek idegen tárgyak (csavarkulcsok, csavarhúzók, csavarok stb.), és hogy a munkaterületen ne legyenek idegen tárgyak.d.), amelyek a munkaeszköz alá eshetnek és károsíthatják azt.
- Kizárólag a jól megélezett szerszám (vágó). Ellenőrizze a penge élességét úgy, hogy az ujjával 90°-ban végigcsúsztatja a munkadarab élén. Ha a szegély éles, úgy érezheti, hogy a bőre megtapad az éles széleken. Ellenkező esetben a csap könnyen kicsúszhat a pengéből.
- A nyomócsapágy-vágó használata előtt feltétlenül kenje be egy csepp olajjal. A csapágynak könnyen és késedelem nélkül kell forognia.
- Amikor a fúrószerszámot a fogócsőbe helyezi, győződjön meg róla, hogy a marószár legalább 20 mm-rel behelyezve van.
- Minden alkalommal, amikor a gépet üzembe helyezi, távolítsa el egy puha fémlemezzel az esetleges szénlerakódásokat vagy famaradványokat a vágókésekről.
- Használja a címet speciális védőszemüveg. A legjobb, ha porállóak.
- Ügyeljen arra, hogy megvédje légzőszerveit a marás során keletkező finom portól, különösen, ha forgácslapokkal és MDF-lemezekkel dolgozik. A védelemhez porvédő maszk vagy általános vegyészmaszk használható.
- A munkadarabot mindig rögzítse az asztalhoz bilincsekkel. Soha ne tartsa a munkadarabot egy kézzel megmunkálás közben.
- Válasszon helyesen fordulatszám Ellenőrizze a penge élességét a gép orsójával, a felszerelt szerszám átmérőjétől függően. Figyelje meg a következőket is a fa keménysége. Minél keményebb az anyag, annál alacsonyabb a beállítandó sebesség.
- A maró egy menetben legfeljebb 3 mm-t merülhet a munkadarabba.
- A munkadarabok megkezdése előtt be kell kapcsolnia a marógépet, és meg kell várnia, amíg a marógép eléri a megfelelő fordulatszámot, mielőtt elkezdené a marógépet a fába helyezni. Ha a marást alacsony fordulatszámon vagy a szerszám kezdeti fordulatszámán kezdi el, a maró a munkadarabnak ütközik, és a munkadarab leforgácsolódik. A munkadarab sérülése mellett a marógép visszapattanhat és megsérülhet a kezelő.
- Tartsa úgy a készüléket, hogy láthassa a szerszám forgását, és ellenőrizze a szerszám anyagba merülését.
- Mivel a vágógép a h. Mozgassa a marógépet a nyíl irányába úgy, hogy a szerszám pengéi mozogjanak az anyag felé, az alábbi ábrán látható módon.
A szerszámsebesség kiválasztásakor vegye figyelembe a munkadarab keménységét is. A keményfa marását az adott szerszámátmérőhöz ajánlottnál alacsonyabb fordulatszámon kell végezni.
Csökkentse a fordulatszámot, ha PVC-t, plexit vagy műanyagot kell vágnia. Ha a fordulatszám túl magas, a laminátum megolvad és a szerszám pengéihez tapad. A fordulatszámot minden egyes alkalmazásnál kísérletileg kell meghatározni.
Vágómaró elhelyezése
Szerszámcsere előtt Húzza ki a routert. Az indítógomb kikapcsolása nem elég. Fontos, hogy húzza ki a tápkábelt, hogy megakadályozza a motor véletlen elindulását.
A munkadarabot a következőképpen változtatjuk meg.
- Fektesse a készüléket az oldalára úgy, hogy az orsó rögzítő gombja felül legyen.
- Nyomja meg a gombot, és forgassa el az orsót, amíg be nem kapcsolódik. Ezután húzza meg a csavarkulcsot a fogazott anyacsavaron, és csavarja ki. Ez a gomb egyes útválasztó modelleken nem áll rendelkezésre. Ebben az esetben 2 csavarkulcsra lenne szükség. Helyezze az első csavarkulcsot az orsón lévő anyára, amely rögzítőként szolgál (ha a vezetőrúdhoz van szorítva), és a második csavarkulccsal csavarja le a tokmány anyáját.
Élmegmunkálás
Speciális szerszámokat használnak a munkadarabok szegélyezéséhez és peremezéséhez élmarók. Lehetnek egyenesek vagy alakosak. Az egyenes élű marógépeket a sablonnal (görbével) vagy vonalzóval szembeni élmegmunkáláshoz (szintezéshez) használják. Ha például forgácslapot vág elektromos kirakósfűrésszel, akkor nem nélkülözheti a router-t. A szélek egyenetlenek és kissé lecsorognak a reszelő behatolásakor. A tökéletes geometria eléréséhez a következőképpen járjon el.
