A félautomata hegesztőgép a szabványos hegesztőberendezések továbbfejlesztése. A hegesztőegység speciális kialakításának köszönhetően a munkafolyamat jelentősen felgyorsul. a félautomata gépeket nemcsak az üzemekben, hanem a kis műhelyekben is széles körben használják.
A félautomata gépek előnyei és hátrányai
A félautomata hegesztőgépek nemcsak a szakemberek, hanem a barkácsolók körében is népszerűek, mivel számos előnnyel rendelkeznek a hagyományos hegesztőgépekkel szemben. A félautomata hegesztőgépek fő előnyei a következők:
- hegeszthet alumíniumot, öntöttvasat, szerkezeti acélt és más fémeket;
- A hegesztőgép vékony acéllemezeket (legalább 0,5 mm) és vastag acéllemezeket tud hegeszteni;
- nem kell a széleket fényesre csiszolni;
- a hegesztőkészlet könnyen beállítható a különböző üzemi körülményekhez;
- nagy munkasebesség;
- megfizethető ár;
- alacsony füstkibocsátás, A szabványos elektródákkal való munkavégzéshez képest;
- a széles hézagok fémmel kitölthetők;
- a munkahelyen a hegesztési medence jól látható, amelyek nincsenek tele salakos tömegekkel;
- a hegesztési varratok szivárgásmentesek, ami fontos a gázok és folyadékok alatti csatlakozásoknál;
- MIG/MAG módszerrel történő munkavégzéskor kevés fröccsenés keletkezik;
- a varrás megköveteli kisebb megmunkálás;
- könnyű megtanulni az összes paramétert és beállítást kezdők számára.
Ennek a technológiának köszönhetően a készülék mérete jelentősen csökken, és a nagyfrekvenciás áram jellemzői pozitív hatással vannak a hegesztőív stabilitására. továbbá az inverterek fő megkülönböztető jellemzője az, hogy nagy hatékonyság, nem pazarolunk energiát a nagy transzformátor vasának fűtésére.
Az inverteres félautomata hegesztőgépeket nagy- és kisvállalkozásoknál, építőipari és autóipari műhelyekben használják. E berendezés segítségével bármilyen fém, homogén és különböző fémek hegesztése, nagy vastagságú és vékony lemezdarabok összekötése, hosszirányú folyamatos hegesztések stb.d.
Az inverteres hegesztő egy félautomata hegesztőgép, amely előnyökkel rendelkezik a hagyományos félautomata gépekkel szemben:
- a hegesztési varratok a legjobb minőségűek;
- kiváló ergonómia;
- alacsony energiafogyasztás;
- alacsony súly;
- Fokozatmentesen állítható hegesztési áram;
- kompakt méretek;
- az elektróda beragadása elleni védelem rendelkezésre áll
- hot start funkció;
- Impulzus/szuperimpulzus üzemmód (vékony lemezeknél használatos);
- íves utánégető;
- nagy hatékonyság;
- beépített hűtőrendszer;
- túlmelegedés elleni védelem;
- a mikroprocesszoros vezérlőegység képes az öndiagnózisra, a megfelelő hegesztési program elindítására, az égő felismerésére stb.d.
Az inverteres félautomata gépek felszerelhetők a következőkkel is további üzemmódok, pl. megfordítható polaritású vagy MMA-hegesztés, azaz darabelektródákkal, ami jelentősen megnöveli a hegesztőgép lehetőségeit.
Műszaki paraméterek a félautomata gép kiválasztásához
Először is, a félautomata gépek kiválasztásakor tisztában kell lennünk azzal, hogy milyen intenzitással fogjuk használni őket, mivel a gépek 3 kategóriában kaphatók
- Belföldi. 220 V-os háztartási áramforráshoz csatlakoztatható, és nem folyamatos használatra tervezték. Rövid időközönként (a kézikönyvben meghatározottak szerint) a gépnek időt kell hagyni a lehűlésre. A hegesztőgépek hazai modelljei 200 A körüli áramot termelnek, és védőgázzal vagy anélkül, azaz folyékony töltőelektródákkal működtethetők;
- Félprofi. Akár 300A hegesztési áramot is képes előállítani. A gépek árnyékoló gázokkal párosított elektródhuzalt használnak. A hegesztés végezhető MIG/MAG, valamint fluxuselektródás huzallal (MMA módszer).
- Szakmai. A gépeket 380 V-os hálózatról táplálják, folyamatos működésre tervezték. Legfeljebb 400 A áramerősség. A félautomata gépek képesek hegesztést végezni MMA, MIG és MAG módszerekkel, valamint hegesztés impulzus üzemmódban és volfrámelektródákkal, argon-íves hegesztéssel (TIG).
Tanácsadás! A félautomata gép kiválasztásakor ne a költségeitől vezérelve válasszon. Először is ismernie kell a gépek fontos műszaki jellemzőit, amelyek befolyásolják a munka minőségét.
