Számos oka lehet annak, hogy a telefon nem látja a fejhallgatót. A probléma lehet egy hibás Bluetooth protokoll, egy technikailag hibás csatlakozó, egy hibás telefon firmware vagy egy hibás kialakítás. A szinkronizációs hibákat néha saját maga is meg tudja javítani, de előtte egy egyszerű diagnosztikát kell végezni, hogy megállapítsa, miben áll a hiba.
Fejhallgató csatlakoztatása a lejátszóhoz
Bármely mobiltelefonban előfordulhat olyan hiba, amely megakadályozza, hogy a fejhallgatót lássa. Ez különösen igaz a kevéssé ismert, alacsony költségvetésű készülékekre, de a márkák esetében is előfordulhat. Ezért érdemes a következőkkel kezdeni Indítsa újra a készüléket és próbálja meg újra csatlakoztatni a fejhallgatót, ha ez nem működik, akkor továbbléphet a következő lehetőségekre.
Eszköz kompatibilitás
A szoftverhez nem kapcsolódó egyéb okok között szerepel a tartozék és a modulok inkompatibilitásának problémája. Technikailag fejhallgató-csatlakozó mindenféle formában és méretben létezik:
- mono csatlakozó két tűvel;
- A sztereó csatlakozónak három tűje van;
- A sztereó fejhallgató-csatlakozó, amely négy pólussal rendelkezik.
A telefon nem látja a rossz tartozékot, de ez ritka. A modern berendezések általában a maximális potenciállal rendelkeznek, azaz 4 csapot tartalmaznak, amelyek képesek fejhallgatót csatlakoztatni.
Vannak olyan tervek, ahol csapok „fordítva”, ami szintén ahhoz vezet, hogy a telefon nem látja a fejhallgatót. Egyszerű: sok vállalat kizárólag a termékeihez tervez olyan dolgokat, mint a fülhallgató, mikrofon vagy fejhallgató. Ez gazdaságilag előnyös, mivel a felhasználó több terméket fog vásárolni ugyanabból a márkából, bár kénytelen lesz.
iPhone 7 és Lightning-csatlakozóval ellátott fejhallgató
A közepes méretű vállalatok a verseny miatt nem folyamodnak ilyen intézkedésekhez, ez inkább a fejlett gyártók kiváltsága az iparágukban.
A második pont TermékekAlacsony/ingadozó minőség, Jellemzően ezek Kínában (néha Tajvanon) gyártott olcsó fejhallgatók, konkrét márka nélkül. Ha a vállalat nem ellenőrzi a gyártást, és mások technológiáját használja, akkor a felhasználó kiszámíthatatlan műszaki jellemzőkkel rendelkező termékeket kap. Mind ebben, mind az előző esetben a tartozék használható lesz.
Műszaki fejhallgató meghibásodás
Az egyik leggyakoribb probléma az egyik fejhallgató vezetékének eltörése. Mondhatjuk, hogy egy biztonsági funkció lépett működésbe, és a telefon nem képes látni vagy lejátszani a hangot. Szemrevételezés után diagnosztizálhatja a problémát, de a rejtett törés csak multiméterrel mutatható ki.
Sérült fülhallgató kábel
Az ilyen jellegű meghibásodás előtt előfordulhat, hogy az egyik fülhallgató nem működik megfelelően:
- Szokatlan zaj, zihálás;
- Időszakos hangkimaradás.
Ha a huzalokat teljes hosszában megrázza, hangot hallhat, ami jelzi a törés helyét. A javítás ebben az esetben egyszerű lesz: nyissa ki a szigetelést, javítsa meg a vezetékeket, rögzítse elektromos szalaggal vagy hőzsugorítással.
A második legnépszerűbb probléma A dugó szennyeződése. Ellenőrizze és tisztítsa meg, majd csatlakoztassa újra a fejhallgatót a telefonhoz.
Törmelék a hangkimenetben
A fejhallgató csatlakozója gyakran nincs lefedve, így könnyen felhalmozódhat benne a por és a törmelék. Idővel elkezdheti akadályozni a dugó és a bemenet közötti érintkezést, ami a hang elmaradását eredményezi. A probléma eléggé nyilvánvaló, és ezért ritkán gondolnak rá. Mindazonáltal érdemes megtisztítani a kimenetet.
- Rázza meg a telefont, vagy fújjon bele a telefonba használjon hajszárítót, minimális áramlásra és hideg szárításra állítva.
- Tisztítsa meg a kimenetet vattapamaccsal, Egy alkohollal enyhén megnedvesített ruhát – nem szabad, hogy csöpögjön. Ilyen tisztítás után a fejhallgatót nem lehet azonnal behelyezni, 5-7 percet kell várni, hogy az alkohol elpárologjon.
- Használható tisztításra Egy doboz sűrített levegővel kifújhatja a fejhallgatóból – Ezeket az üzletekben árulják, és kifejezetten digitális berendezések tisztítására tervezték.