- Helyezzen be egy egyenes élű marót a marócsapágyba. Ez a csiszológép a csiszológép alján vagy tetején (a szár közelében) csapágyazható.
- Ha a marógépnek van alsó ütközőcsapágya, helyezze a sablont a munkadarab alá, és mindkét részt rögzítse a munkapadhoz. Ezzel szemben a sablont a szerszám felső csapágyazásával a munkadarabhoz rögzítik.
- A következő esetekben alsó csapágyazással Helyezze a maróasztalt a munkadarab szélére, és engedje le a maróasztalt úgy, hogy a maróállvány a sablon végére kerüljön, és a pengék alsó része kb. 2-3 mm-rel a sablonon nyugodjon. Vágókhoz felső csapágyazással fordítva: a maróláb a sablonon áll, a munkadarab pedig alatta van. A vágógépet addig engedjük le, amíg a csapágy el nem éri a sablon közepét, és a pengék felső része 2-3 mm-rel el nem éri azt.
- Ezután az enyhén beszorított munkadarabot a sablonhoz viszonyítva (gumikalapács is használható) az előzőleg elvégzett jelöléseknek megfelelően igazítjuk.
- A kiegyenlítés után szorítsa az alkatrészeket szilárdan a munkapadhoz. Ha túl lazán vannak rögzítve, a szerszám működése közben az erős rezgések miatt elmozdulhatnak.
- Helyezze a marólábat a munkadarabra (sablonra) anélkül, hogy megérintené a maró alkatrészeket, kapcsolja be a gépet, és várja meg, amíg az eléri a teljes sebességet;
- Óvatosan vezesse a marót a munkadarab elejéhez úgy, hogy a szerszám belemerüljön a munkadarabba, és a csapágyával a sablonon nyugodjon, majd marja végig a munkadarab teljes élét.
Hagyományos merülő-vágó (függőleges) marógépek használhatók szegélymaráshoz. Ha akár 4 mm vastagságú PVC élek túlnyúló részeit kell eltávolítania, a szegélymaró kompakt mérete és kis súlya miatt ideális.
Ugyanez az elv vonatkozik a a fából készült munkadarabok sarkainak megmunkálása. A marógépet először a szál mentén kell vezetni a munkadarab oldala mentén. a nyíl irányába (a sarkon keresztül), majd a szokásos módon folytatjuk a szembefordulással.
Ha MDF előlapokat (laminálás előtt) vagy más MDF-anyagokat fűrészel, akkor nem kell aggódnia, hogy azok leapadnak, mert az anyag homogén szerkezetű.
A lyukak kivágása
A fából készült munkadarabok átfúrásához a magfúró fúrószár használható Egyenes résvágó. Ha a furat összetett alakú, akkor azt a marógép vágja ki egy korábban elkészített sablonra, egy másológyűrű segítségével. Ez utóbbi a maróasztalhoz van rögzítve, és a gép működése közben a szerszámot a kívánt irányba mozgatja.
Ugyanez a módszer alkalmazható kör alakú lyukat vágni egy megfelelő sablon szerint. De ahhoz, hogy a munkadarabba kört vágjunk, van egy sokkal egyszerűbb módszer is. A legtöbb útválasztó modell alapfelszereltségében körkés. Egy rúdból áll, amelynek egyik oldalán egy állítható (hegyes) csavar található.
Végezze el a szokásos marási eljárást több lépésben, minden alkalommal kb. 3 mm-t lefelé haladva.
Lehetőség van lyukak marására is, pl, bútorzsanérok felszereléséhez. Ez a következőképpen történik.
- Rögzítés a gépi fogócsőben Forstner bit a kívánt átmérő.
- Minimális orsófordulatszám beállítása.
- Helyezze a maróasztalt sík felületre.
- Engedje le a marógépet úgy, hogy a középpontjában lévő tüske 2-3 mm-rel ne érje el az asztal felületét, és rögzítse az orsó meghajtását a vezetőhöz.
- Ezután engedje le a mélységállítót a torony bármelyik lépcsőjére, és rögzítse azt egy rögzítőcsavarral. A mélységütköző megakadályozza, hogy a marás a kívánt szint alá csökkenjen.
- Oldja ki a meghajtóegységet, hogy az szabadon mozoghasson fel és le a vezetősíneken.
- Jelölje ki a munkadarabon a leendő furat középpontját.