Csatlakozási feszültség
Mivel a félautomata gépeket elektromos áram hajtja, a készüléket helyesen kell kiválasztani a hálózat feszültségéhez:
- Háztartási használat esetén a gépet 220 V-os hálózatra kell csatlakoztatni, azaz szabványos konnektorba;
- vállalkozásoknál és kis műhelyekben, ahol háromfázisú hálózat van, jobb, ha olyan professzionális berendezéseket használnak, amelyek 380 V-ról képesek működni;
- vannak olyan hegesztőgépek, amelyek kombinált kapcsolattípus, amely háromfázisú vagy egyfázisú rendszerben is üzemeltethető.
Vegye figyelembe a következőket is A hálózati kapacitás a terhelés kezelésére. Ha 2-3 kW-os terhelésű gépet csatlakoztat, a feszültség 200 V alá esik, akkor jobb lesz egy félautomata inverteres gépet választani, amely stabilabb a megereszkedett hálózatokban (a feszültségtartományok, amelyekkel a berendezés működhet, a kézikönyvben vannak megadva).
Ha a hálózati feszültség 150 V-ra csökken terhelés alatt, akkor ilyen körülmények között egyetlen hegesztő sem fog működni. Ilyen esetekben benzinüzemű generátort kell használni a gép működtetéséhez, vagy szabványos inverteres egységet kell vásárolni (nem félautomata gépet). Ezenkívül az invertert PFC teljesítménytényező beállítása, ami azt jelenti, hogy a készülék akár 100 V-os feszültségen is működhet.
Jelenlegi intenzitás
Ez minden hegesztőgép alapvető paramétere. a névleges áramerősség a hegesztendő fém vastagságától és az elektródhuzal átmérőjétől függ.
A félautomata hegesztőgép áramerősségének kiválasztásakor a következő pontokat kell figyelembe venni.
- Ha a fémvastagság nem haladja meg az 5 mm-t, akkor 150 A és 200 A közötti hegesztőáram elegendő. Az elektródhuzal átmérőjének 0,8-1,0 mm-nek kell lennie.
- Az 5 mm-nél vastagabb fémeknél akár 250 A hegesztési áramot is igényelnek, egyes esetekben még nagyobbat is. Ebben az esetben a huzalvastagságnak már 1,2-1,6 mm-nek kell lennie.
Az alábbi táblázat az alacsonyan ötvözött és szénacélok szén-dioxidban történő hegesztéséhez felhasználható adatokat mutatja.
A diagram azt is mutatja, hogy a gép milyen áramerősséggel képes egy bizonyos ideig maximális terhelés mellett dolgozni. Például egy 50%-os LP-tényező azt jelenti, hogy a gépnek minden 5 perc működés után 5 perc pihenőidőre van szüksége. Ha azonban az IP = 60% vagy magasabb (mint a Pro osztályban), akkor a berendezés 20°C-os környezeti hőmérsékleten 6 percig maximális kimeneti árammal működik, majd 4 percig pihenni kell.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy nem szükséges a gépet 100%-os működési ciklusban üzemeltetni. Átlagosan a félautomata gépen dolgozó hegesztőnél az IP 60% – ez az elkerülhetetlen technológiai leállásokkal magyarázható. Ezért egy 60%-os hatásfokkal rendelkező berendezés nem igényel külön hűtési megszakítást.
Hegesztési módszerek és kiegészítő funkciók
Minden félautomata gép MIG/MAG hegesztési üzemmóddal kapható. Az inverteres félautomata gépek azonban MMA üzemmódban is működhetnek.
- MIG (fém inert gáz) – A hegesztési eljárás során inert gázokat, például argont vagy argon és szén-dioxid keverékét használják.
- MAG (fémaktív gáz) – Aktív gázhegesztési módszer. A legelterjedtebb és leggazdaságosabb gáz erre az alkalmazásra a szén-dioxid.
- MMA – a hagyományos ívhegesztés módszere, amely védőbevonatú elektródákat (elektródhuzalt) használ.
A hegesztési módszerek mellett kívánatos, hogy a hegesztőberendezéseket a munka megkönnyítése érdekében további funkciókkal is ellássák.
- Forró indítás – a forróindítás funkció segít az ívgyújtásban, pl. hálózati feszültségesés esetén vagy rozsdás fém hegesztésekor.
- Arc-Force – Ívstabilizáló funkció. Ha az ív valamilyen oknál fogva kialszik, a gép növeli az áram intenzitását, így stabilizálva az égést.
- Anti Stick – ennek a funkciónak a megléte kiküszöböli az elektróda fémhez való tapadását működés közben.
Fontos a TIG üzemmód is, amely lehetővé teszi a volfrámelektródák használatát argon védőgázban. Ennek a módnak köszönhetően gyakorlatilag bármilyen fém hegesztése lehetséges.