A firmware a hibás
Néha, amikor a felhasználó egy problémával szembesül, külön-külön ellenőrzi az eszközöket, és arra a következtetésre jut, hogy külön-külön működnek, de együtt nem akarnak. Ha ez a helyzet, a hiba a szoftverben van.
- A vírus – annak működése bármilyen hibás működést okozhat, beleértve a fejhallgató csatlakoztatásakor a kommunikáció megszűnését is. A vírusirtó telepítése vagy a készülék teljes gyári visszaállítása segíthet.
- Szoftverhiba. Lehet, hogy vissza kell állítania a készüléket a gyári beállításokra, ahogyan azt a szöveg elején elmagyaráztuk, de ha ez nem segít, akkor érdemes a telefont a gyári beállításokra visszaállítani.
- Néha az ok, amiért a hang nem megy a fejhallgatóba, az alkalmazásoknak köszönhető. Néhányan közülük Túlzott engedélyek képesek kommunikálni a telefon különböző részeivel, és többek között képesek blokkolni a hangot. Ebben a helyzetben be kell lépnie az okostelefon beállításaiba, meg kell nyitnia az alkalmazásokat, és meg kell néznie az engedélyeket. Ha kétséges, hogy ez a segédprogram kölcsönhatásba léphet az audiorendszerrel, akkor az engedélyt vissza kell vonni, vagy az ilyen szoftvert teljesen el kell távolítani.
- Az Android készülékek messze nem tökéletesek, és ez különösen igaz akkor, ha a memória megteltnek tűnik. Az okostelefon nagyon furcsán viselkedhet, beleértve azt is, hogy nem látja a fejhallgatót. Jogorvoslat – Memóriatisztítás.
- Néha az ok rejtve van a játékos beállítások, amely a kedvenc dalok meghallgatására szolgál. Érdemes ellenőrizni ezt a pontot.
- A kapcsolat hiánya okozhatja triviális Tartozék és telefon inkompatibilitás. Például egy Apple fülhallgató nem feltétlenül működik Android rendszerrel és fordítva.
Ha az okostelefon elég régi, és az operációs rendszer verziója elavult, ez is lehet az ok. Az egyetlen lehetőség az, hogy megpróbál egy újabb operációs rendszert telepíteni a telefonra a modul újbóli flashelésével, ami veszélyeztetheti a készülék funkcionalitását.
Problémák a Bluetooth-fejhallgatóval
Érdemes megjegyezni, hogy a hangvisszaadás fejhallgatón keresztül nehezebb a vezeték nélküli tartozékokkal, mint a vezetékesekkel. A meghibásodás lehetséges okai az alábbiak.
- A headset akkumulátora lemerült.
- A keresés során nem látja a tartozékot, mert nincs keresési módban – az aktiváláshoz szükséges utasításokat a kézikönyvben találja.
- Fejhallgató szinkronizálása egy másik okostelefonnal. Le kell választani, és megpróbálni újracsatlakoztatni.
- Jelszó szükséges – a jelszót lásd a készülék kézikönyvében.
- A fejhallgató nem kompatibilis az adott márkával, operációs rendszer verziójával vagy magával az operációs rendszerrel.
- Hibás okostelefon vagy headset – érdemes ellenőrizni, hogy a Bluetooth más eszközökkel is működik-e.
Miért nem ismeri fel a telefonom a fejhallgatómat?
Több lehetőség is elképzelhető, hogy miért nem ismeri fel a telefonom a fejhallgatómat. Először is, ellenőrizd, hogy helyesen csatlakoztattad-e a fejhallgatót a telefonhoz. Ha minden rendben van, akkor ellenőrizd a fejhallgató kábelét, lehet, hogy az sérült vagy törött. Ellenőrizd a telefon beállításait is, lehet, hogy a fejhallgató nem kompatibilis a telefonoddal. Ha mindezek ellenére sem működik, próbáld ki a fejhallgatót egy másik telefonnal is, hogy kiderítsd, hogy a fejhallgató vagy a telefon a hibás. Ha még mindig nem találod a probléma okát, érdemes lehet szakemberhez fordulnod, aki segíthet az azonosításban és a megoldásban.
Miért nem ismeri fel a telefon a fejhallgatót? Van-e valami technikai probléma, amit meg kell oldanom, vagy talán a fejhallgató nincs kompatibilis a telefonommal? Kérlek, segítsetek megoldást találni a problémára.
Lehetséges, hogy technikai probléma miatt nem ismeri fel a telefon a fejhallgatót. Ellenőrizd, hogy a fejhallgató csatlakozik-e megfelelően a telefonhoz, és hogy jól működik-e. Próbáld meg másik fejhallgatóval is, hogy kizárhassuk a kompatibilitási problémát. Ha másik fejhallgatóval sem működik, próbáld meg alaposan megtisztítani a telefon csatlakozóját. Ha ez sem segít, akkor érdemes lehet felkeresni egy szakember segítségét.