- Helyezze a maróasztalt a munkadarabra, és engedje le a maróasztalt úgy, hogy a maróasztal közepén lévő tüske pontosan a munkadarabon lévő pontot érje el.
- Emelje a marót kissé feljebb a munkadarab fölé, kapcsolja be a gépet, és miután teljes sebességre kapcsolt, kezdjen el lassan belemerülni az anyagba, amíg el nem éri a mélységütközőt. Ezzel a fúrási művelet befejeződött.
Mielőtt a munkadarabba fúrna, először egy hasonló vastagságú fadarabba vagy forgácslapba kell fúrnia.
Fontos, hogy a megfelelő vakfuratnak elég mélynek kell lennie ahhoz, hogy a csuklós csésze behelyezhető legyen, és ne legyenek kiemelkedések vagy átmenő furatok a munkadarab hátoldalán.
Ha kör alakú vágógépet kell készíteni átmenő lyuk, Ha mélységmérőt használnak, nem szükséges mélységmérő felszerelése. Ahhoz, hogy a munkadarab hátoldalán tiszta legyen a marófej kilépése, a fúrást 2 lépésben kell elvégezni. Az első fázisban a csészés fúrógép addig merül a munkadarabba, amíg a hátoldalon egy kis kísérleti furat keletkezik. Ezután a munkadarabot megfordítjuk, a fúróhegyet behelyezzük a fúrólyukon keresztül, és folytatjuk a fúrást. Így a furat széle a munkadarab mindkét oldalán egyenletes és ferdítésmentes lesz.
Zárak és zsanérok
A faajtók zsanérjainak és zárjainak bevéséséhez számos speciális tengely áll rendelkezésre, amelyekre a merülőfúrógép felszerelhető.
A készülék beállítása egyszerű:
- Helyezze a készüléket a rögzítőlemezre;
- A teljes szerkezetet ezután a munkadarabra helyezik;
- Párhuzamos vezetők segítségével centrálja az egyenes horonyvágót a munkadarabon lévő bevágásokhoz;
- A rés a szerszám merülési mélységének beállítása után keletkezik (általában több merülési lépésre van szükség).
A munkadarab négyzetének kialakításához használja a csapágyazott horonyvágó.
A nagyméretű hornyolt lemezekhez router rögzítésre van szükség.
hornyolt és fecskefarok illesztés és fecskefarok illesztés
A hornyos-nyelves kötés létrehozásához számos összetett útválasztási segédeszköz létezik. De ha nem gyártósoron gyártja a fát, akkor a hornyos-hornyos kötés kézi marófúróval egyszerűen elkészíthető.
- Az alkatrésznek, amelyre a csapot kell készíteni, már kész mérettel kell rendelkeznie. Jelöléskor a tüske hosszát hozzá kell adni a munkadarab hosszához. Asztal- és széklábakhoz például 30-40 mm-es, ajtókhoz pedig 55-70 mm-es hossz elegendő. Jelölje ki a munkadarab szélét egy négyzet segítségével.
- Fogjon egy fémfűrészt, és készítsen apró vágásokat (ezek lesznek a csap vállak).
- Ezután a vágógép hatótávolságát kell beállítani a gépasztalhoz viszonyítva. Ha a csapszeg pontosan a munkadarab közepén helyezkedik el, a szerszámot úgy kell méretezni, hogy a munkadarab esztergálása és a második menet elvégzése után a csapszeg vastagsága megegyezzen a horony szélességével. A rés szélessége a résvágó átmérőjétől függ. Ez az a méret, amelyből kiindulva az egész ízületet ki kell számítani.
- Miután eldöntötte a szerszám merülési mélységét és beállította az ütközőt, elkezdheti a csiszolást. Kapcsolja be a gépet, és kezdje el a munkadarab marását, de fokozatosan, minden alkalommal 3 mm-rel mélyebbre hatolva az anyagba.
- A kívánt mélység elérésekor állítsa le a gépet, és fordítsa meg a munkadarabot.
- Folytassa a hornyolást a fent leírt módszerrel. Az eredmények a következők egy téglalap alakú kapocs. Mivel azonban a horony szélei a vágógép által lekerekítettek lesznek, a tüskén is le kell vágni a sarkokat. Ehhez használjon kést vagy élezőgépet.
A fecskefarok illesztéshez egy speciális szerszámot használunk.
A sablon és a munkadarab rögzítése után a marás az általános szabályok szerint történik.
A címre Profilozott panel készítése, amelynek a széle a fecskefarok, és vágja a hornyot az elülső keretbe, szintén használjon egy sor marógépet.