A félautomata gépek népszerű modelljeinek áttekintése
A hegesztőberendezések piacán sok gyártó mutatja be termékeit, és egy kezdő számára meglehetősen nehéz kiválasztani a megfelelő félautomata hegesztőberendezést. A piacot elárasztották kínai gyártású gépek, amelyek alacsony költségűek, de nem jó minőségűek, és még megbízhatóbbak. Másrészt az európai és amerikai gyártók jól ismert márkái meglehetősen drágák, és nem minden otthoni készítő merészel megvásárolni őket háztartási használatra.
Fő fogadás! Ha nem akarja, hogy a berendezés javításával foglalkozzon állandóan, és folyamatosan csalódjon a munka eredményeiben, akkor jobb, ha egyszer spórolni, de vásárolni egy kiváló minőségű félautomata készüléket, amely sok éven át fog szolgálni.
Európai gyártók
Wester MIG 180. Ezt az inverteres félautomata gépet Németországban fejlesztették ki, de kínai gyárakban gyártják. Ennek ellenére a félautomata gép jó minőségű és nagy megbízhatóságú. A gyártó 3 év garanciát vállal, ami szintén megerősíti a termék jó minőségét.
A gép 30 és 145 A közötti egyenáramot ad le, 3,7 kW-ot fogyaszt, és MIG/MAG hegesztési üzemmódban működik. A huzaladagoló egység a készülékbe van integrálva.
FUBAG IRMIG 200. A félautomata inverter egy német gyártótól származik, és bizonyítottan nagyon megbízható. Ezt a készüléket kisiparosok, gépműhelyek és építőipar számára vásárolják. A körülbelül 20 ezer eurós árú gép Kínában készül. a félautomata gép a következő érdekességekkel rendelkezik
- folyamatosan szabályozható áram;
- az inverter adagolója a testbe van építve, és automatikus üzemmódban működik;
- a gép nem csak félautomata hegesztési üzemmódban (MIG/MAG), hanem kézi üzemmódban MMA-val is működhet;
- a kényszerhűtési rendszer megakadályozza a készülék fő moduljainak túlmelegedését, amelyek -10 és +40°C közötti hőmérsékleten működhetnek;
- A félautomata gép rendelkezik egy euro-csatlakozóval a fáklya csatlakoztatásához.
Ez a modell 15,4 kg súlyú és kompakt méretű, így könnyen elvihető a különböző helyszínekre, az udvaron belülre stb.d.
Amerikai gyártmányú
LINCOLN Handy Mig – Kiváló minőségű transzformátor félautomata hegesztő amerikai gyártótól.
A gép egyaránt képes MIG/MAG módszerrel és darabelektródákkal (MMA) dolgozni. A fejlesztők gondoskodtak arról, hogy a gép 160 és 240 V közötti jelentős feszültségingadozás mellett is működjön.
Mindezek mellett a hazai vásárlók a következő jellemzők miatt vonzódnak ehhez a modellhez:
- a hatékony szellőztető rendszer megakadályozza a túlmelegedést;
- Kompakt méretek és alacsony, 12,6 kg-os tömeg;
- széles hegesztési áramtartomány, 20A-tól (vékonyfalú fémek esetében) 200A-ig;
- alacsony költség, akár 18,000. forintelek.
Forsazh 200 PA. Ez a hegesztő inverter félautomata gépként működhet, amely hagyományos MIG / MAG hegesztési típusokat végez, valamint egy rendszeres hegesztőgépet használ darabelektródákkal (MMA módszer). Ez a berendezés lehetővé teszi a TIG-hegesztési eljárás alkalmazását is.
A félautomata gép 15 és 200A közötti hegesztési áramot képes generálni minden típusú hegesztéshez. a huzal vastagsága legfeljebb 1,6 mm, az elektróda átmérője pedig legfeljebb 5 mm lehet.
Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy a hazai hegesztőberendezések nem különböznek a külföldi társaiktól, és bizonyos tekintetben felülmúlják őket. Ezenkívül az Magyar félautomata gépek árai megfizethetőbb, fontos a legtöbb fogyasztó számára.
Melyik hegesztő gépet ajánlanád? Érdekelne, hogy milyen típusok közül lehet választani és melyik lenne a legmegfelelőbb egy kezdő számára. Köszönöm előre is a válaszodat!
A legjobb választás egy kezdő hegesztő számára a MIG/MAG hegesztőgép lehet. Ez a típus könnyen kezelhető és széles körben használt a különböző hegesztési feladatokhoz. Magas hatékonyságot és jó minőségű hegesztést biztosít. Fontos azonban, hogy megfelelően képzett legyen a használó, mert a hegesztés komoly biztonsági kockázatokkal járhat. Érdemes a választás előtt alaposan tájékozódni és tanácsot kérni szakértőktől.