Gázüzemű vízmelegítő – egy népszerű háztartási készülék. Egyszerűség, megbízhatóság és szerény kezelés jellemzi. Megfelelő gondoskodással és a fogyóeszközök időben történő cseréjével egy ilyen egység hosszú ideig tarthat. Azonban, mint minden mechanizmus, a vízmelegítő is hajlamos bizonyos hibákra. Rossz minőségű üzemanyag, szennyeződések a vízben, helytelen használat – mindezek a tényezők nyomot hagynak és meghibásodásokat okoznak. Ha azt veszi észre, hogy gázkazánja nem fűt megfelelően vagy egyáltalán nem fűt, az egyértelműen jelzi, hogy a készülékkel komoly probléma van.
Gázüzemű vízmelegítő egység
A főbb bontások
Miután megértette a szerkezetet, megnézhetjük az ilyen készülékeknél előforduló tipikus hibákat.
Kémény elzáródás
Az egyik leggyakoribb oka annak, hogy a vízmelegítő nem melegszik fel, az eltömődött szellőzőnyílás lehet. A törmelékkel eltömődött kémény nem képes elegendő égési huzatot létrehozni, ezért a készülék biztonsági rendszere elzárja a tüzelőanyag-ellátást.
Ez a legegyszerűbb eljárás, amelyet saját maga is elvégezhet.
Alacsony víznyomás
Gyakran előfordul, hogy a gázmelegítő nem melegíti megfelelően a vizet a következők miatt téves riasztásvédelmi rendszer. A membránon lévő alacsony folyadéknyomás miatt a rendszer nem kapcsolja be a gázszelepet. Könnyű észrevenni a problémát: nyissa ki a keverőt, és figyelje meg a vízsugarat. Ha gyenge, az azt jelenti, hogy valahol a vízvezetékrendszerben van probléma.
A hiba elhárításához a következőkre lesz szükséged
- Vegye fel a kapcsolatot a közműszolgáltatóval, és állapítsa meg az alacsony nyomás okát;
- tisztítsa meg a szűrőrendszert, vagy cserélje ki egy új szűrőre;
- Tisztíttassa ki a csöveket a helyi hatósággal;
- Alaposan tisztítsa meg a gázbojlert a korom és a szennyeződések eltávolítása érdekében;
- ellenőrizze a membrán megfelelő működését, és szükség esetén cserélje ki egy újjal;
Bimetál érzékelő
A probléma „szezonális”. A nyári meleg vagy a zárt helyiségek a készülék túlmelegedését okozhatják, ami önmagában nem jelent meghibásodást. Próbálja meg a készüléket szellőztetett helyre vinni, vagy forduljon szakemberhez.
Vízkő
A fűtőelemen lévő vízkő túlzott mértékű felhalmozódása lehet a fűtőelem triviális oka annak, hogy a fűtőtest kevés vizet melegít fel. Ebben a hibában a gáz stabilan az égőbe kerül, a víz kering rajta, de ilyen körülmények között nem melegszik fel a kívánt hőmérsékletre.
A vízkő felhalmozódik, ha a készülék rossz vízzel érintkezik, vagy ha a gyújtáskapcsoló nem működik megfelelően. A fő rendszer kikapcsolása után működő hőcserélő elpárologtatja a maradék vizet, így fokozza a vízkő felhalmozódását. Az édesvíz beáramlása által nem mosott, sikerül megtelepednie a falakon és szilárdan beágyazódnia. Idővel a fűtőelem nem melegszik tovább, és a fűtőberendezés leáll. A probléma orvosolható a hőcserélő átöblítésével egy speciális oldatban.
A vízkő aktív kialakulásának elkerülése érdekében a szakértők azt javasolják, hogy vízszűrő telepítését válasszuk.
A gázfűtés hőcserélőjének eltávolítása
A rendszer teljes körű tisztításához a következőkre van szükség Vegye ki a radiátort a gázfűtésből. Néhány egyes alkatrész átmosása kevésbé hatékony, de ha elvileg nem tudja szétszerelni az elemet, akkor meg kell elégednie egy kevéske.
A szétszerelés előtt el kell zárni a fűtőberendezést, és el kell zárni a gáz- és vízcsapokat. A rendszerből az összes folyadékot is le kell engednie. A rögzítőelemek kicsavarásával oldja ki a panelt, amely mögött a radiátor található, és vegye le. Óvatosan vegye ki a hőcserélőt, ügyelve arra, hogy ne döntse meg, mert még mindig lehet benne víz.