Fémmegmunkálás
Fémmarás kézi routerrel ritkán történik, mivel ezt a szerszámot nem erre a célra tervezték. néha hegesztési varratok tisztítására vagy furatok feltúrására használják. Ez a szerszám alumínium, réz, bronz és sárgaréz hornyolásához is használható. Az egységbe egy keményfémhegyű résmarót szerelnek be, és a munkadarabot a szokásos módon megmunkálják.
Ebben az esetben be kell állítani a gépen a minimális orsófordulatszámot, és a szerszám merülési mélysége egy menetben 0,5-1 mm legyen.
Néha kézi marógépet használnak a nemvas fémek mintáinak gravírozására. Ebben az esetben ugyanazokat a sablonokat és rögzítőket használják, mint a faipari munkáknál, csak a marógép fogócsövébe speciális, a faipari munkákhoz szükséges gravírozó vágógépek.
- Fekete filccel (nem alkoholos filccel) rajzolja körbe a megjelölt mintát;
- ezután a rúdmarót egyenes horonymaróra cseréljük, és a minta teljes belső részét kijelöljük;
Ugyanúgy, hogy Háromdimenziós faragás fa. De nem a mintát választja ki a routerrel, hanem a körülötte lévő hátteret. A díszítés befejezése már fúrógéppel vagy minifúróval (gravírozó) történik.
A rétegelt lemez megmunkálása hagyományos fafaragógépekkel.
Mivel a rétegelt lemez bizonyos mennyiségű ragasztót tartalmaz, gyakrabban kell megtisztítani a pengéket a ragasztótól, mint a fa esetében.
A fenti rutinok segítségével íves elemeket vághat lugasokhoz, konyhafrontokhoz, házikóbútorokhoz stb.d.
A router akkor is használható, ha a következő intézkedésekre van szükség balkonokat készíteni, Csavart vagy egyenes vonalú faragással díszítve. Az egyenes hornyok marásához használjon egy speciális eszközt, amelyet könnyű saját kezűleg elkészíteni.
A balkonléc marása a következőképpen történik.
- Az egység csapágyazott süllyesztett horonyvágóval van felszerelve.
- A munkadarab elfordulásának megakadályozására csavart használnak. Ennek bele kell illeszkednie a korong egyik furatába, amelyre a balkonlábat szerelték.
- Ezután a szerszámot leengedjük úgy, hogy a nyomócsapágy a munkadarab bal vagy jobb oldalán, és éppen a munkadarab közepe alatt legyen. De a marónak pontosan a munkadarab közepén kell lennie.
- A szerszám elhelyezése után a készülék bekapcsol, és a lekerekített horony elkészül (a csapágy vezeti a szerszámot, megismételve a balkonléc minden formáját).
- A következő lépésben a maróasztal oldalra kerül, a rögzítőcsavart kioldjuk, és a tárcsát elforgatjuk, amíg a második lyukba nem kerül.
- A munkadarab rögzítése után a hornyokat ismét hosszirányban kell megmunkálni. Minden egyes marási menet után forgassa el a munkadarabot 1 lépéssel.
A következő képen látható hosszanti hornyokkal ellátott korlátok.
A csavart mintázatot a munkadarab forgatásával hozzák létre, miközben a marógép végigmegy rajta. A munkadarab forgása és a vágógép mozgása ezen a gépen szinkronizálva van.
Hogyan kell a kézi keverőt megfelelően használni? Van valamilyen technika vagy trükk, amit ajánlanál a hatékonyabb dolgozáshoz? Kell-e óvatosan vagy erőteljesen keverni? Kérlek, segíts nekem, mert nem vagyok biztos, hogy helyesen használom ezt az eszközt.
Hogyan kell helyesen dolgozni egy kézi keverővel? Mennyi ideig kell keverni a tésztát, és mennyi sebességen? Van-e valamilyen különleges technika vagy trükk, amit figyelembe kell venni? Köszönöm a segítséget!
A kézi keverővel való helyes munkához először válasszunk megfelelő sebességet. Kezdjük alacsony sebességgel, majd fokozatosan növeljük azt, ahogy a tészta kezd összeállni. Általában 1-2 percig keverjük alacsony sebességen, majd növeljük közepes vagy magas sebességre 3-4 percig. Fontos figyelni a tészta állagát: az optimálisnak nedvesnek és rugalmasnak kell lennie. Ne keverjük túl sokáig, mert az túl sok levegőt visz a tésztába, és kemény lehet az eredmény. Ha olyan receptet követünk, amiben különleges technikát vagy trükköt írnak elő, tegyük meg azokat a lépéseket is. Reméljük, ez segített, jó sütést!