A hőcserélő méretezése
Maga a tisztítási eljárás nagyon egyszerű: öntsön citromsavat vagy egy speciális terméket a radiátorba, és hagyja meleg helyen néhány órán át. Ez idő alatt a készítmény reakcióba lép a vízkővel és kiüríti azt. Következő, Folyó vízzel öblítse le a hőcserélőt, és szerelje vissza a szétszerelés fordított sorrendjében. Szükség esetén ismételje meg a tisztítási eljárást.
A gázfűtés szivárgásainak kijavítása
A probléma mind az új berendezésekre, mind a régi, több éve működő gázkazánokra érvényes. A vízmelegítő számos különböző okból szivároghat, de a legfontosabbak a következők
- A víztömlők helytelen csatlakoztatása;
- Hiányzó vagy kopott tömítések az illesztéseknél;
- szivárgás van a radiátorcsőben.
Az első két eset nem jelent problémát: szerelje össze és csatlakoztassa újra a tömlőket, és ne feledje, hogy a tömítéseket a helyükre kell tenni.
A szakemberek a szilikon tömítések használatát ajánlják, különösen gázkészülékekhez. Tisztességes tömítést biztosítanak, és sokkal tovább tartanak, mint a normál gumi vagy fugázás.
Megpróbálhatja beforrasztani a sipolyt, de ez csak ideiglenes megoldás. Ha az anyag elkezd romlani és repedni egy helyen, ez azt jelenti, hogy hamarosan az egész radiátor ilyen repedésekben lesz. Az egyetlen ésszerű megoldás a hőcserélő teljes cseréje.
Zárt gázfűtés
Alacsony vízmelegítés
Ha a szivárgás kijavítása és a radiátor tisztítása után a fűtőtestben lévő víz még mindig nem melegszik fel a megfelelő szintre, akkor más közvetett okokat kell megvizsgálnia:
- Elégtelen gáznyomás;
- Hibás csap;
- szűrőelemek.
Ha a csővezetékből vagy palackból származó gáz a bemenetre érkezik elégtelen nyomás, A víznek fizikailag egyszerűen nincs ideje felmelegedni… Ezt a legjobb, ha a gázszakértők oldják meg.
Számítsa ki a címet csaptelep meghibásodás könnyen. Egyszerűen csak tegye a kezét a mosogató alatt futó forróvizes tömlőbe. Ha hideg, akkor a gázkazánban van a probléma, ha nem, akkor állítsa be a keverőt vagy cserélje ki.
Az egyik leggyakoribb oka annak, hogy meleg víz helyett meleg vizet kapunk, az, hogy eltömődött szűrők. Érdemes ellenőrizni mindent, ami a gázkazántól a keverőig tartó útvonal mentén ráccsal vagy független tisztítómodulokkal rendelkezik, és szükség esetén az elemek alapos átöblítésével eltávolítani az esetleges akadályokat.
Íme egy gyors lista azokról az okokról, amelyek miatt egy hagyományos gázkazán nem melegíti a vizet. Néhányat könnyen meg lehet javítani, mások szakmai beavatkozást igényelnek. Gázkészülékekkel való munkavégzéskor ne feledje a biztonsági óvintézkedéseket, és kövesse a szakszerelők utasításait. Többek között a kopó alkatrészek időben történő cseréje segít elkerülni a legtöbb meghibásodást.
Lehetséges okok közé tartozhat, hogy a gázmelegítő beállítása rossz, a tűzhely vagy a gázvezeték hibás lehet. Szintén előfordulhat, hogy a melegítőnek nincs elegendő gázellátása vagy a felelős alkatrészek, például a szivattyú vagy a gyújtógyertya nem működik megfelelően. Ajánlott szakemberrel ellenőriztetni a problémát, hogy pótolhatóak-e a hiányzó alkatrészek vagy megfelelően beállítható-e a melegítési folyamat.
Miért nem melegszik fel a víz a gázmelegítőben? Lehet, hogy a vízmelegítőnek javításra vagy karbantartásra van szüksége, például a gyújtórendszer vagy a fűtőelem hibás lehet. Kérjük, hívja szerelőt, hogy megvizsgálja és javítsa a problémát.
A víz nem melegszik fel a gázmelegítőben, mert valamilyen hiba lehet a gyújtórendszerben vagy a fűtőelemmel. A vízmelegítő javításra vagy karbantartásra lehet szorul. Javasoljuk, hogy hívjon szerelőt, hogy megvizsgálja és elhárítsa a problémát.